RAPH -Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE BINNENLAND De nieuwe regeering. Uitzichten voor de nieuwe regeering. Het indexcijfer voor het land met een punt verhoogd. Nog geen vertegenwoordigers voor Bur gos aangeduid. Groote legermaneuvers in den herfst. De herinrichting van het koloniaal leger. Rexistisch senator verlaat de partij. BUITENLAND Amerika. China. Vrijstad Danzig. Duitschland. vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN N I EUWICH EDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Algemeene Opxiener OMER ROBYN Mondsfrasf, 8, YPER Tel. 159. Engeland. Frankrijk. Italië. Spanje. door SPECTATOR Wat wij verleden week vreesden is nog gelukkig kun nen afgeweerd worden er is zonder vele moeilijkheden eene nieuwe Regeering samengesteld. Zij bestaat uit vijf socialisten, vijf katholieken, drie liberalen en een technieker voor Landsverdediging. Wie maakt er deel van uit SPAAK Eerste-Minister. zonder portefeuille BALTHAZAR Openbare werken DELATTREArbeid en Sociale Voorzorg MERLOT Binnenlandsche Zaken BARNICH Ekonomische Zaken JANSON P.-E.Binnenlandsche Zaken DIERCKX Openbaar Onderwijs JENNISSEN Openbare Gezondheid MARCKVervoer DE VLEESCHAUWER Koloniën JANSSEN Geldwezen VAN DIEVOET Rechtswezen D'ASPREMONT-LYNDEN Landbouw DENISLandsverdediging. Onder de nieuwe leden die nu deel uitmaken van de nieuwe Regeering Spaak, zijn er drie, die nog nooit minister zijn geweestnamelijk de heeren Jennissen (lib.), d'Aspremont-Lynden (kath.) en Barnich (soc.). Er zijn vijf nieuwe ministers de heeren d'Aspremont- Lynden. P.-E Janson. Barnich, Van Dievoet en Jen nissen. Er zijn nu in de nieuwe regeering vier ministers die niet tot een der beide Kamers behoorende heeren Janson. Van Dievoet. Janssen en Generaal Denis. Zij telt verder drie senatoren (de heeren Barnich, Dierckx en d'Aspremont-Lynden) en zeven Kamerleden (de heeren Spaak. Delattre. Balthazar. Merlot, Jennissen. Marck en De Vleeschauwer). De heer Spaak, eerste-minister, is het jongste lid van de omgevormde regeering hij is pas 40 jaar oud. Hét oudste lid is de heer P.-E. Janson. oom van den eersten-minister de heer Janson is 67 jaar. Alle andere ministers, behalve de heeren De Vleeschauwer en Bal thazar. zijn meer dan vijftig jaar oud. Dinsdag was het in de Kamer de terugkeer uit verlof en het aantreden van de half nieuwe Regeering. De manier waarop deze half-nieuwe Regeering door de Kamer begroet werd, de wijze waarop eerste-minister Spaak sprak zonder enthousiasme en zonder verkla ring het geroezemoes en de algemeene onverschillig heid der Kamerleden in het algemeen... dit alles wijst erop dat de uitzichten voor de nieuwe Regeering alles behalve rooskleurig zijn. Er zal heel wat degelijk werk door de nieuwe regeering te verrichten vallen indien zij aan het bewind wenscht te blijvenin eerste plaats zal minister Dierckx zich te verantwoorden hebben over zijn redevoering op de inhuldiging der Vlaamsche Aca demiën, en tweedens zal eens voor goed het geval Grammens een definitieve rechtvaardige oplossing moe ten krijgen. Verder blijven nog allerlei wrijvingen tus- schen de drie regeerende partijen bestaan, die gemak kelijk kunnen ontvlammen, en een nieuwen regeerings- val kunnen teweeg brengen. Afwachten is echter de boodschap. De index der detailprijzen voor het Rijk op 15 Ja nuari, duidt de verhooging aan van één punt. De ver laging vastgesteld bij*het opmaken van de indexgetallen voor December, werd tijdelijk gestremd door de groote koude, die haar invloed deed gelden op de prijzen van verschillende produkten. Thans bedraagt het index cijfer voor het Rijk 769 punten. Hoewel in princiep reeds een akkoord bereikt is, blijft de benoeming van wederzijdsche vertegenwoordi gers te Burgos en te Brussel nog steeds hangend. Van Spaansch nationalistische zijde schijnt de kandidaat aangewezen, namelijk de heer de Sulueta, maar de Bel gische Regeering heeft nog steeds geen besluit geno men. De naam van den heer Delcoigne wordt echter door enkelen vooruitgezet, daar Delcoigne zich reeds ter plaatse begaf om de studie te doen. Maar de Socia listen zouden zich tegen die benoeming verzetten, om dat de heer Delcoigne tot het diplomatische korps be hoort, en alleen een consul te Burgos wenschen