j LEZEN WAT W I Den k-Sport Weekkalender OPVOEDING TOT ZELFSTANDIGHEID OPLOSSINGEN Een liefhebbend zoontje. 3 Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. DE GROND MOET GELEGD WORDEN IN DE EERSTE LEVENSJAREN. De wereld heeft behoefte aan persoonlijkheden. Een eerste vereischte hiervoor is zelfstandigheid. Hoe kun nen we onze kinderen opvoeden tot zelfstandigheid Er ligt een wonderlijke tegenstelling In het feit dat het jong van een dier minder hulpbehoevend ter wereld komt dan de jonge menschen. En deze afhankelijkheid van het menschenkind is niet van korten duur. zooals bij sommige diersoorten het geval iszij duurt voort tot ja. tot wanneer Op deze vraag dienen de op voeders ieder voor zich het antwoord te geven. Som migen van hen slagen er in hun telgen te maken tot groote kinderen, die hulpeloos in de wereld staan, al zijn ze volgens de wet meerderjarig. Gelukkig gelukt deze krachtproefalleen bij slappe, kneedbare ele menten. Feitelijk dient de grond voor ontwikkeling tot zelf standigheid gelegd te worden in het eerste levensjaar. Ouders en opvoeders kunnen hiertoe in de eerste plaats bijdragen door onze wiegekinderen gelegenheid te geven met de omringende wereld in contact te komen, echter zonder ze te overspannen. Niet dus het kind gedurende zijne eerste levensjaar geheel alleen in een speciaal daartoe ingericht vertrek laten leven, noch het in een drukke huiskamer zetten en laten lijden onder het voortdurend zich opdringend geluid van de radio, onder het geroezemoes van een druk gezin. Men dient hier den gulden middenweg te vinden, evenzeer ten opzichte van het uit de wieg nemen en het uitgaan. Na een periode, waarin het wenschelijk werd geoordeeld een zuigeling nooit op te nemen, tenzij het voor zijn verzorging strikt noodzakelijk was, is men nu weer tot het inzicht geko men dat men het jonge leven hiermee tekort doet. In een groote inrichting ter verpleging van verlaten kleintjes werd dit duidelijk gedemonstreerd. De kinde ren werden zeer zorgvuldig, schijnbaar volgens de strengste eischen der hygiëne verzorgd en toch. ze ble ven lichamelijk en geestelijk achter bij de in het gezin opgevoede zuigelingen, die het oogenschijnlijk slechter hadden. Toen echter getracht werd de zuigelingen wat meer individueel te behandelen en in het werkelijke leven te brengen kwam er een verandering ten goede. De zeer diepe wiegen werden n.l. overdag vervangen door wiegjes die het kleintje gelegenheid gaven tot uit kijken, boxen kwamen in gebruik, de tuin werd benut om de kleintjes in te zetten en met de grootsten werden tochtjes naar het dorp ondernomen in een kinderwagen. Hoe kunnen we in het huisgezin het opgroeien tot zelfstandigheid bevorderen We moeten beginnen met RAADSELTJES. 1. Wat heeft geen lichaam en is toch zichtbaar 2. Waarom kan een kapper uw haar ncoit goed bijknippen 3. Welke kinderen hebben hun vader zien doopen HET SPREEKWOORD VAN DEZE WEEK. R.K.Z.C. Z.L. N.E.M.N.E.T..E.' W.E .Y. B.H.E.T.; De puntjes moeten door de ontbrekende j letters ingevuld worden de ontbrekende letters zijn E, E, E, I, I, I, O, D, F, F, H. N, R. R, R, T, V, V, IJ, Z. i HET SAMENGESTELD WOORD. Mijn eerste is een zeer nuttig mensch 1 Het tweede is ieder zeemans wensch In mijn geheel ben ik een man 1 Waarvan 't geschiedblad roemen kan. REKEN-SPORT. O 1 i i o 1 o O 1 Vul de puntjes in door hun cijferwaarde. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). VAN VERLEDEN WEEK. RAADSELTJES. 1. De boeren van het kaartspel2. De struikroover neemt soms uw leven of uw geld, maar de doktoor zou ze weieens alle bei kunnen nemen 3. Een bakker die uitverkocht is. EEN GEMAKKELIJK REKENPROBLEEM. Het te vinden getal is 5. EEN MOEILIJK REKENPROBLEEM. 