Denk-Sport De ievenseischen der Kamerplanten. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Het is van allergrootst belang te weten welke hoofd factoren op de levensverrichtingen der planten inwer ken. Het is te zeggen het is beslist noodig dat we precies weten welke algemeene factoren beslissen over het al of niet gedijen van onze kamerplanten. Welnu de voornaamste van die beslissende factoren zijn de volgende: 1 lucht; 2. i licht; 3. vocht; 4. voeding 5. temperatuur. Om dit duidelijk te maken willen we heden zeer be knopt enkele nadere bijzonderheden daarover publi- ceeren. 1. LUCHT. Ieder levend wezen dus ook elke plant heeft lucht noodig. Waarvoor Voor de ademhaling en assimilatie Jawel eerstens voor de ademhaling. Want, hoe vreemd dit ook voor enkele lezers moge klinken, de plant ademt evengoed als wij menschen. De zuurstof der lucht wordt bij de ademhaling opgenomen, terwijl koolzuur afge scheiden wordt. Deze ademhaling der plant heeft plaats in alle levende plantendeelenin stengels, in de bladeren, in de wor tels, enz en dit zoowel gedurende den dag als geduren de den nacht. Waarin bestaat de assimilatie Assimilatie beteekent eigenlijk gelijkmaking. Waarin ONZE NIEUWE RAADSELTJES 1. Ik werd in een mijn geboren. Nu zit ik opgesloten in een houten gevang, waar uit ik nooit meer zal bevrijd worden. Toch heb ik nooit iemand kwaad gedaan, en ben nu in mijn gevang nog heel \&eel menschen zeer nuttig. Kent u mijn naam 2. Welk verschil is er tusschen een lan gen broek en een sleepboot HET VERBORGENE BEROEP BERT MEERGEUS heeft een zeer eigen- aardigen naam. Inderdaadzijn beroep staat erin verborgen. Men hoeft om zijn be roep te vinden enkel de letters van zijn vol- ledigen naam een andere volgorde te ge ven. Kan u het beroep van BERT MEER GEUS vinden REKEN - PUZZLE: Hieronder staan vijf eenvoudige verme nigvuldigingen. Maar het vermenigvuldigtal en de uitkomst werden vervangen door let ters. Maar bekijkt die letters eens zeer goed. Denkt dan eens goed na. Redeneert logisch om de waarde van ieder letter te vinden. De oplossing is zeer gemakkelijk, indien men maar heel goed toekijkt. VINDME VINDME VINDME x 2 x 3 x 4 NDMEVI INDMEV MEVIND VINDME x 5 VINDME x 6 EVINDM DMEVIN Om alle misverstand te vermijden hou den we eraan duidelijkheidshalve te ver klaren dat ieder letter een bepaalde waarde heeft, waarvan de kleinste gelijk is aan 1. Dus twee verschillende letters hebben steeds twee verschillende waardenmaar bijvoorbeeld de letter M heeft in iedere ver menigvuldiging steeds dezelfde waarde. Vooruit cijferaars, moedig aan het werk KLEIN WEEK END-EXAMEN 1. Liggen de spitsbergen in de buurt van Cuba, Japan, Kaap Hoorn of Noorwe gen? 2. Is Hildebrand het speudoniem van de Genestet, N. Beets, L. Couperus of L. van Deyssel 3. Zit de schildklier in de nieren, in het ruggemerg, in den hals of in de hersenen 4. In welk jaar stierf Jeanne d'Arc op den brandstapel 5. In welke jaren was België met Hol land vereenigd (Nadruk, ook gedeeltelijk, Verboden). Vraagstaart. OPLOSSINGEN VAN VORIGE WEEK: ONZE NIEUWE RAADSELTJES 1. De bakker 2. De touwslager 3. Ver ouderen. HET VERBORGEN ZINNETJE Het nieuwe jaar is begonnen. HOE KAN DAT Het was vader en dochter. REKEN-PUZZLE 74 9/18 25 3/6 iwww 100 deze gelijkmaking bestaat willen we zoo eenvoudig mo gelijk trachten te vertellen. We weten dat door de wor tels voedsel wordt opgenomen, bij de ademhaling zuur stof. Bij een eerste gedachte zou men kunnen meenen dat er daardoor een onevenwichtige verhouding plaats grijpt in het plantenlichaam. Welnu dank zij de assimilatie de gelijkmaking die alleen in de groene deelen plaats heeft, en dit onder invloed van het licht, worden de samenstroomende voedingstoffen in orga nische bouwstoffen omgezet. De assimilatie is een hoogst belangrijk en tevens een zeer ingewikkeld proces. 