De Spaansche Vlieg De Spaansche Vlieg Valses de Vienne Dreigt er weer oorlog 19 jaar, N' 43 21 Januari 1939 19 Année, N 43 21 Janvier 1939 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres ~BA L La Ligue des Poilus de France et Anciens Combattants Theatre Communal d'Ypres MERCREDI 25 JANVIER l'Opérette a Grand Spectacle YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut. s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 50# Les articles non signés sont refusés De stedelijke tooneelmaatschappij DE VLAAMSCHE STER geeft op Zaterdagavond, 21 Januari, te 20 uur, in de zaalCONCORDIA haar tweeden tooneelavond. Ze brengt u ditmaal het succes van de schouw burgen van Gent, Antwerpen en zoovele andere provinciesteden. Deze reuzenklucht brengt u stellig een hoogst aangenamen avond. De opvoering gaat door met een heel nieuwe rolbezetting De tusschenpau- zen worden opgeluisterd door een bekoorlijke symphonische muziek En tot besluit wordt u een verrassing weggelegd. Met het nummer van uw programma, biedt de Vlaamsche Ster u een kans, De Spaansche Vlieg een lieve Senorita onder vorm van een pop, den avond zelf mee naar huis te nemen Komt zien Zorgt tijdig voor uw kaarten Ver geet uw programma niet Section d'Ypres organise le Samedi 21 Janvier, a 20 heures, en la Salie Lapière, Rue des Chiens, son bal annuel. Ce bal sera agrémenté d'un beau cotillon. Une invitation sera exigée a l'entrée de la salie. arec la troupe du Théatre Communal de Tournai. Nous sommes heureux de faire connaitre a nos lecteurs et habitués de notre scène communale que c'est mercredi prochain, 25 janvier en soirée, que la troupe officiellé du Théatre Communal de Tournai viendra interpreter sur notre scène com munale d'Ypres, l'Opérette a grand spectacle VAESES de VIENNE des Compositeurs Strauss père et fils. Valses de Vienne est une des rares Opérettes qui soit aussi compléte tant au point de vue orchestration qu'au point de vue livretl'intrigue de Valses de Vienne est tout a fait charmantela partition est splendide, nous retrouvons dans Valses de Vienne tous les plus beaux airs que le Compositeur ait écrits, et prin- cipalement le beau Danube Bleu. Cette Opérette comporte plusieurs ballets plus ravissants les uns que les autres, c'est un véritable enchantement pour le public. Valses de Vienne a connu les plus gros succès a Paris et a Bruxelles, et dès que cette Opérette a fait son apparition en province ce fut un enthousiasme général pour le public, Valses de Vienne comporte une mise en scène re- marquable, car l'Opérette possède 7 Tableaux aussi beaux les uns que les autres. Nous aurons done le plaisir d'assister a cette représentation Mercredi prochain et d'applaudir tous les ar tistes et le ballet du Théatre Communal de Tour nai dans des mouvements Chorégraphiques et des ballets du meilleur goüt. Valses de Vienne est une oeuvre que tout le monde peut voir et en tendre, ce sera un véritable régal artistique pour les amateurs des valses de Strauss. La location est ouverte dès ce jour et pour cette représentation au Café ASTRID, en face du Théatre, ainsi que le Dimanche 22 Janvier, de 11 heures a 12 J heures, au théatre communal. Heden ten dage bestaat er een wedijver tus- schen de verschillende groote mogendheden om het grootste en best uitgeruste leger, om de over macht te lande, op zee en ook in de lucht te be zitten. In verschillende landen reeds worden alle nationale rijkdommen schier uitsluitend gebruikt om de bewapeningen uit te breiden en te verbe teren. Indien het waar is dat wie den vrede wil, den oorlog moet voorbereiden is het ook niet minder waar dat deze gedurige opdrijving der mi litaire uitgaven de landen verarmt en tot het bankroet leidt. En daar deze toestand onmogelijk blijven duren kan, dan wordt op een gegeven oogenblik het een of ander land tot de uitzinnig- ste dadén aangezet en verplicht. De groote vragen, die iedereen zich thans be angstigd stelt, zijn Komt er oorlogZullen Hit- Ier en Mussolini het durven wagen Het is moei lijk, zooniet onmogelijk daarop te antwoorden. Een nietigheid soms is voldoende om de meest beredeneerde vooruitzichten omver te werpen. De mogelijkheid dat deze vragen een bevesti gend antwoord zouden künnen krijgen wordt ech ter met den dag steeds grooter, en vooral sedert de gebeurtenissen van de laatste beroerde Sep temberdagen is men zich ernstig beginnen re kenschap geven van het gevaar dat ons allen be dreigt en zijn nu ook Engeland, Frankrijk en zelfs Amerika bezig met zich tot den oorlog voor te bereiden en zich van kop tot teen te bewapenen ten einde voor niemand meer te moeten onder doen. Hoe is het mogelijk dat sommige landen zoo op oorlog aansturen, dat vragen wij ons te vergeefs af, gezien die landen evenmin als wij nu reeds de bloedige wonden van den wereldoorlog 1914-1918 hebben kunnen vergeten. Het is immers pas twin tig jaar geleden dat jde ohjnenschelijke slachting, de afschuwelijke verdeling, die toen vief jaar