VROUWEN- enk-Sport PLANTEN EN DIEREN OPLOSSINGEN Door TANTE BARBARA U vraagt Wij antwoorden M. N. vraagt ons Hoe krijg ik slecht onderhouden koper weer mooi Door het op te wrijven met azijn en zout. R. D. vraagt onsHoe kan ik het best stukken nieuw linoleum bewaren Stukken nieuw linoleum moet men met den goeden kant naar buiten oprollen zooals men ze steeds in den winkel ziet staan. Toch verdient het aanbeveling er wat papier mede tusschen te rollen, opdat de goede zijde niet aan den geverfden achterkant zou kleven. J. S. vraagt onsHoe voorkom ik wintervoeten Neem 's avonds een heet voetbad en wrijft de voeten nog in met keukenzout voor zij geheel en al droog zijn Een lezerHoe voorkom ik dat ruiten en spiegels aarslaan Wrijft ze in met een oplossing van 1 flesch spiritus en 40 gram glycerine A. Z. G. vraagt onsHoe maakt men het best alu- minium-pannen schoon Met een sponsje van staal- wol. dat u in ijzerwinkels of in winkels van reinigings- voorwerpen kan koopen. _U gebruikt dan daarbij een goede zachte zeep of de bij de staalwol behoorende pannezeep. Gebruikt echter nooit soda om uwe alu- miniumpannen te reinigen, en krabt ze evenmin schoon. Zorgt er echter steeds voor dat u ze goed naspoelt in warm water en ze stevig afdroogt. Huishoudelijke wenken. 1. Zorg steeds dat de tafel gezellig gedekt weze. 2. Verwarm in den winter schalen en borden voor ze gebruikt wordendaartoe volstaat het ze even voor het eten op den schoorsteen boven den kachel te zetten. 3 Zorg er voor dat het eten steeds flink warm weze. 4. Zorg ervoor dat het eten steeds op tijd klaar weze. Want een man houdt niet alleen van lekker eten. maar ook van regelmaat in zijn maaltijden. 5. Laat het schort, dat ge bij het koken voor hebt, onder het eten in de keuken hangen. U hebt toch evenmin graag dat uw man aan tafel kome met zijn overall of werkpak aan. Schoónheidswenken. MOOIE BEENEN De beenen moeten elkaar op vier punten rakenhielen, enkels, kuiten, knieën. De bee nen moeten rechte lijnen vormen, ronde dikke dijen hebben, ronde knieën, die niet beenderig zijn. de kuiten hoog. rond en stevig. Als standaardmaten worden op gegeven 51 cm. dij. 35 cm. kuit. 21 cm enkel. Kinder - Opvoeding. Vele ouders beschouwen de eigenwijsheid en de eigenzinnigheid van hun kinderen als het bewijs van een vasten wil, die in het later leven buitengewoon goed van pas kan komen. Opgepast voor wat deze zaak betreft. Immers een kind moet voor alles leeren ge hoorzamen, leeren buigen, leeren inzien dat ouderen van jaren meer levenswijsheid bezitten dan dat het persoonlijk heeft. Want kinderen die door hun ouders steeds hun eigen grillig en onbedacht grilletje mogen HET NIEUWE RAADSEL Welke menschen hebben evenveel haar op het hoofd DE NAAM VAN HET VERBORGENE BE ROEP Welk beroep oefent ERNEST BAKKE uit Om dit beroep te vinden volstaat het de volgorde der letters van den naam te wijzigen. Het is een beroep dat in onze moderne tijden nog steeds heel veel uitge oefend wordt in sommige gekende plaatsen van ons land. Het is dank aan dat beroep dat onze huizen opgetrokken zijn uit de huidige materialen. HET SAMENGESTELDE WOORD Zoek een woord dat uit twee woorden is samengesteld het eerste deel is een uitge- strekten waterplas het tweede deel is een vangknip het geheel is een riviervisch. HET SPREEKWOORD VAN DE WEEK E O I H IJ N A E H P E E WAT IS Hispanië (Alle Nadruk, ook gedeeltelijk. Verboden). VAN VERLEDEN WEEK RAADSEL. vergeven. DE NAAM VAN HET VERBORGEN BF. ROEP. Elektrieker. HET SAMENGESTELD WOORD. Maarschalk. HET SPREEKWOORD VAN DE WEEK. Luiheid is de sleutel tot armoe. WAT IS? Een herbarium is een plantenboek. REKEN PUZZLE. 