WAT Wij LEZEN 3 IK HEB MIJN ZOON VERMOORD Die professoren toch! VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Dat is de vreeselijke wroeging van Robert, de Duitsche Kellner, uit het boek DE MENSCH IS GOEDvan Leonard Frank. Robert had vol teederheid en liefde zijn eenig zoontje opgevoed. Hij had den kleine sabeltjes, trommeltjes, geweertjes, tinnen soldaten gegeven om mee te spelen. De jongen werd twintig jaar. Hij werd op een Dinsdag opgeroepen... En in den zomer van 1916 ontving Robert bericht, dat zijn zoon gevallen wasOp het veld van eer. De wereld lag in puin Een groot schuldbewustzijn groeide in Robert We laten de schrijver aan het woord In het Hotel waar Robert dient wordt een groote vergadering ge houden... Zevenhonderd paar oogen van zevenhonderd menschen blikten onder een drukkend stilzwijgen radeloos naar den spreker. De vrouwen, oie niets meer in de keuken hadden en de vrouwen, wier mannen te velde waren of reeds gevallen, hadden roode plekken op de wangen gekregen. De ijzeren druk, die sinds twee jaar over geheel Europa lag, lag- zichtbaar ook over deze zevenhonderd in leed en ontbering verkommerde lastdieren. Een kleine jongen had het kindergeweertje achter de piano, die op het podium stond, van daan gehaald en mikte, de geweerkolf aan de bleeke wang naar beneden op de zevenhonderd onbeweeglijke mannen en vrouwen. Allen keken naar het gat van den blikken loop. En daarbuiten stonden, de geweerkolf aan de wang, in schuld en zonde miljoenen menschen tegenover miljoenen menschen, die in zonde en schuld stonden. Toen sprong Robert toe. Hij deed het heel langzaam. Hij trad zoo zeker als een slaapwande laar op den jongen toe, nam het speelgoed van zijn wang weg en trad naar voren tot aan den rand van het podium. En terwijl de spreker water dronk en zijn pa pieren ordende, zei Robert «Dit ding hier is een geweer. Dat heb ik... ik zelf heb het voor mijn jongen gekocht. Daarmee heeft hij gespeeld. Daarmee heeft hij zonder het te merken de liefde uit zijn hart gespeeld. Daar mee heeft hij leeren schieten. Ik heb hem leeren schieten, leeren moorden. Mijn zoon is gevallen. Hij is dood. Ik ben zijn moordenaar... Vadertrots, eerzucht, gedachtenloosheid en sleur hebben mij moordenaar laten worden. En toch heb ik alleen gedaan, wat gij ook gedaan hebt. Onder u heeft ook menigeen zijn zoon... verloren.» Robert brak het geweertje op zijn knie en liet de twee stukken rustig vallen. Dat had ik vijf tien jaar geleden moeten doen... Hebt gij het ge daan?... Dan zijn jullie ook moordenaars. Onze mannen en zonen schieten mannen en zo nen dood. En die mannen en zonen schieten onze mannen en zonen dood. En ieder die thuis is ge bleven hooptMijn man, mijn zoon komt terug. Laat de anderen vallen en sterven. Zoo iets kan alleen een waanzinnige wenschen... Ik vraag u is hij geen moordenaar, die een on schuldig kind zoo opvoedt, dat het eerst een moor denaar moet worden, voor het zelf vermoord wordt Wordt een zóó opgevoed onschuldige, als hij een eveneens onverstandig opgevoed onschul dige doodschiet, niet een moordenaar Er is he den ten dage in Europa geen mensch meer, die niet tot moorden in staat zou zijn. Wij zijn ver blind en moordenaars, omdat wij den vijand bui ten ons zoeken en meenden te vinden. Niet de Engelschman, de Franschman, de Rus en voor dezen niet de Duitscher, maar in onszelf is de vij and. En wij zien daarom in andere menschen den vijand, omdat de daadwerkelijke vijand, in ons binnenste iets is, dat niet aanwezig is. Het ont breken der liefde is de vijand en de oorzaak van alle oorlogen. Heel