RAPH Tailor POLITIEKE UITZICHTEN DENTISTE M Vandendriessche CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT BINNENLAND Wordt een Belgisch-Nederlandsche mili taire samenwerking overwogen Kleinzieligheden in verband met de Grammens-aktiviteit. N. I. R. en politiek. Internationale steunverleening aan de Spaansche bevolking. De begrooting van arbeid. Alkoolkwestie. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tël. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten Frankrijk. Italië. Japan. Rusland. T sjecho-Slowaki je. Siam. Britsch-lndië. vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boferstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R door SPECTATOR Ken diplomatieke medewerker van de Evening Stan dard schreef dat hij uit de meest bevoegde bron ver nomen heeft, dat Nederland, ongerust over de tnogelijk- heid van een Duitschen inval, dezer dagen aan België een militair akkoord heeft voorgesteld, waarop ons land echter niet zou ingegaan zijn, omdat zulk akkoord niet vereenigbaar is met onze onafhankelijkheidspoli- tiek. Het Katholieke Hollandsche dagblad Utrechtsche Courantis van meening dat dergelijke overeenkomst of eene samenwerking op militair gebied tot niets lei den zou dan om de passie en de ophitsing te brengen in de pers van de naburige landen. Volgens het Pers-Agentschap Belga worden de ge ruchten over een voorstel van Nederland tot een militair akkoord met België in officieele kringen te Brussel van allen grond ontbloot genoemd. Deze geruchten werden echter nog niet officieel ge logenstraft door de Regeering zelf. We meenen echter te mogen gelooven dat België zich nooit tot zulkdanig akkoord zal laten verleiden, daar dit een openlijk wantrouwen tegenover Duitschland zou beteekenen. en aanleiding zou kunnen geven tot Inter nationale Politieke verwikkelingen. Terwijl Grammens in het gevang zit, om opnieuw Officieele Franschtalige Opschriften in het Vlaamsche Land overschilderd te hebben, hebben onbekenden de particuliere woning van Grammens met verf beklad. Dit is zonder meer afkeurenswaardige kleinzieligheid. In VOORUITlezen we verder De betrokken onderzoeksrechter deed een fototoestel aanslaan van een fotocorrespondent, die voor verschillende bladen werkt. Met welk recht a. u. b.? Het toestel kan NIETS bewijzen in deze zaak en de fotoreporter deed zijn werk- zonder meer. Hij pleegde geen strafbaar feit, daar hij ekel een incident fotografeerde, dat niets te zien heeft met de belangen van de rijkswacht, noch van het leger. Wil men dien jongen nu pesten door hem zijn appa raat nu dagen lang te ontnemen en hem te beletten te werken Of geldt het hier misschien weer een onduldbare in menging van het gerecht in de persaangelegenheden We meenen dat hier rechterlijke bevoegdheden over schreden worden. Dat men de fout herstelle. En vlug In DE COURANTverscheen een interessant ar tikel over het N. I. R. en de Politiek, waaruit we het volgende overnemen«In de parlementaire middens heerscht er weerom eene zekere koortsigheid ten over staan van het N. I. R. en van het radio-probleem. Deze koortsigheid schijnt periodisch terug te keeren bij de jaarlijksche behandeling van het budget van P. T. T., waar radio en N. I. R.. aan toegevoegd zijn. Deze steeds herhaalde koortsigheid mag gelden als een diagnose- element en verwijst naar een blijvend tekort van even wichtigheid in ons landelijk omroepwezen. Die koortsigheid liep dit jaar tot een scherpere hoogte ingevolge de stemming der budgetaire wet ter verhoo ging der radiotaks. Deze verhooging der radiotaks is niet geschied uit hoofde «eniger bezorgdheid om het bevorderen der radiobelangen als zoodanigzij stelde zich uitsluitelijk ten doel aan de schatkist eene aanwinst van ettelijke miljoenen te bezorgen, zonder dat de schijn van nieuwe belasting daartoe werd aangenomen.» De regeering heeft besloten deel te nemen, aan de in ternationale werking voor steun aan de Spaansche be volking Ze heeft namelijk besloten onmiddellijk 500 Spaansche kinderen te herbergen in een home, beheerd door de burgerlijke godshuizen te Sétes, Frankrijk, en dit, onder de kontrole van den Belgischen konsul dezer stad. De heer J. J. De Clercq heeft dezer dagen het verslag der Senatoriale kommissie ingediend, belast met het onderzoek der begrooting van Arbeid en Sociale Voor zorg voor 1939. Uit dit verslag noteeren we het vol gende De leden der kommissie drongen aan om de gege vens betreffende de lasten veroorzaakt door de werk loosheid, zóó spoedig mogelijk en met nauwkeurigheid