A, D HelSern-Degryse Georges Sonneville t oorlocsmarraintje (la marraine de guerre) altijd zonder opslag tapisseerwerken behangpapieren, linoleum Le Samedi 29 et le Dimanche 30 Octobre a eu lieu devant une salie archicomble la representa- onde la revue militair* 1914-1918 't Oorlogs marraintje», representation donnee a occasmrdu 20" anniversaire de l'armistice et au profit de la caisse de secours de la section locale de la fédé- ration nationale des combattants. Cette revue en flamand, frangais et Anglais a éte écrite par notre compatriote bien connu, M. Emile Ghisquière et mise en musique par M. Georges Van Egroo. Disons de suite que les absents ont eu tort, car les representations ont satisfait les plus dil- ficües et les applaudissements frénétiques et les nombreux bis, ont démontré que le public etait en extase. Le prologue nous faisait participer a la vie rude des soldats au front, lugubre et misérable, mais entrelardée de farces et dróleries entre deux bombardements. Au lever du rideau des anges sous la direction de M' Decadt exécutèrent une danse avec chant, tandis que les soldats sommeillaient en rêvant des leurs et de leur pays. La chasse aux poux et la chanson bouffe ap- portaient la note gaie. M. Denys interprêtait sentimentalement le róle du soldat mourant. Le public était touché profondément. Le deuxième acte nous transportait a Paris sur le perron de la gare du Nord oü Mimi, la Marraine de Guerre (Mad. Denys) attendait son filleul Robert (M. Vanden Hende). Les chansons «La Cocarde de Mimi Pinson Tu le verras Paname et la Bague du Front chantées par Mad. Denys et M. Vanden Hende étaient trés goütées. M. Heekhout était un tjing parfaitles ballerinnes exécutèrent une danse chinoise plei- ne de rythme et de grace. Les réfugiées Yproises Stiene (Mad. Ghisquière) et Sophie (Mad. Lelong) faisaient rire aux lar- mes. Leur chanson Ramscapelle fut bissée. M. Oscar Werrebrouck était impayable comme Tommy Anglais avec sa gracieuse Marmezelle from Armentiers (M. S. Cocquyt). M. M. Denys et Lelong étaient les vrais types de poilus et leur chanson Quand on vient en Permission obtenait un franc succès. Le deuxième tableau de eet acte nous montrait un bar-apache avec comme cloula danse- apache interprêtée magistralement par M. Coc quyt et M*'1"' Gouwy. Le second acte se terminait par l'apparition de la Madeion (Mad. Lelong) et la chanson tou- jours joyeuse fut chantée par toute la salie en délire. Au deuxième acte, vipgt ans plus tard les Ketjes jouaient leurs jeux favoris sur une place publique a Bruxelles. M. Werrebrouck jouait parfaitement le róle du gendarme pensionné invalide et le public était enchanté de voir défiler les uniformes pimpants d'avant-guerre. Un intermède amusant était la dernière mobi lisation. Les rappelés de 38 représentés par M.M. Vanden Hende, Lelong, Denys, Van Raes et Gan tois étaient impayables. La salie partait d'un éclat de rire. On pouvait encore admirer la danse moderne Lambeth-Walk et le pas de parade Allemand. L entrevue des deux anciens Robert gazé et Jef amputé était touchante. Au deuxieme tableau nous nous trouvions de- lS t°^beajU du S0ldat inconnu. «Les coque- hcots des Flandres était déclamé d'une manière pai faitepar m. m. Van Raes en anglais et Le- emirn ta? et M' Vanden Hende internrêta.t Ta chanson «Soldat inconnu». u du soldat inconnu ressuscité de son Alle laatste nieuwe modellen van aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, yper De Sehoonste ^iti^;streek van ALATUM en stragula laceeren van BALATUM enz aan buitengewone prijzen. -I tzondere prijzen voor Behangers en Schilders. tombeau enveloppé du drapeau tricolore et cou ronné de lauriers par des anges était vraiment impressionnant. Son harangue allait droit aux cceurs. Le décor et le jeu de lumière étaient trés réussis. A l'apothéose L'hommage au soldat incon nu» la Brabangonne füt écoutée debout par le public. Nous félicitons de tout coeur le comité de la F. N. C. de