Manrientaak op Vrouwenschouders Wat kunnen wij nu verrichten Op het veld. In de broeikassen. In den groententuin. In den bloementuin. WAT WIJ LEZEN Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Vooreerst onderzoeken we of er niets van het pro gramma van vorige maand overblijft. Indien dit wel het geval mocht zijn, dan zullen wij dat in de eerste plaats uitwerken. In elk geval zorgen we ervoor dat het ploegen en het omspitten van alle te bebouwen gronden nu zoo vlug mogelijk beëindigd worde. Daarna zullen we die gron den eggen en rollen, om ze daarna te bezaaien. Bij droog weder zaaien we rogge en lentekoren, haver waarvan we het opschieten vreezen. gerst, tabak, pa paver en grijze erwten. De najaargraangewassen bedekken we met een laag mest. Ook de. onderhoudswerken der weiden wordt nu be ëindigd omheiningen, bemesting en zoonoodig omspit ten. De kunstmatige weiden worden gekalkt. De granen op den akker, en de weiden waar veel on kruid in staat, krijgen nu een overbemesting van 300 kilo cyanamide per hectare. De noodige drinkplaatsen worden hersteld of gemaakt. Hagen van witte doornen worden geplant. Men kan thans reeds in de broeikassen o. m. zaaien radijs, porcelein, salade, spinazie, meloen, wortels, ker vel, verders worden gepoot vroege aardappelen, boonen. princessen, bloemkool, Spaansche peper. enz... Men kuischt en schikt den tuin volledig op. Op be schutte plaatsen worden de bedden gereed gemaakt om bij goed weder, in de tweede helft van deze maand ker vel, spinazie, lente-latuw, radijs en zelfs vroege wortels te zaaien. AardappelenDe scheuten van de vroege aardappel soorten (die in kelder of op hoop liggen) worden ver wijderd. De plantaardappelen worden, ééne laag dik, in •een mand of in een bak op een beetje warmer plaats '■wÊÊSjmm gezet (bijvoorbeeld op zolder) om te kiemen. Ingeval men vorig jaar veel kringerigheid in de aardappelen had. dan zal men dit jaar eens probeeren met de soor ten Industrie en Bintje, die beiden weinig last hebben van deze kwaal. Daarvoor zorge men nu reeds voor het noodige plantgoed. AardbezieplantenDe opgevrozen jonge aardbezie- planten worden aangedrukt. Kevertjes in de erwten: Wanneer men bemerkt dat er in de erwten kevertjes zitten, dan zal men de erwten aan een tamelijk hooge hitte onderwerpen bijvoorbeeld op een schaal in een warmen oven plaatsen. De kiem- kracht van de erwten verdwijnt niet, doch de kevertjes komen om. Rhabarberstruiken worden met een goede laag paar- demest overdekt. Winterspinaziein den herfst gezaaid, krijgt nu tus- schen de rijen, zonder de bladeren te raken, ongeveer twee kilo nitraat per are. Op het einde der maand wordt de spinazie gewied en daarna opgeharkt. Snoeit de struiken. Zaait de gazons voor pelouzen. Besproeit in serresde azalea's, de fica's, de dra- cena's, enz... Plant de gewone rozelaars. Maait het lange gras van het grasveld af. Het daar na hakken, rollen of aantreden. Bij gunstig weder mag men in de tweede helft van Februari knollen planten van Anemonen, Ranonkels en Montbretia's. Begonia's. Gloxinia's en Dahlia's worden nu in een warmer plaats gebracht om ze stilaan te laten schieten, en na planting de ontwikkeling te vervroegen. De planten, die men vermenigvuldigen wil, kan men nu uitdoen, en men kan eveneens de struiken reeds scheuren. Men kan nu ook reeds alle soorten van sierbloe- men en struiken verplanten. (Nadruk Verboden). OOM PIET. Het is een jonggetrouwd stel en de geschiedenis van hun engagement is er een van onzen tijd. Jaren gewacht, vergeefs gesolliciteerdtenslotte hebben ze den knoop maar doorgehakt. Zij blijft op haar kantoor, waar ze al zooveel jaren als bekwame particuliere se cretaresse behoorlijk heeft verdiend en overgespaard. Hij blijft... uitzien naar een baantje. Beider vurig ver langen naar kinderen blijft