POLITIEKE UITZICHTEN DENTISTE M" Vandendriessche STERN C STERN QVICK OSCAR 4 BINNENLAND Waarschi j nI ijke Regeeringsomvorm i ng. Regeeri ngsmoei I i j kheden. De waarschijnlijke Regeering van mor gen. Een deel van onzen goudvoorraad naar het Buitenland. Duitsche joden wijken naar België uit. Grammens opnieuw aangehouden. Een Heimatblock te Eupen. Beteekenisvolle huiszoekingen te Ant werpen. De Oud-Strijders en de Vuurkaart. Invaliditeit en loonen. 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten BUITENLAND Amerika. Vrijstad Danzig. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Hongarije. Italië. de ZWEEDSCHE PRIMA RADIOTOESTELLEN zijn ONOVERTREFBAAR STERN Cr STERN STERN Cr STERN 26, Doorgangstraat, Yper Tel 485 HERSTELLINC VAN RADIOS VAN ALLE MERKEN. door SPECTATOR Woensdagavond, 18 Januari 1939. Er hangen opnieuw Regeeringsgeschillen in de lucht de heeren ministers hebben niet langer de instemming van hun politieke partijen, of koesteren nieuwe ambi ties. Aldus is men tot het besluit gekomen dat de Re geering zal omvormd worden. Men zal eerstens enkele nieuwe ministers bijnemen, en tweedens de drie re- geerende partijen zullen een nieuwe kampagne inzetten om uit die omvorming zooveel voordeel mogelijk te halen voor zichzelf. Dat beteekentopnieuw een stokken in de wielen steken, opnieuw een vloed van verdacht makingen laten golven, opnieuw verscherpte aanvallen van het eene kamp op het andere, en tenslotte aan de minderheidspartijen andermaal gelegenheid geven om het volk tegen den demokratischen regeeringsvorm op te ruien. Onze Eerste-Minister, de heer Spaak, zal het niet gemakkelijk hebben om de strijdende gemoederen tot kalmte te brengen, en alle partijen voor een tijdje tot rust te sussen. Het is zelfs geenszins uitgesloten dat in den nieuwen strijd voor ministerzetels het tot een geweldiger uit barsting komt, .dan men nu nog voorzien kan, ja zelfs zoo erg dat ons land komt te staan voor een regeerings- krisis. Hoe is het nu zoover gekomen De ondergrond der zaak lekt niet naar buiten. Wat in de dagbladpers, in officieele mededeelingen en in interviews voor het publiek medegedeeld wordt is ge raffineerde politiek, zand in de oogen. Want het wil er tenslotte bij ons niet in dat een re geering vallen moet omdat een Imianitoff een Katho liek en een Socialistisch minister propertjes in de doeken gerold heeft. Moest dat wel het geval zijn, dan zou men alvast een komplete zuivering mogen doen in tal van ministerieele bureelen waar nog steeds schandalige vriendendiensten voltrokken worden, die regelrecht in- druischen tegen de loyale gemeenschapsbelangen, waar er nog steeds personages de groote lakens gewetenloos mogen uitdeelen, waar nog steeds benoemingen ge beuren die tegen alle normaal denken indruischen, waar o. a. in het ministerie van onderwijs een echte anarchie blijkt te bestaan, die geenszins moet onder doen voor Bolchevistische daden uit Rusland. Het wil er bij ons evenmin in dat de nieuwe Regee- ringsmoeilijkheden hun hoogtespanning zouden ge vonden hebben in den .wensch der Katholieken de por tefeuille van Justicie te mogen behouden, zelfs ten koste van hun portefeuille van Ekonomische Zaken. Evenmin gelooven wij dat de Regeeringsmoeilijkhe- den te zoeken zijn in de begeerte der Socialisten België zich te zien onttrekken aan de Niet-Inmengingskom- missie. Evenmin kan de kritiek uitgebracht op de