RAPH -Tailor j. Deieu - PSatevoet CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet EMEENTE BOESINGHE VOOR GOEDE HUISKOLEN ANTHRACIET BRISETTEN vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten BazarYPER Plechtige Inhuldiging van het Gedenkteeken der Gesneuvelden 1914-1918 13 November 1938 is voor de Boezingenaars een dag, die diep in het geheugen zal geprent blijven. Het ge denkteeken, dat opgericht werd ter nagedachtenis der gesneuvelden van den oorlog 1914-1918, zoowel burger of soldaat, is tot hiertoe door bijzondere omstandighe den nog niet plechtig kunnen ingehuldigd worden en heeft nu Zondag 11. 13" November zijn beurt gekregen. Te 9 ure vergaderden de V. O. S., het N. V. I., de disch-. kerk- en gemeenteraad aan de Brugstraat bij den Weledelen Heer Burgemeester om stoetsgewijze naar de Hoogmis te gaan, onder de leiding en het spe len van de muziekmaatschappij van Wervick, die voor de omstandigheid heel bereidwillig hare medehulp ver leende. Onder de Hoogmis heeft E. H. Pastoor een mooi gelegenheidssermoen gehouden. Na de mis werd de stoet opnieuw gevormd aan de kerkdeur en dit in de volgende orde muziek, geestelijke overheid, kronen en bloemtuilen gedregen tusschen een haag van school kinderen. gevolgd door de V. O. S., N. V. I., disch-, kerk- en gemeenteraad en bijzondere groepen. Al door de Schoolstraat, Elverdinghestraat, Diksmuidestraat, trok de stoet naar de dorpplaats tot aan den voet van het gedenkteeken, dat op plechtige wijze gewijd werd. Hierop volgden de gelegenheidsreden beurtelings uit gesproken door de Voorzitters van de V. O. S. en van het N. V. I. en door den Burgemeester. Hieronder deelen wij deze aanspraken mede. Rede van Heer Vanderjeught, Voorzitter V. O. S. Makkers Oud-Strijders, Geachte toehoorders, Vandaag staan wij hier geschaard rond den voet van dit gedenkteeken, om er de piëteitsvolle hulde te bren gen aan de besten onzer dooden. Allerzielen pas voorbij, en die telkenjare terugkeert, is een dag waarop de mensch in het diepste van zijn wezen zich nauwer verbonden voelt aan die geliefden die ons zijn vorengegaan. Tusschen hen neemt gij, geliefde makkers, voor uw ideaal levensvrijheid en vrede gesneuveld, eene bijzon dere en eenige plaats in, omdat gij in bijzondere om standigheden, in de lente van uw leven, alles hebt ge geven, heel uw leven. Wij, uwe oude kameraden, aan wier zijde gij geleefd, geleden en gestreden hebt, wij die u hebben zien ster ven en die weten wat gij hebt medegemaakt, alvorens het totale offer te brengen, wij groeten uwe gedachte nis met al de kameradelijke liefde, die we in het diep ste onzer zielen voor u bewaren. En bij die liefde en vereering voegt zich de erkentelijkheid van allen die nog steeds om u treurende liefde van uw dorpsgenoo- ten. die uw offer nooit mogen vergeten. Geliefde dooden, dezen morgen hebben wij voor u ge beden. Zooveel jaren zijn voorbijgegaan, doch nog tel kens op 11 November willen wij u indachtig zijn in het groote misoffer dat te uwer zielenheil wordt opgedragen. Mocht de Heer het nog erlangen, wij bidden dat het u ten goede kome is het echter niet meer noodig. wil dan van den Hooge nederzien op de grijswordende man nen. die eens uw makkers waren en het steeds willen blijven. Wij willen met u samen strijden in leven en in dood voor onzen vredeseisch De wapens neer, Nooit meer oorlog. Rede van Heer Achille Verhack, Voorzitter N. V. I. Dierbare Gesneuvelden, Geachte toehoorders, 11 November is voorbij. Een dag van feest voor hen die mochten wederkeeren, maar menig vader, menig moeder, echtgenoote of kind heeft dien dag stille tranen laten vloeien, omdat hunne geliefden waren verdwenen. Wij staan hier bij het arduinen kruis, met namen in gebeiteld opdat wij dezen zouden gedenken, die om onze vrijheid zijn gevallen die alles hebben geofferd hun gezondheid en hun leven, opdat wij des te geluk kiger mochten wezenhet Kruis dat denken doet aan Deze. die 't lijden zelve was en uw en ons een voorbeeld gaf van lijden. Wij zijn onder de bevoorrechten, van den oorlog weergekeerd met stukken staal en ijzer in ons verteerd, of in zenuw