2. LICHT. In het voorgaande hebben wij reeds gezien dat het licht een zeer noodzakelijke factor is voor het leven van alle planten, dus ook van onze ka merplanten. Want zonder licht is de assimilatie niet mo gelijk, en zonder assimilatie kan de plant zich niet voe den, is de plant dus veroordeeld tot een beslisten dood. Maar er komen nog andere levensverrichtingen der plant onder invloed van het licht tot stand. Wanneer wij een plant geruimen tijd in het donker plaatsen, zullen we het volgende bestatigenzij groeit wel een tijdje, maar de groene kleur die wij allen bij de planten kennen verdwijnt, maakt plaats voor een geelachtige kleur. Er ontbreekt dus ietsnamelijk het bladgroen Welnu het bladgroen, de frissche kleur van de plant wordt gevormd door het licht. Zonder licht is het niet mogelijk frissche, groene planten te kweeken. 3. VOCHT. Het plantenlichaam is voor een zeer groot gedeelte gevormd uit water. Bij veel planten is het watergehalte zelfs zeer groothet loopt zelfs op tot 85 a 90 De plant dus ook de kamerplant heeft aldus be slist water, vocht noodig om in het leven te blijven. Dit water bouwt niet alleen het lichaam van de plant op. maar dient tevens als oplossings- en transportmid del het is te zeggen voor het vervoer van voedsel. 4. VOEDING. Elk levend organisme heeft voed sel noodig om in het leven te blijven. Daaraan wordt door niemand getwijfeld. Dus ook onze kamerplanten hebben voedsel noodig. Welk voedsel Voornamelijkstikstof, phosphoorzuur. kali. alsook zuurstof en koolstof. Zuurstof en koolstof worden bij ademhaling en assi milatie uit de lucht genomende overige genoemde stof fen worden door de wortels uit de aarde opgenomen. Er zijn echter nog een zevental andere stoffen noodig, wel ke echter van ondergeschikt belang zijn. Doch ontbreekt er een van de opgenoemde stoffen, of is deze zelfs maar in geringe mate aanwezig, dan is de groei van de kamer planten uitgesloten. De voeding dient dus eveneens verzorgd en bestu deerd te worden. 5. TEMPERATUUR, Zooals elk levend organis me een zekere temperatuur noodig heeft om in het le ven te blijven, zooook moet de kamerplant over een ze kere temperatuur beschikken om te kunnen gedijen. De kamerplant is er zeer gevoelig aan. Immers de warmte vormt in het plantenleven een bron van arbeidsver mogen. Het verdient alle aanbeveling steeds goed te weten welke preciese temperatuur iedere kamerplant noodig heeft om het best te ontwikkelen, en welke de twee uiterste temperaturen zijn waarbij zij nog in leven kan blijven. Want evenals een gemis aan voldoende warmte noodlottig kan zijn voor de kamerplant, kan een teveel aan warmte eveneens doodend werken BESLUIT Wie het leven van zijn kamerplanten niet aan het toeval overlaat, wie zijn kamerplanten daarentegen in de beste voorwaarden wil laten gedijen, diegene zal voor ieder van zijn kamerplantsoorten zich in ernst afvragen of de vijf hierboven genoemde levensvoor waarden in uitmuntende condities tegenwoordig zijn (Nadruk Verboden). OOM PIET. 1670 te Den Haag van het slijpen van brilleglazen. Zijn wijsgeerig stelsel is pantheïstisch. De eenige bestaande substantie is God, die in alle lichamelijkheid der wereld zijn lichamelijke en in alle geestelijkheid der wereld zijn geestelijke zijde heeft. In zijn Etica leert hij dat het zedelijke niet bestaat in de opvolging van een wet. door wien ook gesteld, maar de verwezenlijking van ons wezen. 