landbouw politiek van den heer Heymans daartoe de reden zijn. Wij hebben integendeel de diepe overtuiging dat hoe langer hoe duidelijker blijkt dat ons huidig regiem niet meer deugthet regiem van onverantwoordelijk re- geeren, het regiem van zoogenaamde demokratie dat in feite de waanzinnige ikzucht van enkelen onderstut tegen de belangen der gemeenschap in.' Daarom zijn wij hoe langer hoe sterker de overtui ging toegedaan dat ons land een duidelijk omschreven programma dient te hebben, een programma dat duide lijk aflijnt den weg dien ons volk opmoet, en dat tevens precies bepaalt hoe dien weg moet opgemarcheerd wor den, zonder het aan arrivisten mogelijk blijve eigen grillen te dienen ten koste der gemeenschap. Hoe zal de nieuwe Regeering eruit zien Het ant woord daarop is een zeer moeilijke pronostiek, die zelfs momenteel door den Eerste-Minister Spaak niet zou kunnen opgelost worden. We meenen echter dat de drie huidige Regeeringspartijen wel in zooverre akkoord gaan, de portefeuilles onderling te verdeelen, en zooals in het verleden er alle Vlaamsche Nationalisten, Rexis- ten en Communisten er buiten te houden. Volgens geruchten bestaat er kans dat de Regeering van morgen er als volgt zou uitzien 1. Eerste-Minister, Buitenlandsche Zaken en Bui- tenlandsche Handel: heer Spaak (Soc.). 2. Binnenlandsche Zaken, de heer Merlot (soc.). '3. Openbare Werken, de heer Balthazar (soc.). 4. Opslorping van de Werkeloosheid, de heer Van Acker( soc.). 5. Arbeid en Soc. Voorzorg, de heer Delattre (soc.). 6. Verkeerswezen en Ondervoorzitter van den Mi nisterraad, de heer Marck (kath.). 7. Landbouw, de heer d'Aspremont-Lynden (kath.). 8. Ekonomische Zaken, de heer Heymans (kath.). 9 Koloniën, de heer De Vleeschauwer (kath.). 10. Financiën, de heer Janssen (kath.). 11. Justitie, de heer Gillon (lib.). 12. Openbaar Onderwijs, de heer Dierckx (lib.). 13. Volksgezondheid, de heer Jennissen (lib.). 14. Landsverdediging, luitenant-generaal Denis. Aldus zou men dan hebben 5 socialistische ministers tegen 5 katholieken. 3 liberalen en 1 zoogenaamde on partijdige. Het is niemand onbekend dat er iets niet in orde is in de Buitenlandsche Politieke Wereld, dat er hoe langer hoe meer hoogspanning komt tusschen enkele groote mogendheden, hoogspanning die weieens tot een ramp zaligen oorlog zou kunnen uiteenspatten. Dit zal dui delijk blijken uit onze Buitenlandsche Uitzichten. Onze Regeering, die deze politieke wrijvingen en dreigin gen beter dan een buitenstaander kent, heeft het dan ook noodig geacht een voorraad goud naar Engeland en Amerika te brengen, om er in tijd van oorlog ge bruik te kunnen van maken. Dit beteekent voor ons dat onze Regeering in vriendschappelijke betrekkin gen staat met die twee landen, en Duitschland ducht. Duitschland voelt zich daarover verontwaardigd, en in de Duitsche bladen wordt in verband daarmede gespro ken van een tekortkoming van België aan zijn onzijdig heidsstatuut. Nog almaardoor wijken honderden Duitsche Joden naar België uit, zoodat ons land weldra voor ernstige moeilijkheden zal komen te staan. Inderdaad, nu heeft ons land reeds jaren lang meer dan honderdduizend werkloozen, en het aantal vreemdelingen die hier het werk aan onze landgenooten ontnemen is reeds veel te hoog. Er zijn nu zoowat 340.000 vreemdelingen in ons land. Dus meer dan voldoende. Er gaan dan ook ern stige stemmen op om niet langer toe