Ons Weekeind - Blaadje n u 11 NOVEM BER 1918 Wat 19 Jaar, Nr 32 5 November 1938 BIJVOEGSEL AAN «HET YPERSCHE Twintig jaar na 11 November 1918 Het onderhoud van boeken. Voor de Rechtbank. HISTORISCHE BIJDRAGE Wapenstilstand. Wat vooraf ging. Een kort historisch gesprek. De Wapenstilstand werd geteekend. De Vredesonderhandelingen. Het nieuwe leven zou beginnen. Op 11 November 1918 werd te Rethondes de wapenstilstand geteekend, en onderhandelingen voor den vrede aangeknoopt. Men dachtNu wordt het nooit geen oorlog meer Maar nü... TWINTIG JAAR LATER... nü is de oorlog van 1914 nog niet geëindigd. Hij duurt niet enkel voort in de herinnering van de menschen die nog telken jare den stil stand van het vreeselijke bloedbad herdenken, door kronen neer te leggen op de graven van de gesneuvelden, en bij de lugubere lijsten der ge sneuvelden die op monumenten gebeiteld wer den... Zijn verschrikking blijft ook voortbestaan in de vereenigingen van de invaliedenblinden, been- loozen, arm-loozen, stukgeschoten hoofden, ver giftigde longen, waanzinnigen, enzoovoort... en- zoo voort... De oorlog duurt nog voort in het ontroostbare hart van moeders en verloofden, die hun éénig beminde wezen in den oorlog verloren, en nü twintig jaar later er nog steeds om treuren, om rouwen... De oorlog 1914 duurt nog voort bij vele kinde ren die nog steeds hun ouders opzoeken... ouders die in den wereldbrand spoorloos verdwenen, ouders die kunnen dood zijn, maar die ook nog kunnen leven... De oorlog 1914 duurt nog sociaal voortwel nee, de geestelijke, moreele en sociale ontreddering teweeggebracht door den oorlog behoort nog niet tot het verleden nü twintig jaar later is deze ontreddering nog zoo tragisch en ontzettend, dat men pas één maand geleden op den rand van een nieuwe afgrijselijke uitbarsting stond De wereldcrisis van 1929, een logisch gevolg van den wereldoorlog 1914, is nog steeds niet ten ein de nog steeds zijn er over heel de wereld hon derdduizenden werkloozen, die honger lijden. Alleen omdat de tragedie van 1914 nog niet ten einde is, zijn alle Europeesche en overzeesche lan den verplicht nog ieder jaar meer en meer miljoe nen te besteden aan hérbewapening... aan hér versterking... om ieder oogenblik paraat te staan, en opnieuw moord en vernieling te kunnen zaaien, zooveel mogelijk op den kortst mogelij ken tijd Spijts de acht millioen dooden van 1914-1918 blijft het oorlogsspook den vrede bedreigen, om dat nü TWINTIG JAAR LATER de armoede nog steeds te slap bestreden wordt, omdat de el lende in de kapitalistische landen over het hoofd gezien wordt, omdat machtsmisbruik, hebzucht, heerschzucht, jaloezie, actieve erf passieve wreed heid, zelfzucht, strijdlust, nog steeds bij talloos velen en in alle klassen bleven bestaan. Wapenstilstand Nü twintig jaar later moeten we nog steeds bang zijn dat dien wapenstilstand weldra zal ten einde loopen, dat nieuwe verwikkelingen van ko lonialen of anderen aard de rust zullen verstoren, en het sein zullen worden tot het afgrijselijk uit moorden van miljoenen andere menschen. Het bloed van de miljoenen werd nutteloos ver goten... De massa wordt er hoe langer hoe sterker van overtuigd... Wanneer echter zullen de Staatslie den en veldheeren van alle landen hetzelfde in zicht hebben Wanneer zullen zij er rotsvast overtuigd van zijn dat de oneindige massa's van vernield levensgeluk het menschdom niet ten goede zijn gekomen Dat vragen wij ons af, twintig jaar na 11 No vember 1918... (Nadruk Verboden). W. Boeken zijn heden ten dage zeer duur. Vooral wan neer zij in prachtband ingebonden zijn. Aldus is het steeds goed de boeken zorgvuldig te behandelen. Laat uw boek nooit geopend, omgekeerd op tafel liggen. Vouw nooit een bladzijde aan den hoek dubbel, om deze