vast te stellen Er zijn thans in den lande meer dan 70.000 verstoote- nen van den arbeid het is te zeggen, personen die naar alle waarschijnlijkheid geen broodwinning meer zullen vinden. In verband met het krediet van 400 miljoen frank ten laste van de spaarkas, om de werkloosheid te be strijden. waren talrijke kommissieleden van oordeel dat men hier voor een voorbeeld stond van verregaande nalatigheid- De arbeidscentra beantwoordden slechts gedeeltelijk aan de gekoesterde verwachtingen. Het fonds voor beroepsziekten vees op 31 December 1937 een nadeelig saldo aan van'1.658.320.46 frank Het ware te wenschen dat het Fonds zóó spoedig mogelijk de betalingen der renten en vergoedingen zou kunnen waarborgen, en dat de mathematische reserven, die in de meeste gevallen fictief zijn. werkelijk zouden be staan. Er dringt zich verder een ruime politiek voor familie vergoedingen op. door een herziening van de wet, ter afschaffing van den toeslag voor het eerste en tweede kind. Het krediet ten behoeve van de kinderen aangenomen door het Nationaal Werk der Weezen van de arbeids- slachtoffers. werd met 190.000 frank verhoogd. In den loop van het jaar 1937 hebben circa 30 tot- 31.000 verminkten van den geldelijken steun genoten in 1938 zal dit getal ongeveer 33 tot 34.000 bedragen. Dit kostte aan de staatskas 38 miljoen in 1937, en 41 miljoen in 1938. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot beteugeling van smokkel inzake accijnsrechten en ver- bruikstaksen, inzonder van sluikerij van Alkohol en van geestrijke dranken. Dit wetsontwerp werd vooraf gegaan van eene memorie van toelichting, waarin de minister van Financiën o. m. zegtOm een kompleks van voor vermindering van het alkoholverbruik be vorderlijke voorwaarden te scheppen, wordt door de regeering tegelijkertijd onderworpen, eensdeels het ont werp van wet dat de slijterij van ter plaatse te gebrui ken geestrijke dranken reglementeert en de beteugeling van de Openbare dronkenschap versterkt, anderzijds een ontwerp van wet dat er toe strekt sluikerij van Alkohol en geestrijke dranken te beteugelen en alzoo de belangen van den eerlijken handel en die van de schat kist beter te beschermen. De Vereenigde Staten verwachten zich volgens een Reuter bericht aan een nieuwe krisis in de Lente of in den aanstaanden Zomer. Op 30 Januari stond gansch' Duitschland, en vooral Berlijn, in het teeken van den Zesden Duitschen Rijks dag. Deze dag werd voor de Duitschers bekroond door de Rede, welke in de Kroll-Opera, 's avonds door Rijks kanselier Hitier uitgesproken werd, en door verscheide ne buitenlandsche zenders werd uitgezonden. De belangrijkste punten uit deze rede zijn 1. Het Koloniaal vraagstuk Dit vraagstuk is echter maar van bijkomstigen aard. daar het verbonden werd met den algemeenen ekonomischen toestand. Voor alles moet Duitschland uitvoeren. Die kwestie is voor Duitsch land een levenskwestie. 2. De aanvallen tegen het Wereld-Jodendom Deze aanvallen die ook op Amerika en Engeland wer den samengetrokken werden levendig toegejuicht. 3. Invloed der KerkgemeenschappenDe zeer dui delijke stellingneming van den Führer tegen den poli- tieken invloed van de Kerkgemeenschappen. 4. De Italiaansche eischenMet korte maar kracht dadige woorden werden de Italiaansche eischen ge steund. 5. Het geloof in langen vrede. Over het algemeen, zoowel in het buiten- als in het binnenland heeft de rede van Hitier een goeden indruk gemaaktzij was kalmer, minder heftig en krachtig dan naar gewoonte. Geheim dokument gestolenUit betrouwbare bron werd bericht dat er in de bureelen van de luchtbasis van Hendon een belangrijk geheim dokument werd ge stolen. Scotland Yard doet ijverige opzoekingen. Scotland Yard moet zich op het oogenblik bijzon der sterk bezig houden met de vraag, uit welke bron nen de geldmiddelen stammen, waarover de aanstich ters der bomaanslagen beschikken. Men spreekt het ver moeden uit, dat hierbij Buitenlandsche geldgevers in het spel zijn. Lord Baldwin, in een rede te Worchester, zegde dat er twee gevaarlijke meeningen de ronde doen Deze zijn: 1. dat Engeland den oorlog vreest, en 2. dat het Het tandheelkundig kabinet van O Britsche volk nooit de offersvan de organisatie, die voor de landsverdediging, in geval van, oorlog, noodig zijn, dragen kan. Deze gevaarlijke interpretaties moeten uit den weg geruimd worden, zegde de éx-Britsche premier. DE NIÉUWE ROTTERDAMSCHE COURANT hangt in zijn kolommen een beeld op van den onbe- schrijfelijken nood. waarin het vluchtende Catalonië