Chant du Désert Vande Lanoitte's Koffies zijn de beste Théatre La Ligue des Poilus de France LA CRITIQUE ALLERHANDE NIEUWS Jaak ASAERT en zijn Rhythm Kings welke op Nieuwjaarsavond het prachtig bal in den Kursaal van Oostende spelen, zullen op 17 Dec. e.k. het Eerste Winter- bal van den O. L. B. der M. S» komen opluisteren. Doodclijk ongeluk te Zuydschote DUITSCH BEZOEK PING - PONG Hengstenkeuring Fe Yper Cercle Yprois de Bruxelles Burgerlijke Stand van Yper (Section d'Ypres) a l'honneur d'informer les amateurs de beaux spectacles, que la representation théatrale (au profit de sa caisse de secours), du annoncée dans le journal du samedi 12 Novembre, aura lieu le Jeudi 8 Décembre, au Théatre Com munal d'Ypres. - Rideaux a 7 h. 3/4. Cette operette a grand spectacle en 3 actes et 9 tableaux, adaptation Frangaise et lyrics de MM. Ferréol et Saint Granier, d'après la pièce de M.M. Otto Harbach, Oscar Hammerstein, Franck Man del Musique de Sigmund Romberg' (Editions Salabert), obtient, en ce moment même, sur la scène de nos grands théatres Frangais un succès triomphal, elle fait partout salie comble, et sera jouée pour la première fois a Ypres, par les meilleurs artistes du Grand Théatre Royal de Gand. Les ballets et divertissements, danses par le corps de ballet, feront merveille. II serait évidemment trop long de donner ici l'analyse compléte de cette oeuvre a tous points de vue admirable la mise en scène est grandiose, qu'on sache seulement qu'elle se passé en pleine tribu arabe dans un désert de 1 Arabie. II suffit de rappeler que la musique est de Sigmund Romberg, pour que cela fasse sensation auprès des meilleurs amateurs de belle musique, elle sera d'ailleurs magistralement interprétée par l'orchestre. Au public de venir l'entendre et l'apprécier, il repartira charmé d'avoir passé une belle et agré- able soirée de gala. II serait prudent de retenir les places, de nom- breuses demandes nous sont déja parvenues. Qu'on se le dise et qu'on se hate. Les cartes pour cetté représentation seront mises en vente a Ypres chez M. Claeys, Président, rue de Lille, 36, et chez M. Decocq, Boulevard Malou, 43, (Téléphone 28). A Brielen, chez M. Blic, «Café au Chatelet», (Téléphone 631), et chez tous les membres. «Le Comité des Poilus de France, Ypres. La critique est aisée et l'art est difficile dit le vieux proverbe. Oui, la critique est aisée, lorsqu'elle se con tente de dénigrer ou de blamer, mais elle devient un art difficile quand elle s'évertue a juger, en conscience, une oeuvre d'art ou un ouvrage litté raire. Une critique pour être valable doit être impar- tiale. Elle peut être dure, a condition qu'elle émane d'un esprit éclairé. Encore celui-ci ne peut- il pas oublier que, malgré toutes ses connaissances et sa trés grande expérience, il n'est ni infaillible, ni omniscient. Et puis, on se laisse bien facilement entraïner par son goüt personnel ou par une idéé précon- gue. On écoute aussi trés volontiers la voix de ses rancceurs. C'est a dire qu'il est plus facile d'être un Zoïle qu'un Aristarque. Done, avant de juger, il faut discuter. Pour dis- cuter il faut connaitre. Mais, lorsqu'il s'agit de donner son opinion sur l'oeuvre d'un artiste, qu'il soit peintre, sculpteur, musicien, poète ou homme de lettres, il ne suffit pas de posséder des connais sances techniques. II faut encore que l'on soit apte a découvrir les -mpressions regues par l'artiste, au moment de la conception de son oeuvre, et intensifiées par l'en- thousiasme de son esprit créateur. Certes, il existe, dans toutes les branches de 1 art, certaines régies établies par des techniciens. Mais comme toutes les lois faites par les hommes, elles sont périssables. Pourtant, il existe une loi immuable, c'est celle qui régit la Beauté, d'essence divine. Oi, le but de lartiste n'est-il pas de mettre en lumière la Beauté sous toutes ses formes. S il nous