zoolang... begraven, met zooveel andere lang gekoesterde verwachtingen. En de huishouding Wat ze in dien man zietzei haar zuster geëxas- pereerd en als hij dan tenminste nog iets uitvoerde, nu hij toch den heelen dag thuis zit, om het voor haar wat makkelijker te maken. Maar hij doet niets letter lijk niets. En als hij iets zou doen, stofzuigen, groente schoonmaken, borden wasschen of zoo, zou zij het hem verbieden, want zij wil niet, dat hij vrouwenwerk doet. Enfin, ze moet het zelf weten, maar het is tegen de klippen ophoe wil ze dat ooit volhouden Overdag op kantoor, 's ochtends de kamers doen, 's avonds koken en afwasschen om van wasschen en verstelwerk niet te spreken. Ik begrijp niet, hoe ze het klaarspeelt Ik begreep het óók niet. Ik heb dat zelf eens eqn jaar gedaan, toen ik met een zeer beperkt salaris op kamers woonde maar dat was er dan ook naar. Trouwens, ik had niet voor twee te zorgen. En toen ze me opbelde, of ik een avond kwam eten, bedacht ik een uitvlucht om eerst tegen de thee te komen één persoon meer aan tafel zou voor haar extra-werk beteekenen, en ik dorst het haar niet aan te doen. Toen ik om een uur of acht arriveerde, vond ik hem met een cigaret achter de krant, terwijl zij met een schort voor in de keuken het afgewasschen vaatwerk stond op te bergen. Ze zag moe, grauw en betrokken, maar scheen overigens levendig en opgewekten ter wijl ik het water voor de thee in den fluitketel liet loopen, dook ze in de keukenkast en haalde er een fleschje uit met een doorzichtig vocht, drupoelde er iets van in haar handpalmen en wreef het er in. Hè zei ik. Glycerine met rozenwater lichtte ze toe. Ik ver draai het om van die panne-handen te krijgen en daarom heb ik dit goedje altijd in de keuken klaar staan... Ik slikte een vraag in, die me op de lippen was ge komen Maar waarom heb je dat dan niet op de toilettafel in je slaapkamer staan Want het ant woord werd me tegelijkertijd duidelijk en het was tevens de sleutel tot een geheim van dit huwelijk, on begrijpelijk voor mij, voor u, voor vele anderen Dit toiletgeheim mocht haar man niet zien. Waar om Omdat het cache-misère beteekende omdat het zijn oorzaak vond in het feit, waaraan zij hem niet telkens wilde herinnerende omgekeerde verhouding in hun huwelijk haar zorg, haar moeite, haar last zijn on macht om haar daarvan te bevrijden. Daèrom wilde zij ook niet dat hij een vinger zou uitsteken om haar taak in het huishouden te helpen verlichten. Zooveel en zoolang zij kon, zou zij alles in het werk stellen om die omgekeerde verhouding niet toe te spitsen. Toen hij haar immers leerde kennen, leefde ze nog in een wereld zonder zorgen, was ze gracieus, vrouwelijk, ge soigneerd. Gesoigneerd, gracieus en vrouwelijk zou ze blijven géén pooteling. die den kost ophaalt, terwijl de echtgenoot de vaten wascht... Misschien haalt u de schouders op. en zegtJa, maar, dat die man dat maar rustig aanziet, hoe zij zich overwerktdat zou mijn man nooit doen in die om standigheden die zou de dingen nemen, zooals ze nu eenmaal waren, en daaruit de consequenties voor ons beiden trekken .Ja... dat zou uw man doen. Dat zou de mijne doen. Misschien, dat de betrekking tusschen deze twee spaak zou loopen, als een van beiden anders optrad, dan zij nu doen. Misschien, wie zal het zeggen Zij beiden kunnen dat alleen beoordeelen. Onbegonnen werk Hopelooze strijd Ik weet het niet. Maar wèl weet ik, dat ik bewondering voel voor den strijd van deze jonge vrouw die tot eiken prijs vrouw wil blijvendè vrouw in het leven van dengeen. voor wien zij dezen strijd gekozen heeft, volgens hun beider gemeenschappelijk inzicht met alles tegen zich. (Uit: N. R. C.) was, werd door de inquisitie ter dood veroordeeld, om dat hij durfde zeggen dat de aarde rond de zon draait. Hij werd te Rome op een brandstapel verbrand. Zijn werken hebben een wijsgeerige beteekenis. 