RAPH -Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet 4 BINNENLAND Het verbruik van alkohol. Taksverhooging. De verblijfstoelagen in België aan bui- tenlandsche techniekers. Het indexnummer voor Februari op een nieuwen grondslag gevestigd. De verzekering tegen werkeloosheid. Gesprek van den heer Vink met den Mi nister van Ekonomische Zaken. De begrooting van het departement van Finantiën. BUITENLAND Vereenigde Staten. vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië. Spanje. door SPECTATOR Woensdag: avond 8 Februari 1939. Wat voor het oogenblik het meest politiek stof in ons land doet opwaaien is de Dr. Martens en Grammens kwestie. Ziehier wat Het Laatste Nieuws lib.» daar over schrijft. Niet alleen de kwestie van de benoeming van den heer Martens in de Akademie voor Genees kunde. maar ook de Grammensgeschiedenis, blijkt een geschikte gelegenheid voor de extremisten van uiteen- loopende richtingen, die de tweedracht in het land wil len aanvuren. Zelfs indien men aanvoert,, dat het beter ware geweest bij de stichting van de nieuwe akademies het geval Mariens te vermijden, dan is het verkeerd wanneer men werkelijk de verstandhouding in het land wil dienen, daaraan een politieke beroering te willen vastknoopen waarvan wij best bespaard blijven. Men moet immers nooit handelen op een wijze, die vreugde brengt bij d/egenen. wier plannen men wil verijdelen. En wat stelt men vast Dat juist diegenen die alle gele genheden zoeken om tweedracht tusschen Vlamingen en Walen te stichten, de kwestie Mariens trachten uit te buiten om. naar hun uitdrukking Vlaanderen tegen Wallonië op te zetten. Hetzelfde geldt voor de Gram mens geschiedenis Het blijkt dat het alkoholverbruik de laatste jaren zoo wat overal sterk is afgenomen. In Denemarken b v. werd in 1905 gemiddeld per inwoner 14 L alkohol van 50" gedronken. Thans bedraagt deze hoeveelheid nog slechts één liter. Ook in ons land is het verbruik sterk gedaald. In 1905 dronk de Belg gemiddeld per hoofd 7 liter alkohol per jaar en op het oogenblik nog slechts twee liter. Het aantal geheime stokerijen schijnt daarbij even eens belangrijk afgenomen te zijn. In 1919 werden er 784 ontdekt, terwijl dit cijfer thans gemiddeld een vijf tigtal per jaar bedraagt. Met de heerschende griep epidemie zal echter het verbruik van alkohol merke lijk stijgen. Men verlieze niet uit het oog dat sedert 1 Februari de volgende taksen voorloopig met 1/20 verhoogd zijn. De overdrachttaks (ook de forfaitaire), de taks op de kwijtschriften, de taks op de mobilaire verhuring, de taks op het vervoer en de weeldetaks. De taksen wor den als vroeger berekend maar er wordt 1/20 bijge voegd. en het totaal wordt tot den volgenden deciem bijgerond. b. v.een verkoop moest, tegen 2 1/2 een taks geheven worden van drie frank twintig, voeg daar 1/20 <16 c.) bij, ge bekomt 3,36 frank, afgerond 3.40 frank. Met dergelijke berekeningen moet een taks zegel van 20 c, nu 21 c. worden of afgerond, 30 c Door den minister van Ekonomische zaken Werd een kommissie aangesteld, belast met het onderzoek van de aanvragen om verblijfstoelating in België ten gunste van buitenlandsche techniekers. Deze kommissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de departementen van Ekonomische Zaken, Buitenlandsche Zaken. Arbeid en Sociale Voorzorg, Landbouw en Middenstand en een afgevaardigde van het bestuur der openbare veiligheid. Het is al geruimen tijd dat er over de wijziging van den grondslag voor het opmaken van het indexnummer gesproken wordt. De zaak is nu zoo verre gevorderd dat eene eerste verbetering zal worden ingevoerdde verjonging der basis van vergelijking. Tot nu toe werden de maandelijksche prijzen met die van April 1914, dewelke werden geschat op honderd, vergeleken. Op