POLITIEKE UITZICHTEN BINNENLAND De Regeering Spaak in vogelvlucht. ?De Regeeringskrisis. Zeven vooraanstaande Vlaamsche Rex -leiders uit hun ambt ontheven. De Zaak Martens BUITENLAND Duitschland. Engeland. j Frankrijk. Italië. Nederland. Polen. Roemenië. Rusland. Spanje. T sjecho-Slowakye. Zwitserland. VERLANGT GIJ IETS TE HUREN TE KOOPEN OVER TE LATEN HEBT GIJ IETS TE KOOP TE HUUR TE RUILEN Plaatst dan een kleine aankondiging in ons veelgelezen weekblad en de goede uitslag is U verzekerd. door SPECTATOR De regeering Spaak die Donderdagnamiddag 9 Fe bruari 1939 ten einde liep door de weigering van de liberale ministers om te blijven medewerken zoo Dr Martens lid van de Vlaamsche Akademie voor genees kunde bleef, was bijna negen maanden oud. Inderdaad, et Was van wal gestoken op 17 Mei 1938 met elf mi nisters Dit kabinet kenmerkte zich aldus van in den beginne door het feit dat er vier ministers minder wa ren dan bij het afgetreden kabinet Janson. Dit kabi net kenmerkte zich nog door het feit dat het een socia list als eerste-minister haddit was in de Belgische parlementaire geschiedenis nog nooit het geval ge weest. Wat beloofde de Regeering Spaak? 1. Het door drijven van ingrijpende hervormingen2. Het be- gróotingstekort dekken3. De kwestie van de ver tegenwoordiging in Nationalistisch Spanje oplossen 4. In de Alkoholkwestie een vergelijk treffen 5. Het Vlaamsche Vraagstuk met durf bekijken enz. enz. Wat is er daarvan terecht gekomen 1. De her vormingen zijn nog niet doorgevoerd, en blijven een struikelsteende politiek van fils-a-papa kon nog niet uitgeroeid worden, zoodat de vriendendienstjes nog steeds in onze ministeries blijven woekeren2. Inzake finanties was men het in de regeering niet eens de heer Max Leo Gerard werd aan de financie ver vangen door den heer Janssen. Dat gebeurde in de maand December3 De kwestie van de vertegen woordiging in Nationalistisch Spanje werd opgelost, en dit spijts die zaak lange maanden een struikelsteen bleef waarover de regeering meer dan eenmaal dreig de te vallen 4. De Alkoholkwestie blijft nog han gend 5. Eerste-Minister Spaak won als Waal het Jiart van vele Vlamingen, maar zijn kordaat optreden ten gunste van het Vlaamsche Vraagstuk was zijn struikelsteen waarover hij vallen moest, door leden van de regeering die niet langer in die richting wensch- ten mee te marcheeren. We mogen evenmin vergeten dat de Regeering Spaak de zeer moeilijke periode der Internationale gespannen Septemberdagen heeft meegemaakt, toen Europa op den Tand van een dreigenden oorlog stond. Dan heeft de Regeering Spaak eveneens schitterend werk verricht. Voegen we daar nog bij dat de Katholieken even eens zorgden voor wat animo in de regeering Spaak, door nieuwe ministerszetels op te eischeneisch die moest ingewilligd worden, door de vier bezuinigde ministeries opnieuw te openen, en aldus opnieuw vijf tien ministers in de regeering werkzaam te hebben. Algemeen BesluitSpaak leverde gedeeltelijk goed werk voor ons land, was echter verplicht tot de oude formule van 15 ministeries terug te komen, en kon spijts allen goeden wil evenmin al zijn plannen uit- T werken. Wat zal de nieuwe regeering ons brengen i f Zaterdagavond heeft de heer Spaak, die zoowel in [politieke als in wetenschappelijke kringen talrijke be- sprekingen voerde, voor de oplossing van de zaak Mar tens, aan de journalisten de volgende mededeeling ver strekt Uit de raadplegingen, waartoe ik sinds Vrijdag ben overgegaan, blijkt dat de oplossing van de huidige moeilijkheden zal kunnen gevonden worden door de personaliteit, die door den Koning gelast zal worden het nieuwe kabinet te vormen. In die voorwaarden heeft de Koning mij wel willen ontheffen van de opdracht, die hij mij had toevertrouwd.» Daarmede was de opdracht van den heer Spaak afge- ioopen. Zondagmorgen, om 11 uur, werd door de journalisten vernamen dat de Heer Jaspar, katholiek, in het Ko ninklijk Paleis was ontboden. Bij het buitenkomen ver klaarde hij aan de journalisten De Koning heeft mij verzocht de nieuwe regeering samen te stellen. Ik heb den Vorst 24 uur bedenktijd gevraagd. Vandaag