te zien. Nu de heer Janson het departement van Buitenland- sche Zaken heeft aanvaard, zal. naar men hoopt de kwestie heel gauw worden opgelost. We vernemen dat er groote maneuvers zullen plaats grijpen van 29 September tot 8 Oktober van dit jaar. Het derde Legerkorps zal opgesteld worden tegen ele menten van de andere legerkorpsen, van het ruiter- korps en van de gendarmerie. Aldus zou bijna geheel het leger eraan deelnemen. In verband met de belangrijke kwestie, in den laatsten •tijd ontstaan rond de verdediging van onze kolonie, wordt thans medegedeeld dat generaal Hennequin, Kommandant van de Openbare macht in Kongo, op dit oogenblik overgaat tot de herinrichting van het Koloniaal leger, dat in de toekomst niet enkel meer zal gericht zijn op het handhaven van de orde, maar ook op het eventueel verdedigen van de kolonie tegen een aanval van buitenaf. M. J. Lekeux, uit Verviers, heeft aan Degrelle be- teekend, dat hij de Rexistische Partij verlaat. In zijn brief aan den Rexistischen leider verklaart M. Lekeux niet in te stemmen met de wijzigingen, die geleidelijk aan het rexistisch programma werden toegebracht in de richting van een totalitaire leer in navolging van zekere opvattingen in den vreemde. Ook betoogt hij, dat M. Degrelle wel een onstuimig redenaar is, maar niet beschikt over de rijpheid van geest en de bezadig- heid. die bij een leider vereischt zijn. Hij zal echter geen ontslag nemen als Senator, en neemt nu plaats aan de zijde der katholieken. De strengste geheimhouding wordt in acht gehou den rond de maneuvers der Amerikaansche vloot. Al de perskaarten, toeganggevende tot de vlootbasis, wor den ingetrokken. In de haven van Guantanamo werd een schijfschieting gehouden, waaraan 23 oorlogssche pen deelnamen. De Kanadeesche luchtvaart-deskundige Lewis Ord heeft bij zijn terugkeer uit Engeland verklaard, dat de aanmaak van bommenwerpers in Kanada voor de Brit- sche luchtmacht over een paar weken zal beginnen, en gedurende 1939 en 1940 zal worden voortgezet. Deze bommenwerpers zullen, naar hij zeide, als zij gereed zijn hoogstwaarschijnlijk over den Atlantischen Oceaan vliegen, hetgeen voor deze toestellen in het geheel niet bezwaarlijk zou zijn. De oorlog kan nog wel tien jaar duren. Generaal Stagaki. Japansch minister van oorlog, verklaarde aan den briefwisselaar van den Angriff dat. om wille van het eigenaardige en het partikuliere karakter van het Chineesch-Japansch konflikt, de oorlog nog wel 10 a 20 jaar duren kan. Krachtens een overeenkomst tusschen de Nationaal- Socialistische overheden van Danzig en de Joodsche vereenigingen in die stad zullen alle Danzigsche Joden de-Vrije Stad vóór 1 Oktober aanstaande moeten ver laten. Volgens de Danziger Vorpostenmeldt, betee- kent het vertrek van Dr. Schacht, en zijn vervanging door dr. Funk, het einde van een periode, waarin de overwegingen van Financieele politiek beslissend waren, terwijl nu een periode ingeluid wordt van ekonomische politiek. De Volkischer Beobachtervalt in een reeks artikels het Vatikaan aan. Naar dit blad zou het Vati- kaan de gevaarlijkste emigranten der wereld herber gen. De aanwezigheid der voormalige leiders van de Duitsche Centrum Partij op het Vatikaan» aldus dat blad verklaart voldoende, waar de anti-Duitsche Ak- tie in Katholieke kringen vandaan komt. Dergelijke stomzinnigheden kunnen slechts ontkiemen in de be nauwde atmosfeer van het Vatikaan, waar emigranten zonder beteekenis als gevolmachtigde vertegenwoordi gers van groote Volken beschouwd worden Natuurlijk staat dit ook in verband met de politiek van Rooseveldt. met bemiddeling van den ophitsenden Kardinaal Mün- deleine, beweert het Naziblad. Wanneer we de jongste gebeurtenissen in Duitsch land nauwkeurig nagaan dan kan er geen twijfel meer bestaan over de eerstvolgende gebeurtenissen die zich aldaar weldra zullen voltrekkende katholieken zullen hoogstwaarschijnlijk hun bezittingen verbeurd ver klaard zien. Wat zal Kanselier Hitler's rede op 30 Januari a. s. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. g Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 .Maatschappelijk kapitaal 3.000.000 fr. Reserven 10.0G0.