bij het hernemen der lezing dadelijk te kunnen terug vinden. Is er per ongeluk vet aan uw boek gekomen, leg dan de vette pagina tusschen twee vellen grauw papier, of dik vloeipapier, liefst zwaar en zeer poreus, en strijk dan met .een warm ijzer er herhaalde keeren over. Overlaad nooit uw boekenkast met te zware boe ken, daar zij daardoor hun vorm verliezen, en de rug gen erdoor losgaan. Rechter. Waarom aarzelde u nog 'n oogenblik voor u uw vrouw met 'n flesch op het hoofd sloeg Beklaagde. O, ik keek even, of ze wel heelemaal leeg was. Oorlog is de verschrikkelijkste verwoester der maatschappij eri zijne jammeren zijn het grootste vergif van het menschelijk geluk. Dan. Greenleaf Thompson. Den 11 November 1918 werd te Rethondes de wapenstilstand geteekend tusschen de twee kam pen van den grooten wereldoorlog, die op 28 Juli 1914 losbrandde, na het schot te Serajewo, door den student Princeps op den Oostenrijkschen troonopvolger. Wapenstilstand Nadat 10 miljoen soldaten werden gedood en 20 miljoen soldaten zwaar gewond werden Wapenstilstand Nadat 21.500 miljard frank stuk geschoten, stuk gebrand, eraan besteed werden Wapenstilstand Nadat, gedurende vier lange jaren van ver schrikkelijk lijden, honger en kommer, heel Eu ropa en verscheidene overzeesche landen alle aardsche rust, alle aardsche geluk hadden zien stukslaan. Wapenstilstand Het einde van de afschuwelijke moordpartij Men dacht hetMen jubelde en danste De vrees iedere minuut te kunnen neergescho ten worden, te kunnen uit elkaar gereten wor den door een kogel, door een granaat, die vrees was nu voorbij Voorbij alle angst, alle miserie De oorlog zou nu gauw ten einde loopen. 11 November 1918 Reeds vier, vijf weken wisten de soldaten dat er een verandering op til wasWant 28 en 29 Sep tember 1918 waren twee beteekenisvolle dagen geweest. Op 27 September 1918 was het kort en beslist Koninklijk bevel door alle bevelhebbers aan hun manschappen afgelezen geworden, met o. m. de volgende woordenSoldaten, gij gaat een ge weldigen aanval uitvoeren tegen de vijandelijke stellingen... Het uur is beslissend. Toont U waar dig van de heilige zaak onzer onafhankelijkheid, waardig van onze traditie en ons ras. Vooruit voor het recht... Albert. 28 September 1918 Te middernacht begon het te regenen een fijne koude, aanhoudende regen. schreef een oudstrijder. Te 2 uur 30 brak de donder der kanonnen los. De grond schudde en beefde. Een regen van vuur en staal. Drie uren lang... onafgebroken, steeds in versneld tempo Te 5 uur 30 het uur H Het eindofïensief werd ingezet door de Fran- schen, de Britten, de Amerikanen, de Belgen Het Belgische leger, op bevel van Koning Albert, verliet zijn stellingen tusschen Diksmuide en Ieperen, en snelde vooruit... doorheen dijken, be slijkt, doorweekt, terwijl vijandelijke kogels ka meraden neerkogelden, kameraden uiteenreten... VooruitSpijts vermoeienis, spijts vreeselijk brandende wonden, spijts gas, spijts alles... Voor uit Duizenden sneuvelden Duizenden werden gekwetstMaar de dijken waren doorgebroken Het eerste doel was nü veroverd Woumen, Kler ken, Staden, Houthulst, Passchendale waren ge deeltelijk in de handen van ons leger. 29 September 1918 Het geweldig versterkte Diksmuide werd om singeld en viel, samen met Eezen, in handen van onze jongens. Kort daarop viel ook Zarren, Terres, het gansche Bosch van Houthulst, Moorslede... De Duitschers voelden hun burchten wankelen: zij wisten nu dat zij het niet konden winnen Op 4 Oktober 1918 begonnen de groote oomes hun besprekingen Prins Max von Baden had be roep gedaan op Wilson, de voorzitter der Ver- eenigde Staten. Enkele weken later werd Minister Erzberger met de zending gelast. Op 7 November verlieten vijf auto's met de Duitsche afvaardiging het groot hoofd-kwartier te Spa. 