Van alles wat 7 Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERCHE. VOORBEREIDING Ekonomie. II. Een taxi bracht me naar huislaat in den donkeren nacht, langs heen een eindlooze, eenzame, stille baan Den heelen weg was er niets te zien, niets dan de dqor de autolichten .beschenen keisteenen, dan twee rijen fantastisch voorbijdrijvende hoo rnen, en in de dorps- en stadswijken een plekje plein, een paar strepen voorgevels. Ik zat achferaan, op mijn eentje... en droomde uit hoe ik het best mijn delikate en zeer moeilijke taak zou volbrengen. Verscheidene mogelijkheden, verschillende problemen rezen in me opMoest ik eerst in België, in Holland en in Frankrijk eenige uitge wekene Duitschers opzoeken, hun vertrouwen trachten te winnen, en al dus trachten te achterhalen wat zij persoonlijk in het Hitlerland hoor den, zagen en meemaakten Moest ik vooraf 'n aantal representatieve studiewerken, interessante brochuren en een reeks artikels over het Hitler-Duitschland lezen, bestudeeren, er het pro en contra uit noteeren Moest ik vooraf trachten allerlei dokumenten, geschrevene getuigenis sen, origineele brieven, enzoovoort in mijn bezit te krijgen, om me al dus veiliger te orienteeren Of zou ik me beperken bij strikt persoon lijke meegeleefde feiten Wat gedaan Een heel probleem Nee, toch niet Ik wil toch in Duitschland persoonlijk het cou rante leven observeeren, aanvoelen, begrijpen, bestudeeren Ik wil toch alleen brokken leven kennen, waaruit het wel en het wee van het huidige Hitier-Volk helder ten voorschijn treedt, met zijn geestelijke overwegingen en zijn materieele betrachtingen. Alles wat ik ten slotte weten moet is het antwoord op de dubbele vraagIs de doorsnee Duitscher in zijn eigen land gelukkig? Is de doorsnee Duitscher vrede lievend gezind tegenover de bewoners van zijn buurstaten Met an dere woorden Hoe leeft een Duitscher in het huidige Duitschland Wordt er^p Duitschland op VREDE of op OORLOG aangedreven Het gansche probleem, het groote probleem omvormt zich aldus tot de vraag Hoe kom ik in Hitler-Duitschland achter de waarheid. Hoe zal ik voldoende kunnen observeeren, hooren en ontdekken om het antwoord op mijn twee bepaalde vragen te vinden Aldus is het geenszins noodig vooraf een theoretische detailstudie over het Hitler-regiem aan te pakken, te verloopen in eindelooze ana lyse, in microscopische preciesheid, in gespecialiseerde veelweterij aldus is het zelfs overbodig een volledig kompleks rijke bevindingen, uitgebreide feitenkennis, wetenschappelijke gegevens te bezitten. Wel integendeelwij zijn ervan overtuigd dat een te groote theo retische dokumenteering, voor ons voorgenomen onderzoek nadeelig zou zijn, ons vooringenomen zou stemmen, ons te veel details zou doen on derzoeken waaraan het geheel, het wezen zelf, alvast de stuwkracht, de bezieling zou ontbreken waardoor wij arm aan gedachten, aan be ginselen, aan eenheidbarende ideeën zouden afreizen. Volledig oningewijd zullen we echter evenmin vertrekken wij zul len ons bepalen tot het opzoeken en vergelijken van het pro en het contra van de voornaamste Duitschland-feiten, van de meest aktueele Duitschlandproblemen, om aldus des te degelijker dan den Duitschen mensch er zijn eigen oordeel te kunnen over vragen. Hoofdzaak is dus het vertrouwen van de Duitschers in Duitschland te winnen Maar hoe Want veronderstel even dat het waar is, wat ik reeds vroeger heel dikwijls las en hoorde Een verkenning doorheen Duitschland wordt ten zeerste bemoeilijkt door den bijna onbegrijpelijken toestand van terrorisatie, waarin zich alle personen bevinden, die het regiem niet genegen zijn. De minste niet lovende of kritiseerende uiting kan ver volgd worden, en in Duitschland hebben de muren oor en.(1) Ik denk ook aan wat ik nog onlangs las in Ce qui se passé en Allemagne De vreemdeling komt in Duitschland om zijn vrienden terug te vinden, om rust te nemen, om de natuurschoonheden te be wonderen. Doch zoodra hij zijn briefwisseling bewaakt weet, zijn ge sprekken bespionneerd, zijn bagage heimelijk doorzochtzoodra hij ziet dat hij ter plaatse geen enkel dagblad van zijn taal vindt, en dat deze die hem opgestuurd worden door de post wekenlang tegengehouden blijvenzoodra hij een beetje overal de ongerustheid van zijn gast- heeren bemerkt, die vreezen dat zijn bezoekers hem kunnen compro- mitteeren, dan heeft hij nog slechts één gedachtvertrekken (2) Daarmede dient rekening gehouden te worden het kan waar zijn Daarom dient meer dan ooit de vraag