het voorstel der kommissie van den index werd de kabinetsraad het eens om voortaan de basis der berekening te vestigen op de som der jaren 1936, 37 en 38, welke dan door 100 zou vertegenwoor digd zijn. Men zegt dat het indexcijfer van 15 Februari aan staande op dezen grondslag zal gevestigd zijn. De Senaatskommissie van Arbeid heeft verder het wetsontwerp op de verplichte verzekering tegen de werkeloosheid onderzocht. De heer Henrico deelde aan de leden een wetsvoorstel mede betreffende de be roepsinrichting van de werkloosheid verzekering. De artikelen van het ontwerp werden daarna besproken. Artikel vier bleef behoudenhet voorziet dat personen die werken bij familieleden vrij zullen zijn aan de ver zekering deel te nemen of niet. Ook artikel vijf werd behoudenvolgens hetwelk leerjongens die nog onder wijs volgen zullen mogen verzekerd worden in voor waarden te bepalen bij koninklijk besluit. Bij artikel 12 dienden de heeren Henrico en Boon amendementen in. Deze stellen het paritair beheer voor van de werkloozen- kassen. De minister en verscheidene leden lieten op merken dat deze kassen welke negen honderd duizend leden tellen, bewijs van degelijkheid hebben gegeven. De minister zal echter een amendement indienen om een paritair beheer te geven aan de officieele werk- loozenkas. Dit punt zal echter binnen kort verder be sproken worden. De heer Barnich, minister van Ekonomische Zaken, heeft Maandag in zijn Kabinet te Brussel, den heer J. B. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel ontvangen. De heer Vink heeft de aan dacht van den minister gevestigd op de noodlottige ge volgen van zekere beschermingsmaatregelen, welke de vrije ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Unie in den weg staan. Het feit dat zekere kontingenten van beide zijden onuitgeput blijven, bewijst ten overvloede het onredelijke van dergelijke maatregelen Ook in zake openbare aanbestedingen zou naar meer soepelheid in de respectievelijke betrekkingen kunnen worden ge streefd. De heer Barnich, minister van Ekonomische Zaken, beloofde de wenschen door den heer Vink uit gedrukt, zonder verwijl te zullen onderzoeken. Hij ver klaarde, anderzijds, dat het in de huidige conjunctuur wenschelijk is de Ekonomische betrekkingen tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Ekonomische Unie. nauwer toe te halen. Uit het verslag van den heer Pierlot over de be grooting van het departement van finantiën dat aan den Senaat werd voorgelegd, ontleenen wij volgende ge gevens De verslaggever is de meening toegedaan dat het dagelijksche werk de diensten van het ministerie niet toestaat zich te wijden aan de studie van belangrijke problemen, zooals bij voorbeeld de algemeene fiskale politiek, de verdeeling der belastingen over de ver schillende domeinen van de ekonomie hun verdeeling op sociaal gebied en andere vraagstukken die in het spoor loopen van een algemeene finantieele richtlijn. Een bijzondere studiedienst zou aan deze behoefte kun nen beantwoorden en zou eventueel den verantwoorde lijken minister in de uitoefening van zijn bevoegdheden groote en practische diensten kunnen bewijzen. Dit initiatief zou zijn plaats kunnen vinden in het kader van de administratieve hervorming die thans spoedig haar beslag moet krijgen. De heer Pierlot heeft het in zijn verslag nog over het overschrijden van de kredieten. Hij stelt voor dat elke bijkomende uitgave, nog voor zij gedaan wordt, in het staatsblad zou afge kondigd en gewettigd worden. De controle van de begrootingskommissie mangelt nog aan doelmatigheid, wat in vele gevallen voortspruit uit het gebrek aan gegevens, die de kommissie moeten toelaten te oordeelen. Weliswaar beschikt men over een korps van finantie inspecteurs, maar deze hebben enkel een