14 8 2 0 8 6 3 7 4 8 5 4 9 7 3 7 6 7 3 2 FIGUUR - PUZZLE. r 1. maan 2. neef3. faam4. maas5. stal6. leem. Vraagstaart. ons vertrouwd te maken met de gedachte, dat onze kin deren niet ons bezit, niet ons eigendom zijn, maar toe- behooren aan de gemeenschap, die ze in de toekomst zal vormen. Dit sluit in, dat we niet de zooveel gemaakte fout zullen begaan, in onze kinderen het babytje te blij ven zien. dat ons noodig heeft tot zijn bescherming. Daarnaast zullen we een tweede gewoonte moeten laten, die om het kind met alles te helpen omdat dat gemakkelijker en vlugger gaat, in plaats van het kind de kans te geven zich zelf te oefenen in de dagelijksche dingen. Een practisch voorbeeld diene ter toelichting. Uw kind heeft niet meer genoeg aan de borstvoeding, die u gelukkig behoorlijk hebt kunnen geven. Zijn tand jes vragen om gebruikt te wordeneen eerste boter hammetje is toegestaan. Nu gaat het erom u zelf te be- heerschen. het stukje brood niet te gaan voeren, maar direct uw kind er aan te wennen, dat eten iets is, waar bij je zelfstandig bent. Eén stukje wordt in het handje gegeven en naar den mond gebracht, het tweede stukje wordt op het bordje neergelegd en... het kind eet zelf. Hierbij dient opgemerkt, dat zich een verschijnsel van het globalisatieproces kan voordoen. n.l. dat het kind het brood niet neemt vanwege het bordje, dat hem het brood over het hoofd doet zien. In dit geval is een af doend middel, het bordje eenige dagen achterwege te laten, tot het kind geheel vertrouwd is met het feit zelf eten. Door het brood slechts bij een paar stukjes tegelijk op het bordje te leggen, voorkomt men drama's van boterhammen, die met bord en al over den grond vliegen, als de belangstelling, vanwege den gestilden honger, niet meer op het eten gericht is. Wat drinken betreft is onze houding dezelfdewe zorgen hierbij voor een zéér gemakkelijk te hanteeren bekertje, doen er slechts weinig vocht tegelijk in, helpen het kind op streek bij de eerste handeling en wach ten af. Ten opzichte van het leeren loopen moeten we ook onze juiste houding bepalen. Vallen en opstaan effent het pad naar de kunst van in evenwicht blijven. Wee het kind, dat altijd de zorgzame hand van moeder of kinderjuffrouw klaar vindt om den val te voorkomen. Dit klinkt wreed, maar is het inderdaad niet. Met het kunnen loopen openbaren zich vele nieuwe mogelijkheden, weldra vormen deuren geen beletsel meer om het terrein van onderzoek te verbreeden. En na de deur volgt de door veel moeders zoozeer gevrees de trap. Indien een kind juist is opgevoed, dus opgevoed tot zelfstandigheid, dan is geen hekje ter afsluiting noodig, dan leert een kind waartoe een trap dient en hoe die gebruikt moet worden. Er zijn gezinnen en in richtingen waar geen hekjes voor de trappen zijn en waar nooit ongelukken gebeurendaartegenover blijkt herhaaldelijk, dat een kind. dat steeds zorgvuldig be waakt en behoed wordt, een ongeluk krijgt, zoodra het er de kans toe krijgt. Ten opzichte van het gevaarlijke verkeer op den weg geldt hetzelfde. Leert uw kleuter zoo vroeg mogelijk zelf de verantwoordelijkheid te dragen voor oversteken; leert hem, dat de verkeersweg geen speelplaats is, dat het zich bewegen op den openbaren weg iets is. dat alle aandacht opeischt. Vooral dient niet uit het oog te worden verloren, dat de grond voor opvoeding tot zelfstandigheid gelegd moet worden in de eerste levensjaren. Van het succes dat in dien tijd bereikt wordt hangt het verder slagen in hoofd zaak af. Onze levensstijl wordt in dien tijd bepaald, en de gelegenheid fouten ten opzichte hiervan te herstellen bestaat eerst dan, als het eigen inzicht gerijpt is en wil medewerken aan de opheffing ervan. Den kleuter moet ook zelfstandigheid geleerd worden ten opzichte van dagelijksche plichten als aan en uit- kleeden. Op dit terrein wordt veel zelfbeheersching van den