Zondag zal ik mijn werkplan voorbereiden, om pas Maandag links en rechts zekere besprekingen te beginnen. Maandagmorgen wordt vernomen dat heer Jaspar weinig kans tot slagen had, daar de meeste Socialisten hun medewerking weigerden. Maandagavond, om 19 uur 50, legde de heer Henri Jaspar aan de pers de volgende verklaring afIk heb den Koning verzocht mij te ontheffen van de opdracht, die hij mij wel had willen toevertrouwen. De Koning heeft daarin toegestemd. De redenen van de beslissing, die ik genomen heb zijn de volgende Ik was van mee ning, dat er drie voorafgaandelijke en onontwijkbare voorwaarden waren in de huidige omstandigheden voor de samenstelling van een regeering, die stabiel zou kun nen zijn en zou kunnen regeeren. 1. Beperking van het aantal ministers. 2. Eerbied voor de grondwet, die verklaart, dat de Koning zijn ministers benoemt 3. Verdeeling van de portefeuilles in voornamelijk po litieke portefeuilles, voorbehouden aan parlementairen, en in voornamelijk technische portefeuilles, hetzij voor de verdediging van het grondgebied, hetzij voor "de eko- nomische en finantieele behoeften van het Land.»... De twee socialistische parlementairen, op wier mede werking ik beroep gedaan had, hebben die formuul niet kunnen aanvaarden. Zij eischen dat het aantal minis ters vooreerst en in ieder geval de verhouding van de portefeuilles, toevertrouwd aan parlementairen, zou verhoogd worden. Dinsdagmiddag werd aan de pers het volgende communiqué medegedeeld De Koning heeft den Heer Pierlot, senator, opdracht gegeven de Re geering te vormen. Ingaande op den wensch van den Koning zal de heer Pierlot de mogelijkheid onderzoe ken om deze opdracht te vervullen. Heer Hubert Pierlot is katholiek senator voor de provincie Luxemburg. Woensdag namiddag is men veelal van oordeel dat «Heer Pierlot, de gewezen minister van Landbouw een goede kans heeft om de regeeringskrisis op te lossen. Woensdagavond te 19 uur 30 m., wordt door het N. I. R medegedeeld dat eerst te 22 uur zou bekend ge maakt worden in hoever het heer Pierlot gelukt was de regeeringskrisis op te lossen. Tevens wordt verno men dat de heer Jaspar, die er niet in slaagde de'Re geeringskrisis op te lossen, plots overleden is. na een heelkundige bewerking. Nadat de Rexist Convent in de Kamers met de Vla mingen meestemde, ontving hij van den Rex-Leider De- grelle den volgenden publieken blaam Ik werp een openbaren blaam op den rexistischen volksvertegen woordiger Convent, die de tucht der beweging in mijn afwezigheid niet heeft nageleefd tijdens de stemming over de zaak Martens. Hierop werd door de Rexis- tische heeren Pol de Mont, rexistische senator Odiel Daem, leider van Rex-VlaanderenDe Waele Achille. gouwleider van Oost-VlaanderenCox André, gouw leider van Limburg De Bruyn, gouwleider van Ant werpen en-Benn Antoine, arrondissementsleider van Brugge, gereageerd door het volgend schrijven aan hun partijleider te sturen Met verbazing hebben wij ken nis genomen van den publieken blaam, tegen kamerlid Convent uitgesproken. Noch de heer Convent, noch het bureau van Rex-Vlaanderen werden geraadpleegd. Wij verklaren dat wij solidair zijn met den heer Convent die in overeenstemming met ons gehandeld heeft. Daar om spijt het ons, den uitgesproken blaam niet te kun nen aanvaarden. Wij stellen er prijs op. er op te wij zen dat onze houding noch met een goedkeuring van het aktivisme, noch van de benoeming van Dr. Martens ge lijk te stellen is. Maar in zulke aangelegenheden neemt ieder Vlaming het voor zijn volk op. Wij leggen er den nadruk op, dat onze houding uitsluitend ingegeven wordt door vaderlandsche overwegingen en onze zorg omtrent het behoud van den Belgischen Staat. De hee ren de Mont en Convent stellen hun mandaat ter be schikking van de rexistische beweging. Op dit schrijven reageerde Degreüe door het ontslag van de twee Vlaamsch-rexistische parlementsleden te aanvaarden en de mede-onderteekenaars van de nota hun partij ambt te ontnemen. De gansche zaak omheen de benoeming van Dr Mar tens tot lid van de Koninklijke Akademie voor Ge neeskunde wordt hoe langer hoe duidelijker een kwes tie over de draagwijdte van het woord Amnestie Aldus laat alles voorzien dat de gansche toedracht eerstdaags zal herleid worden tot nieuwe besprekin- 'gen over de «AMNESTIE.» Duitschland zal geen inflatie invoeren, en de uit voer van Duitsche deviezen zal vergemakkelijkt wor den. De taksen werden reeds afgeschaft, en de belas ting op den interest verlaagd. Te Weenen worden de Joden stelselmatig uit het bedrijfsleven verdrongen. In Juli zullen al de bedrij ven door Ariërs uitgeoefend worden. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland over de ruiling van Duitsche steenkool en Cokes tegen Fransche mineralen en landbouwprodukten zullen eerlang hervat worden Dr Schacht zal eerlang een wereldreis ondernemen om nieuwe afzetmarkten voor de Duitsche uitvoernij- verheid te vinden. In de Westerlijke Duitsche lijn, die zich uitstrekt van de Zwitsersche tot de Nederlandsche grens, bestaat een luchtsverdediging o. m. van kabelballons, die met giftgas gevuld zijn, en die op een gestelden tijd geopend kunnen worden teneinde als een soort luchtmijnen de atmosfeer te vergiftigen. Deze verdedigingslijn is van groot belang voor de nijverheidsstreek van het Roer gebied. De Duitsche pers uit zich opnieuw verontwaardigd over enkele maatregelen die Tsjecho-Slowakije heeft genomen om een einde te maken aan de Duitsche pro paganda. In 1937 waren er in Duitschland 482.000 geboorten meer dan sterfgevallen. Er wordt gemeld dat Duitschland weldra opnieuw zijn campagne voor het bekomen van koloniën zal in zetten. Er wordt op gewezen dat Duitschland zich niet tevreden zal stellen met het terugbekomen van zijn oude koloniën. De nieuwe campagne zou geconcentreerd wor den op meer verstaanbare eischenten voordeele van koloniën van een gelijke waarde aan deze die aan andere Europeesche staten behooren of er door beheerd worden Minister-president Goering heeft order gegeven tot de instelling van een Centraal Bureel voor kwesties, welke betrekking hebben op de emigratie van Joden uit Duitschland, De president der Fransche Republiek en Mevrouw Lebrun zullen op Donderdag 2 Maart aanstaande, in de middaguren aan de Victoriastatie te Londen aankomen, om een tegenbezoek te brengen aan den Koning en de Koningin van Engelad, door wie zij zullen verwelkomd worden. De Engelsche regeering, ijverend voor den Vrede, zal alle pogingen in het werk stellen om den Spaan- schen broedermoord te doen eindigen. Verder zal zij Franco voor den heropbouw van Spanje de noodige technische en financieele hulp bieden. De Times verklaart dat het Engelsch-Fransch blok onwrikbaar is als graniet, wijl het op een spontane toenadering tusschen beide landen gegrondvest is. In verband met de hulpverleening aan Frankrijk in geval van oorlogsconflict, is de «Times» van oor deel dat deze hulp zich vooral zou uitstrekken in de lucht en ter zee, behalve wanneer Frankrijk verschei dene grenzen te gelijker tijd zou moeten verdedigen. Als gevolg van de opstootjes die te Cawpore, in Britsch-Indië, tusschen Hindoes en Mohamedanen heb-' ben plaats gehad, werden een zeshonderdtal aanhou dingen verricht. Sedert het begin der incidenten zouden er ongeveer 40 dooden en 400 gewonden zijn gevallen. De Daily Express meldt, dat de Imperial Air ways besloten hebben, hun piloten het blind vliegen te laten bestudeeren in Troyes, waar een Fransch systeem in gebruik is, waardoor het mogelijk is een vliegtuig op 3 meter boven den grond veilig te geleiden. De Palestijnsche vraagstukken zijn nog steeds niet opgelost Alles laat voorzien dat er hieromheen nog meerdere moeilijkheden zullen oprijzen. In een geheime vergadering van de Senatoriale kommissies, verklaarde Daladier dat eerlang ee« alge- meene Staf zou opgericht worden van de Nationale I verdediging. Een nieuwe post van opperbevelhebber van den Algemeenen Staf van het landleger zou wor den toevertrouwd aan generaal George. Tijdens de eerste zitting van de Senaatskommissie der Nationale Verdediging heeft Daladier belangrijke uiteenzettingen gegeven aangaande de voortbrengst van oorlogsmate riaal. en de gebeurlijke hulpverleening die in geval van oorlog