rti Mmr Gest done ton fiére.. PACHA A. D'Hellem-Degryse Cinema Coliseum LE FAUVE En TOCH is Cichorei NOG de beste I14DE Verjaring TOERISTISCHE KRONIEK ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRAGULA. Op de Tentoonstelling van den Socialen Vooruitgang te Rijsel in 19S9 Propaganda Filmen voor de Tentoonstelling van den Socialen Vooruitgang te Rijsel 1939. OORLOGSMARRAINTJE ONZE SCHEEPVAART TOURISME EXPOSITION INTERNATIONALE DE L'EAU A LIÉGE 1939. Men weet dat in de maand Mei te Rijsel een groote tentoonstelling wordt geopend, die gewijd is aan den maatschappelijken vooruitgang onder den titel van Progrès Social Deze tentoonstel ling zal een belangrijke onderafdeeling hebben te Roubaix, in het Barbieux-Park dat een der schoonste hovingen uit het Noorden is, ook een der grootste vermits deze een oppervlakte heb ben van 32 Ha. Toerisme is een vorm van socialen vooruitgang: vooral als men er bijvoegt het climatisme en het thermalisme die bijna uitsluitend beoogen de ver betering der gezondheid, de heilzame ontspan ning na den arbeid, het comfort en de gezondheid in de hotels, de veiligheid bij het vervoer en de vreugde van onze kinderen, zoowel als die van ons zelf. Het toerisme was dus aangewezen om in deze tentoonstelling een belangrijke plaats in te ne men. De inrichters hebben dan ook aan het toe risme een eereplaats in het grootste tentoonstel lingsgebouw voorbehouden, vlak tegenover den hoofdingang gelegen. In een ruime vestibule wordt het toerisme in het algemeen behandeld hier wordt een groote lichtkaart aangebracht met alle toeristische weg wijzers van Noord- en Oost-Frankrijk, over den weg en het spoor, terwijl een reeks diorama's van deze streken de" schoonste gebouwen en merk waardigste landschappen zullen oproepen. Een inlichtingsbureau zal deze aanduidingen volledigen, om aldus het publiek te documentee ren, niet alleen over de groote toeristische centra, maar ook over de kleine schilderachtige dorpjes waarover de gidsen niet spreken en waar de toe risten minder komen. In de belendende zalen zullen de stands zijn van de toeristische organismen, van de vereeni- gingen voor vreemdelingenverkeer, terwijl ook de fabrikanten van reisbenoodigheden en het hotelwezen in de gelegenheid zullen worden ge steld te wijzen op den vooruitgang door deze be drijven gerealiseerd. Ook de klimatologische centra zullen er de voordeelen van hunne plaatsen doen uitkomen, terwijl ook de thermale stations er propaganda zullen voeren. Uit dit alles blijkt dat op toeris tisch gebied de Rijselsche tentoonstelling zeer interessant zal zijn. Geen twijfel of vele onzer stadsgenooten zullen de 30 km. die ons van Rijsel scheiden dit jaar meer dan eens afleggen. Frankrijk organiseert op bepaalde dagen in Ja nuari en Februari 1939 zoogenaamde Winter- sporttreinenvan Parijs en sommige andere spoorwegcentra uit. Er wordt 60 korting gege ven en het recht om binnen 20 dagen met iederen willekeurigen trein terug te keeren. De aangeslotenhotels in Frankrijk zullen nu kenbaar zijn aan bordjes, waarop, al naar den rang 1 tot 4 sterren zijn aangebracht. Eén ster be teekent het eenvoudige familiehotel, twee het goed-burgerlijke, drie het groote hotel met mo dern comfort en vier sterren duiden het luxe hotel aan. Spoedig zal de electrische spoorlijn Parijs-Irun in bedrijf komen. Deze baan die een lengte heeft van 824 km. zal de langste van Europa zijn. Frankrijk neemt een belangrijke plaats in wat de electrificatie van spoorlijnen aangaat. Zij begon in 1923 en omvat thans een net van 3520 km.. Italië staat met een geëlectrificeerd net van on