Doodelijk Verkeersongeval te Yper - GROOT BAL - Cinema Coliseum DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE LA CHANSON DU BONHEUR TUNDRATUNDRA Maandag avond, om 6 u., had er hier op de Maar schalk Frenchlaan een ernstig ongeluk plaats waarbij een wielrijder door een zwaren autotracior aangereden en zoo erg gekwetst werd, dat hij nog denzeifden avond aan de gevolgen der opgeloopen verwondingen bezweek. De 21 jarige Deschrijver Maurice, handelaar in strooi en hooi, te Isenberghe, had 's morgens met den autotrac tor en aanhangwagen van zijn broeder Albert, vlashandelaar, eveneens te Isenberghe wo nende,' een lading vlas naar Wevelghem gevoerd en kwam rond voornoemd uur hier te Yper aan om met den ledi gen vrachtwagen huiswaarts te keeren. Pas had de autotractor met ien 9 m. langen aanhangwagen aan de -Bascule gedraaid om de Frenchlaan neer te rijden of, tengevolge eener oorzaak die het onderzsoek nog nader zal moeten uitwijzen, verloor de autogeleider de goede rich ting en was hij zijn stuur niet meer meester. De auto tractor bolde eerst over een afstand van 8 meter op het rechter voorland rechtover de herberg Esperance uitgebaat door Roosebeke Camille, om dan plots den steenweg over te steken, het linker voorland op te rij den en ten slotte met een hevigen schok, die door gansch de gebuurte gehoord werd. de ijzeren poort en afslui ting der steenhouwerswerf van M. Timmerman Hector in te beuken. Moest alles zich bij deze stoffelijke schade bepaald hebben, dan ware dit nog zoo erg niet, doch het onge luk wilde dat daar juist op hetzelfde oogenblik twee wielrijders voorbij gereden kwamen. De 25 jarige vlaswerker Vercruysse Jerome, echtge noot Leleu Elisabeth, van Passchendaele, was verge zeld van zijn schoonbroeder Leleu André, 19 jaar oud, hier te Yper bij een tandmeester geweest en samen hadden zij zoo juist den terugweg naar huis aangevat. Leleu André reed voor, beiden hielden goed hun rech terkant en ook hun rijwielen waren van de reglemen taire lichten voorzien, zoodat volstrekt niets vermoeden deed dat hun een ongeluk kon overkomen. Gekomen rechtover de werf van M. Timmerman Hector, bemerkte de eerste wielrijder plots den autotractor die naar hem scheen toe te komen en verschrikt zwenkte hij nog meer naar rechts, zoodat zijn rijwiel tegen de borduur van het voorland botste. Leleu André liet zich op het voor land vallen en heeft het wellicht daaraan te danken dat hij door den vrachtwagen niet aangereden werd. Zijn schoonbroeder,- Vercruysse Jerome, had echter het logge voertuig niet meer kunnen ontgaan en werd erdoor ge grepen en met geweld ten gronde gesmakt der.de verwondingen opgeloopen. Op de p'.aats van het ongeval verdrong zich weldra een groote menigte nieuwsgierigen. De aanhangwagen stond gansch op het voorland rechtover de eigendom men der Heeren Timmerman Gustave en Hector, wijl 33c fiets cnder het achterwiel van den aanhangwagen. de tractor naar iinks gedraaid stond tegen de dubbel geplooide ijzeren barrier en de vernietigde ijzeren af sluiting der werf van M. Timmerman Hector. De aan rijding was zoo geweldig dat een groote steenen bol. die zich nabij de ingangsbarrier bevond en die zoo wat van 400 tot 450 kgr. woog, wel een twintigtal meter ver weggeslingerd werd. Ook het vorenste van den autotractor was gansch ingedrukt en deerlijk gehavend. Het rechter voorwiel lag plat onder den tractor die met het vorenste op den grond rustte, terwijl het linker voorwiel met de as afgerukt was en nevens den tractor recht stond. Ook de afsluiting der werf van M Tim merman Hector alsmede een steenen grafzerk dat daar tentoongesteld was, ondergingen groote schade. Dinsdag namiddag te 2 u. begaf het Parket van Yper. bestaande