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. inhouden Over den inhoud van deze redevoering be waart men het grootste stilzwijgen, want de Rijkskan selier heeft de gewoonte niet zijn daden met een vloed _yan woorden te laten voorafgaan. Men mag veronder stellen dat hij president Roosevelt antwoorden zal en handelen zal over den Binnenlandschen toestand. Deze twee faktoren zullen in het bestuur van het Rijk de veranderingen bepalen waarvan de benoeming van den heer Funk als voorzitter der Rijksbank, waarschijnlijk slechts een voorspel is. De hoogere overheid der Duitsche legermacht ont kent ten stelligste de geruchten die sedert enkelen tijd de ronde doen in het buitenland en volgens dewelke voor de tweede helft van de maand Februari ongeveer, geweldige maneuvers zouden voorzien zijn. De experten van Scotland Yard en van het Home Office te Londen, zijn tot de overtuiging gekomen dat de aanslagen te Londen, te Manchester en elders, aan kwaadwilligheid moeten toegeschreven worden, en het resultaat zijn van een zorgvuldig voorbereid plan. De bommen zouden voorzien zijn van een vernuftig horlo- gewerk. Men vermoedt dat er in de richting van Ierland moet gespeurd worden, daar de toestand aldaar alles behalve rustig is. Er zijn nu reeds 34 leiders van het Iersch Republikeinsch leger opgeleid. Maar men ver onderstelt dat de voornaamste schuldigen nog op vrije voeten zijn, en men acht het waarschijnlijk, dat in de komende dagen nieuwe belangrijke aanslagen zullen worden gepleegd. Het hoofd van de Mahomedanen te Jeruzalem heeft toegestemd in een vertegenwoordiging van de gematigde Arabische partijen op de Londensche Konferentie. De Regeering van Egypte heeft namens de afge vaardigden der Arabische landen, die thans te Kaïro beraadslagen, aan de Britsche Regeering de basis voor gesteld voor de bespreking op de aanstaande Ronde- Tafel-Konferentiete Londen. Deze basis zal voorna melijk het volgende bevatten 1. Het stopzetten der Joodsche imigratie in Pales tina 2. De verleening van Politiek-Zelfbestuur aan Pa lestina, onder handhaving van het Britsch Mandaat voor ten hoogste vijf jaar;. 3. -De sluiting van een Éngelsch-Palestijnseh VerT drag naar het voorbeeld van het Engelsch-Irakeesche Verdrag. Dit programma zou de minimum-eischen der Arabie ren bevatten, en daarmede het kenmerk dragen Van den matigenden invloed der Arabische landen. De Fransch-Italiaansche spanningblijft voort duren. Verschillende spionnen werden in Frankrijk aan gehouden. Op het militair centrum te Lyon werden na melijk een Italiaan en twee Franschen aangehouden, en te Grenoble een Duitscher. Geruchten doen de ronde dat Parijs, in verband met de ontwikkeling van den Spaanschen toestand, er ernstig aan denkt het eiland Minorca te bezetten, om er een pand in handen te hebben dat Mussolini zijn be lofte zou houden, en na het einde van den Burgeroor log ook werkelijk al zijn troepen uit Spanje zou terug trekken. Door dit bericht is de stemming in politieke Fransche kringen zeer zenuwachtig. Volgens verklaringen, zou graaf Ciano, die den Duitschen Rijksdag op 30 Jan. bijwonen zou, gedurende zijn verblijf te Berlijn een rede houden, waarin hij zou bevestigen dat de Duitsche eischen en de natuurlijke Italiaansche verzuchtingen te zamen loopen. In officieele kringen te Rome verklaarde men niets te weten van een op groote schaal onder de wapens roepen van reservisten, waarover in het buitenland halsstarrige berichten worden afgekondigd. Indien er reservisten onder de wapens werden geroepen, kan er slechts sprake zijn van normale oproepingen voor her halingsoefeningen. De vereeniging tot bevordering der Italiaansch- Belgische vriendschap werd definitief gesticht in den loop van een ontbijt verleden Zondag gegeven in het Belgische gezantschap te Rome Prinses Marie-José, die het eere-voorzitterschap van deze vereeniging aanvaard heeft, woonde het ontbijt bij. De vereeniging heeft voor doel de kultureele betrekkingen tusschen Italië en Bel gië aan te moedigen en uit te breiden. De laatste weerstandslinie van Barcelona, is inge stort. Een leger van 100.000 man is over de rivier Llo- bregat getrokken, die langs de Westelijke buitenwijken van Barcelona stroomt. Alles laat voorzien dat Franco het thans in afzienbaren tijd zal winnen in Spanje. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4