geveer 3800 km. vooraan in Europa. Duitschland volgt na Frankrijk met 3261 km., Zwitserland met 2350 km. en Engeland met 1000 km. Het nieuws bereikt ons dat enkele dagen gele- O De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders. den een akkoord werd geteekend tusschen den Staat en de gemeente Westouter, waarbij deze laatste twee harer voornaamste buurtwegen aan den Staat overgeeft. Het betreft 1° den weg loo- pende van de Hoekjes naar de Fransche grens over den Rooden Berg en den Molenberg, 2° den weg van de Fransche grens naar Westouter-plaats. Het onderhoud van deze beide wegen valt dus van dit jaar af onder de bevoegdheid van den Staat en wij twijfelen er niet aan dat de West- vlaamsche Bergen na enkele jaren hier zullen kunnen bogen op twee prachtige wegen die het toerisme in deze schilderachtige streek ten goede zullen komen. Het is vooral dank zij de onver poosde bemoeiingen van den Heer J. Vandromme, burgemeester van Westouter en voorzitter van de V. V. V. Westvlaamsche Bergen, dat dit ak koord werd bereikt. Proficiat Reysiger. De eerste steenlegging van het Belgisch Paviljoen Weldra zal er overgegaan worden tot de eerste steenlegging van het Paviljoen dat België doet oprichten op de Tentoonstelling van den Socialen Vooruitgang te Rijsel in 1939. De Minister van Economische Zaken, evenals de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, die de Regeering zullen vertegenwoordigen, hebben hun toestemming laten toekomen voor den datum van deze gelegenheid, voorgesteld door den Com missaris Generaal der Regeering, de Heer Jean Materne, en die zal plaats hebben op Zondag 22 Januari. Na de eerste steenlegging op de terreinen der Tentoonstelling zullen de Personaliteiten door den Burgemeester van Rijsel ontvangen worden. Na het dejeuner, hen door den Commissaris Ge neraal der Regeering aangeboden, zullen ze wor den ontvangen door den Heer Carles, Prefect van het Departement van het Noorden. De Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw doet een dringend beroep op al de Nijve- raars, Handelaars en Zakenlieden, alsook aan de in en uitvoerders opdat deze, in den kortst mogelijken tijd, zouden laten weten of bioskoopfilmen betreffende den Arbeid, de Gezondheid, de Opvoeding, de Sociale Voor zorg, het Voorkomen tegen Ongevallen, de strijd tegen Ziekten enz... hen niet zouden kunnen toevertrouwd worden, ten einde deze op regelmatige wijze te ver- toonen in de bioskoop van het Belgisch Paviljoen op de Tentoonstelling van den Socialen Vooruitgang te Rij sel in 1939. Het is niet noodig het nuttige te doen inzien van zulk voorstel, bestemd voor de Publieke Opvoeding, voor wat betreft, den strijd tegen de gevaren der meest verschillende ongevallen, en in het bijzonder persoon lijke ongevallen, en om, in het buitenland, de verschillende aspecten van methoden, in onzen Handel en in onze Nijverheid, gebruikt tot het voorkomen van beroepsongevallen en ziekten, te doen kennen, voor de verdediging, in het algemeen, van den gezamenlijken strijd tegen de gevaren van de Economische onderne mingen. De antwoorden moeten gezonden worden naar het Algemeen Commissariaat, 15, Jacob de Lalaingstraat, te Brussel. O De Broederbond van 3/23 linie, bedankt den schrij ver, de spelers en alle personen die onder gelijk wel ken vorm medegeholpen hebben tot het welgelukken der opvoering van het OORLOGSMARRAINTJE op Zondag 15 Januari 11. en bid hun, hier de uitdrukking van zijne erkentelijkheid te willen aannemen. HET BESTUUR. Binnengevaren Vrijdag 13 Januari 1939, de Celestine(schipper Baert) met 120 ton graan voor M. Vandeputte, leper