opvoeder gevraagd. Handen thuisis een voor ongeduldige naturen moeilijk te leeren les in dit ver band. Belemmeringen, in den vorm van moeilijk te slui ten kleeding, moeten natuurlijk vermeden worden. Wat betreft het schoolkind wordt dezelfde regel ge volgd. Het vertrouwt dan niet op voortdurende hulp van vader en moeder bij het huiswerk, het leert zelf ervoor-te zorgen, dat het op tijd komt, zijn schoolbe- noodigheden in orde heeft, zijn lessen kent. Helaas komt de zelfstandigheid van het kind in de school dikwijls in het gedrang. Hoe kan er gelegenheid tot eigen ontplooiing aan het individu gegeven worden, als er gewerkt wordt met groepen van boven de veertig kinderen Natuurlijk, een kind moet óók leeren zich te schikken in groepsverband, maar het schoolkind is geen reken- of schrijfmachine, het is een tot activiteit ge neigde zelfstandigheid, die goed geleid tot zeer groote ontplooiing van energie kan worden gebracht. Vele conflicten in de puberteitsjaren kunnen worden vermeden door consequent doorgevoerde opvoeding tot zelfstandigheid. Ouders, wier denken en handelen gaat in bovenbedoelde richting, zullen hun opgroeiende kin deren in de moeilijke jaren van vrijmaking van eigen persoonlijkheid de kans daartoe geven. Zij zullen hun kinderen, zonder ze los te laten, de gelegenheid geven zichzelf te zijn. Zij hebben vertrouwen in hun kinderen en dat sterkt hen. (J. F. J. A. in de N. R. C.) Vader. Bob. speel nou zoet met je vriendjes, ter wijl ik ga baden. Je krijgt een kwartje als ik terugkom. Bob. - En als u niet terugkomt, krijg ik het dan van mama 1820Te Parijs wordt het Conservatorium van Kunsten en Ambachten georganiseerd. 1885Overlijden van Alfons XII. koning van Spanje, geboren te Madrid in 1857. Hij regeerde gedu rende de jaren 1874 a 1885. Hij onderdrukte den twee den Carlistenoorlog. 1923 De Vlaamsche Nationalisten brengen te Ant werpen een hulde aan Dokter Antoon Jacob bij diens invrijheidstelling, na vijf jaar opsluiting. 1936Te Berlijn wordt een Germaansch-Japa- neesch Verdrag geteekend tegen het Internationaal Communisme. 1937 Te Parijs ontdekt de Nationale Veiligheids dienst en de Prefecture een komplot tegen het regiem. Verscheidene personaliteiten worden gearresteerd, waaronder Generaal Duseigneur en M. Pozzo di Borgo. Huiszoekingen leiden tot de ontdekking van geheime wapendepots en militair materiaal. Dit komplot wordt door het Volk geheetenHet Komplot der Cagou- lards P. B. van 19 a 25 November 1938 Zaterdag 19 NovemberElisabeth, Pontianus. Zondag 20 November Felix. Maandag 21 November: Trudo, Maria's opdracht in den Tempel. Dinsdag 22 NovemberAlphonsina, Cecilia. Woensdag 23 NovemberAdela, Clemens, Trudo. Donderdag 24 November Flora, H. Johannes van het Kruis, Chrysogonus. Vrijdag 25 NovemberErasmus, Katharina. Zaterdag 26 NovemberSilvester, Petrus van Alexan- drië. Johannes Berchmans. Zondag 27 November Acharius, Albertus, Amelberga, Oda. Zondag 27 November Advent. Opgang Ondergang Zaterdag 19 November 7 u. 07 16 u. 05 Zondag 20 November 7 u. 08 16 u. 04 Maandag 21 November 7 u. 10 16 u. 03 Dinsdag 22 November 7 u. 11 16 u. 02 Woensdag 23 November 7 u. 13 16 u. 01 Donderdag 24 November 7 u. 14 16 u. 00 Vrijdag 25 November 7 u. 15 15 u. 59 Zaterdag 26 November 7 u. 17 15 u. 59 Opgang Ondergang Zaterdag 19 November 4 u. 15 14 u. 41 Zondag 20 November 5 u. 23 15 u. 13 Maandag 21 November 6 u. 29 15 u. 49 Dinsdag 22 November 7 u. 30 16 u. 31 Woensdag 23 November 8 u. 25 17 u. 19 Donderdag 24 November 9 u. 13 18 u. 12 Vrijdag 25 November 9 u. 55 19 u. 08 Zaterdag 26 November 10 u. 30 20 u. 08 Nieuwe Maan22 November te 0 u. 5 m. Eerste Kwartier30 November te 3 u. 59 m. Volle Maan 7 December te 10 u. 22 m. 19 NovemberBraziliaansrhe FeestdagNationale Vlagviering (Dia da Bandeira). 