1904De werken van de Simplon-tunnel zijn ge ëindigd. 1934 Troonsbeklimming van Leopold III. 24 Februari 1540Keizer Karei komt de Gentenaars straffen. 1848Februari-Revolutie te Parijs. 1929Overlijden van den Franschen toondichter André Messager. Geboren in 1853. 1937 Een bom ontploft ontijdig in het kamp van Brasschaetacht jonge officieren worden gedood, en talrijke gewond. 25 Februari 1500 Geboorte van Keizer Karei V, zoon van Filips I, den Schoonen. en Joanna, de Krankzinnige. Werd in 1519 tot Keizer gekozen. Deed op den Rijksdag te Worms in het jaar 1521 Luther in den Rijksban, on derdrukte in 1522 den opstand der steden in Castillië en handhaafde zijne Nederlandsche en Italiaansche be zittingen tegen Frans I van Frankrijk in vier oorlogen. 25 October 1555 droeg hij te Brussel de regeering der Nederlanden aan zijn zoon Filip II over, in 1556 die van Spanje en Napels en scheepte zich te Vlissingen in naar Spanje, waar hij in 1558 in het klooster van San Yuste overleed. Karei V regeerde over een wereldrijk waarin de zon niet onderging. 1851Oprichting van het Willemsfonds, als hulde aan de nagedachtenis van den vader der Vlaamsche Beweging 1852Dood van Thomas Moore. Engelsch dichter. Geboren te Dublin in 1779. Studeerde rechten, maar wijdde zich spoedig geheel aan de poëzie Schreef Irish Melodies(1807-1834) waarmee hij veel bijval oogstte. Schreef ook Lalla Rookh (1817) enz... 1921Georgië wordt Sovjet-Republiek. 1937 In Ethiopië wordt Ras Desta, de laatste der opstandige ras, gevangen genomen en gefusilleerd. P.B. van 19 a 25 Februari 1939 Zondag 19 FebruariBonificatius Maandag 20 FebruariEleutherius, Eucherius. Dinsdag 21 FebruariVastenavond. Woensdag 22 FebruariAschdag. St Petrus Stoel te Antiochië. Donderdag 23 FebruariPetrus Damianus, Gerard. Sirenia. Vrijdag 24 Februari; Matthias. Zaterdag 25 FebruariWalburgis. Opgang Ondergang Zondag 19 Februari6 u. 55 17 u. 15 Maandag 20 Februgri6 u. 53 17 u. 17 Dinsdag 21 Februari6 u. 51 17 u. 18 Woensdag 22 Februari 6 u 50 17 u. 20 Donderdag 23 Februari6 u. 48 17 u. 22 Vrijdag 24 Februari; 6 u. 46 17 u. 23 Zaterdag 25 Februari 6 u. 44 17 u. 25 Opgang Ondergang Zondag 19 Februari 6 ui 31 17 u. 47 Maandag 20 Februari6 u. 54 18 u. 50 Dinsdag 21 Februari 7 u 17 19 u. 53 Woensdag 22 Februari7 u. 41 20 u. 57 Donderdag 23 Februari8 u. 07 22 u. 02 Vrijdag 24 Februari 8 u. 35 23 u. 08 Zaterdag 25 Februari9 u. 08 Nieuwe Maan 19 Februari te 8 u. 28 m. Eerste Kwartier 27 Februari te 3 u. 26 m Volle Maan 5 Maart te 8 u. 0 m. 19 Februari 999: Te Rome wordt monnik Gerbert. de, wijste man der Middeleeuwen, tot Paus verkozen. Ge boren 940. Overleden in het jaar 1003. 1473Geboorte van den Poolschen sterrekundige Nicolaus Copernicus. Studeerde in de medicijnen, en in de sterrekunde, werd later kanunnik en overleed in 1543. Grondlegger der moderne sterrekunde door het opstellen van zijn stelsel, volgens welk de planeten in cirkelvormige banen om de zon wentelen. 