uit de Heeren Devos de Molderghem, onder zoeksrechter, en Dethoor, griffier, zich ter plaats ver gezeld van den Heer adjunct-politiecommissaris Van- sevenant die het eerste onderzoek geleid had, en van den Heer A. Vandamme. deskundige in auto's. Leleu André, die zijn ongelukkigen schoonbroeder vergezelde en zelf slechts op het nippertje aan den dood ontsnapte, alsmede Deschrijver Maurice, de auto voerder, werden langdurig ondervraagd. Volgens deze laatste bewèert moet het stuur van den tractor gebro ken zijn geweest of moet er ten minste toch iets aan ge haperd hebben. Mogelijks kan het ongeval ook zijn oor zaak gevonden hebben in de gladheid der baan, doch dit zijn punten die door het onderzoek zullen moeten uitgemaakt worden. Met dit doel werd de autotractor aangeslegen en ter beschikking gehouden van het par ket voor expertise. De autovoerder beweert ook dat hij Roosebeke Camille was een der eersten ter plaats en sa men met andere geburen, die opgeschrikt door den zwaren slag haastig kwamen toege- loopen, zocht hij overal onder ien vrachtwagen, daar hij een gansch verwrongen rijwiel onder de achterste wielen van den aanhangwagen uitsteken zag en meende dat de onge lukkige wielrijder ook onder het voertuig moest gekneld liggen. Het slachtoffer was echter weggeslingerd geweest en lgg op het voorland tus- schen den aanhangwagen en de gebroken afsluiting der werf van M. Timmerman. Da delijk werd het opgenomen en binnengedregen bij den daar dichtbij wonenden ga ragist Tytgat Isidoor, waar men bemerkte dat de onge lukkige uit het rechter oor bloedde. Spoedig was de politie ter plaats om het eerste on derzoek in te stellen en den ordedienst te verzekeren en intusschen beijverde men zich om den gekwetste, die hevig kloeg van de geweldige pijn, de noodige zorgen toe te dienen. Weinige oogenblikken na het ongeval was de ambulanceauto van het Rood Kruis reeds ter plaats en dadelijk werd Vercruysse Jerome naar het O. L. Vrouwhospitaal overgebracht waar men, na onderzoek, zijn toestand uiterst bedenkelijk vond. Uiterlijk scheen hij weinig gekwetst, doch de ongelukkige had een sche delbreuk opgeloopen en was daarbij ook nog heel erg inwendig gekwetst aan het bekken Een heelkundige bewerking drong zich op en onmiddellijk werd alles in 't werk gesteld om den ongelukkige te redden. He laas, niets heeft mogen baten en 's avonds, rond 10 u. 30, gaf Vercruysse Jerome den geest, een jonge weduwe en een minderjarig kindje nalatende. Wat Deschrijver Maurice, den geleider van den vrachtwagen, betreft, deze had slechts enkele onbedui- De stand van den auto-tractor na het ongeval. v aan een zeer matige snelheid reed, doch de aangerichte schade geeft een gansch anderen indruk en getuigt van het ongehoord geweld waarmede de aanrijding ge beurde. Wat echter onverklaarbaar schijnt is dat de 9 meter lange aanhangwagen, na eerst op het rechter voorland te zijn gereden, slechts een twintigtal meter verder reeds geheel en gansch met de vier wielen op het linker voorland stond. Gezien de tractor zelf links gericht stond met het vorenste in de werf van M. Tim merman Hector, en de aanhangwagen steeds den trac tor volgt, had de remorque dwars over de straat moe ten staan. Hier echter was zulks het geval niet en ook dit punt zal zoo mogelijk moeten opgehelderd worden. Tijdens het onderzoek van het Parket verdrong zich opnieuw een groot aantal nieuwsgierigen ter plaats, zoodat de politie zich verplicht zag opnieuw een orde dienst in te richten. Na afloop van dit onderzoek, wer den de tractor en aanhangwagen in den loop van den namiddag weggehaald. BOLDERSNIEUWS De match Statie-Coo is op een zege van Falies bol ders uitgeloopen. Daniel's ploeg immers versloeg