's Avonds waren ze te Chimay, dat volgepropt zat met aftrekkende troe pen. De tocht per auto's ging verder. De eerste wa gen droeg een groote witte vlag, en een klaroen schalde onophoudend. Te La Chapelle op het Fransche front namen de Duitsche afgevaardigden plaats in de Fransche stafauto's. Te Tergnièr wachtte een fronttrein en met geblindeerde vensters kwam de trein op 8 November, te 7 uur 's morgens, in het bosch van Compiègne aan, en hield stil voor deze van maar schalk Foch. En hier laten we een korte historische scene volgen, met de weinige historische woorden die toen uitgesproken werden Te 9 uur 's morgens werden de Duitsche afge vaardigden in den Franschen spoorwagen binnen geleid. Maarschalk Foch groette militair, na de voorstelling der leden, en Erzberger overhandigde zijn volmacht. Na onderzoek vroeg Foch «Wat is het doel van uw bezoek ERZBERGER Wij komen de voorstellen van de Verbondenen ontvangen. FOCH (koel). Ik heb U geen voorstellen te doen. ERZBERGER: Nochtans, President Wilson... FOCH Ik ben hier alleen om U te antwoor den, wanneer U om wapenstilstand vraagt. Vraagt U wapenstilstand, zoo ja, dan kan ik U de voor waarden voorleggen. ERZBERGER :.Ja. Generaal Weygand geeft lezing van den tekst. ERZBERGER Kan ik dien tekst aan mijn re geering mededeelen, en kan het tijdstip voor ant woord, 72 uren, met 24 uren verlengd worden FOCH Het tijdstip van 72 uren werd door de Verbondenen vastgesteld. Ik zal wachten tot 11 November, 11 uur (Fransche tijd). Gedurende het onderhoud, dat 45 minuten duur de, bleef Maarschalk Foch uiterst kalm, en de Engelsche Admiraal speelde met zijn monocle, de Duitschers waren teneergedrukt. De Duitsche afgevaardigden vertrokken hierop terug naar Spa... In den nacht van 10 op 11 November had een nieuwe bijeenkomst plaats. Er werd onderhan deld tot 5 uur 's morgens. Op dat uur was het lot der Volkeren beslistMaarschalk Foch en Admi raal Wemyss teekenden het eerst, daarna de Duit sche gevolmachtigden. De voorwaarden waren zeer hard voor de Duit schers bezetting van den Rhijnteruggave van den Elzas-Lotaringenonmiddellijke levering van 5000 kanons 25.000 mitrailleuzen 3000 mijn- werpers 1700 vliegtuigen5000 lokomotieven 150.000 wagons 5000 autokamions alle schepen der vlootterugtrekken van de Duitsche troepen in Oost-Afrika, enz... enz... De Duitsche afvaardiging verliet het bosch van Compiègne op 11 November, te 11 uur... De wapenstilstand duurde 36 dagen. Hij werd driemaal verlengd, en eerst op 28 Juni 1919 werd de Vrede van Versailles onderteekend. De voor naamste bepalingen ervan zijn de volgende. Duitschland moet afstaan aan Frankrijk Elzas- Lotharingen en de kolenmijnen in het Saarge- bied, waarvan na 15 jaar een volksstemming het verdere lot zal bepalen aan BelgiëEupen-Mal- médyaan Polen Posen en nagenoeg geheel West-Pruisen aan de Ententelanden alle kolo nies. Voorloopig zal het als schadevergoeding be talen binnen 2 jaar 20 miljard goudmark tus schen 1921 en 1926 veertig miljard, en later nog maals 40 miljard. De Duitsche handelsvloot moet grootendeels worden afgestaan aan de overwin naars. Het Duitsche staande leger mag bedragen 100.000 man. Ter vergoeding van aangerichte schade moet Duitschland uitleveren groote mas sa's locomotieven, spoorwagens, auto's, landbouw machines, steenkolen, enz... Om de stipte uitvoe ring dezer bepalingen te waarborgen wordt de linker Rijnoever met de Bruggenhoofden tegen over Keulen, Koblenz en Mainz door de troepen der geallieerden bezet. Het gebied om Keulen zal na 5, dat om Koblenz na 10, de rest na 15 jaar ontruimd worden. «Zij alleen schrijft C. DE LANDTSHEER ergens die voor dat vreeselijke dilemma van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11