Vande Lanoitte's Koffies zijn de beste 8 UN DEPART REGRETTÉ La Soirée de Gala des Poilus de France Bij het heengaan van den Hee? C. Oorts Directeur van 's Rijks Middelbare School HARMONIE YPRIANA Allo Accordeonliefhebbers ALLERHANDE NIEUWS Gemeente Wytschaete - Te Huren SCHOON CAFÉ KERLINGA Gevonden en Verloren Voorwerpen PING - PONG HANDBOOGSCHIETINGEN 11 nous semblait que. depuls la guerre, l'attachement n'était plus qu'un mythe, du moins dans la vie sociale, et que la jalousie et la haine gouvernaient, en despotes, tous les cceurs. Un homme vient de nous prouver que dans la société comme dans la familie il existe toujours un lien, secret peut-ëtre, mais solide et durable, entre les éléments qui la composent et celui qui la dirige. Cet homme, c'est Monsieur Oorts, le trés svmpathique Directeur de l'école moyenne, qui hélas il y a huit jours a eu l'hon- neur d'être appelé a prendre la Direction de l'école moyenne de Bruges. Ce lien.il a su le nouer avec une rare dextérité. Vingt professeurs. quatre cent quatre vingts élèves et leurs parents s'en rendent compte. lis comprennent, mieux que jamais l'affection profonde qui les rivaient et les rivent encore a ce chef et ami, affable entre tous. et hautement conscient de ses devoirs et de ses respon- sabilités. II avait une conception magnifique de lecole. qu'il considérait comme la grande annexe de la familie. Les professeurs étaient ses frèresles élèves. ses enfants En bon père, il n'avait qu'un soucila bonne éduca- tion et le bien-être de tous ceux dont il avait charge d'fime. Nous, parents, nous pouvions mieux que quiconque juger son savoir faire, en observant les habitudes acquises et le travail accompli par nos enfants. II con- vient que nous rendions ici hommage, au corps profes- soral tout entier qui, en tous temps, a collaboré avec un dévouement inlassable, et la plus grande abnégation a la lourde tèche que s'était imposée, son Directeur. Pour dire tout ce que nous devons a l'initiative de Monsieur Oorts. une page de ce journal ne suffirait pas. Nous tacherons de résumer en quelques lignes les prin- cipaux points de son activité. Dans le domaine didactique. il a adopté les méthodes d'enseignement les plus moderns et les plus perfec- tionnées. et doté chaque classe du matériel indispen sable. II a installé un laboratoire de physique et de chimie pourvu d'une belle série d'appareils et de produits permettant aux professeurs de faire de nombreuses démonstrations et des expériences intéressantes pour les élèves. II a créé une section latine et une section moyenne pour jeunes fillesenfin depuis quel ques semaines, il s'attachait corps et ame a l'organisa- tion d'une section préparatoire pour jeunes filles. Grand ennemi de l'austérité. il s'évertuait a trans former son école en un lieu attrayant pour les enfants. II était fier de montrer les classes, dont il avait fait de vrais salons, et il le pouvait En effet des murs blancs et des tableaux noirs et tout prés un Maitre a l'air ré- barbatif, tout cela ne peut que mortifier les sens et l'esprit d'un élève, tandis que de la lumière et des cou- leurs, et un maitre au regard paternel, ouvrent les jeunes intelligences. II installa aussi un réfectoirë modèle pour les élèves étrangers a la ville. Enfin pour l'Union des anciens élèves, il fut un trés précieux collaborateur et un grand animateur. S'il lui fallait beaucoup d'argent pour mettre a exé- cution ses projets, l'Union se faisait un plaisir et un devoir de lui procurer les sommes nécessaires, que lui refusaient un trop maigre budget. Mais Monsieur Oorts, qui pensait a teut. trouva le moyen de combler les vides qu'il faisait dans la caisse. Ce moyen tout le monde le connait, ce sont les bals dont le succès éclatant demeu- rera légendaire dans les annales d'Ypres. Le dernier organisé par lui, aura lieu dans huit jours. Nous som mes persuadés que professeurs, parents et anciens élèves, heureux d'avoir l'occasion de le retrouver par- mi eux. viendront en foule lui témoigner leur plus grande sympathie. Nous sommes certains d'oublier de nombreux points de son activité. même en mentionnant encore la belle fête de Noël qu'il organisait chaque année, et qui lui permettait de