192 x 643 12345G Vraagstaart. uitwerken groeien op tot menschen. die later onmoge lijk zijn voor hun naaste omgeving, die zich dan steeds achteruitgesteld voelen, kortom tot menschen die op zettelijk gemeden worden, en die tot overmaat van ramp met zichzelf geen weg weten. Daarom is het goed dat het kind zich schikke naar den wil van degenen die boven hem staan, in huis zoo wel als op school. Het kind jongen of meisje moet van in den beginne af weten, dat vader en moe der het bepaald zoo en niet anders willen. In geen ge val mag het gebeuren dat één van de ouders het ver biedt en dat de andere partij het in het geheim toelaat. Twistgesprekken tusschen ouders en kinderen zullen nooit gehouden wordende ouders hebben tegenover hun jeugdige kinderen geen uitleg te verstrekken waarom ze iets wel of niet willen De kinderen hebben volledig te gehoorzamen. Tafel-lekkerni ien. In onze vorige rubriek hebben wij beloofd, gedurende enkele weken eenige recepten te publiceeren. welke wij overnemen uit een brochure, welke zoojuist uitge geven werd door Nationale Commissie voor Econo mische uitbreidingWe houden onze belofte, en be ginnen deze week alvast met een-paar tafel-lekkernijen. Appelen-Ccncierge Neem schoone gelijke appelen haal het klokhuis en pitten uit met de appelboor maak met een puntig mes een inkerving op zij van eiken appel, en leg ze in een diepen vuurvasten schotel. Vul al de appelen op met poedersuiker, laat er een weinig oranjebloesem indruppen. en giet rond de appelen een weinig warm water. Zet den schotel in een tamelijk heeten oven. en laat bakken de appelen mogen niet te vlug. maar moeten mooi gelijkmatig kleur krijgen. Haal de malschgebakken appelen uit den oven, leg ze op een ronden schotel, laat de siroop uitkoken om ze een weinig dik te maken, en giet ze over de appelen. Giet met een koffielepeltje een weinig aalbessengelei in de holten van de vruchten, en dien op. warm of koud, naar believen dien terZelfdertijd een schaaltje droge biscuits op. U kunt het uitzicht van dezen schotel nog mooier maken, met de appelen op het laatste oogen- bliK te bestrooien met geroosterde en gehakte aman delen leg dan ook op eiken appel, te midden van de aalbessengelei, een geconfijte kers of het vierde van een geglaceerde kastanje. Normandische Bal: Bereid een rijzend deeg, of kra- miekdeeg, of gewoon brooddeeg. Rol het uit tot op een halven centimeter dikte en snijd in vierkanten. Leg te midden ieder stuk deeg een ongeschilde peer waar van ge de steel en het harde ondergedeelte hebt af gesneden Vouw het deeg goed dicht rondom de peer en leg de hoopjes op een plaat of bakblik. Laat onge veer een half uur in heeten oven bakken. Koffie-Room Kook een liter melk. werp er 60 gram gemalen koffie in en laat een kwartier trekken; giet door een doek en zet de melk opnieuw op met 200 gram suiker. Breek twee soeplepels puddingpoeder met wat koude melk en twee heele eierengiet dit mengsel, onder aanhoudend roeren, in de kokende melk bevochtig een vorm met frisch water en giet er den room in. Laat koud worden en doe uit den vorm op een schotel. Om eens na te denken Het geweten is het beste boek over moraal, dat men steeds dient te raadplegen. (Pascal). TANTE BARBARA. De soldaat was van den dienst in de koloniën naar zijn haardstede teruggekeerd en wilde nu met het meisje, dat trouw op hem gewacht had. gaan trouwen. Met één ding echter zat hij geweldig in zijn maag en