offre un ensemble harmonieux exci tant agréablement nos facultés émotives, nous ons que son oeuvre est parfaite, quelles que soient les régies qu'il ait suivies ou même inven- tees pour atteindre son but. Cela ne signifie point qu'il faille considérer comme chef-d'oeuvre tout travail qui de prime ctooi p ait a nos sens. En effet, il faut savoir ens mguer une oeuvre d'art d'une plus ou moins adroite reproduction. Et pour terminer, nous ajouterons qu'il serait souhaitable, qu'une critique sincère, soit toujours ou ee un encouragement, car il serait regret table que l'artiste ou l'écrivain soit «1'Albatros» he Beaudelaire et que «Exilé sur le sol au milieu des huées, es ai es de géant 1 empêchent de marcher. GAIRED. YPER. Aanrijding. Maandag laatst, korts voor i den middag, was Coeman Julien, van Vlamertinghe, Brandhoek, naar Yper gekomen om er op den Dicke- buschsteenweg bij M. Lepercq, boomkweeker, eenige jonge boompjes te halen. Toen om 12 u. 10 zijn auto camion geladen was, wilde hij terug vertrekken en zette zijn vrachtwagen aan gang, doch hij had niet bemerkt dat de mazouttram der lijn Yper-Kemmel daar op het zelfde oogenblik van uit de richting der statie van Yper kwam aangereden. De trambestuurder Adam Cyrille remde dadelijk zooveel hij kon, doch gelukte er niet meer in de botsing te vermijden en het autovoertuig werd langs achter door de tram aangereden. De schok was zoo hevig dat het tramrijtuig groote schade opliep en dat de autocamion op het gaanpad weg geslingerd werd. waar hij tegen een betonnen paal der electrieke leiding terecht kwam. De schokbreker, de motor en ook het linker spatbord waren gedeeltelijk ingedrukt. Ge- lukkiglijk werden er geen personen gewond. Aftruggelaar aan 't werk. Deze laatste dagen ont vingen verscheidene vervoerondernemers van stad het bezoek van een persoon die zich bij hen deed doorgaan als zijnde den Heer Romulus, aannemer van vervoer te Leuven. Onder voorwendsel dat hij zijn brieventasch verloren had en geen geld meer bij zich had om met den trein naar Leuven terug te keeren, slaagde de ke rel er in verscheidene plaatsen in sommen, die soms gingen tot 100 fr., los te krijgen. Natuurlijk hoorden de goedgeloovige geldverschieters nadien van den kerel niet meer spreken en kregen zij evenmin, niettegen staande het hun ten stelligste beloofd was, hun geld terug. Het is echter na genomen inlichtingen bij den Heer Romulus zelf, te Leuven, dat het uitkwam dat zij het slachtoffer waren geweest van een sluwen aftrug gelaar. Dank aan de opgegeven persoonsbeschrijving en de inlichtingen door M. Romulus verschaft, is men tot de zekerheid gekomen dat de bedrieger niemand anders is dan zekeren Lambert Arthur, van Wyngene, die vroeger nog een veertiental dagen bij M. Romulus had in dienst geweest. De kerel wordt thans ijverig op gezocht en het ware te wenschen dat hij spoedig bij de lurven zou gevat worden, vooraleer hij nog meerdere slachtoffers in zijn netten vangt. WERVICK. Zondag 27 November 1938, van 2 J tot 4 uur namiddag, in Het KapittelOoievaarstraat, 33, Vereffening der Samenwerkende Maatschappij voor Oorlogsschade Het Leiedalte Wervick. GHELUWE. Verkeersongeval. De landbouwer A. Soenen, van Becelaere, kwam met zijn gespan huis waarts gereden en had zoo juist de groote baan Meenen- Yper verlaten om den weg naar Becelaere in te slaan, toen hij gevolgd werd door de auto van Ameye R., han delaar te Meenen, die denzelfden weg op moest. Bij het voorsteken van het gespan trompte de autobestuurder, doch hierdoor schrok het paard en sprong ter zijde juist op het oogenblik dat de auto voorbijreed. Tenge volge hiervan kwam de landbouwerskar tegen de auto terecht en werden beide voertuigen beschadigd. Het paard echter bekwam niet het minste letsel en ook de geleiders kwamen er met den schrik van af. NEERWAASTEN. Verkeersongeval. De veehan delaar Derdein U., wonende aan de