1740Geboorte van den Zwitserschen natuuronder zoeker Horace Benedict de Saussure. Hoogleeraar. uit vinder van de termometer. Vooral kenner der geologie van Zwitserland. Overleden te Genève in 1799. 1856Overlijden te Parijs van den Duitschen dich ter Heinrich Heine, in 1797 te Dusseldorf geboren. Heine is romanticus, maar tevens een hevig bestrijder der reactie, in hooge mate lyricus, maar tevens een spotter, die niets, zelfs niet het heiligste ontziet. Vele zijner lie deren werden op muziek gezet en zullen blijven voort leven. 1827 Overlijden van den Zwitserschen pedagoog Johann Heinrich Pestalozzi. In 1746 te Zurich geboren. Stichtte verschillende opvoedingsinrichtingen, was een groot menschenvriend en streefde bij de opvoeding naar aanschouwelijkheid en aanpassing bij het werkelijke leven. Schreef o. m. «Wie Gertrud ihre Kinder lehrt en Buch der Mutter 1934 Tragische dood van Koning Albert I te Mar- che-les-Dames. 18 Februari 1546Overlijden van Maarten Luther, de grondlegger van het Duitsche protestantisme. Werd in 1483 geboren. 1587 Onthoofding van Maria Stuart, koningin van Schotland (1542-1568). Zij huwde in 1558 den dauphin, den lateren koning Frans II van Frankrijk keerde na diens dood in 1561 naar Schotland terug, waar onder- tusschen John Knox het Calvinisme had gepredikt. In 1565 huwde zij haar Katholieken neef Hendrik Darnley. die, daar de koningin he$n geen deel gaf aan de regee ring. in 1566 Maria's geheimschrijver Riccio liet ver moorden. maar in 1567 echter zelf werd vermoord. De koningin en haar gunsteling Bothwell werden beschul digd. temeer daar zij in 1568 er mee in den echt trad. Zij werd toen door haar halfbroeder gevangen, en moest in 1568 van den troon afstand doen ten gunste van haar zoon Jacob. Ditzelfde jaar ontvluchtte zij naar Enge land. waar zij door koningin Elisabeth werd gevangen' genomen, van medeplichtigheid en samenzwering tegen de koningin werd beschuldigd, en in 1587 werd ont hoofd. 1654 Overlijden van den Franschen romanschrij ver Jean Louis Guez de Balzac. Geboren in 1594. Be kend door zijn brieven 1938Overlijden van Edward Anseele, op ruim 80-jarigen leeftijd. Was staatsminister en Socialistisch voorman uit het Gentsche. Hij werd te midden van een zee van volk op 21 Februari ten grave gedragen. Gebo ren 26 Juli 1856. P. B. van 12 tot 18 Februari 1939 Zondag 12 FebruariEulalie. Maandag 13 FebruariHarlindis en Relindis. Gilbert, Vedastus. Dinsdag 14 FebruariValentijn Woensdag 15 FebruariFaustin en Jovita. Donderdag 16 FebruariJuliana. Vrijdag 17 FebruariMarianna. Zaterdag 18 FebruariSimeon. Opgang 2 u 05 u. 00 u. 49 u. 31 u. 07 u. 38 Ondergang 17 u. 04 17 u. 05 17 u 07 17 u. 09 17 u. 10 17 u. 12 17 u. 14 Ondergang 11 u. 12 11 u. 58 12 U. 49 13 u. 41 14 u. 42 15 u. 43 16 u. 45 Opgang Zondag 12 Februari7 u. 07 Maandag 13 Februari7 u. 05 Dinsdag 14 Februari7 u. 04 Woensdag 15 Februari: 7 u. 02 Donderdag 16 Februari7 u. 00 Vrijdag 17 Februari6 u. 59 Zaterdag 18 Februari 6 u. 57 Zondag 12 Februari Maandag 13 Februari Dinsdag 14 Februari Woensdag 15 Februari Donderdag 16 Februari Vrijdag 17 Februari Zaterdag 18 Februari6 u. 06 Laatste Kwartier: 11 Februari te 4 u. 12 m. Nieuwe Maan19 Februari te 8 u. 28 m. 12 Februari 1763 Dood van Marivaux. Fransch ro man- en tooneelschrijver. Geboren in 1688. Munt uit door subtiele teekening, vooral van vrouwenkarakters. Zijn meest bekende werk Le Jeu de l'amour et du hasard 1804 Dood van den Duitschen wijsgeer Immanuel Kant. Geboren in 1724 te Koningsbergen Een der mees ters der hedendaagsche metaphysica. Van hem is voor al bekend zijn eigen systeem Het Criticisme dat hij vooral in zijne Kritiek der zuivere rede en de Kritiek der practische rede uitwerkt. 