dat merkte ze. -Wat is er. schat vroeg zij. O. Marie, nu ik op 't punt sta met je te gaan trou wen. moet me toch eindelijk één ding van het hart. Wat is dat dan? hield ze aan. Een getatoueerd hart met Liesje er in. Door OOM PIET MAAND DECEMBER Kamer-Planten. Wij zullen gedurende de wintermaanden de ka merplanten weinig besproeien en er over waken dat de planten zooweinig mogelijk in den trek staan. Bloementuin. Zoodra de vorst in hevigheid toeneemt, zullen we de perken der Rhododendrons en Aucuba's beschermen, door een rieten of strooien wand naar de Noordzijde te plaatsen. Gedurênde de mooie dagen zullen wij ons nog bezig houden met het bemesten en spitten der perken met vaste planten. Wij houden er rekening van dat die gene die in den voorzomer en in de lente bloeien nu niet mogen gesnoeid worden. Wij bepérken ons daarom bij die planten, met er nu alleen dat hout uit te snijden, dat hindert of dood is. Wanneer de grond elders be- vrozen is, kunnen wij tusschen de heesters soms nog goed werken en er koepiest spreiden, welke we onder spitten. We zullen echter kunstmest nemert. ingeval wij over geen stalmest beschikken, en ook ingeval er onder de struiken bolgewassen zooals tulpen, nar cissen of sneeuwklokjes staan. In dat laatste geval kunnen wij niet omspitten, doch zullen de kunstmest voorzichtig inharken. Wanneer er veel sneeuw valt, dan zullen we een oogje in het zeil houden om tijdig en regelmatig alle overtollige sneeuw van de jonge boompjes, de heesters en andere groenblijvende planten te schudden, opdat de gewassen niet zouden scheuren of bezwijken onder het gewicht. Groententuin. Serres bestemd voor de voorjaarêkultuur van groen ten. worden nu 40 cm. diep gespit en gemest met stal mest. Wij zorgen voor een juiste vochtigheid van mest en grond, opdat de mest goed kunne verteren, en er geen verkeerde zwammen zouden ontwikkelen. Wij zullen de rijkstuinbouwkundige van de streek raad plegen, om van hem te vernemen welke kunstmest wij na de stalbemesting zullen toepassen. Immers daarvoor dient rekening gehouden te worden van de te kweeken gewassen en van den zuurgraad van den grond. In den groententuin zullen wij nu de laatste groenten in den kelder binnenhalen, en deze die buiten blijven staan meer en meer beschermen met aarde of mest De zware wintermesten zooals kalk. slekkenmeel en kaïniek worden nu uitgestrooid. Wanneer de vorst in hevigheid toeneemt zorgen wij ervoor dat de voorraadskuilen en de seldergroef goed bedekt weze. Wij geven hen echter zoonoodig wat lucht om te drogen. Wij besproeien onbegroeide bedden met gier. doch dit alleen wanneer de grond niet bevrozen is. Vruchtentuin. Wij gaan door met de bezigheden der maand No vember. in zoover natuurlijk het weder zulks toelaat. Wij zullen nu de afgeleefde boomen wegkappen, en hun wortelen nauwkeurig uit den grond verwijderen. Wij reinigen de stammen der fruitboomen. en sme ren ze vervolgens in met carbolineum of met een op lossing van kalk en kopersulfaat (1 kg. kopersulfaat in 2C liter kalkmelk). Dit werk kunnen wij alleen bij mooi weder doen. Wii snoeien verder de boomen. Wij onderzoeken de steunpalen der jonge boomen. en vernieuwen ze zoonoodig Wij kijken de heesters na. en binden ze opnieuw aan. waar dit noodig blijkt. Bij zacht weder wanneer de grond niet bevrozen is bemesten wij boomen en struiken wij maken den grond los rondom den stam. wij steken de zoden onder de boomen af en leggen ze terzijde, totdat de mest stoffen zijn ingedolven. Wij inspekteeren iedere week den fruitkelder. en