aan Frankrijk door andere landen zou worden gebracht. In de Fransche wapenfabrieken wordt de 40-uren- week niet meer onderhoudener wordt 50 uren ge werkt. In verband met den toestand in Spanje heeft de Fransche ministerraad Dinsdagmorgen besloten Heer Léon Bérard opnieuw naar Burgos te zenden, ditmaal met een officieele missie. Te Parijs wordt verzekerd dat men in sommige kringen ongerust is over de zwijgende houding van Mussolini. De eerstkomende zitting van den Italiaanschen De fensieraad zal pas in Februari 1940 plaats hebben. Officieel wordt uit Rome medegedeeld dat Musso lini Zondag aanstaande te Turijn een belangrijke poli tieke rede zal houden. In het Italiaansche Staatsblad is een dekreet gepu bliceerd, waarin aan de Italiaansche Joden wordt opge dragen, de regeering de juiste waarde hunner bezittin gen mede te deelen, en haar bijzonderheden te ver strekken omtrent hun werkzaamheid op industrieel en commercieel gebied De Italiaansche pers verwijt eensgezind aan Frank rijk en Engeland de goede verstandhouding tusschen Franco en de as te willen ontwrichten. Het te Rome verschijnende weekblad Relazione International!drukt opnieuw een heftig artikel tegen Frankrijk af, waarin andermaal gezegd wordt dat er aan de eischen van de jonge volken moet voldaan wor den. Het blad zegt dat de hardnekkige weigering van Frankrijk op de Italiaansche eischen in te gaan nood lottig zal zijn voor dit land zelf en voor Europa. Indien deze eischen niet ingewilligd worden door onderhan delingen. zal het geschieden door de wapens. Vóór het einde van Februari zal Graaf Ciano zich naar Berlijn begeven, teneinde de eischen der Italiaan sche regeering inzake afstand van Fransch grondge bied. over te maken aan de Duitsche regeering. Alhoewel de datum van het Conclaaf te Rome nog niet is vastgesteld, neemt men veelal aan, dat het col lege van de kardinalen zich uitspreken zal voor 1 Maart. De onkosten van dit Conclaaf zouden 2 miljoen lire be- loopen. De stemming voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten zal plaats hebben op 19 April 1939. Er wordt gemeld dat Graaf Ciano rond 25 Februari te Warschau op officieel bezoek wordt verwacht. Men maakt zich in Polen ongerust aangaande het lot der Poolsche minderheid in Duitschland en de be drijvigheid der Duitsche minderheden in Polen. Vol gens Duitschland zouden er zich 1.263.000 Duitschers in Polen bevinden. De Roemeensche regeering streeft naar handha ving van de bestaande betrekkingen met de Sovjet-Unie. Na de aanslagen te Cluj werden twee leden van de IJzeren Gardein Roemenië ter dood veroordeeld. Het anti-semietisme is er op den achtergrond geraakt. Het hoofdbestuur van de kommunistische partij der Sovjet-Unie heeft besloten dat het Partij-Kongres op 10 Maart zal aanvangen. Er staat o. a. een referaat van Stalin op het programma. Zjdanof zal op dit kon gres voorstellen indienen tot wijzigingen der partij statuten. De Federale Raad van Zwitserland heeft de re geering van Franco erkend. -De Iersche regeering heeft eveneens besloten de regeering van Franco te erkennen. Men verwacht dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland weldra zullen- overgaan tot de erkenning van de regeering van Franco. Amerika zal de regeering van Franco niet eerder erkennen alsdat Franco den oorlog volledig heeft ge wonnen. Intusschentijd blijft Amerika Franco als een opstandeling beschouwen. Havas logenstraft uit zeer goede bron, dat Azana, de president der Spaansche Republiek, zijn ontslag zou gegeven hebben. Men' is,over het algemeen van oordeel dat Franco nu spoedig als algeheel overwinnaar den Spaanschen Burgeroorlog zal eindigen. De verkiezingen in Karpatisch Oekraïne verliepen kalm. Men voorziet een verpletterende meerderheid der autonome regeering. Ingevolge een artikel verschenen in de Duitsche pers heeft de regeering te Bern aan de regeering van Berlijn een nadere verklaring verzocht omtrent de Duitsche houding tegenover de neutraliteit van Zwit serland. Berlijn verklaarde de Zwitsersche neutraliteit in al zijn gevolgen te erkennen. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4