en beenderen gevreten. Het blijft eene be stendige vermaning voor ons die het aan den lijve meer dan anderen hebben meegevoeld, wat uw lijden was, en hoe gij het gaaftUw leven. Neen. geliefde dooden, een oudstrijder invalied kan u niet vergeten, 't Is 20 jaar geleden, en het staat ons nog voor den geest of het gisteren gebeurde. Wij zijn en wij verdwijnen, doch gij die reeds verdwenen zijt, gij blijft omdat uw kruis hier rijst een kruis in harden steen gehouwen, een kruis dat spreekt van moed en lijden, een kruis dat spreekt van offer en van dood. Wie gaat voorbij die u niet ziet in Kristi kruisdie leven kan zonder u te gedenken, en steeds voor oogen houdt het groote offer dat gij bracht Uw leven. Geliefde makkers, gevallen onder 't moordend staal, wij blijven u indachtig. Wij kunnen, wij willen u nooit vergeten, en in stille beê, en 't vroeten voor het leven is uw ideale dood ons sterkte en moed, een voorbeeld voor ons Leven. Rede van Heer Burgemeester Eerweerde Heeren. Makkers Oud-Strijders, Geachte Medeburgers, Geliefde Dooden, Het viel me op, hoe na de Hoogmis die ingetogen stoet van meevoelende menschen. ouders, vrouwen en kin- ders. broers en zusters, bloedverwanten, vrienden en strijdmakkers hier tragisch doorstapten om een plicht te volbrengen, met eigen rouw en leed en droeve doods gedachten. Een voelen, eigen aan ons Vlaamsche volk, want 't zou geen Vlaamsch zijn zoo 't niet Kristen ware zoo niet de eerste gang ter kerke ware om daarna het zalvend, troostend Kristiwoord te hooren vol roerende plechtig heid in de heilige wijding van het Heldenkruis. Het gedenkt stoere mannen, strijdmakkers uit den reuzenkamp, het kruis waarrond het volk vol stillen eer bied staat voor hem die stierf in stil verduurde marte ling. een nederige dood. een marteldood. Wij huldigen hier vandaag het zinnebeeld van hun strijden, hun lijden, hun dood. Wij huldigen onze vrien den uit den dorpe. die met hun bloed in hun gemoed het dure testament en den heiligen eed hebben geschre ven van Nooit meer oorlog Namens uwe makkers, de grijswordende Oud-Strij ders, heeft uw voorman «esproken, en voor het graf door dit gedenkmaal vastgezet, hun eed gedaan ten bate van den vrede. Namens deze die terugkeerden, doch een deelken van hun leven daarlieten, en min of meer verminkt, u dus min of meer dichterbij komend, werd door hun hoofd man hulde gebracht en eveneens beloofd naar uw ideaal te zullen leven voor den vrede. Mij blijft de taak. in naam mijner duurbare mede burgers, allen in één en één in allen, een diepgevoelde hulde te brengen die u toekomt, doch die wij nooit ge noeg zullen kunnen beseffen. Uw volk staat rond uw beeld geschaard, uw namen blinken voor onzen geest, en in het woord PAX zien wij u herleven. Daarvoor strijden wij, al mocht het soms een onzin schijnen. In dien strijd voor een beter en schooner wereld zijn wij echter in goed gezelschap. Aan ons hoofd stapt gij immers, geliefde dooden en met u. miljoenen en miljoenen andere, wederzijds onbekend in onafzienbare regimenten en bataljons, en uit die rangen dreunt de strijdkreetVREDE. GELIEFDE DOODEN, lang mocht gij wachten op een openbare hulde die gij verdiendet. Doch neen, ze ont brak u niet, want veel, zeer veel, zijn hier soms een stonde stil gestaan, en prevelden in stilte een bede. Vandaag nochtans wordt dit u gebracht in volle liefde, door een volk dat u bemint, dat met u meevoelt. Pas heeft onze herder, namens het Feestkomiteit, aan de Gemeenteoverheid dit Gedenkteeken aan hare zor gen overgemaakt. Wij beloven ervoor te zorgen als voor een kleinood, kostbaarder dan een diamant, om dat wij erin zien, het zinnebeeld van uw sterven voor ons, voor den vrede. Mocht dit Gedenkteeken door de hulde heden bewe zen, aan al de Boezingenaars steeds een herinnering wezen aan droeve tijden, en een vermaning voor vrede en eendracht, 't Is mijn vurige wensch, 't is de uiting van het verlangen heel onzer Gemeente. Het zij zoo God gave het. Na de redevoeringen werden onder het spelen der Brabangonne en Vlaamsche Leeuw, de kronen en bloem tuilen aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. Het muziek heeft dan het publiek met een puik concert vergast. 