verwijderen zonder aarzelen het rottende fruit. Algemeen werk. Bij nat en vochtig weder zullen wij pollen slecht gras en onkruid in het weiland wegbranden, door er een weinig cyanamide of fijn gemalen kaïniet op te leggen. De overdaad die het onkruid verbrandt, is dan tijdig uitgewerkt. Bij slecht weder zullen wij het binnenwerk doen het gereedschap onderzoeken, de machienen demontee- ren en zorgvuldig insmeren den inventaris opma ken, enz... Bij droog vorstweder vervoeren wij mest, herstellen de wegen en afsluitingen. Kleine kweekerij. Met de groote koude vermindert het eierleggen. of houdt geheel op. Wij zorgen voor een gezonde en warme verblijfplaats. Wij zullen daarom in de stallen alle tocht weren, en om het warmteverlies te voor komen zullen wij langs achterwand en dak rietmatten of stroo aanbrengen. Wij houden de hokken steeds droog. De vensters worden schoon gehouden, om er- zoo veel licht mogelijk door te laten. Wij geven aan de hennen, eenden, kalkoenen, enz... gekalkt koren, hennepzaad en zoomogelijk wat boek weit alsook een poeier op basis van kool, zout, solfer, beenderen-phosphaat en quinquina, 5 gram per hoofd Wij zetten het fokplan voor volgend jaar in elkaar. De hanen worden reeds bij de toornen gelaten, en wij letten op de verhouding tot de hennen, om aldus voor later veel leed te besparen. Wij denken er ook aan deze maand regelmatig wat houtskool, gemalen schelpen en grint te geven, om aldus goedgevormde eierschalen te bekomen, en te voorko men dat we eierpiksters kweeken. Kippen met slechte gewoonten zooals veeren pikken, eierpikken. altijd door het raam vliegen, nesten om halen. altijd over het hek vliegen, schrikachtig zijn. enz... worden nu stilaan verkocht, om aldus in het voorjaar een rustigen en gezonden toom hennen te be zitten. die veel eieren legt en ons weinig onaangenaam heden bezorgt. Wij houden er rekening mede dat bij de goed ge voederde duiven de kweek herbegint. Wij denken er aan dat het goede hooi van spaansche klaver nu evenveel waard is als haver voor de konijnen, en dat het goedkooper is. Groote kweekerij. Wij zullen de paarden iederen dag even uit den stal brengen, ook bij de hevigste koude. Doch we zullen vermijden dat ze zouden stilstaan zonder met een deken bedekt te zijn. Wij blijven nog regelmatig ge bruik maken van den roskam en van den borstel. Wij kijken nu de hoefijzers na. en zullen ze bij vorst weder tijdig van degelijke ijsvijzen voorzien. W ij mesten de zwijnen paarsgewijze vet. en kiezen er nu reeds de voorttelers uit. De schapen mogen zonder gevaar den geheelen win ter buiten blijven, zoowel 's nachts als onder dag. Het lammeren begint. Wij zullen bij dubbele dracht een der lammeren met de zuigflesch opkweeken wij geven daarmede koemelk vermengd met een vierde lauw water. Wij brengen in de voeding wat verandering. Deze verandering zal echter niet plots en in eens volledig doorgevoerd worden, wel geleidelijkwe veranderen nu eens dit. dan eens dat onderdeel in de voeding. Wij' zijn indachtig dat boonen. erwten, gerst, sojameel en sojakoeken nog steeds veel te karig gebruikt worden bij de samenstelling der rantsoenen. Bijenkorven. Gedurende de gansche winterperiode zullen wij de bijenkorven zooveel mogelijk met rust laten er is nu niets aan te verrichten. Hoogstens kunnen wij erover waken dat bij schoon weder een klein openingetje vrij blijve. opdat de bijen zouden kunnen uitvliegen. Daar om zal de sneeuw wat weggeruimd worden. (Nadruk Verboden). OOM PIET.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12