bUVOEGJEL A Bij den Dood van Paus Pius XI 19' Jaar, N' 47 18 Februari 1939 Levensloop van Paus Pius XI. De Bedrijvigheid van Paus Pius XI. Het Overlijden van Paus Pius XI. De mogelijke opvolgers van Paus Pius XI Het kiezen van een nieuwen Paus. Hij werd geboren op 31 Mei 1857 te Desio, bij Milaan, onder naam Achille Ratti. Zijn vader was eigenaar van een zijde-spinnerij. Onder den invloed van zijn oom, den priester Ratti, en van zijn vrome moeder, leerde hij voor priester. In 1879 werd hij te Rome tot priester gewijd. Drie jaar later was hij leeraar aan het Seminarie te Milaan. Te Milaan werd hij achtereenvolgens van 1887 tot 1907 secretaris, conservator en pre fect van de beroemde Ambrosius-Bibliotheek. Als prefect der Ambrosiana kwam hij in betrek king met al de vooraanstaande kerkelijke per sonaliteiten, niet alleen van Milaan, maar ook van Rome. In 1911 werd hij tegelijkertijd tot onder prefect van de bibliotheek van het vatikaan aan gesteld, en in October 1914 werd hij door paus Benedictus als prefect volledig naar Rome ge roepen. In April 1918 werd hij door paus Benedictus als diplomaat te Polen gebruikt. Hij werd in Juli 1919 tot nuntius te Warschau benoemd, en tege lijkertijd verheven tot aartsbisschop van Le- panto. In Juni 1921 werd hij kardinaal van Milaan. Hij opende aldaar de nieuwe katholieke Univer siteit. Op 6 Februari 1922 werd hij door het Conclaaf der kardinalen tot den opvolger van Benedictus XV. den paus, die op 2 Februari overleden was, verkozen. Hij nam den naam van Paus Pius XI aan. Het pontificaat van Pius XI, die de 266" opvol ger is van Petrus werd gekenschetst door de leuze Pax Christi in regno ChristiHij heeft namelijk steeds betracht overal den vrede te dienen. Bijzondere aandacht schonk paus Pius XI ook aan de hervereeniging van de Roomsche en de Grieksche kerk. De betrekkingen tot het moderne Italië wist hij werkelijk zeer te doen verbeteren, waarbij dient gezegd te worden dat de Duce hem bij iedere ge legenheid daarvoor tegemoet kwam. Na het af sluiten van een concordaat volgde later op 7 Juni 1929 de feestelijke bekrachtiging van het verdrag der Lateranen tusschen den Heiligen Stoel en Italië. Daardoor kreeg de paus, die de gevange ne der Italiaansche kroon in het Vaticaan ge noemd werd sedert 1870, zijn volledige vrijheid weder. Wat later betrad de paus voor de eerste maal de gebieden, die door het verdrag, buiten het va ticaan, als souverein domein aan den H. Stoel toegezegd werden. Korten tijd later volgde het eerste bezoek van het Italiaansche Vorstenpaar aan den paus. In het pontificaat van Pius XI vallen verder als voorname kerkelijke gebeurtenissen aan te stip pen het afsluiten van concordaten met Letland, Beieren, Polen, Litauen en Pruisen, waarop die met het Duitsche Rijk onder Hitler en met de Weensche regeering volgden. Hij had af te rekenen met de kerkvervolging in Rusland, in Spanje sedert de omwenteling van 1931 en in Mexico. In zijn veelvuldige encyclieken trad paus Pius XI steeds op tegen de wanordelijkheden van on zen tijd, vóór de hulp aan de noodlijdende menschheid, voor den vrede. Hij schreef over het huwelijk en over vele an dere vraagstukken en hij was het die nieuw le ven inblies aan de godsdienstig-kerkelijke be weging door de stichting van de «katholieke actie». Even zeer streed hij voor de bekeering der heidenen en hijzelf wijdde de eerst.e zes Chi- neesche priesters tot bisschop. Zeggen wij z.g. dat paus Pius XI, de man, die terug vorstelijke macht schonk aan het hoofd der katholieke kerk, ook steeds op de hoogte geble ven is van den vooruitgang van de techniek, en dat «het vaticaan, onder zijn pontificaat, uitgerust is geworden met een telefonische centrale van 200 lijnen, met radio-ontvangsttoestellen en zenders op korte golf, en met alles wat de moderne tijd ons van dien aard gebracht heeft. Tenslotte moeten we hier nog bij vermelden, da; de laatste jaren van het pausschap van Pius XI gekenmerkt werden door zijn strijd tegen het racisme, en het neo-heidendom in Duitschland en Oostenrijk. Er was weliswaar een concordaat afgesloten met het Derde Rijk, maar de strijd tusschen het nationaal-socialisme en de kerk zou toch spoedig na het aan het bewind komen van het nazisme scherp ingezet worden. Het was een climax tot op 11 Maart 1937 de Paus de beroemde encycliek Mit brennender Serge uitgaf, die het Rijk aan zijn plichten her innerde. De strijd duurde nochtans steeds voort. Tegelijkertijd moest Pius XI strijden tegen de bolsjewistische vervolgingen van de kerk en het ontbindende van de communistische leer. Eindelijk was er den laatsten tijd nu nog het antisemietisme in Italië bijgekomen, waarbij ook de verhouding tusschen Duce en Pius XI te lijden had. De Heilige Vader is Vrijdagmorgen, 10 Februari 193.9, te 5 uur 31 zachtjes ingeslapen. In zijne laatste oogenblikken werd Hij bijge staan door zijn neef, dr Ratti, en door verscheide ne hooge