Europa schreit, omdat heel Europa niet meer kan liefhebben. Heel Europa is krankzinnig, omdat het niet kan liefhebben. Of is het geen waanzin, wanneer gij u verheugt over het berichttweeduizend Fransche lijken lagen voor onze linies Zijn de inwoners van Pa rijs niet krankzinnig, als zij zich verheugen over het bericht tweeduizend Duitsche lijken lagen voor onze linies Wij schreien van verdriet of onze oogen blijven droog van verdriet als onze zoon is gevallen. Zoo lang wij niet evenzoo van verdriet schreien, als een Franschman is gevallen hebben wij niet lief. Zoolang wij niet voelen een mensch. die ons niets heeft gedaan, is gevallen en gestorven, zoo lang zijn wij krankzinnig. Waht deze man. die viel en stierf, had een moeder, een vader, een vrouw, die van verdriet schreien. Hij was een mensch. Wilde zoo graag leven. En moest sterven. Waarvoor Waarom Hij moest sterven, omdat hij niet liefhad. En wij, zijn moordenaars, lieten hem sterven, omdat wij niet liefhebben Robert maakte onder het spreken korte geba ren met zijn hand. zoodat het witte servet heen en weer slingerde. Het was zoo moeilijk, ook aan anderen mede te deelen, wat men zelf voelde en zich had bewust gemaakt. En toch was alles zoo eenvoudig, zoo vanzelfsprekend. Maar de men schen hadden zich het vanzelfsprekende uit het hoofd gezet. Zij hadden de liefde eenvoudig ver geten, zooals men zijn paraplu laat staan. Men behoeft alleen maar lief te hebben, dan valt er geen schot meer. Dan hebben we vrede. Kinderen zijn wij dan op onze aarde... Het heele werelddeel weent. Daaraan is te merken, dat het werelddeel in staat is tot liefde. Geheel hopeloos zou alles eerst dan zijn, als Europa lachte, omdat heel Europa bloedt. Maar er is geen huis in Euro pa, waar geen tranen vloeien. Dat is de liefde, die uit de menschenoogen weent, omdat zij verdreven is uit de harten der menschen. Wat doet gij, als nu op het oogenblik een u vreemd mensch de zaal binnenkomt en een van u, dien hij nooit gezien heeft, de bajonet in het lichaam stoot Gij zoudt den krankzinnige niet begrijpen. Precies hetzelfde doen uw mannen en zonen ook zij stooten de bajonet in het lichaam van mannen en zonen, die zij nooit gezien hebben, zoodat de gewonde een schreeuw geeft, zich kromt en valt. Wat heeft hij uw zoon misdaan En wat heeft uw zoon dengene misdaan, die hem de bajonet in het lichaam stiet Hebt gij u er wel eens een voorstelling van ge maakt op welke wijze uw jonge zoon, die zoo graag, och zoo graag nog had willen leven, moest sterven Meisje, tracht je eens voor den geest te brengen den laatsten blik van je bruidegom, die gewond, smachtend van dorst zes uren lang in de zomerhitte in het prikkeldraad hing. Stel je zijn laatsten, vreeselijk langen blik voor. Vrouw zeide Robert tot een vrouw die ver bleekte, langzaam, zoodat alle zevenhonderd het hoorden Wat heeft je man, dien je liefhad, die je brood en kinderen gaf, dengeen gedaan, die hem de bajonet in het lichaam stiet De vrouw kermde, en liet haar hoofd zinken op den schouder van wie naast haar zat. De menschen zijn waanzinnig, werkelijk en waarachtig krankzinnig, omdat zij de liefde heb ben vergeten, en omdat zij de liefde hebben ver geten. gelooven zij, dat alles moet zijn zooals het is Ons volk, zooals wij het zien, bestaat alleen nog uit verminkten en erbarmelijk uitziende kin deren, vrouwen en grijsaards. Als men nu nog de armen en beenen, de afgescheurde lichaams- deelen, de miljoenen uiteengerukte lijken, waar- onder ook uw mannen en zonen zijn, van de slagvelden zou halen en in uw straten werpen vlak voor