ENTISTE oIonia 1 e Loterij M" Vandendriessche H. Defalque Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres Herdenking van den Wapenstilstand LE MARIAGE DE MADEMOISELLE BEULEMANS der 19 Jas?, Nr 34 19 November 1938 19 Anrtée, N 34—19 Novembre 19^8 HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPEK. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 et. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction Administration et Publicité 34, pie au Beurre, YPRES. S* Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Handels- en Nijverheidskamer van Yper 11' November, St Maartensdag, is thans niet meer alleen het zoo vurig verwachte en blijde feest van kinders en ouders die beiden, op dien dag, de zoetste vreugde smaken, de eenen, de brave kinders, bij het zien van al het mooie dat de goede Heilige, van wien ze sinds dagen reeds droomden, voor hen meebracht, en de anderen, de ouders, bij het aanschouwen en meêleven van het geluk hunner kinders, maar de li*1 November is nu ook, sinds twintig jaar reeds, den dag die door iedereen en alom als een der heuglijkste en schoonste herdacht en gevierd wordt. Op 11" November 1918 immers, na vier lange jaren van oorlog, van wee en ellende, kwam ons, als het kostbaarste St Maartensgeschenk dat men toen verlangen kon, het nieuws van den wapen stilstand, van het einde van den oorlog toe. On- noodig te zeggen dat deze blijde mare overal met de uitbundigste geestdrift vernomen werd, doch vooral door de soldaten, die het geluk hadden door den dood te zijn gespaard geworden, want voor hen beteekende zulks het einde van hun lij- den en de zekerheid van een blij weerzien hunner naastbestaanden, en ook door de Yperlingen die toen als bannelingen op den vreemde verbleven en bij wien alsdan ook de hoop op een spoedigen terugkeer naar hun geliefde en zoo diep beproef de moederstad begon te herleven. Men moet dien dag beleefd hebben om te we ten wat er toen in de gemoederen der menschen omging, om de gevoelens te kennen waardoor allen alsdan overmeesterd waren, om zich een ge dacht te kunnen vormen van de geestdriftige, ju belende vreugde welke dien dag overal op de meest spontane en meest onverwachte manier tot uiting kwam. Dergelijke gemoedstoestanden be leeft men maar eenmaal, maar nu nog, alhoewel de uiterlijke teekenen der onuitsprekelijke vreug de, die toen allen beving, nu achterwege blijven, verwekt elke verjaring van dien heuglijken dag bij allen de zoetste herinneringen. Telken jare wordt de dag van den wapenstil stand dan ook algemeen met luister gevierd en aan deze viering neemt de bevolking van Yper ruimschoots haar deel. Bijna overal wordt het werk hier stilgelegd -en aan meest alle gevels wordt van 's morgens de nationale vlag geheschen, wat aan de stad het uit zicht der groote dagen geeft. Die .schoone dag wordt ingezet met een vrome herdenking onzer dierbare dooden. Door toedoen van het Verstandhoudingscomiteit der Ypersche Oudstrijders wordt 's morgens, te 10 u. 30, een plechtigen dienst opgedragen in St Maartens Kathedraal ter nagedachtenis hunner gesneuvel de en afgestorven wapenbroeders. Benevens de talrijke afvaardigingen, met vlag, van de verschillende oudstrijdersvereenigingen, waarvan de bestuursleden dien dag de eereplaat sen in de kerk innemen, wonen ook nog de stede lijke overheden, de ouders en bloedverwanten onzer helden, alsmede talrijke geloovigen den kerkelijken dienst bij. Na afloop dezer plechtigheid vergaderen de oudstrijders zich rond hunne vlaggen op de Van- denpeereboomplaats, waar ook de leden der En- gelsche kolonie, die eveneens een dienst in hunne kerk hebben bijgewoond, zich dan bij hen komen voegen. Samen trekken zij op, in stoet, eerst naar het monument der Ypersche gesneuvelden en vervol gens naar het gedenkteeken der Meenenpoort, waar telkens prachtige kronen neergelegd wor den als hulde aan hun gevallen makkers. Daarna begeeft zich ook nog een afvaardiging naar het kerkhof St Charles, op de Potijze, om er de gra ven der fransche helden te groeten en te bebloe- men. Hiermede eindigt het eerste gedeelte der her denkingsplechtigheid. Na eerst een heiligen plicht van erkentelijkheid volbracht te hebben tegen over hen die alles offerden, tot hun leven tóe, volgt dan voor de oudstrijders een gezellig samen zijn rond een welvoorziene tafel, waar het den ganschen namiddag uiterst vroolijk toe gaat. Het voornaamste