te laten dat nog meer vreemdelingen ons land zouden overrompelen, en aldus de werkeloosheid van eigen volk zouden ver- hoogen. Overigens leert de geschiedenis dat de Joden geraffineerde zakenlui zijn, die in enkele jaren de mooiste plaatsen weten te bekleeden. Het schijnt dat er aan de Belgische-Duitsche grens zekere taxivoerders zijn. welke een geregelden dienst hebben ingericht om 's nachts uitwijkingsgezinde Joden over de grens te brengen, aan zeer hooge prijzen, die van 1500 tot 5000 frank gaan, volgens de lengte van de ritten en de moeilijkheden van het geval. Grammens deed opnieuw van zich spreken, door zijn vroegere werkzaamheden te hervatten. Hij verbrijzelde te Leuven Franschtalige opschriften in het Justitie paleis. Hij werd aangehouden en te Audenaarde opge sloten. Een viertal weken geleden werd te Eupen een Hei matblock» gesticht, dat ten doel heeft Eupen Bel gisch te houden. Dit Heimatblockis gericht tegen een andere vereeniging die aldaar bestaat, en ijvert om Eupen-Malmédy terug Duitsch te maken. Thans heeft het Heimatblockzijn eerste vergadering ge houden, en bekend gemaakt dat het aantal leden reeds het duizendtal overschreden heeft. Dit is van bijzondere beteekenis, en zal voor de Duitschgezinden uit die stre ken een ophitsing zijn om heviger dan vroeger hun strijd te strijden, tot het bekomen der Duitsche Natio naliteit. Te Antwerpen en te Borgerhout werden huiszoekin gen gedaan bij eenige personen, die hun sympathie voor zekere buitenlandsche praktijken niet onder stoelen of banken steken. Aan de pers werd medegedeeld dat er talrijke dokumenten werden aangeslagen in verband met de partijverrichtingen, die misschien meer licht zullen werpen op de bronnen van inkomsten. Uit inlichtingen verstrekt door het departement van Landsverdediging blijkt dat tot op 15 December 1938 een vuurkaart werd uitgereikt aan 112.800 oud-strijders. Geruchten doen de ronde dat de ministeries er ern- tig aan denken de loonen dfer invaliden te herzien, en ze te herleiden tot een bedrag dat overeenstemt met hun invaliditeit. Het is te zeggen iemand die in Staatsdienst O Het tandheelkundig kabinet van invaliditeitsgeld ontvangt, zou diezelfde som van zijn loon afgetrokken worden. Dit besluit zou steunen op de overweging dat er vele hooge oomes een zeer hoog invaliditeitscijfer hebben, dat niet overeenstemt met het werk dat ze nu verrichten. Verplichte aangifte van alle Duitsche Bezittingen in Amerika. Het Amerikaansch demokratische parle mentslid Seller heeft een wetsontwerp ingediend dat de verplichte aangifte voorziet van alle bezittingen van Duitsche maatschappijen in de Vereenigde Staten. Anti-Hitier Paviljoen in de Tentoonstelling van New- York. De pers deelt mede dat. trots de weigering van het Derde Rijk deel te nemen op officieele wijze aan de tentoonstelling van New-York, toch een paviljoen zal opgericht worden om het kultureele, wetenschappelijke en industrieele Duitschland van voor Hitler's bewind te vertegenwoordigen. Deze beslissing zou uitgaan van een komiteit van zeventig personen, onder het voorzitter schap van den heer La Guardia, burgemeester van New-York. Boodschap van Roosevelt over den Werkloozensteun. De boodschap raadt aan ,1. Vroeger beginnen met betaling van ouderdoms-pen- sioenen, die in de eerste jaren ruim moeten worden toe gekend. 