1887 De Nederlandsche schrijver Multatuli (Edu- ard Douwes Dekker) overlijdt in Duitschland. Geboren 2 Maart 1820 te Amsterdam. Ging op 18-jarigen leeftijd met zijn vader naar Java, waar hij in 1851 controleur werd op Sumatra's westkust en assistent-resident te Ambon. Na een verlof in Nederland werd hij in 1856 assistent-resident te Lebak. Nam verontwaardigd over de vele ambtsmisbruiken ontslag, keerde terug naar Europa, waar hij van zijn pen en lezingen leefde. Hij verbleef eenigen tijd te Brussel en te Amsterdam. Hij was een eerste rang schrijver. Zijn meest bekende werk: Max Havelaar. 1861De lijfeigenschap wordt in Rusland opge heven. 1857 Geboorte van Mac Leod. de bekende Vlaam sche geleerde. 1924: Te Dave, bij Namen, sterft de groote rechts-i geleerde Edmond Picard. 20 Februari 1689 Overlijden te Antwerpen van den' Nederlandschen dichter Willem Ogier. In 1618 te Ant werpen geboren. Factor der Rederijkerskamer De Vio- liere en Den Olijftak. Hij schreef enkele blijspelen van weinig beteekenis, daar er te weinig handeling insteekt. 1694Geboorte van Voltaire (eigenlijk Francois Marie Arouet) te Parijs, alwaar hij in 1778 overleed. Hij schreef in alle genre's. Hij was geen diepv maar een hel der en pittig vernuft. Op Godsdienstig gebied was hij de voorlooper van het modern rationalisme. 1790Dood van Keizer Jozef II. 1861Dood van Eugène Scribe. Dramaturg. Gebo-i ren in 1791. 1920Dood van den Amerikaanschen Ontdekkings reiziger R. Peary. Geboren in 1856 Hij doorreisde' Groenland en bewees dat het een eiland is. Hij bereikte! in 1909 de Noordpool, dat voor het eerst van alle men-) schen. 1937 Maarschalk Graziani, onderkoning van Ethio pië, is het slachtoffer van een aanslag te Addis-Abeba. Generaal Aurelio Litta wordt gedood. 1938 Wegens oneenigheid inzake de te volgen Bui- tenlandsche Politiek met Chamberlain, neemt Anthony Eden ontslag in het Britsche Kabinet en wordt vervan gen door Lord Halifax. 21 Februari 647 Dood van Pepijn van Landen. 1838 Dood van Sylvester de Sacy, lid der Fransche Akademie. Hij kon meer dan 20 talen. Geboren in 1758. 1852Stichting te Gent van het Vlaamsch StudenJ tengenootschap 't Zal wel Gaan 1919Kurt Eisner vermoord Vanaf heden wordt er ieder jaar in Duitschland' een plechtige herdenking der Oorlogsdooden gehouden' op 21 Februari. 1935De Volksdag van Danzig besluit op verzoek van de N. S. D. A. P. tot ontbinding. 1937 Prinses Martha van Noorwegen schenkt het leven aan een zoon. 1938Begrafenis van Edward Anseele. 22 Februari 1071 Slag bij Casselberg èn te Bavi- chove tusschen de Franschen en de Vlamingen. 1674 Dood te Parijs van Jean Chapelain. een der stichters der Fransche Akademie. Geboren in 1595 Schreef La Pucelle 1732: Geboorte van George Washington. Grondleg ger van de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en hun eerste president van 1789 tot 1797. Was van 1775 tot 1781 opperbevelhebber in den Amerikaanschen Bevrijdingsoorlog. In 1789 president, in 1794 herkozen, in 1798 opnieuw opperbevelhebber. Overleden in 1799 te Mount-Vernon. dat naar hem Washington genoemd werd. 1934 Te Brussel wordt Koning Albert I ten grave gedragen, onder een enorme belangstelling. 23 Februari 1677 Overlijden te Amsterdam van den Nederlandschen wijsgeer Baruch de Spinoza. Hij werd 24 Nov. 1632 te Amsterdam geboren uit Joodsche ouders. Hij werd om zijn rationalistische opvattingen in 1656 uit de Joodsche gemeente verbannen, en leefde sinds (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11