-FOOTBALL- 19 Jaar, N 46 11 Februari 1939 19 Année, N 46 11 Février 1939 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres HULDE AAN KONING ALBERT Comité d'Entente des Anciens Combattants d'Ypres Verstandhoudingscomiteit der Oud - Strijders van Yper STAD YPER MUZIEKSCHOOL TWEEDE LEERLINGENCONCERT DE MISKENNING DER BELANGEN VAN YPER Zondag 12 Februari 1939 C, S. YPER - II - F. C. THOUROUT HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer de Maatschappijen en de Bevolking der Stad uit te noodigen tot de HULDE AAN KONING ALBERT, die, ter gelegenheid der verjaring van zijn afster ven, op Zondag 19 Februari aanstaande, te 12.15 u. zal plaats grijpen. De afvaardigingen der Maatschappijen met vlag zullen vergaderen voor het Stadhuis te 12 u., •om zich van daar stoetsgewijze naar het Belfort te begeven alwaar bloemen zullen neergelegd worden onder het beeld van Z. M. Koning Albert. Yper, den 31 Januari 1939. De Burgemeester, J. Vanderghote. Tous les Anciens Combattants sont invités a assister a la Cérémonie Anniversaire de la mort du Roi Albert. Reunion avec drapeaux a 1'HóteLdu Saumon, rue du Séminaire, le Dimanche 19 Février, a 11.30 heures. Le Président, I. Gruwez. Al de Oud-Strijders worden uitgenoodigd te genwoordig te zijn aan de Jaarlijksche Plechtig heid der herinnering van het afsterven van onzen Koning Albert. Vergadering met vaandels aan Hötel du Sau mon, Seminariestraat, op Zondag 19 Februari, om 11.30 uur. De Voorzitter, 1. Gruwez. Op Zondag 12 Februari aanstaande, om 15 uur, in Stadsschouwburg, Vanden Peereboomplaats PROGRAMMA F. Schubert 1") Rondo in ré gr. voor klavier Mej. Vander Meersch Simone. 2") Meilied voor bugel L. van Beethoven Heer Adam André. 3°) le deel uit het Concertino in ré gr. O. Rieding voor viool. Mej. Coomans Christiane. 4° Notenleerles N° 82 Flor. Alpaerts door het 2® Studiejaar (Meisjes). 5°) Polonaise in sol gr. voor viool F. Mendelssohn Heer Catry Lucien. 6°) Rondo in ut gr. voor klavier Steibelt Mej. Rouly Simone. 7°) Andantino voor piston H. Waelput Heer Victoor Michel. 8") Notenleerles N° 13 uit Solfèges Mélodiques 3 sleutels. A. Samuel door het 3® Studiejaar (Knechten). 9") Finale uit de Sonate in ré gr. M. Clementi voor klavier Mej. Den Exter Elisabeth. 10®) La 7ln« parole du Christ voor hobo J. Strauwen Heer Ossieur Etienne. 11°) Concertino in ré gr. voor viool F. Küchler Allegro Moderato Andante Rondo. Heer Moerman André. 12") Caprice in la kl. voor klavier F. Mendelssohn Mej. Daelemans Annie. 13") Notenleerles N" 40 uit 3A A. Lemoine 3 sleutels door het 3e Studiejaar (Juffrouwen). 14") Allegro Maestoso uit het 9" Concerto Ch. De Bériot voor viool Heer Duhameeuw Jacques. 15°) Dans, in mi gr. voor klavier André Collin Mej. Viaene Antoinette. De ingang is vrij. De Beheerraad. In zitting van den gemeenteraad van 20 De cember 11. kondigde de Heer Burgemeester aan de raadsleden aan dat de Heer ingenieur-princi paal Merlin, bestuurder van het bureel van Brug gen en Wegen te Yper, naar Gent zou verplaatst worden. Het is nu omtrent drie jaar dat de Heer inge nieur-principaal Merlin zich te Yper vestigde en tijdens zijn verblijf hier in ons Jnidden heeft hij dé kwestie der vaart Yper-Komen grondig be studeerd en zelfs verschillende voorstellen inge diend die van zijne groote bevoegdheid getuigen en die, hadden wij beter gesteund en begrepen geweest, dan ook zonder twijfel door de ministe- rieele bureelen zouden goedgekeurd zijn geweest en nu misschien reeds in uitvoering zouden zijn. De Heer ingenieur-principaal Merlin heeft ook de thans nog in gang zijnde verbeteringswerken der vaart Yper-Yzer geleid en daar eens te meer zijne bekwaamheid en zijne groote ondervinding, die hij elders had opgedaan, ten dienste gesteld onzer streek, ten bate der scheepvaart en van den handel. Wij hadden dan ook gehoopt dat, dank aan de gedane voetstappen, de Heer ingenieur-principaal Merlin, in wien onze bevolking haar volle betrou wen stelde, hier op zijn post te Yper, waar hij reed! groote diensten bewees en waar zijne aan wezigheid zoo noodig is, zou behouden worden of dat de bevoegde minister ten minste in zijne ver vanging zou voorzien. Doch daar is ongelukkiglijk niets van gekomen en eens te meer gevoelen wij hoe Yper allen in vloed verloren heeft, hoe weinig onze streek in hoogerhand nog van tel is en hoe onze belangen miskend, versmaad en meedoogenloos met de voeten getreden worden, en dit alles door de schuld van sommige onzer volksvertegenwoordi gers die aan hun plichten tekort komen en de be langen der streek verraden. Integendeel, in plaats van in te gaan op den