Nieppebrug, kwam Zaterdag namiddag met zijn auto, vergezeld van zijn vrienden. Heer en Vrouw Emile Defieuw, uit de rich ting van Komen gereden. Op het gehucht St Margriet werd zijn auto zijdelings aangereden door een bestel auto die van uit een zijbaan kwam en waarvan de voer der, Liétard Frans, niet tijdig stoppen kon. De auto van M. Derdein werd erg beschadigd. Voorbijgangers en ook de bestuurder van de aanrijdende bestelauto kwa men aanstonds toegeloopen om de inzittenden uit de gehavende auto te bevrijden. M. Derdein was aan het hoofd en in de zijde gekwetst, terwijl M. Defieuw door de glasscherven gewond werd. Een bijgeroepen genees heer diende de gekwetsten de noodige zorgen toe. Zaterdag morgen, rond 9 uur, werd het dorp in op schudding gebracht, want de droeve mare Julien Keirsebilck is verongeluktdeed de ronde als een loo pend vuur. Inderdaad, weinige oogenblikken nadien kwam be vestiging van de droevige tijding. Wat was er gebeurd Julien Keirsebilck, zoon van Edmond en Leonie Eecloo. geboren te Zedelgem den 12 April 1921. dus 17 jaar oud. en wonende op de hoeve gelegen Middelstraat, was sa men met zijn broeder Camiel naar de schuur gegaan waar een kleine motor staat met cylinder om graan te breken. Terwijl Camiel wat strooi nam voor de koeien, stak Julien den motor in gang ten einde wat haver te breken. Doch nauwelijks was deze aan 't draaien of Camiel hoort een doffen slag en de motor valt stil. Camiel kwam aanstonds toegeloopen om te zien wat er gaande was en vond zijn broeder Julien daar zieltogend tusschen muur en motor. Hoe het onge luk gebeurde, weet niemand en zal ook moeilijk kun nen uitgemaakt worden. Men veronderstelt dat het slachtoffer door de drijfriem moet gegrepen zijn ge weest, en dan ten slotte tusschen muur en motor geslingerd, met het ongelukkig gevolg dat het hoofd op een vat mazout terecht kwam. De ongeluk kige jongeling was een been gebroken, had de hand ge plet, alsmede een neep aan schouder en lenden, maar het ergste was de schok tegen het hoofd waardoor de sche del gebroken was. De riem was afgeslagen en was om het been van het slachtoffer gedraaid. Inderhaast wer den dokter en priester ontboden. De E. H. Demey, on derpastoor van Boesinghe. diende den gekwetste het H. Oliesel toe, doch de bijgeroepen geneesheer, Heer Thibault, van Merckem, kon helaas nog enkel den dood vaststellen. Het parket van Yper was reeds te 11 uur ter plaats om het noodige onderzoek te doen. Volgens den stand van motor en cylinder is het schier niet begrijpelijk hoe daar een ongeluk mogelijk was. Woensdag 11. werd het slachtoffer ten grave gedragen. Talrijk waren de aanwezigen die een gebed deden voor Julien en een laatsten troost brachten aan de zoo diep- beproefde ouders en familie. We bieden onze rechtzinnige gevoelens van deelne ming aan ouders en familie. Zondag eerstkomende, 20 November, komen 400 tot 500 Duitsche bedevaarders uit Aken en omgeving, leper en de omliggende Duitsche kerk hoven bezoeken. De bedevaarders komen 's morgens te 6 uur per specialen trein aan te leper en verzamelen rond 8.30 u. op de Groote Markt, om van daar per autocar naar het Duitsch kerkhof Nr 111 te Poelkapelle te vertrekken, alwaar een ceremonie plaats heeft. Naderhand vertrekken de bezoekers per autocar in verschillende richtingen om rond 18 uur terug in de statie te zijn. De speciale trein vertrekt te 20.30 uur. De tweede ontmoeting van het viersteden tornooi greep Zaterdag 1.1. plaats te Poperinghe tusschen de Clubs van Poperinghe en Yper. Zeggen wij maar onmiddellijk dat Yper er nogmaals de zegepraal met klank behaalde met 17 overwinningen op 20 gespeelde matchen. Poperinghe heeft zich hard nekkig verweerd maar heeft toch aan de Ypersche over macht moeten gelooven. Wij brengen gaarne hulde aan den sportieven geest der Poperinghsche makkers, en een hartelijk proficiat aan de Ypersche overwinnaars. OP 16 NOVEMBER 1938 UITSLAGEN Hengsten 3 jaar (17 mededingers). 