uw oogen, zoudt gij dan nog zeggen men moet zich immers weten te schikken Of zoudt gij eindelijk bereid zijn, lief te hebben, wat ook daaruit voortkwam Zoudt gij dan eindelijk zeggen ik wil niet leven, als ik niet mag lief hebben Zoudt ge inzien, dat degenen die u ver bieden lief te hebben, vijanden zijn Vijanden van den mensch Vijanden des volks Ziet ge niet de bergen verscheurde menschen lichamen Ze liggen voor uw oogen, liggen in uwe straten, zoo dat er geen wagen meer kan doorrijden en gij geen stap meer kunt verzetten. Uw zonen Uw zonenUw mannenVaders BloedigVer scheurd Onherkenbaar Een kreet klonk uit het midden der zaal. Ach teraan bij den ingang van de zaal hoorde men een gesteun als van een dier. Een oude man liet het hoofd op de hand zinken. Een meisje stond op tusschen de rijen stoelen zij had de oogen wijd geopend en wierp zich op de knieën. Wij mogen onszelf nu niet langer voorliegen en zeggen Alleen de Tsaar, de Keizer, de Engel- schen zijn de schuld ervan.Robert legde lang zaam zijn hand met het servet op zijn borstIk ben de schuld. En jij bent de schuld. En jij, en jij... Want ook wij hadden, evenals de Tsaar, de Engelschen. de Keizer, de millionair en de milliar- dair, de liefde vergeten. Neemt de schuld op u, opdat ge de liefde weer deelachtig kunt worden»... Midden in de nacht bonsde het dienstmeisje op de slaapkamerdeur. ProfessorProfessorEr is een inbreker in de bibliotheekriep zij angstig. De professor dacht even na en v roeg toen Welk boek leest hij van 5 a 11 November 1938 Zaterdag 5 NovemberLeatus. Odrada, Zacharias. Zondag 6 NovemberFoillanus. Leonardus. Winocus. Maandag 7 NovemberErnest, Willebrordus. Dinsdag 8 November De 4 gekroonde Broeders. Woensdag 9 NovemberEstalla, Theodorus. Donderdag 10 November: Tryphon, Respicius en Nympha. Vrijdag 11 November: Martinus. Menas. René. Zaterdag 12 NovemberLivinus. Zondag 13 NovemberDidacus. Stanislaus, Kotzka. Opgang Ondergang Zaterdag 5 November6 u. 44 16 u. 24 Zondag 6 November6 u. 46 16 u. 22 Maandag 7 November: 6 u. 48 16 u. 21 Dinsdag 8 November: 6 u. 49 16 u. 19 Woensdag 9 November: 6 u. 51 16 u. 18 Donderdag 10 November6 u. 52 16 u. 16 Vrijdag 11 November: 19 u. 46 10 u. 25 Opgang Ondergang Zaterdag 5 November15 u. 03 3 u. 42 Zondag 6 November15 u. 33 4 u. 52 Maandag 7 November 16 u. 09 6 u. 04 Dinsdag 8 November16 u. 50 7 u. 16 Woensdag 9 November 17 u. 40 8 u. 26 Donderdag 10 November18 u. 39 9 u. 30 Vrijdag 11 November: 19 u. 46 10 u. 25 Volle Maan 7 November te 22 u. 23 m. Laatste Kwartier 14 November te 16 u. 20 m. Nieuwe Maan: 22 November te 0 u. 5 m. 5 November 1794 Inrichting van het Fransch Direc torium. Aan het hoofd stond Merli, de vervolger van den Franschen koning Lodewijk XVI. dien hij gelukte op het schavot te doen sterven. Op 5 Sept. 1797 stemde het Directorium een wet waarbij al de priesters den eed van afkeer moesten afleggen. Meer dan 9.000 gees telijken. die zich daartegen verzetten, werden verbannen. 6 November 1771 Geboorte te Praag van Aloys Sene- felder, uitvinder der steendrukkunst. Hij stichtte te Miinchen een drukkerij met den hofmusicus Gleiszner. en te Offenbach richtte hij een drukkerij voor muziek op. In 1800 ging hij naar Weenen, waar hij met Gleiszner een drukkerij voor muziek vestigde. Dit gebeurde sa men met von Hartl. die den steendruk voor zijn katoen drukkerij wenschte te gebruiken. In 1826 lukte Senefel- der erin gekleurde platen te drukken, die op schilde rijen in olieverf gelijken. In 1828 drukte hij dergelijke platen op linnen. Hij overleed te München 26 Februari 1834. 