thans verkeert. Bij een beschrijving van den uittocht der bevolking naar Frankrijk, stipt het blad aan De weg ("naar Frankrijk) moet de drukste van de wereld zijn. Alleen met aanhoudend toeteren en Tukken aan de sturen is het mogelijk vooruit te komen. Daartoe is geduld vereischt, het uitdeelen van cigaretten en vloe ken om de zenuwen te bedaren. Het kluwen, waarin de auto's telkens vastraken, wordt verergerd dóór de kud den. die van de bergen naar beneden komen, de oude vrouwen, die met verwilderde oogen tusschen de wa gens opduiken en de kinderen in de greppels, met aldoor het gevaar boven het hoofd. De ordedienst beschikt over een soort machinege weren. De massa is even dicht als bij het uitgaan van een schouwburg, en men rijdt zonder licht. Op de bruggen willen alle rijtuigen tegelijk passeeren, waardoor on ontwarbare opstoppingen ontstaan, die het noodig ma ken er een over de leuning te gooien, om zich een door tocht te banen. Zoodra er een wagen stilstaat, wordt aan duizend of tienduizend remmen getrokken. Als de nacht valt, vlammen over de vlakten overal vuren op als in eèn Sint Jansnacht tusschen brandende braambosschen. De hooge vlammen verlichten de Spaansche tragedie. Hier rusten 'kinderen op bedden van takken, ginds zoekt een moeder haar stervend kind. Wat verder sprokkelen officieren met mooie petten dood hout om kruiden te koken. Alles wat men bezit, wordt op den grond uitgeschud popore plunje, bont gekleur de dekens, vaatwerk. In de boschjes verrijzen geïm proviseerde dorpen. Het vluchtend Cataloniëis op en kele hektaren samengedrongen. In den dansenden gloed der vuren zien vrouwen met lompen eruit als konin ginnen èn herders in roode lakens schijnen op voet stukken te staan, zoo groot zijn zij. Generaal Giraud. militair Gouverneur van Metz. pas benoemd tot lid van den hoogen Franschen krijgs raad, heeft in een rede gezegd dat een oorlog een kata- Stroof zou beteekenen voor de oorlógvoerenden. Duitsch land en Italië moeten weten dat het hun zelfmoord zou beteekenen indien zij zich in een oorlog tegen Frankr rijk zouden werpen. In De Vingtième Siècle lezen wij o. a. het vol gende Laat ons met kalmte de nieuwe partij poker volgen, en hierbij niet vergeten dat de spelers dezelfde zijn als te München. Frankrijk zal niet eeuwig blijven weerstand bieden aan de concentrische drukking die er wordt op uitgeoefend. Zijne strategische ligging is thans al te slecht geworden gezien den huidigen toestand van zijne krachten en verbondschappen, zal het zich moeten neerleggen bij het terugtrekken, waarvan de gehalte nog onbekend is Wij zijn nog niet aan het einde van de tooneelschikking. Wij verkeeren nog maar in het sta dium der redevoeringen en wij moeten nog de gedeel telijke mobilisaties bijwonen, kletterende verklaringen aanhooren en getuigen 'wezen der sensationeele reizen der vredesbewerkers, die reeds gansch in beslag geno men zijn door hun drukke taak. Tegenover de twisten der groote mogendheden kan België slechts een machteloozen toeschouwer wezen. Wij kunnen niet nalaten te betreuren dat zooveel onzer medeburgers, door partij te trekken voor de eene of de andere, zich maar al te weinig bekommeren om de vei ligheid hunner eigen natie. De Japansche regeering logenstraft de berichten volgens welke de regeering von Tokio, op 28 December 1938 zou besloten hebben de Paraceleilanden te bezetten in geval van Europeesche krisis. Volgens geruchten, in Russische kringen te Londen, zou de Sovjetregeering, niet tevreden over de politiek van Parijs en Londen, besloten zijn, in geval van kon- flikt, zich niet aan de zijde van de Westeljike mogend heden te scharen. Dit zou overeenstemmen met de jong ste zinsspeling te Berlijn volgens welke Rusland, bij een gebeurlijk konflikt. onzijdig zou blijven. Dit bericht werd door het Agentschap BELGA bekend gemaakt, met er onmiddellijk aan toe te voegen dat in bevoegde kringen hieromtrent het hoogste voorbehoud getoond werd. In een rede heeft eerste minister Beran Verklaard Onze taak is het een nieuwe republiek op te richten De politie heeft een komplot ontdekt, waarvan het doel was ex-koning Prajaddipok of zijn broeder op den troon te brengen. De samenzweerders werden aangehou den. In het gansche land zou orde ën rust heerschen. Er wordt gemeld dat Gandhi veld verliest: zijn kan didaat tot president van de Indische Kongressistische partij werd niet gekozen. Spectator. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- L/Pgvlvi kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4