1809Geboorte van den Engelschen natuuronder zoeker Charles Robert Darwin. Deed van 1831 tot 1836 een reis om de wereld. Gestorven in 1882. Schreef stu dies over het ontstaan der soorten, over de afstamming van den mensch, enz... Het Darwinisme is het systeem dat in zijn werken wordt uiteengezet. 1809Geboorte van Abraham Lincoln. President der Vereenigde Staten 1861-1865. Tegenstander van den slavenhandel. Zijn verkiezing tot president gaf aanlei ding tot de afscheiding der Zuidelijke Staten en den Amerikaanschen Burgeroorlog Werd in 1865 te Was hington door Booth vermoord. 1922Kroning van Paus Pius XI. 1938Begin van het Oostenrijksche VervalBonds kanselier Schusschnigg wordt te Berchtesgaden bij Hit- Ier ontvangen, alwaar hem een ultimatum wordt gesteld. 13 Februari 1790: De Fransche'Conventie stemde de afschaffing der kloosters, alwaar plechtige eedgeloften werden uitgesproken. 1883 Overlijden van den Duitschen musicus Wil helm Richard Wagner. Geboren te Leipzig in 1813. Stichtte het Festspeilhaus te Bayreuth. Hij is de schep per van het muziekdrama. Niet alleen de muziek is voor hem hoofdzaak, maar tevens de idee, en die idee brengt hij zelf door woord, handeling en muziek tot uiting. Zijn hoofdwerken zijnTannhauser. Lohengrin, Ring der Nibelungen, Tristan und Isolde, Die Meistersinger von Nürnberg, Der Fliegende Hollander, Parsifal. 14 Februari 1468Dood van den Duitschen boekdruk ker Johann Gensfleisch von Gutenberg Hij was volgens de Duitschers de uitvinder van de boekdrukkunst. 1766Geboorte van den Engelschen staathuishoud kundige Thomas Robert Malthus. Anglikaansch theo loog. Overleden in 1834. Grondlegger van het Malthu sianisme, volgens hetwelk het getal der geboorten moet verminderd worden door geslachtelijke onthouding, be moeilijking van het huwelijk vanwege den staat en- zoovoort, omdat de aangroei der bevolking (in geome trische progressie) veel grooter is dan de vermindering der levensmiddelen (in arithmetische progressie). 15 Februari 1488De volgelingen van Maximiliaan worden opgezocht en gestraft, 1547 Overlijden van de Italiaansche hertogin Vit- toria Colonna, dichteres. Geboren in 1492. 1815Het Weener-Congres vereenigde België met Holland onder den scepter van Koning Willem I. 1906In Engeland wordt de Labourpartij gesticht. 1916Dood van Adolf de Geyter, toondichter van de Internationale 1938Reorganisatie van het Oostenrijksch ministe rie de Nazi Syss Inquart wordt minister van Binnen- landsche zaken en van de veiligheid. 16 Februari 1477Inhuldiging van Maria van Bour- gondië. 1823Overlijden van den schilder Prud'hon. Bij zonderste werk De Goddelijke Wraak en De Ont voering van Psyche». 1834 Geboorte te Potsdam van den Duitschen na tuuronderzoeker en wijsgeer Ernst Haeckel. Hij onder nam vele wetenschappelijke reizen. Overleed in 1919. Darwinist, trachtte door zijne prachtig geïllustreerde populaire geschriften de leer van de dierlijke afstam ming van den mensch te verspreiden. 1854: Minister Piercot eischt straf voor onderwij zers. die een petionnement stemden ten voordeele van Vlaamsch in bestuurszaken. 1937 In Finland treedt president Svinbufvud af en wordt opgevolgd door Kyosti Kallio. 17 Februari 1454 Het Banket der Beloften Filip van Bourgondië (of Filip de Goede) had vernomen dat de Turken de Christenen ;n het Oosten verslagen hadden, en dat zij te Constantir.opel, weleer (1204) door Boude- wijn IX van Vlaanderen ingenomen, hadden veroverd. Hij nóodigde al de Grooten van zijn graafschap op een prachtig feestmaal uit. Op dit banket beloofden de ge- noodigden dat zij de Christenen zouden gaan heipen. Daarom werd dezen maaltijd «HET BANKET DEF. BELOFTEN geheeten. De uitvoering werd belemmerd. 1600: De Italiaansche wijsgeer Giordano Bruno, welke in 1548 werd geboren, en een tijdlang Dominicaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11