1792Na de overwinning te Jemappes door de Franschen, komt België onder Frankrijk's juk. Kort daarop begonnen de plunderingen. 1836Overlijden van Karei X. koning van Frank rijk gedurende de jaren 1824-1830. 7 November 1659De vijandelijkheden tusschen de Spanjaarden en de Franschen eindigden door den slag der Duinen nabij Duinkerke, alwaar Frankrijk door Engeland werd ondersteund. Het grootste deel van Vlaanderen viel in de macht van Frankrijk en Filip IV verhaastte zich met Lodewijk XIV den vrede te tee kenen, gezegd der Pyreneën, omdat hij geteekend werd in het Fazanteneiland, aan den voet der Pyreneën. 1822Eerste Vlaamsche leergangen ingericht door Hooger Onderwijs voor het Volk op initiatief van Pieter Tack. 8 November 1576De 17 Nederlandsche Provinciën van Noord en Zuid vereenigen zich door de Pacifica tie van Gent» tot verweer tegen de Spaansche dwinge landij. 1793 Opening te Parijs van het Museum te Louvre. 9 November 1799 Napoleon Bonaparte wierp het Di rectorium omver, joeg den Raad der vijfhonderd uiteen, die het Directorium bijstonden, en liet zich tot eersten Consul uitroepen. Hij werd 15 Augustus 1769 te Ajacco, op het eiland Corsica, geboren. Pas negen jaar oud werd hij in de krijgsschool aanvaard. In Oktober 1799 kwam hij van Egypte terug, alwaar hij geluk en tegenspoed had lee ren kennen, en hij besloot het landsbestuur van Frank rijk te veranderen. Wat hij op 9 Nov. 1799 dan ook deed. 1803Geboorte te Eekloo van dichter Karei Lode wijk Ledeganck. Hij was in den beginne spoeler in een linnenweverij, daarna hulpklerk op het stadhuis, werd voortgeholpen naar de Gentsche Hoogeschool, waar hij in 1835 in de rechten promoveerde. Daarop werd hij vrederechter eerst te Kaprijke, dan te Zomergem en in 1840 lid van den Provincialen Raad. waar hij het eerst na 1830 het woord in het Nederlandsch voerde. In 1842 werd hij benoemd tot provinciaal schoolopziener, en in 1845 tot hoogleeraar te Gent. Hij stierf aldaar op 19 Maart 1847 aan een borstkwaal. Ledeganck vertaalde het eerst de Fransche wetboeken in het Nederlandsch. Hij is een waar dichter met diep gemoed en scherpe opmerkingsgave, die zich in keurige beeldspraak, in on gedwongen en meestal zuivere taal uitdrukt. Van zijn gedichten is het meest gekend DE DRIE ZUSTERSTE DEN. het dichterlijk evangelie der Vlaamsche Bewe ging. 10 November 1830 De gevolmachtigden vanOostenrijk. Frankrijk. Engeland. Rusland en Duitschland kwamen op verzoek van Willem te Londen bijeen om de ingewik kelde Belgische kwestie te regelen. (4 Nov.). Zij stelden een bestand voor. dat op 10 November 1830 welwillend aanvaard werd door het Voorloopig Bestuur van België. 1921Aanhouding van Dr. Achiel de Beuckelaere. 11 November 1382 Na zijn ontsnapping uit Brugge aan de woede der Gentenaars (4 Mei) vluchtte Lode wijk van Male naar Frankrijk, vanwaar het daaropvol gende jaar een machtig leger naar Vlaanderen afzakt. 11 November rukken de Franschen de Leie over, en plunderen en verwoesten de stad Komen. Daarna na men zij Ieperen in, en wilden toen naar Brugge en Gent. Maar Filip van Artevelde liet den vijand niet ver der komen. 1790 De Keizeriiiken nemen bezit van Oostende. Naderhand kwam heel Vlaanderen in hun macht. 1918 Te Rethondes werd de Wapenstilstand, van den Grooten Wereld-Oorlog 1914-1918. geteekend. en onderhandelingen voor den vrede werden aangeknoopt, waarbij president Wilson met zijn 14 punten en zijn Volkenbond op onoverkomelijke moeilijkheden botste. Eerst den 28 Juni 1919 werd de vrede gesloten te Ver- sailles. p g

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13