1404 Groote overstrooming in Vlaanderen en Zee land. 1806De Schot Mungo Park, eerste ontdekkings reiziger van de Niger, komt om in de stroomversnel lingen van Boussa. Mungo Park werd geboren in 1771. 1832In de Rue Royale te Parijs wordt één revol verschot gelost op Louis-Philippe de dader wist tus- schen de massa te ontvluchten. 1844 Geboorte te Gent van Julius Devigne, advo- kaat, vader der taalwetten van 1883 op onderwijs en van 1888 op Gerechtszaken. Overleden 27 Dec. 1908. 20 November 1789Sluiting van het Seminarie te Leuven. 1869 Inhuldiging van het Kanaal van Suez, te Port-Saïd 160 kilometer lang. 75 meter breed, 10 meter diep. Men was er in 1859 aan begonnen te graven. 1910Dood van den grooten Russischen schrijver graaf Lew Tolstoï. Hij werd in 1828 te Isnaïa Poliana geboren. Hij schreef diepe en gevoelige schetsen van het Russische leven o. a. Oorlog en Vrede, Anna Kare- nina. Iwan de Dwaas, Opstanding, De Kozakken, en verder wijsgeerige schriften. 1936De Binnenlandsche Onafhankelijkheid van Mongolië wordt door Japan bevestigd. 21 November 1830 Het Nationaal Kongres vergadert met 183 op de 200 leden, en stemt met 170 voor het grondwettelijk koningdom de overige 13 spreken zich voor een Belgische Republiek uit. 1864 Afkondiging van het Kon. Besluit, dat, na den zoogenaamden Spellingsoorlogin België een eenvormige schrijfwijze der Nederlandsche taal beveelt. 22 November 1559 De Heilige Albertus van Leuven. Bisschop, wordt door drie handlangers van Keizer Hen drik VI, verraderlijk vermoord. Hij wordt nog heden ten dage op 21 November door de Roomsch Katholieke Kerk gevierd als martelaar. 1806Het Dekreet van Berlijn proklameert het Continentaal blocus, om Engeland af te zonderen. 1830Het Voorloopig Bewind kondigt het De kreet af waardoor het Vlaamsch als ongeschikte taal doodgeverfd wordt, en enkel het Fransch in de Bel gische Staatszaken toelaat. 1861Overlijden te Sorèze (Frankrijk) van Jean- Baptiste Henri Lacordaireberoemd prediker. Domi- nikaan Geboren in 1802. Vooral bekend door zijn Con férences in Notre-Dame te Parijs. 1912: Overlijden van den Duitschen schilder en beeldhouwer O. Lessing, geboren te Dusseldorf in 1847. 23 November 1407 Jan Zonder Vrees, zoon en opvol ger van Filip Den Stoute en Margereta van Male. was niet tevreden met zijn hertogdom en met het graaf schap Vlaanderen hij wenschte ook het medezeggings- schap in het bestuur van Frankrijk. Doch de hertog van Orleans, broeder van den koning, dulde zulks niet. Daardoor ontstond een scherp konflikt en twee vijan dige kampen de Orleanisten en de Burgondiërs. Het gevolg van deze tweedracht was noodlottigop den avond van 23 November 1407 werd de Hertog van Or leans door de Burgondiërs aangerand, en midden de straten van Parijs wreedaardig om het leven gebracht. Later echter werd Jan Zonder Vrees, op zijn beurt, door de Orleanisten vermoord. 1936Groot Brittannië verklaart, bij monde van M. Eden. dat het België zou verdedigen indien België het slachtoffer werd van een niet geprovokeerden aanval. 24 November 1384 Door bemiddeling van den Gent- schen edelman Jan Heyle komt een wapenstilstand tot stand tussehen Filip den Stoute. Hertog van Burgondië. en de Gentenaars. 1789 Te Parijs verschijnt het eerste nummer van den Franschen Moniteur. toen Journal Officielge noemd. Hij werd gesticht door C. Panckoucke. 1825: Te Parijs wordt de beurs voltooid: zij was begonnen door Architect Brongniart en verder opge bouwd naar de teekeningen van Labarre. 25 November 1330: Lodewijk van Male. zoon van Nevers en van Margareta van Vlaanderen wordt ge boren in het graaflijk kasteel van Male, bij Brugge. Men noemde hem naar zijn geboorteplaats van Male. 1776 Opening te Oostende van het eerste handels- dok. (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11