Van- denbussche's mannen met 25 punten tegen 15. Voegen wij er seffens aan toe dat de Coo in geen al te besten dag was en dat er daarbij van menige gelegenheid tot groote enden geen gebruik gemaakt werd. zoodat ten slotte de Statie verdiend het punt op zijn actief nam. Klassement Postje Statie Bascule Coo Kath. Kring Woensdag Postje door 6 6 6 6 6 147 140 118 114 115 102 113 132 137 150 15 Februari gaat de wedstrijd Bascule- Deze ontmoeting is van het allergrootste belang voor het Postje, dat nu samen met de Statie aan de spits van het klassement prijkt» Bij gebeurlijke zegepraal behoudt de ploeg van Noyez alle kans op den titel, terwijl bij een nederlaag de kansen der Statie verhoogen, zonder te gewagen van de Bascule zelf die nog een woordje in het kampioenschap zou mede te praten hebben. Een match in een woord die de moeite zal waard zijn om zien. De Bond van Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede maakt zijn leden, vrienden en kennissen bekend dat op Zondag 12 Februari, te 6 uur in Lapiere's zaal, Hondstraat, een MET KOSTELOOZE TOMBOLA zal gegeven worden ten voordeele van den Bond. Houdt dien dag vrij om zooveel mogelijk en talrijk op te komen naar ons Groot Bal. HET BESTUUR. (1255) Stedeliik Slachthuis van Yper MAAND JANUARI 1939 Geslacht 7 Stieren 23 Ossen 41 Veerzen 13 Koeien 17 Nuchter kalvers 36 Vette kalvers 44 Schapen 139 Verkens 4 Geiten 27 Peerden. Totaal 351 dieren. Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. -o Zaterdag 11 Februari Zondag 12 Februari Maandag 13 Februari 1939 o EindelijkEindelijkbegint de grootste reeks nieuwe programma's die ooit in Cinema Coliseum werden vertoond. En voor den inzet eene groote productie met de kleine BOBBY BREEN. Muziek van Oscar STRAUSS HET LIED VAN HET GELUK Als bijfilm de gansch nieuwe filmband Actualiteiten GAUMONT Nieuwsberichten. Kinderen altijd toegelaten Prijzen als naar gewoonte. HARMONIE YPRIANA De Harmonie Ypriana geeft op Donderdag 16' Februari, om 20 u., in de zaal van Oud Yper haar tweede winterconcert. Benevens enkele stukken van bekende meesters, waaraan de Harmonie al haar zorg besteedt en die ze met haar gewoon meesterschap zal weten uit te voeren, zullen de eereleden ook nog ver gast worden op een paar extranummers. Zoo voorziet het programma van dien feestavond ook nog de uitvoering van acrobatische dansen, van accordeonmuziek, alsmede het optreden van een befaamd zangkwartet. Let wel op, dat dit tweede concert thans, zoo als vroeger, doorgaat in de zaal van Oud Yper die thans opnieuw ter beschikking van Ypriana gesteld werd. De eereleden die Dinsdag aanstaande hunne uitnoodiging tot dit concert nog niet zouden ont vangen Hebben, zijn beleefd verzocht zich tot den Heer Aimé Gruwez, voorziter, te wenden. Personen die nog wenschen lid te worden van den muziekkring Ypriana, mogen hun naam op geven aan de leden van het bestuur. Le deuxième concert d'hiver, organisé par l'Harmonie Ypriana, se donnera le jeudi 16 cou rant, a 20 h., en la salie du «Vieil Ypres», L'Harmonie exécutera plusieurs morceaux d'au- teurs célèbres et le programme de cette soirée prévoit aussi l'exécution de danses acrobatiques, de musique d'accordéon et de chants par un qua- tor vocal. L'attention des membres du CercleYpriana est attirée sur le fait que ce concert se donnera a nouveau, comme ci-devant, dans la salie «Vieil Ypres Place R. Colaert. Les membres honoraires qui n'auraient pas en core regu leur invitation mardi prochain, sont priés de s'adresser au Président, M. Aimé Gruwez. Les personnes désireuses de se faire membres du cercle musical Ypriana, peuvent encore se faire inscrire auprès des membres du comité. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3