POLITIEKE UITZICHTEN BINNENLAND Besprokene en gestemde ontwerpen in de eerste Kamerzitting. Het koloniaal probleem. Een daling van het indexcijfer wordt ver wacht. Een beteekenisvolle vaststelling inzake pensioenen. Regeer ingsbezuinigingen. joodsche inwijking uit Duitschland naar ons land wordt gestuit. Onze regeering en de kwéstie van Burgos Leon Degrelle met ziekteverlof. De geboorten in België. Neemt Minister Heymans ontslag. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Groot Hertogdom Luxemburg. Palestina. Polen. Spanje. Tsjecho-Slowakije. Donderdag 3 November 1938. 1. De bespreking werd aangevangen van het ontwerp betreffende de renten verbonden aan de Nationale Orden, die aan militairen van lageren rang worden toegekend. Verslaggever Van Hoeck legde er den nadruk op dat de renten die tot nog- toe aan deze Orden waren verbonden behouden blijven. De bevordering in de Nationale Orden zal geen recht meer geven op verhooging van renten, en ook zij aan wie in de toekomst een orde wordt verleend zullen geen renten meer bekomen. 2. De minister van Financiën dient het wets ontwerp in betreffende de verhooging van de be lasting op den inzet bij de voetbalpronostieken. 3. De heer Gerard dient ook een wetsontwerp in tot oprichting van een speciaal en tijdelijk fonds tot dekking der uitgaven voor de gedeelte lijke mobilisatie. 4. Minister Denis vraagt de verdaging van het ontwerp, daar de kwestie in haar geheel wordt bestudeerd door de regeering, terwijl de Senaat slechts een onderdeel van de kwestie heeft gere geld. Ernest betreurt dat de regeering die opmer king niet is komen maken op de vergadering van de kommissie van Landsverdediging. Andere leden nog vreezen dat het uitstel maanden of ja ren zou kunnen duren. Minister Denis beweert dat dit niet het geval zal zijn. Waarop Voorzitter Huysmans het debat in het kort samenvat. De kommissie zal vergaderen en zich in verbinding stellen met den Koninklijken Kommissaris, om alle nuttelooze vertraging te voorkomen. 5. De artikelen worden goedgekeurd waar door veel ongelukkigen, die zwaar getroffen wer den door den oorlog, nu opnieuw een pensioen kunnen aanvragen wegens oorlogsinvaliditeit. 6. De artikelen werden goedgekeurd om den titel van ingenieur te beschermen. 7. Er werd ingestemd met de oprichting van een nationalen dienst .voor afzet van land- en tuinbouwproducten. Stemmingen Het ontwerp op de renten ver bonden aan de Nationale Orden, werd goedge keurd met 140 stemmen, dit op de heropening van de termijnen voor een oorlogspensioen eveneens met 140 stemmen het wetsontwerp op de be scherming van den titel van ingenieur met 136 stemmen en 4 onthoudingen. Voor den aanvang der trekking van de Kolo niale Loterij, die te Leuven plaats greep, werd door den heer De Vleeschouwer, minister van Koloniën, een redevoering uitgesproken, waarin hij o. m. verklaarde dat Engeland de verzekering gegeven had dat het er niet aan dacht ons Kon- goleesch gebied in het gedrang te brengen, gelet vooral op onze voortreffelijke koloniseerende ak- tie. Hij voegde er ook bij dat ons land zijn taak in Kongo nog niet voleindigd heeftHet wil zijn koloniale bedrijvigheid, gesteund door allen, die in het moederland met onze nationale grootheid begaan zijn, voortzetten en de gebieden tot vol- komene ontwikkeling opvoeren, die het door ei gen inspanning tot grooten bloei heeft gebracht De begrooting voorziet de uitbetaling van wed den en loonen op grondslag van 110 gedurende zes maanden en van 105 gedurende de andere zes maanden. Minister Gerard meent dat de vooruit zichten zulks wettigen. Inderdaad de groot-han- delsprijzen zijn de laatste maanden gedaald, en de kleinhandelsprijzen volgen steeds met eenige maanden vertraging. Men mag dus een daling van het indexcijfer verwachten tegen het einde van den Winter. Moest echter het index niet dalen dan zou de regeering maatregelen nemen, doch vooraf de betrokken beroepsorganisaties raad plegen. Minister Gerard zegde deze week, de overtui ging te hebben dat 40 procent der pensioenen door den Staat betaald, ten goede komen aan per sonen die hun dienst verlieten vóór den pensioen leeftijd, en op andere wijze nog hun brood ver dienen terwijl zij een staatspensioen trekken. Men mag dan ook verwachten