informatieve bevoegdheid. De verslaggever besluit met de overweging dat lang zamerhand een reeks hervormingen jaren geleden door gevoerd. thans naar een practische toepassing worden geleid. Cordell Huil verklaarde aan de pers dat de Ver eenigde Staten geheel afzijdig staan, voor wat aangaat de bemiddelingspogingen van Engeland en Frankrijk ten aanzien van den Spaanschen Burgeroorlog In een vraaggesprek verleend aan de New-York Times heeft Friedrich Stampfer, verklaard dat, indien er in puitschland geen burgeroorlog uitbreekt, een wereld oorlog onvermijdelijk is. Hij beweerde dat de Anti- Hitleriaansche oppositie sedert den Anschluss aanzien lij» versterkt is. Waarschijnlijk zal president Roosevelt persoonlijk tegenwoordig zijn bij de vlootmaneuvers, tijdens de welke de Amerikaansche vloot een veronderstelden aan val van uit Europa zal moeten afweren. De republikeinen spuwen vuur en vlam. Roose velt's politiek staat aan hevige aanvallen bloot, wijl zij regelrecht naar een oorlog voert. Een wetsontwerp inzake militaire opleiding zal Amerika binnen 5 jaar een militaire reserve van twee millioen goed gedrilde soldaten leveren. Een wetsontwerp zal de luchtvloot uitbreiden van 2320 tot 6000 militaire vliegtuigen. Roosevelt logenstraft ten stelligste de berichten volgens dewelke hij zei dat de grenzen van de Vereenig- Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis koeten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. de Staten, in geval van oorlog, in Frankrijk zouden lig gen. Hij heeft aan de bladen en de senators die volgens zijn zeggen zijn verklaringen aan de militaire senaats kommissie verminkt hadden als leugenaars en Kletsers gebrandmerkt. Hij verklaarde nooit gezegd te hebben dat de grenzen van de Vereenigde Staten in Frankrijk zouden liggen en dan hebben de senatoren hem op hun beurt voor een leugenaar uitgemaakt. Wat er ook van zij, een ding is zeker, dat de al of niet gesproken woor den van Roosevelt heel zeker een buitengewonen in vloed hebben gehad op de politieke gemoederen. Ieder een is er van overtuigd dat, moest een land Frankrijk aanvallen het zich wis en zeker de vijandschap van Amerika zou op den hals halen. Minister Hess voerde het woord bij de steenlegging eener arbeidskolonie te DortmundHet is Duitsch land volkomen onverschillig waar andere landen hun grenzen gelieven te zetten hetzij in Frankrijk of aan den Rijn, mits er niet geraakt wordt aan de Sigfried linie. De Duitsche leiders nemen er genoegen mede binnen eigen grenzen aan het welzijn van het eigen volk te arbeiden, en laten de wraakgierige propaganda jegens andere volkeren over aan sommige demokratische heet hoofden. Het Reich besloot de rechten toegekend door het vlootverdrag met Engeland van 1935, in werking te stellen. De tonijemaat der Duitsche Duikbooten zal wor den opgevoerd tot algeheele gelijkheid met die der mo gendheden van het Britsche rijk. Volgens de Daily Te legraph and Morning Posthebben al de sekties van de Duitsche Koloniale associatie, voorgezeten door ge neraal Ritter von Epp, opdracht gekregen hun bedrij vigheid niet slechts te beperken tot het terugkrijgen der oud-Duitsche koloniën, maar te ijveren ten voor- deele van koloniën die gelijk in waarde zijn met die der andere Europeesche mogendheden. Volgens de News Croniclezouden er tusschen Rome en Berlijn diepgaande geschillen gerezen zijn over de Duitsche steunverleening aan de Italiaansche aanspraken, wijl Mussolini meer eischt dan Hitier wen schelijk acht. De Fransch-Engelsche solidariteit waarvan Chamber lains verklaring in het Lager huis als de bezegeling was, werd door de Duitsche pers bestempeld als een armzalige nabootsing van de machtige as Rome Ber lijn. De -wijzigingen die onlangs in zekere regeeringsde- partementen