2. Grootere bescherming voor afhankelijke kinderen en uitbreiding van de bescherming van werkloozen en ouden van dagen, zoo spoedig dit mogelijk is. Krachtens een overeenkomst tusschen de nationaal- socialistische overheden van Danzig en de Joodsche vereenigingen in de stad zullen alle Danzigsche Joden de Vrije stad vóór 1 Oktober aanstaande moeten ver laten. Dokumenten werden aangeslagen. Door de geheime Duitsche Staatspolitie, de Gestapo, werd onverwacht een inval gedaan in alle pastorijen van geheel West- Duitschland, en waarschijnlijk ook in vele, zoo niet in alle andere gebieden van het Derde Rijk. Er werd een uiterst nauwgezette huiszoeking uitgevoerd, terwijl overal talrijke dokumenten door de Gestapo in beslag genomen en meegevoerd zijn. In enkele bladen lazen we dat deze invallen gebeur den met het doel weldra de goederen der Katholieke Kerk te verbeuren. Een nieuwe stelling van Dr. Alfred Rosenberg. In zijn tijdschrift heeft Dr. Alfred Rosenberg de stelling verdedigd dat een staat niet als onzijdig kan beschouwd worden, indien hij b. v. zijn bladen niet belet het na- tionaal-socialisme aan te vallen. In hetzelfde artikel wordt van Zwitserland geeischt dat het geen toevlucht meer zou verleenen aan socialistische en kommunis- tische joden, die volgens de nationaal-socialisten, de onzijdigheid saboteeren. Het artikel besluit met. de woorden Het vraagstuk van de onzijdigheid is een van de bestaansvoorwaarden geworden, voor de kleine demokratische staten der twintigste eeuw, De voornaamste bepalingen van het Britsch-ItaKaan- sche Pakt. Deze zijn 1. Libiëde getalsterkte van de Italiaansche strijd krachten wordt verminderd 2. Suez-kanaalde vrije doorvaart wordt gewaar- borgd 3. Arabië de onschendbaarheid en de onafhan kelijkheid worden gewaarborgd 4. Tana-meerEngeland verkrijgt zekere toezeg gingen betreffende den Blauwen Nijl 5. Troepenbewegingenbeide landen zullen elkan der op de hoogte houden van hun troepenbewegingen in de betrokken gebieden 6. Propaganda wederzijds zullen beleedigende uit latingen achterwege worden gelaten. De Verdediging van GibraltarMen meldt officieel, dat de samengeordende manoeuvers van de forten en de Middellandsche zee-vloot voor de verdediging van Gi braltar van Zondag 22 Januari, vanaf 17 uur, tot Dins dag 24 Januari zullen plaats hebben. Zekere passieve verdedigingsmaatregelen zullen genomen worden. Oorzaak der geheimzinnige ontploffingenDe jongste dagen werden te Londen, Manchester en elders bomaan slagen waargenomen. De experten van Scotland Yard meenen dat in deze ontploffingen een nieuwe Iersche kampagne moet gezocht worden, om van Engeland vrij te komen. Hoog-Spanning met ItaliëDe gespannen toestand tusschen Frankrijk en Italië neemt nog steeds toe. In de Italiaansche bladen kon nu gelezen worden dat de Lente voor Frankrijk noodlottig zou kunnen worden, daar Italië dan zou kunnen toonen hoe machtig het is. Tot groote vreugde van Duitschland en Italië heeft Hongarije zich aangesloten bij het anti-Komintern- pakt. Hongarije zou evenwel geen ontslag nemen uit den Volkenbond. Mussolini zou aan Chamberlain zijn eerewoord gege ven hebben, dat hij voornemens is de Engelsch-Ita- liaansche overeenkomst naar letter en geest in acht te GEMAK van BETALING VANAF 58 FRANK PER MAAND. het Radiotoestel der toekomst. het Radiotoestel waaraan U steeds de voorkeur zult geven. VRAAGT EEN PROEF AAN DEN VERDEELER VOOR YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4