gesteld Hoe zullen wij in Duitschland, als vreemdeling, het vertrouwen van verscheidene men- schen winnen Hoe zullen wij die menschen aan den gewenschten praat krijgen Hun ware denkend en voelend leven kennen En dit in een minimum van tijd Want we willen verschillende atmosferen ver kennen Berlijn, Nürnberg, München, Garmisch-Partenkirchen, Stutt gart, Frankfort an-Mainz, Baden-Baden, enz... Hoe we er ook over prakizeeren, we weten het nietDat probleem moeten wij ter plaatse oplossenHet aldaar intuïtief aanvoelen, er ge raffineerde omstandigheden voor scheppen, ons- bijzonder diplomatisch weten aan te passen Daartoe is het beslist noodig dat wij de reis op ons ééntje onder nemen, dat wij ons in alle klassen kunnen«bewegen, dat we reisticket- ten eerste klas hebben, dat we niet op een duizend frank na moeten uit kijken We moeten iedere minuut van iederen dag naar eigen willekeur kunnen gebruikenook op boemel kunnen gaan als het moetWant twee "V laamsche spreekwoorden willen we indachtig zijn Een zatte man praat zijn tong voorbijEen verliefde vrouw opent haar heele hart Drank en Vrouwen Beiden kunnen ons misschien van grooten dienst worden Wie weet Vóór ik dien nacht slapen ging, heb ik nog even voor den kast- spiegel van de slaapkamer gestaan, en mezelf bekekenMijn haren, mijn voorhoofd, mijn oogen. mijn wangen, mijn mond, mijn kin, mijn ooren, mijn hals, mijn heele lijfKortom mijn heele uiterlijke Maar ik wil mijn innerlijke doorpeilen ErnstigVoor mezelfIn verband met mijn Duitschland-reportage In den blik van mijn oog, in de plooi van mijn lip ligt nu, nu ik voor mezelf sta, de ernst van het leven Goed zoo En als in zelf-suggestie zeg ik mezelf, zonder de woorden daarom hoorbaar te verklankenKerel, bouw je Hitler-Duitschland-Repor- tage op onomkoopbare waarheidsliefde, op geduldigen ijver, op ootmoe dige geestesgesteltenis, op onbaatzuchtige toewijding Akkoord Ik knik me zelf toeHet zal gebeuren, spijts wat ookNu weet ik me losgerukt uit alle kliekjesgeestNu heb ik de overtuiging, het duide lijke zelfbewustzijn, dat mijn reportage in dienst zal staan van de waarheid, dat ik den moed zal hebben de werkelijkheid onder oogen te zien, den moed om logisch door te denken, den moed om te schrijven zooals ik het heel precies zelf denk en aanvoel... (Copyright «Pers-Bode»). (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE. (1) Zie o. m. «Het Bruine Bolsjewisme», blz. 3, van Dr. Flor. Peeters. (2) «Ce qui se passé en Allemagne». door een niet vermelden schrijver. Blz. 21 Uitgave La Bonne Presse Aktualiteiten. Het treinboek zal maar tweemaal per jaar meer ver schijnen. Van dit jaar af zal het officieel treinboek maar tweemaal per jaar meer verschijnen. De eerste uitgave zal in den handel gebracht worden bij de in voering van den zomertijd, namelijk op 16 April aan staande. en de tweede wanneer de normale tijd terug wordt ingevoerd, namelijk op 8 Oktober. Het huidige treinboek, waarvan de normale geldigheidsduur op 31 Januari eindigt, zal geldig zijn tot 15 April. De postbeweging in ons land. In 1913 voerde het beheer van posterijen 910 millioen bestellingen uit van brieven, kaarten en allerhande poststukken. In 1937 was dit cijfer tot 1400 millioen gestegen, hetgeen op een toename van 40 neerkomt. De geldverrichtingen rechtstreeks of onrechtstreeks gedaan (door bemidde ling van den postcheckdienst) klommen van 30 millioen (in 1913) tot 45 millioen (in 1937) hetzij een verhooging van 50 Een rechte hoek van 100". Een verordening zal in Duitschland worden uitgevaardigd, waarbij de cirkel voortaan zal worden onderverdeeld in 400° in plaats van. zooals het tot dusverre gebruikelijk in 360°. De bedoe ling hiervan is, dit onderdeel van de vlakke meetkunde te vereenvoudigen en zoo de berekeningen te doen aan fluiten bij het decimaal stelsel. Het Duitsche bedrijfs leven heeft reeds de aanzegging gekregen, dat het deze wijziging binnen kort moet invoeren. Zons- en maansverduisteringen. - Wij hebben dit jaar twee zons- en maansverduisteringen, maar we zullen er hier niet veel van zien. Op 19 April ringzonneklips in België gedeeltelijk zichtbaar. Op 3 Mei volledige maans verduistering en op 12 October volledige zonsverduiste ring onzichtbaar in België. Op 28 October gedeeltelijk zichtbaar in België. Identiteitskaarten voor prijsvermindering op het spoor. Het ministerie van Landsverdediging ver nieuwt thans de identiteitskaarten welke op prijsver mindering op het spoor recht geven en welke aan de door zijne