geestelijken. Prof Aminto Milani, ofschoon zelf ziek, was in het midden van den nacht naar het Vatikaan ge komen. Mgr Gonfalonieri, de geheime kamerheer van den Paus, telefoneerde onmiddellijk het droevig nieuws aan de geestelijke overheden. De kardinaal-staatssecretaris Mgr Pacelli, kar dinaal Caccia Dominioni, markies Serafini, gou verneur van den Vatikaanschen Staat, begaven zich hierop onmiddellijk naar de woonvertrek ken van den Heiligen Vader. Tot het laatste oogenblik heeft de Paus zijn helderheid van geest behouden. Aan de beweging van zijn lippen zag men, dat hij de gebeden volg de, welke door de aanwezigen werden gezegd. Alvorens te sterven heeft Pius XI enkele nau welijks verstaanbare woorden uitgesproken. Het schijnt dat hij gezegd heeft Vrede of Jezus». Enkele sekonden voor het verscheiden maakte de Paus met de hand nog een teeken van zege ning. Daarover lezen wij in het kath. dagblad Het Handelsblad van Antwerpen Indien de wenschen van den Paus verwezen lijkt worden, zou kardinaal Eugenio Pacelli ver kozen worden. Pius XI had hem meermaals een bijzondere sympathie betoond. Zijn grondige ken nis der internationale vraagstukken en zijn die pe godsvrucht zijn universeel erkend. Zijn rei zen in Zuid- en Noord Amerika, Frankrijk, Duitschland en Hongarië hebben hem vele sym- pathiën verzekerd. Velen gelooven dat de meeste buitenlandsche kardinalen zich zullen uitspreken in zijn voor deel. Maar het was zelden dat rechtstreeksche mede werkers van een overleden Paus verkozen wor den. Kardinaal Ildefonso Schuster, aartsbisschop van Milaan, werd vaak vernoemd als mogelijken Paus-opvolger. Sinds deze kardinaal positie heeft genomen te gen het Duitsch racisme in een opschudding-ba rende kanselrede te Milaan uitgesproken, zijn zijn kansen op verkiezing gestegen. Tegenover die kandidaturen met een zeker po litieke beteekenis bevindt zich de kandidatuur van kardinaal della Costa, aartsbisschop van Flo- rentie, een geestelijke waarvan de godsvrucht spreekwoordelijk is geworden. Verder worden nog de namen vooruitgezet van Z. Em. Maurillo Fossati, Aartsbisschop van Turijn, die met de Koninklijke familie in betrekking is. Z. Em. Nas- sali Rocca, aartsbisschop van Bologna, die van edele afkomst is, kardinaal Alesio Ascellesi, aarts bisschop van Napels. Een kandidatuur die overwogen wordt is kar dinaal Pietro Boetto, der Sociëteit Jesus die aarts bisschop van Genua is. Hij is een der vooraan staande personaliteiten van die orde en zijn aan stelling zou groote gevolgen hebben voor het be staan der kerk. De overige kardinalen-aartsbisschoppen wor den niet als papabili vermeld. Toch moeten zij niet voor uitgesloten gehouden worden. Vaak zijn er verrassingen geweest. Kardinalen die den naam van Pius X, Benedic tus XV en Pius XI namen, hadden weinig kans verkozen te worden met die laatste conclaven. In strijd met de gewoonte zou de Paus onder de kardinalen der curie kunnen verkozen worden. Zoo worden genoemd kardinaal Luigi Maglione, kardinaal Frederico Tedeschini en kardinaal Raf- faelo Rossi. Bij de verkiezing van een nieuwen paus wordt een bijzondere traditie gevolgd en worden er verschillende formaliteiten vervuld. De 35 Italiaansche kardinalen zijn reeds op het Vatikaan te Rome bijeen en wachten nu op de komst van de 27 overblijvende kardinalen uit het buitenland. Aldus kan het nog een paar weken aanloopen vooraleer den nieuwen paus zal ge kend zijn. Immers deze wordt door de kardinalen van de gansche wereld gekozen in het Conclaaf: Wat wordt er door Conclaaf verstaan Het is de opsluiting der kardinalen-pauskiezers, in het daartoe aangewezen paleis, met het doel een nieuwen paus te kiezen. Waarom worden de kardinalen-pausverkiezers opgesloten Dit is een interessante geschiedenis. In het jaar 1271 waren zeventien kardinalen te Viterbo vereenigd voor de verkiezing van een op volger van den overleden Paus Clemens IV. Er werd geaarzeld, uitgesteld, verdaagd en wel zoolang dat gedurende twee jaar de Pauselijke troon onbezet bleef. De bewoners van Viterbo besloten dan ook hun toevlucht tot een list te nemen. Ze sloten de kar dinalen op, in een paleis, zwerende dat zij hen niet zouden vrijlaten, alvorens de nieuwe Paus gekozen was. Erger nog, ziende dat de kardinalen nog niet t'accoord geraakten, verminderden zij hun rantsoen brood en andere levensmiddelen, en bedreigden hen, het dak van het paleis af te bre ken, om de kardinalen bloot te stellen aan de guurheden van het weder. Tegenover dergelijke bedreiging eindigden de kardinalen, met een overeenkomst te sluiten. De nieuwe Paus die ge kozen werd, was een aartsdiakenvan Luik, Gre- gorius X. Van dien tijd af bleef het gebruik der opslui ting van de kardinalen-kiezers in voege niet om dat er oneenigheid bleef heerschen, maar om hen aan de invloeden van de buitenwereld te ont trekken. De volgende Pausen bekrachtigden dit gebruik.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13