van het rijk plaats grepen, beperken zich niet tot een verplaatsing of vervanging van personen, maar zijn te beschouwen als de uitingen van een syste matische idee waardoor uiteindelijk gestreefd wordt naar een algeheele organisatie van de Nationaal So cialistische gemeenschap. In een redevoering verklaarde Lloyd Georges dat Frankrijk en Engeland veel van hun macht teloor za gen gaan. Zij kunnen slechts op de eischen van Hitier en Mussolini ingaan, zoodat, aldus de spreker de Brit sche leeuw zich slechts met verlies van zijn manen en meerdere tanden redden kan. Onderstaatssecretaris Butler verklaarde in een rede voering -dat Engeland de Idealen van den Volkenbond, die werden opgegeven, moet trachten te verwezenlijken Hij sprak zijn voldoening uit over de politiek van de persoonlijke kontaktname die door-Chamberlain wordt gevolgd. De Labour partij heeft een grootscheepsche kam- pagne ingezet waarbij vijf honderd duizend petities met ieder twintig handteekeningen zullen verspreid worden. Sir Stafford Crips zet in die petities het plan uiteen waarin de Labour partij zich aan het hoofd stelt van een Nationale oppositiedie al de partijen van vooruitgangwil groepeereneen soort front popu laire dus. Naar verluidt zou sir Stafford veel kans van slagen hebben. De welingelichte diplomatieke kringen houden hard nekkig staande dat de heer Bérard wel degelijk naar Burgos gezonden werd om over de zending van een Fransch vertegenwoordiger te beraadslagen. Een ambassadeur zou niet naar Burgos gezonden worden maar wel een Agent generaalmet zelfde machtiging bekleed als de vertegenwoordiger van ons land bij de regeering van Franco. A. Sarraut, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft een rede gehouden, waarin hij ondermeer zegde dat Frankrijk, veertig millioen inwoners telt, en dat bijna een tiende der bevolking vreemdelingen zijn. Volgens sommige berichten zou Herriot zijn kandi datuur niet stellen voor de aanstaande presidentsver kiezingen. De Tribuna is van meening, dat de weerleggingen van president Roosevelt in verband met de tusschen- komst van de Vereenigde Staten bij een mogelijk Euro- peesch konfiikt, den toestand voor den vrede niet ver gemakkelijken. De Groote Fascistische raad zei niets over de na tuurlijke verwachtingen van Italië. Tijdens de zitting van de Hoogste Kommissie van landsverdediging trok Mussolini de aandacht der leden op zekere problemen betreffende de organisatie der burgerlijke industrieele en. ekonomische mobilisatie van het land in geval vftn dringende noodzakelijkheid. In princiep is het Italiaansch Russisch Handelsak koord tot stand gekomen. Volgens de Giornale d'Italia» zal tengevolge van dit akkoord de handelsruiling tus schen beide landen van 400 millioen lire opklimmen tot 1 milliard. De Duce verklaarde tijdens een redevoering, dat Italië weldra zal bedeeld worden met een geheel nieuwe aangepaste oorlogswetgeving, die spoedig zal vervol ledigd worden door een hervorming van de militaire en van de lijfsstraflfelijke wetgeving. James Donadieu meldt in L'Epoquedat de re geering Negrin tot onderhandelingen geneigd is inzake de Spaansche kwestie ten einde nutteloos bloedvergieten te vermijden. Over het vraagstuk van te onderhandelen zou in de Cortes van 1 Februari gehandeld zijn gewor den. Azana, president der Spaansche Republiek zou de Fransche grens overschreden hebben, ten einde zich naar Parijs te begeven. De minister van arbeid heeft eveneens Spanje verlaten. Paris Soir meldt dat Del Vayo naar Frankrijk zou zijn vertrokken. De Spaansche regeering werd van Figuras dat thans j Nationalistisch is. naar Valencia overgebracht. Men verwacht te Perthus duizenden en duizenden republikeinsche soldaten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4