dat dezen toestand nieuwe maatregelen zal uitlokken. Zekere leden hebben aangedrongen op drasti scher bezuinigingen. De minister deed echter op merken dat zekere bezuinigingen ook de koop kracht doen verminderen of de werkloosheid in de hand werken, zoodat er ook een vermindering van de ontvangsten van de belastingen uit voort- door SPECTATOR spruit. De minister van Financiën deelde nog mede dat in den loop van het dienstjaar 1938 128 miljoen bezuinigingen werden voorzien, en dat dit cijfer zal worden bereikt. Voor 1939 voor ziet men 269 miljoen besparingen. Verder oor deelde de minister dat de versterking van de kontrole 100 tot 250 miljoen meer zal doen op brengen. Daar de toevlucht van Joden uit Duitschland naar België steeds aangroeit, werd de rijkswacht in de streek verscherpt. De Brigades ter Raaren, Eupen, Eynatten, Kelmis en Gemmenich, kregen nieuwe groepen van tien man. Bij de bespreking over de Buitenlandsohe po litiek kwam dezer dagen de kwestie van Burgos te berde. Namens de rechterzijde drong men aan op de aanstelling van een agent bij de Regeering van Generaal Franco, naar het voorbeeld van het geen Engeland reeds maanden geleden heeft ge daan. Patroon Emiel Vandervelde verklaarde daarop, dat de Socialisten nooit die erkenning zouden goedkeuren, en liever de Regeering zou den verlaten. Le Pays Réelheeft aangekondigd dat de Rexleider Léon Degrelle met onbepaald ziekte verlof is, en daarom aan Senator Paul De Mont gevraagd heeft, hem tijdens zijn herstel te ver vangen, er aan toevoegend dat dit mandaat de toelating omvatte in zijn plaats alle vereischte maatregelen goed te keuren. Senator De Mont heeft dit aanvaard. Een lichte stijging van de geboorten werd waar genomen gedurende 1937. In dit jaar werden 65388 mannelijke en 62188 vrouwelijke geboorten inge schreven, hetzij 105 jongens tegen 100 meisjes. In verschillende dagbladen verscheen het ge rucht dat heer minister Heymans van plan is uit de regeering te treden, als gevolg van meenings- verschillen met den heer Gerard en met den heer Spaak. Nu worden deze berichten echter tegen gesproken, alhoewel toegegeven wordt dat deze heeren ministers het niet steeds eens zijn. De dag van den wapenstilstand: President Roose- veldt heeft uitgevaardigd, dat 11 November 1938, de dag van den wapenstilstand zal zijn. Hij ver klaarde, dat in de huidige dagen van verwarring, Amerika de 20'' herdenking van den Wapenstil stand zal vieren met betoogingen, die zullen aan- toonen, dat het geloof in den vrede er slechts kan bekomen worden door het uitblijven van aanval len, en slechts kan verder duren, zoolang de eer bied bestaat voor de rechten van anderen, en zoo lang de goede wil blijft heerschen onder de vol keren. Trotski's stem te New-York De New York Herald meldt dat Trotski voor den eersten keer het bestaan zal onthullen van de IVv Internatio nale, die zich tot doel gesteld heeft de wereld revolutie voor te bereiden. Daartoe zou de stem van Trotski op een fonoplaat opgenomen zijn, die zal worden afgedraaid op een massameeting te New-York. Nieuwe Veroveringsplannen De Daily He rald verneemt uit Dantzig, dat de nazi's uit het Memelgebied, een aantal vergaande eischen zul len stellen aan de Litausche regeering. Deze eischen zouden met medewerking van de Duit- sche nazi-autoriteiten in een konferentie te Ko ningsbergen opgesteld zijn. Men vreest dat zij den eersten stap zullen vormen in de richting van een afscheiding van het Memel-gebied van Litauen. Duitsch-Bohemen tot gouw bevorderd Bij ver ordening van den Führer is Duitsch-Bohemen tot gouw bevorderd, onder den naam van Sudeten- land en met Reichenberg als hoofdplaats. Kon rad Heinlein is tot gouwleider benoemd en Her mann Frank tot ondergouwleider. Op 5 Novem ber zal de Sudetenpartij met de nationaal-socia- listische partij worden vereenigd. Oneenigheid in het Engelsch KabinetEr zou in het Britsch Kabinet, ernstige verdeeldheid be staan ten aanzien van de reorganisatie der lands verdediging. Eenige ministers dreigen zelfs met ontslag. Nieuwe Vredesvoorstellen Verschillende Lon- densche bladen doen voorzien, dat Chamberlain een nieuwe poging zal doen om den wereldvrede te verstevigen. Sir Neville Henderson, de Brit sche Ambassadeur in Duitschland. zou bij