tusschenkomst gepensionneerde oorlogsinva liden en aan de oudstrijders werden afgeleverd. Opdat dit werk te gepasten tijde kunne worden uit gevoerd, is het noodig dat de aanvragen van de belang hebbenden zoo spoedig mogelijk bij de provincie kom mandanten worden ingediend. Stichting van het Japansche keizerrijk herdacht. Japan vierde het 2599° jaar bestaan van het keizerrijk. De Mikado heeft zelf de plechtigheid voorgezeten, die plaats had voor de drie heiligdommen van het keizer lijk paleis, in aanwezigheid van de ministers, de prin sen en hoogwaardigheidsbekleeders van het hof. Frankrijks bevolkingscijfer daalt. De pas uitgege ven statistieken over de eerste negen maanden in 1938 toonen aan, dat het aantal huwelijken en geboorten in Frankrijk opnieuw achteruit gaat. In de eerste negen maanden van 1938 werden 200.160 huwelijken gesloten, of 2651 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1937. Het aantal geboorten bedroeg 466.742 of 4408 minder dan over hetzelfde tijdvak in 1937. Daarentegen nam het aantal sterfgevallen toe en bedroeg 494.107, wat 22.968 meer is dan over dezelfde periode van 1937. Het aantal sterfgevallen overtrof dat der geboorten met 27.365. Belgische bevolkingsstatistiek. Tijdens de maand December 1938 werden 10 692 levende geboorten aange- geverf. waarvan 5413 jongens en 5279 meisjes. Gedurende hetzelfde tijdvak werden 9974 sterfgeval len geboekt, waarvan 5202 van het mannelijk en 4772 van het vrouwelijk gesiacht. Er werden anderdeels gedurende deze maand 4839 .huwelijken gesloten. Vergeleken met dat der maand December 1937 is het aantal geboorten toegenomen met 2.86 en dat der sterfgevallen verminderd met 4,79 Natuurwonder in Oekraine. Het regeeringsblad Karpathia Akrainia meldt, dat in de Oekraine een merkwaardig natuurwonder is waargenomen. Verschei dene inwoners van het dorp Simoriva hebben namelijk een geel-blauwe vlag aan den hemel zien verschijnen. De bevolking hecht er bovennatuurlijke beteekenis aan. Een paradijs zonder auto's. Het is weer een sta tistiek. een Zwitsersche over auto'sin de Vereenigde Staten bolt 1 auto per vier inwoners, in Frankrijk 1 op 18. in Groot Britannië een op 19. in Zweden een op 32. in België een op 38. in Duitschland een op 45, in Neder land een op 57. in Italië een op 100 en in het Sowjet... paradijs, één op 322. Invcer van ongebrande koffie. Een ministerieel be sluit voorziet dat de taksen, geïnd krachtens de beschik kingen van het koninklijk besluit van 26 December 1938, ter gelegenheid van het afleveren van vergunningen voor den invoer van ongebrande koffie, zullen worden terug betaald telkens de ingevoerde waren wederuitge- voerd worden, hetzij rechtstreeks, hetzij na zekere be werkingen van conditionneering te hebben ondergaan. Het rubber uitvoer kontingent. De internationale rubberkommissie is Dinsdag in Den Haag bijeen geko men. Besloten werd het uitvoerkontingent voor de maanden April, Mei en Juni op 50 te handhaven. De volgende vergadering van de kommissie zal op 16 Mei te Londen plaats hebben. Bijzender recht op invoervergunningen van boter. In het Staatsblad is een ministerieel besluit versche nen, waarbij het bijzonder recht te innen bij gelegen heid van het verleenen der vergunningen tot invoer van boter bepaald wordt op 5.80 per kilogram. Onze handelsbelangen in Italië. De Belgische ka mer, van koophandel te Milaan heeft opgehouden te be staan. Zij heeft besloten zich aan te sluiten bij de nieuwe Belgisch-Italiaansche kamer van koophandel, welke te Rome gevestigd is. Tengevolge van de door Italië gevolgde handelspolitiek heeft het zwaartepunt van de ekonomische bedrijvigheid zich van Milaan naar Rome verplaatst. De taak van het nieuwe organisme is ook uitgebreider en er zal naar gestreefd worden het handelsverkeer in beide richtingen uit te breiden De Belgisch-Italiaansche kamer van koophandel te Rome zal een maandblad uitgeven. De Vette OsDe jaarlijksche wedstrijd van Den Vetten Os en de tentoonstelling van slachtvee, ingericht onder de bescherming van de regeering en van het Anderlechtsche gemeentebestuur, zal doorgaan in, de lokalen van het Anderlechtsche slachthuis, op Zondag 2 April. De plechtigheid zal gepaard gaan met een tentoonstelling van koeien, vaarzen en stieren, on derverdeeld in veertien kategoriënook kalveren, scha pen en varkens zullen tentoongesteld worden. In iedere kategorie zal er naar gewoonte flink om den kampioens titel gestreden worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13