gedeelte der feestviering is echter de fakkeltocht, telken jare op dien dag door de Harmonie Ypriana ingericht en waaraan niet alleen de oudstrijders, maar gansch de be volking, om zeggens al de maatschappijen van Yper deelnemen. De vergadering der maatschappijen heeft plaats op de Tl. Colaertplaats en te 18 u. stipt, met de Harmonie Ypriana op kop, die voor de omstan digheid de meeslependste pas-redoublés uitvoert, trekt de wemelende stoet, in blijde stemming, op gansch den doortocht door een dubbele haag toe schouwers begroet en gevolgd, al door de Statie, Tempel- en Boterstraat naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, waar twee branden de fakkels geplaatst staan. De vlaggen der oud- strijdersbonden en der andere deelnemende maat schappijen plaatsen zich langs weerszijden het monument, de klaroenen van Ypriana blazen de taptoe, de Heer Aimé Gruwez, voorzitter van de inrichtende maatschappij Ypriana, gaat een aller- prachtigsten bloemenkrans aan den voet van het gedenkteeken neerleggen terwijl de vlaggen bui gen, al de hoofden zich ontblooten en de Harmo nie ten slotte de Brabangonne op gedempten toon uitvoert. Vervolgens trekt de stoet al over de Groote Markt naar de Meenenpoort om er een zelfde hulde te brengen aan de Britsche gesneuvelden. Dit jaar, waarschijnlijk aangelokt door het uit nemend gunstig en zacht weder waarmede we gansch den dag bejegend werden, is de menigte op den doortocht van den fakkeltocht bijzonder talrijk. Gekomen onder het Britsch memoriaal der Mee nenpoort, scharen de vlaggen zich bezijdens den Noorderlijken trap en wordt te midden de eer- biedigste stilte de Last Post door de klaroenen van Ypriana geblazen. Vervolgens legt de Heer Arm. Donck, eerevoorzitter van Ypriana. een groote en schoone kroon van natuurlijke bloemen aan den voet van den trap neer, waarna de plech tigheid besloten wordt met het Engelsch natio naal lied door de Harmonie uitgevoerd. .Namens de maatschappij De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers wordt ook nog, zoowel aan het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden als onder de Meenenpoort, een mooien bloemenkrans door een lief meisje neergelegd. De stoet trekt daarna naar de Groote Markt waar het feest eindigt aan den voet van het Bel fort, onder het beeld van Koning Albert, met de geestdriftig toegejuichte uitvoering der Engel- sche. Fransche en Belgische nationale liederen. Als opsluit van dien heerlijken dag, gaven de oudstrijders, 's avonds te 20 u., in Lapiere's zaal, een prachtig bal dat tot laat in den nacht duurde en den meesten bijval genoot. Zoo lekker van geur. Zoo heerlijk van kleur, Zoo smaaklijk dat is ja, Onze Cichorei PACHA. Het bestuur heeft besloten gedurende dit win terseizoen verscheidene voordrachten in te rich ten betreffende Yper als toeristenstad, en heeft zich daartoe de medewerking verzekerd van de Heeren welke zich zóó welwillend toegewijd heb ben tot het geven der gidsenlessen. De eerste voordracht met zichten over het on derwerp De Bouwtrant der openbare en private gebouwen van Yper» zal plaats hebben op Zater dag 19 November, te 8 u. 's avonds, in het Hotel du Sultan, en zal gegeven worden door den Heer Honoré SALOMÉ, leeraar aan de Middelbare School. Het bestuur rekent er op dat de leden eraan zullen houden deze belangrijke voordracht talrijk bij te wonen. Ook de Dames zijn ten zeerste wel kom. HET BESTUUR. Asiles des Soldats Invalides Beiges Association sans but lucratif sous le Haut Patronage de S. M. la Reine Elisabeth, de S. M. Ie Roi Léopold III, et sous le controle de l'O. N. I. G.. COMITÉ D'YPRES LUNDI 5 DÉCEMBRE 1938, a 20 heures au Théatre Communal REPRESENTATION EXTRAORDINAIRE Comédie en 3 Actes de J. FONSON et F. avec le concours de la Compagnie Artistique Charles Mahieu. Prix des places 12 10 et 8 francs. Location des places moyennant 1 fr., le di- manche 4 et lundi 5, de 11 heures a 12.30 heures au Théatre Communal. On peut se procurer des cartes chez M. Dumor- tier, rue au Beurre, 34, et chez M"1'' Delva, rue de Stuers, 10. VRIJDAG 25 NOVEMBER Eerste trekking van het Nieuw Plan Nieuw Plan Nieuwe kansen Het tandheelkundig kabinet van YPER, 7, DE STUERSSTRAAT IS HEROPEND DOOR Licencié in Tandheelkunde van de Hoogeschool van Leuven. RAADPLEGING Donderdag, Vrijdag, saterdag, van iedere week, van 8 tot 19 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1