lang duurde, een einde napi. Ten aanzien der zware verjiezen en der groote verarming die deze oorlog, zooals alle oorlogen ten andere, zoowel aan de zijde der overwinnaars ~als. der overwonnenen gelaten had, kwam dan allerwege de begeerte oo den oorlog voor altijd te verbannen. Iedereen was t'akkoord dat men een einde moest stellen aan de steeds grooter wor dende en kostelijke uitgaven der bewapening ontwapeningsconferenties werden dan ook inge richt waar men het eens werd om te verklaren dat zijn gebuur een te groot leger had, doch waar niemand te vinden was om zelf te ontwapenen en eerst het voorbeeld te geven. Zoo wachtte ieder een op hetgeen zijn gebuur zou doen en tot slot van rekening kwam er van de zoo schoone beslui ten van ontwapening niets in huis. Integendeel. Na een paar jaar herbegon de wedloop naar grootere bewapeningen, vooral sedert de opkomst van het Fascistisch bewind in.Italië. De toestand verergerde nog wanneer Hitier de macht in han den kreeg in Duitschland en alles door list of geweld aan zijn wil wist te onderwerpen. Zooals Mussolini, bij de verovering van Ethiopië, zich maar weinig bekommerde met het protest van den Volkenbond, zoo ook miskende Hitier de Bondgenooten van den wereldoorlog en vertrapte hij de een na de andere al de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles. Een reusachtig le ger met den algemeenen dienstplicht werd terug op voet gebrachthet Rijngebied werd opnieuw door de Duitsche troepen bezetontzaglijke mili taire verdedigingswerken werden te allen kante uitgevoerd en de zee- en luchtvloot werden op ongehoorde wijze uitgebreid. Al het mogelijke geld werd aan de herbewapening besteed, bij zoover dat Duitschland daar nu staat met een ontzaglijk leger dat schatten geld kost en het gan- sche inkomen der natie opslorpt met het onver mijdelijk gevolg dat de financieele toestand van het Reich er uiterst slecht voorstaat en dat het verbruik van sommige voedingswaren reeds be perkt moest worden. Terwijl de Bondgenooten ondereen nog aan 't kijven waren, ging Hitier ongestoord voort met het Duitsche leger te versterken, tot wanneer hij het zoover had gebracht dat hij tegenover de vroegere overwinnaars het hooge woord begon te voeren en hen zijn eischen stelde. Alsdan be gonnen de oogen open te gaan, doch het was ech ter te laat. Duitschland, sterker uitgerust dan ooit, stond weer ten oorlog bereid en dreigde ge weld te gebruiken zoo men op zijn eischen niet toegaf. De Bondgenooten, die nogmaals ver van gereed waren, zagen zich dus wel verplicht mach teloos toe te zien en zoo ook moest Frankrijk in September 11. Tsjecho-Slowakije in den steek laten. Vooral tijdens het verloopen jaar volgden de politieke gebeurtenissen van belang zich elkander snel op in Duitschland. Wanneer men in Februari van verleden jaar sprak van overschil in het hoo- ger Duitsch bevel en sommigen er reeds een voor teeken van het einde van het hitleriaansch regiem meenden in te zien, dan bereidde dit regiem op dat oogenblik reeds zijn groote slagen. Den 4" Februari nam de Fuhrer persoonlijk het bevel over al de militaire machten en richtte een nieuwen geheimen raad in waarin alleen dezen opgenomen werden die zijn manier van zien deel den. Den 12 Februari had M. von Schuschnigg een onderhoud met Hitier te Berchtesgaden den 12 Maart rukten de Duitsche troepen Oostenrijk binnen den 13 werd de aanhechting van Oosten rijk uitgeroepen, en den 2 April reeds werd deze aanhechting erkend door Tsjecho-Slowakije, over wiens lot weldra ook zou beslist worden. Gedurende deze zelfde maand werd het Sude- tenvraagstuk gesteld en door de Duitsche pers ontwikkeld. In Mei gaat Hitier op bezoek bij Mus solini, terwijl de persstrijd om het Sudetengebied steeds in hevigheid en bitsigheid toeneemt. Hen- lein, de Sudetenleider, stelt den 7 Juni een memo randum op met de eischen zijner partijgangers, aan dewelke de regeering Benès vruchteloos be proeft voldoening te geven. Den 26 Juli wordt lord Runciman belast een onderzoekscommissie in Tsjecho-Slowakije voor te zitten, doch terwijl dit onderzoek aan gang is, kondigt het Reich groote legeroefeningen aan in Oogst en gaat over tot het uitgeven van machtige leeningen die niets anders dan oorlogsleeningen konden zijn. De ver warring duurt gansch de maand Oogst tot wan neer, den 12 September, tijdens het congres van Nuremberg, Hitler duidelijk zegde wat Duitsch land wilde aangaande het lot der Sudeten, en er zelfs antijoodsche bedreigingen en koloniale eischen bijvoegde. Den 15 September vertrekt de Heer Chamberlain per vliegtuig naar Berchtes gaden den 21 verklaart Tsjecho-Slowakije zich bereid het engelsch-fransch plan te aanvaarden den 22 reist de Heer Chamberlain naar Godes- berg den 26 bepaalt de Fuhrer op den 1 October de intrede zijner troepen in Tsjecho-Slowakije den 28 wordt de Engelsche vloot gemobiliseerd, en den 29 heeft de conferentie van Munchen plaats.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1