's Namiddags werd de uitslag der kiezing gevierd met bezoek en wandelconcerten op Lizerne, Pilckem, 't Hooge en de dorpplaats. Het volk drukte luidruchtig zijne sym pathie uit jegens den burgemeester, 's Avonds vooraleer te vertrekken naar Wervick bracht het muziek nog een serenade aan den Weledelen Heer Burgemeester en zijne Edele Mevrouw. ONZE SCHEEPVAART Binnengevaren Maandag 7 November 1938, de Elza (schipper Van Cauwenberghe) met 30 ton beurtgoed voor verscheide- nen. Dinsdag 8, de Mathilde (schipper Jacobs met 100 ton graan voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Woensdag 9, de Georges (schipper De Heel) met 145 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Donderdag 10, de Rosalie (schipper De Heel) met 125 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Zaterdag 12, de Marie(schipper Verfaillie) met 120 ton graan voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Maandag 14, de Julia (schipper De Dobbelaere) met 115 ton graan voor M. Vandeputte, leper; de Zoro (schipper Coupé) met 90 ton potasch voor M. Talpe, Kortrijkde Stad Ieperen(schipper Van Rumst) met 13 ton beurtgoed voor verscheidenen. Dinsdag 15. de Gibraltar (schipper Andries) met 200 ton kolen voor M. De Geest, leper. Woensdag 16, de Pierre (schipper Picqueur) met 50 ton graan voor M. Vandeputte, leper de Blamur (schipper Pauwels) met 110 ton potasch voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Weggevaren Vrijdag 4 November 1938. de «Wilskracht», (schipper Van Ryswyck) met 25 ton boomen voor Tentoonstelling Luik. Zaterdag 5, de Trouille(schipper Pauwels) met 72 ton graan verzonden door M. Vandeputte, leper. Woensdag 9. de Elza (schipper Vancauwenber- ghe) met 30 ton beurtgoed voor verscheidenen de Matadi(schipper De Bruyne) met 89 ton oud ijzer verzonden door M. Degels, leper. Woensdag 16. de Stad Ieperen(schipper Van Rumst) met 15 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogtebenedenpand 3,00 m„ toegelaten te varen 1,72 m. FRAINEN VREEMDE en INLANDSCHE wendt U in volle vertrouwen tot 38, Kalfvaartstraat, 38 YPER bij wien U ter trouwe en tegen voordeelige voorwaarden zult bediend worden. (1065) Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering van 16 October 1938 De Voorzitter, Heer Hector Casier, opent de vergadering om 14 uur en verleent het woord aan den secretaris die lezing geeft van het ver slag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingengoedgekeurd. Mededeelingen De Voorzitter laat weten dat de maatschappij met haar vaandel zal deelnemen aan de vaderlandsche plechtigheid van 1 Novem ber aanstaande om hulde te brengen aan de ge sneuvelden en hij wakkert de leden aan in zoo groot getal mogelijk aan den stoet deel te nemen. Voordracht M. Arthur Lagast, Staatsvoor- drachthouder te Kortrijk, geeft een zeer nuttige les over bloementeelt en namelijk over de bol gewassen tulpen, narcissen, paaschleliën en hyacinten. Hij duidt de manier en het tijdstip aan van planten, alsmede de wijze tot het vervroegen van den bloeitijd. Spreker wordt gedurende een uur door de talrijke aanwezige leden in zijne wei- uiteengezette en klare rede gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De Voorzitter bedankt den gevierden spreker namens al de toehoorders. Aanbrengsten Verscheidene aanbrengsten worden als volgt bekroond 1) Hebben Henri, 3 punten voor zijne peren Duchesse d'Angoulème en Beurré d'Harden- pont 2) Vandendriessche Maurice, 2 punten voor zijne prachtige Hollandsche sjalotten en strooi- gele ajuinen. 3) Beele Alois, 2 punten voor zijne monsterpeer William» (748 grammen). 4) Devreker Jerome, 2 punten voor zijn groene kool Milan zwarte radijs en jonge kervel. Nieuwe leden Wordt als nieuw lid voorgesteld: Gabrielle Vanthoesen, door Rol. Devolder. Tombola Een welvervulde tombola, bestaande uit bloembollen Tulpen en Narcissen en ge leverd door het huis Hector Casier, wordt ver volgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 20 November 1938, om 14 i uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5