1' prijs aan Lampaert Emiel, leper, met Socrate du Frangais2« prijs aan Lampaert Emiel, leper, met Brutus de Ge- nestier. Hengsten 4 jaar (13 mededingers). lc prijs aan Coene Marcel, Dikkebusch, met Bloc de Maulde2e prijs aan Loncke Joseph, Roeselare, met Marquis de Gaesbeek3'' prijs aan Remmery Gebroeders, Hand zame en Staden, met Gaston de Bierghes 4e prijs aan Soetaert Gebroeders, Ledegem, met Parfait d'Hul- planche. Bewaringspremiën. lp prijs 1000 fr. aan Soetaert Gebroeders, Ledegem, met Aiglon de Wespelaere2' prijs 1000 fr. aan Desmyter Remi, van Voormezeele. met Hercule de Bouge. Dimanche 13 Novembre le comité du Cercle avait convié ses membres et leurs amis a son banquet annuel qui eut lieu dans la magnifique salie de l'Hótel des Acacias, a l'occasion du 52° anniversaire de la fondation de la société. Nombreux étaient ceux qui avaient répondu a son appel et lorsque le Président Monsieur F. Van Acker, souhaita la bienvenue a tous les assistants et que le pianiste fit retentir une vibrante Brabangonne, écoutée debout, septante-six convives se trouvaient réunis au- tour des tables bien dressées. A la table d'honneur avaient pris place le Président ayant a ses cötés Mesdames J. Plyson et E. Pinte, le vice-président d'honneur J. Plyson, le vice-président M. Lacour, le secrétaire E. Pinte, Madame G. Van Campo et le directeur des fêtes G. Van Campo. Les discours du Président et du Directeur des fêtes furent longuement applaudis. Au cours du festin de nombreux convives se firent entendre dans leur répertoire et furent tous également bissés. Citons au hasard Madame H. Corbet, dont la voix devient de plus en plus harmonieuseMadame Mathieux. qui siffle comme un merle tout en s'accom- pagnant elle-même au pianoMonsieur et Madame Ledeganck, toujours également goütés du public Mon sieur Thielemans, l'incomparable boute-en-train de tous nos banquets Monsieur et Madame C. Van Hecke. dans un duo déja bien connu des habitués de nos réunions et enlevé de maïtresse fagon, ainsi que Monsieur R. Van Damme, dans ses chansons gaies. Le repas terminé, on dansa jusqu'aux approches de minuit aux sons d'un joyeux jazz. En somme, fête bien réussie et cordiale du début a la fin. Sous l'impulsion de son comité actuel le Cercle mar- che de l'avant et peut entrevoir l'avenir avec confiance. E. P. van den 11 tot den 18 November 1938 GeboortenVandekerkhove Rosette, René Colaert- plaats, 3. Notredame Ivan, Waterkasteelstraat. 20. Kesteloot Silveer, Rijke Klarenstraat, 6. Buseyne Armand, Kanonweg, 12. Devos Maria-Godelieve. Sur- mont de Volsberghestraat. 51. Vandamme André, Zonnebekesteenweg, 394. HuwelijkenVanhove Achille, metserdiener, te Zille- beke en Hardy Julia, naaister, te Yper. Barbez Mar cel, autogeleider en Russell Elsie, z. b., beiden te Yper. Liefhooge Jozef, aardewerker, en Bulckaen Bertha, z. b.. beiden te Yper. Overli.jdensPlatteeuw Yvette, 10 dagen, Kalfvaart, 56. Borreman Celina. 84 j., z. b., echtg. Goos- sens Philippus, Poperinghestraat, 22. Claereboudt Victorine, 49 j„ huishoudster, echtg. Lajoie Jean-Bap- tiste. Zonnebekesteenweg, 334. Savaete Marie. 20 j., huishoudster, echtg. Gardner Walter. Wenninckstraat, 9-11, van Poperinghe. Meyskens Albin, 51 j.. paswer ker, ongehuwd, Beluikstraat, 20. Kesteloot Edgard, 11 maanden, Dickebuschsteenweg, 97. Volckaert Pru dent, 55 j., veesnijder, echtg. Boucneau Juliana. Lange Thouroutstraat, 25. van Woesten. Bourgois Emilianus, 72 j.. z. b.. echtg. Boudin Silvia, Oude Kortrijkstraat. 5. Knockaert Florence, 78 j., z. b., echtg. Masscho Gus- tave. Rijke Klarenstraat. 69. Huwelijksbeloften Camille Faillie, brouwersgast, te Westroosebeke en Alida Verbrugghe, dienstmeid, te Yper. Maurits Hessel, aardewerker, te Brielen, en Simonne Vandenbussche, dienstmeid, te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8