son heureuse initiative. Joignant l'u- tile a l'agréable la F. N. C. saura ajouter a sa caisse de secours une somme rondelette et a pro cure au public d'Ypres et des environs des loi- sirs agréables. Nous adressons un proficiat bien mérité a l'au- teur de la revue M. E. Ghisquière, au componiste et chef d'orchestre M. Van Egroo et a sa phalange, aux acteurs si talentueux, aux danseurs et bal lerinnes, aux figurants, a l'accordéoniste M. A. Viaene, a M. M. Ed. Gruwez et Boone, toujours sur la brêche, et a tous ceux qui d'une manière quelconque ont contribué a la réussite de cette belle fête. Nos meilleures félicitations également a M. J. Leclercq qui a peint deux nouveaux décors ma- gnifiques. Qu'il soit permis de dire que tous ont mis leur savoir et leur art gracieusement et gratuitement a la disposition de la section locale de la fédé- ration nationale des combattants. N. B. Nous apprenons que le dimanche 20 novembre aura lieu une troisième et grande re presentation populaire a prix réduits. Qu'on se procure a temps des cartes, car il y aura foule. 't OORLOCSMARRAINTJE Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Oktober had in den Stadsschouwburg, voor eene bomvolle zaal, de opvoering plaats van 't Oorlogsmarraintje Soldaten-Revue 1914-1918, op meesterlijke wijze ineengezet door onzen bekenden stadsgenoot M. Emiel Ghisquière en getoonzet door M. Georges Van Egroo. Deze Revue werd opgevoerd ter gelegenheid van den 20" Verjaardag van den wapenstilstand en ten voordeele van de steunkas van den natio- nalen strijdersbond, afdeeling Yper. Zeggen wij 't maar vlakaf, deze opvoeringen hebben de stoutste verwachtingen overtroffen en het daverend applaus en de herhaalde bisge- roepen die spelers en orkest te beurt vielen, be wezen ten volle dat het publiek ten zeerste vol daan was. De proloog gaf ons een gedacht van het harde soldatenleven aan 't front in al zijne miserie en akeligheid, maar toch doorspekt met de geestige zetten en poetsen der loopgrachtbewoners tus- schen de bombardementen in. Het tooneel opende met den zang en den dans der engelen sierlijk uitgevoerd door Juf. Decadt en de balletjufïertjes. De luizenjacht en het kluchtlied gezongen door M. H. Cocquyt vielen zeer in den smaak van het publiek. De proloog eindigde met den heldhaftigen dood van den Waalschen piot Frangois, zeer aandoen lijk vertolkt door M. G. Denys. Menige traan werd weggepinkt. Het eerste bedrijf bracht ons te Parijs, vóór de Noordstatie, waar het bevallig oorlogsmarraintje haren soldaat Robert, met verlof, opwachtte. La Cocarde de Mimi Pinson werd op meesle pende wijze gezongen door Mevr. Denys. M. G. Vandenhende speelde voortreffelijk de rol van verlofganger. M. L. Heekhout oogstte veel bijval als tjing Het Chineesch ballet onder leiding van Jufvrouw Decadt werd zeer gesmaakt. De scene der Ypersche vluchtelingen deed de zaal schaterlachen. Stiene (M. Ghisquière) met hare dragonderstem is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en Sophie (Mevr. Lelong) eene Sinte Pietersche van den ouden stempel was hare waardige spelgenoote, tweê zielen in e kloefe Het gekende lied van Ramskapelle gezongen door Mevr. Ghisquière, Mevr. Lelong en M. G. Vandenhende werd op luid applaus onthaald. Al de scenes aanhalen die elkaar afwisselden zoude ons te ver leiden. De dagbladventei was de perfektie maar ik zie toch uwe lange, kron kelende tong niet gaarne, Oscar Zeggen wij nog dat M. Werrebrouck zich zelf overtrof al» Engelsch Tommie en Mej. S. Cocquyt was eene poezelige marmezelle from Armentiers. M. G. Denys en E. Lelong waren echte typen van Fransche poilus en hun samenzang Quand on vient en permission behaalde veel bijval. Het tweede tafereel van dit bedrijf vertoonde een apachen-bar met als Clou de apachendan» op onverbeterlijke wijze uitgevoerd door M. Coc quyt en Juf. Gouwy. Als slotscène kregen we «La Madeion», ver tolkt door Mevr. Lelong een ware Madelon. Het altijd mooie lied werd door