zijn terugkeer te Berlijn voorstellen bij zich hebben van Chamberlain met betrekking tot den Euro- peeschen vrede. Naar een gemeenschappelijk front met Rus land?: Te Londen is een oproep gepubliceerd, .waarbij een gemeenschappelijk front met Rus land wordt geëischt. De oproep is door bekende Engelsche en Fransche personaliteiten ondertee kend. De Nieuwe Eerste Lord der Britsche Admi raliteit Lord Stanhope werd tot Eerste Lord der Britsche Admiraliteit benoemd in vervanging van Duff Cooper. Ministerwijziging Na den Kabinetsraad te Pa rijs werd bericht dat Marchandeau het Ministerie van Financiën verlaat om Justitie te nemen en dat Paul Reynaud hem aan Financiën zal op volgen. Huiszoekingen met het oog op de nationale veiligheid De overheden in het Groot-Hertog dom-Luxemburg hebben deze dagen talrijke huis zoekingen gehouden in verloop met de natio nale veiligheid. Een groote hoeveelheid wapens en uniformen werd aangeslagen toebehoorende aan Duitsche elementen, japan. De nieuwe politieke koers in Japan De Japan- sche pers publiceerde de nieuwe politieke koers in Japan, die gericht is tegen Engeland, Frank rijk, de Vereenigde Staten en Rusland. Arita, de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, wil o. m. Vorming van een nieuwe Centrale Regee ring in China, ontwikkeling van een nieuw Oost- Azië op den grondslag van het anti-Komintern- pakt, herziening van het negen mogendheden- verdrag en van internationale overeenkomsten betreffende de exterritorialiteitsrechten, het bren gen van duidelijkheid in de betrekkingen van Japan met Engeland. Ip het bijzonder wenscht de Japansche diplomatie zich los te maken van en op te treden tegen die mogendheden,die nog steeds Japan's plannen trachten tegen te gaan, zooals Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. De strijd in een beslissend stadium De strijd in Palestina schijnt thans in een beslissend sta dium te zijn gekomen. Alle teekenen duiden erop, dat eenerzijds de Britsche overheden vastbeslo ten zijn aan het Arabische verzet een einde te ma ken, en dat anderzijds de opstandelingen zich ge reedmaken tot het uiterste tegenstand te bieden. Aantal aanwezige Britsche soldaten Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche troepen in Pa lestina thans 18.500 man sterk zijn. Koloniale Eischen Terwijl de Poolsche bladen steeds krachtiger gaan eischen, dat ook aan Polen koloniën zullen worden gegeven, heeft de Pool sche minister van Financiën, Kwiatkovski, dezen eisch nog eens onderstreept in een verkiezings rede, die hij te Poznan voor het kamp der Natio nale Eenheid gehouden heeft. De Broeder van Generaal Franco begraven: Het stoffelijk overschot van Ramon Franco, wiens vliegmachien in zee stortte, werd te Palma de Mallorca ter aarde besteld. 90.000 Italiaansche soldaten aan de zijde van Franco De ambassadeur van de Spaansche repu bliek heeft aan het Fransche ministerie van Bui tenlandsche Zaken een nota overhandigd, volgens welke de Italiaansche inmenging in Spanje niet afgenomen maar toegenomen is. Volgens die nota bevinden zich thans 90.000 Italianen in nationa- listischen dienst. Daaronder zijn er 60.000 man in fanterie-, artillerie- en tanktroepen. 900 tot 1000 vliegtuigpiloten en 2000 mechaniekers voor vlieg tuigen. De laatste weken zouden nog talrijke Ita lianen in Spanje aangekomen zijn. VluchtelingenVolgens Verceni Cesko Slovo zou het aantal Tsjechische vluchtelingen, afkom stig uit Sudetenland, 50,000 bedragen. De direktie der spoorwegen heeft 6000 wagons ter beschik king der vluchtelingen gesteld om tot woonruimte te dienen. Ontbinding der Vrijmetselaarsorganisaties De ontbinding der vrijmetselaars - organisaties in Tsjecho-Slowakije gaat voort. Het officieele or gaan der centrale regeering deelt de ontbinding mede van de loge Sibi et Posteriores. Ook de grootloge van de Odd Fellows is ontbonden. Zwitserland. Maatregelen tegen Nazi-AktieIn een buiten gewone vergadering van de radikale-demokra- tische partij, te Olten gehouden, heeft Baumann, de president van de Zwitsersche eedgenootschap, de maatregelen uiteengezet welke de federale overheden der)ken te nemen om een einde te ma ken aan de nationaal-socialistische aktie in de Pers- Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3