de Angeline(schipper Wagemans) met 139 ton kolen voor M. De Geest, leper. Zaterdag 14, de L'Avenir(schipper De Bijzer) met 145 ton kolen voor M. Vanhoudt, Steenstraete en Boezinge. Maandag 16, de Lena (schipper De Bliek) met 40 ton sulfaat, voor M. Vandeputte, leper. Dinsdag 17, de Elza (schipper Vancauwenberghe) met 30 ton beurtgoed voor verscheidenende Familie- trouw (schipper Bos) met 110 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 18, de 't Nieuw leper (schipper Vanden Bossche) met 263 ton graan voor M. Vandeputte, leper de «Albert», (schipper Alvoet) met 118 ton potasch voor M. Talpe, Kortrijkde Luhina(schipper Theys) met 100 ton graan voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Weggevaren Zaterdag 14 Januari 1939, de Celestine(schipper Verschraegen) met 150 ton oud ijzer, verzonden door Wed. Vandamme, leper. Donderdag 19, de Elza (schipper Vancauwenber ghe) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte toestand normaal. Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. o Zaterdag. 21 Januari, te 8 1/4 uur Zondag 22 Jan., te 1 3/4 u., te 5 u., en te 8 1/4 uur Maandag 23 Januari, te 5 u., en te 8 1/4 uur VOOR DE EERSTE MAAL IN DE STREEK De laatste nieuwe film, Fransch gesproken, Viaamsche onderteksten, van KANS Als tweede groote film Actualiteiten GAUMONT Nieuwsbérichten. Kinderen altijd toegelaten - Prijzen als naar gewoonte, ipwiwwwwwwwpiwwwnwwpinpiwgmiwn La pose de la première pierre du Pavilion Colonial. Samedi après-midi a eu lieu a l'Exposition de Liège la pose de ia première pierre du Pavilion Colonial. Celui-ci situé sur la rive droite de la Meuse, le long de l'avenue de l'Indépendance, non loin du pare des at tractions et du téléphérique, sera mi-terrestre, mi-la- custre. II comprendra dans sa partie centrale une vas te terrasse en forme d'hémicycle donnant sur la Meuse et agrémentée d'une tour de 50 mètres de hauteur d'oü l'on jouira d'une vue d'ensemble sur l'Exposition. Le salon d'honneur sera flanqué de deux ailes servant de salles d'exposition. Sous le salon, au niveau de la ter- rasse, sera installé un comptoir de dégustation destiné a faire valoir la qualité des cafés du Congo. Le Palais de l'AUemagne a l'Exposition. l'Allemagne entend faire figure de grande puissance a l'Exposition, oü elle occupera un magnifique palais, long de 140 mètres, qui dressera sa masse imposante sur la rive gauche de la Meuse, non loin des Fêtes de la Ville de Liège et de la Roseraie. Ce palais aura belle allure. La fagade principale s'élèvera face a l'esplanade qui s'étend entre le pa lais de la Ville de Liége et le Palais du Tourisme. C'est la qu'aboutira l'allée centrale avec ses fontaines, ses jardins, décor de grand style, tracé a l'échelle des Palais avoisinants qui en seront les joyaux. Par un portail monumental, surmonté de l'aigle al- lemand aux ailes déployées, on accèdera d'un premier hall formant Salon d'Honneur, oü se dérouleront le» réceptions, cérémonies et autres fêtes organisées par le Commissariat Général Allemand, Un second hall, de dimensions plus vastes encore, sera construit parallèlement aux avenues longeant la Meuse. Au fond de ce hall et, cette fois perpendicu- lairement au fleuve, deux ailes débordant a gauche el a droite, constitueront une troisième Salie d'Exposi- tion de plus de 3000 M2. Dans ce Palais, d'une conception trés moderne, qui sera édifié par des ouvriers du Reich, ce dernier trou- vera un cadre digne de son importante participation a l'Exposition Internationale de l'Eau a Liège 1939. G. C.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3