wensch die door den gemeenteraad van Yper met algemeenheid van stemmen werd uitgedrukt en in plaats van gevolg te geven aan het aandringen van enkele onzer mandatarissen en van de Han delskamer van Yper, wordt niet alleen de ver plaatsing van den Heer ingenieur-principaal Mer lin naar (Jent behouden, waar hij nieuw ontwon- pen, groote werken zal te leiden hebben, doch heeft de Heer Minister van Openbare Werken besloten in zijne vervanging niet te voorzien en zelfs, wat erger is, het bureel van Bruggen en Wegen te Yper af te schaffen. Immers, naar hetgeen wij onlangs komen te vernemen, is het bureel van Yper sinds ln dezer maand gevoegd bij dit van Nieuwpoort, dat onder de leiding staat van den Heer Somerling, inge nieur te Nieuwpoort, en afhangt van den dienst van den Heer Verschaore, hoofdingenieur te Oostende, die de directie van de waterwegen der zeekust onder zijn bevoegdheid heeft. Gansch het bureel van Yper wordt dus naar Nieuwpoort ver plaatst en alles wat de waterwegen van Yper aan belangt zal voortaan van het bureel van Nieuw poort afhangen. Dit maakt dat Yper, dat door zijn ligging en belangrijkheid gansch aangeduid is om het toezicht over de waterwegen van Yper en inzonder over den Yzer in handen te hebben, van nu af daarin niets meer zal te zeggen hebben en dat zijn grootste belangen door anderen zullen moeten gediend worden. Deze handelwijze is in strijd met hetgeen ons tot hiertoe steeds beloofd werd, en is ook in strijd K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 om 2,30 uur Ingang match Tweede Afdeeling 3 frank Opleg Tribune1 Fr. Zitplaatsen2 Fr. met de besluiten der onderzoekscommissie, vroe ger door den Heer Minister Merlot ingesteld en waarvan de tegenwoordige hoofden van denwater- wegendienst deel mieken en die met algemeen heid van stemmen den wensch uitdrukte dat alles wat den vaarweg Yper-Nieuwpoort aan- belangt zou afhangen van een enkelen dienst en dat de zetel van dezen dienst zich te Yper zou bevinden, omdat deze stad de bijzonderste belanghebbende is in dezen vaarweg». Indien er in dén schoot dezer onderzoekscom missie verdeeldheid bestond over sommige andere punten en indien onder meer het nut van het herstel der vaart Yper-Komen bekampt werd door drie afgevaardigden van het Ministerie en een vertegenwoordiger van Yper, namelijk de H.H. Van Wetter, algemeen bestuurder Mallems( hoofdingenieur-bestuurder te GentDe Meyer, hoofdingenieur bij het Ministerie van Openbare Werken, en Missiaen, volksvertegenwoordiger te Yper, doch verdedigd werd door de Heeren Claeys, hoofdingenieur-bestuurder te Brugge De Meyere, regeeringscommissaris te Kortrijk Van derghote, burgemeester van Yper, en Vermeulen, voorzitter der Handelskamer van Yper, zoodat dus gestemd werd met vier stemmen tegen vier, dan waren integendeel de acht leden der onderzoekscommissie het volledig eens over de noodzakelijkheid van het behoud te Yper van het bureel van Bruggen en Wegen om van hieruit de noodige werken aan onze waterwegen te leiden. Niettegenstaande de ondernomen verbeterings werken aan de vaart Yper-Yzer nog volop in gang zijn, niettegenstaande de voetstappen door ons stadsbestuur, onze mandatarissen en onze Han delskamer aangewend, weigert de huidige minis ter van openbare werken op zijn noodlottig be sluit terug te keeren. Wanneer de Heer Minister De Man een eerste krediet van 10 millioen inschreef voor de verbete ring en het herstel onzer waterwegen, en wan neer hij hier een bureel van Bruggen en Wegen opnieuw te Yper inrichtte, dan waren wij vol hoop dat de onrechtmatige handelwijze, waar mede wij tot dan toe steeds bejegend waren ge weest, weldra ging ophouden en dat wij einde lijk ook eens ons deel gingen krijgen in de groote werken die overal elders zoo kwistig uitgevoerd worden. Onze blijdschap was, helaas, van korten duur. De Heer Merlot volgde weldra den Heer De Man op aan het hoofd van het Departement van Open bare Werken, en de millioenen, die voor Yper konden dienen, werden door den nieuwen mi nister aangewend voor de tentoonstelling van Luik en voor de grootsche werken die men te Eupen-Malmedy uitvoert om aldaar te trachten van een handsvol Duitschers Belgen te maken. Nu dat de Heer Balthazar minister van Open bare Werken is geworden, hadden wij gehoopt dat hij, die onze streek beter kent, die er sympa thie scheen voor te hebben, éok beter haar noo- den zou begrijpen en behartigen, doch eens te meer ondervinden wij dat, onder den noodlot- tigen invloed van zekere politiekers, er voor on ze streek niets te verwachten noch te bekomen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1