gansch de zaal in begeestering medegezongen. Bij het opgaan van het gordijn voor 't tweede bedrijf stuurde M. Gantois, voorzitter van N.S.B een woord van welgemeenden dank aan schrij ver, orkestleider, tooneelspelers en alle mede werkers, alsmede aan de toeschouwers. De schrijver M. Ghisquière werd voor 't voet licht geroepen en op luid handgeklap begroet Hij dankte ontroerd en legde het dubbele doel uit van t stuk, namenlijk het publiek een smaak je geven van het bittere frontleven en laten in zien hoe weinig er voor de oudstrijders door het gouvernement werd gedaan. Het tweede bedrijf twintig jaar later ver toonde eene openbare plaats te Brussel, waar de ketjes hunne geliefkoosde spelletjes uitvoeren. Het lied de gendarme werd prachtig gezongen door M. Oscar Werrebrouck. en het deed iedereen deugd nogmaals de soldaten in de vooroorlogsche kleurrijke uniformen te zien voorbijstappen. Een leutig intermezzo was wel de laatste mobi lisatie. De mannen van 38 werden op kluchtige wijze vertolkt door HH. Vandenhende (de luitenant), Lelong (de verstrooide), Denys (de dikbuikige), Van Raes (de dubbel linksche), A. Gantois (de boemelaar), 't Was geniaal uitgedacht. EmielDe zaal proestte 't uit Nu verschenen de oudstrijder Robert (M. Van denhende), die na den oorlog zijn marraintje (M. Denys) gehuwd had, terug op het tooneel, verge zeld van hun zoon Gontrand (M. Depuydt). Na de Lambeth-Walk, meesterlijk gedanst door H. Cocquyt en Juf. Gouwy en de andere ketjes, en het optreden der Duitschers met hunnen sta- tigen paradestap, hadden we het hartroerend we derzien van Robert, gegazeerde, met zijn front kameraad Jef, oorlogsverminkte (M. Heekhout). Het tweede tafereel bracht ons bij het graf van den onbekenden soldaat. Ontroerend was de de clamatie Vlaanderens Kollebloem (M. G. Van Raes en E. Lelong), alsmede de zang «Onbekend soldaatdoor M. G. Vandenhende. Aandoenlijk was het tafereelDe onbekende soldaat verrijzend uit zijn graf, omsluierd met de Belgische driekleur en door engelen met lau weren bekroond treffend was zijne toespraak. Het decor en het lichteffekt waren prachtig. Dit tafereel miek eenen oneindigen indruk op de zaal. Bij de apotheose De hulde aan den onbe kenden soldaatwerd de Brabangonne door de menigte rechtstaande aanhoord. En toen de laatste tonen wegstierven van Flotte, petit drapeauen de vertooning was afgeloopen, drukte iedereen zijne bewondering uit voor dit prachtig geslaagde tooneelfeest. Waarlijk de Ypersche tooneelspelers moeten niet onderdoen voor beroepsspelers. Het bestuur van den N. S. B. weze hier geluk gewenscht om zijn initiatief. Het nuttige met het aangename parende, heeft N. S. B. benevens eene ronde som voor zijne steunkas aan het publiek van Yper en omliggende eenige genoeglijke uren verschaft. Warmen dank en een welgemeend proficiat aan den zoo verdienstelijken schrijver M. Emiel Ghis quière, aan den talentvollen toondichter en or kestleider M. Georges Van Egroo, en zijne muzi kanten, aan al de tooneelspelers, de balletleidster en hare ballerinnen, den dansmeester en zijne par- tenaire, den accordeonist M. A. Viaene, de figu ranten, de HH. Ed. Gruwez en Boone, die altijd op de bres staan, en aan allen die eenigszins me degewerkt hebben tot het welgelukken van dit feest en laatst doch niet het minst aan M. J. Leclercq, die twee prachtige nieuwe decors schil derde. Het weze hier gezegd dat allen zich vol toewij ding en gansch kosteloos ten dienste hebben ge steld van de Ypersche afdeeling van den natio- nalen strijdersbond. IVO. N. B. Wij vernemen dat op Zondag 20 No vember eene derde en groote volksopvoering za. plaats grijpen aan verminderde prijzen. Men zorge bijtijds voor kaarten, want 't zal er spannen. AANNEMERS -- LANDBOUWERS en PARTICULIEREN BEMINT UW PROFIJT Voor uwe betonnen grafkelders, afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen Dij Bruggesteenweg. 96 YPER -- Tel. 406 Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4