récolter une bonne somme d'argent pour augmenter le bien-être de ses élèves bien-aimés. Oui. il y a huit jours, trois mots sonnaient comme un glas aux oreilles étonnées de chacunMonsieur Oorts partMonsieur Oorts part». L'émotion fut grande de nombreuses larmes furent versées. car le poète l'a dit Partir, c'est mourir un peuMais nous aurons tous gardé une parcelle de l'Sme et du coeur de celui qui disait il y a a peine trois jours Jamais je n'aurais cru qu'a Ypres, on s'attache si fortet puis partit ému. Au nom de tous les parents des élèves, et en celui des anciens élèves, nous remercions vivement et cor- dialement Monsieur Oorts d'avoir fait tout ce qui était humainement possible pour préparer, dans la voie du bien et du devoir, l'avenir de nos enfants et d'avoir fait prospérer notre école moyenne d'une manière éclatante. II nous reste a le l'éliciter pour l'honneur que lui fait le Ministre en le nommant a Brugeset de lui expri- mer tous nos regrets de le voir arraché a nos amitiés, voir même nos affections ainsi que sa charmante compagne Madame Oorts, dont nous conserverons tous le meilleur souvenir. GAIRED. La trépidante opérette NO-NO NANETTE qui sera interprétée le 11 Mars prochain, a 20 heures. sur la scène du Théatre Communal, par la troupe du Théatre Royal de Gand. obtient déjè auprès du public un cha- leureux accueil. Ces petites scènes trés amusantes, de finesse et de bon ton, qui se déroulent pendant les 3 actes ne peu- vent ne pas manquer d'être vues par tous ceux qui aiment l'humour. Cette charmante opérette obtiendra le succès prévu. II serait prudent de retenir les places déjè de partout des demandes parviennent au Comité Des cartes sont en vente chez M. Claeys, Président. 36, Rue de Lille. On peut se les procurer par téléphone chez M.M. Decocq, Boulevard Malou, 43, (tél. 28). Blic Café t Au Chatelet», route de Brielen (tél. 631). Une permanence sera établie les 25 février et 4 Mars au Théètre de 10 12 h., de 14 16 h., le 5 Mars de 10 12 h. et jours suivants de 14 16 h. Le Comité. Verleden week bereikte ons de tijding dat de Heer Minister van Openbaar Onderwijs den heer C. Oorts, directeur van de Middelbare School alhier, benoemd had tot directeur van de Rijks Middelbare School te Brugge, ter vervanging van den heer Verlinden, die binnen kort op rust wordt gesteld. Tijdens de acht jaar dat de heer Oorts aan het hoofd heeft gestaan van de middelbare school van onze stad is deze inrichting met reuzenschreden vooruitgegaan. Inderdaad mag het zijn werk geheeten worden als he den de Latijnsche afdeeling die hij herinrichtte werkelijk bloeit, als sedert een paar jaar de Meisjes- afdeeling volledig zelfstandig is ingericht en als van dit jaar af ook de lagere meisjesafdeeling in vorming is en binnen kort ook op zich zelf zal kunnen bestaan. Zoo is hij er in geslaagd het aantal leerkrachten te verdubbelen er zijn er thans, naar men ons verze kert 25 en het aantal leerlingen van minder dan 300 te brengen op 480. Dat merkwaardige resultaat heeft hij bekomen door zijn onverpoosde werking ten bate van de school waarover hij het beheer had steeds stond hij in de bres om verbeteringen aan de school te bren gen in het voordeel van de leerlingen. Wist hij ook niet met buitengewoon succes feesten in te richten waarvan het overschot weeral moest dienen om schoolboeken te bezorgen aan de minder begoede leerlingen Zijn innemend karakter had hem in de stad vele vrienden bezorgd steeds was hij ter beschikking van de ouders om hen met raad en daad bij te staan waar het gold de toekomst van hun kinderen. Nu hij onze stad gaat verlaten om te Brugge, van waar hij zelf naar hier gekomen was, zijn werk nog enkele jaren voort te zet ten, voelen wij het een aangenamen plicht hem namens de honderden leerlingen onzen besten dank te betuigen voor alles wat hij voor den bloei der middelbare school heeft gepresteerd. Met spijt zien wij hem thans ver trekken, nu zijn laatste doel, een volledige middelbare meisjesschool, bijna bereikt was. Zijn opvolger, den heer J. Kesteloot, vroeger leeraar te Brugge, heeten wij hartelijk welkom in onze stad. Moge hij verder onze Middelbare School doen groeien en bloeien Verleden week Donderdag, 16° dezer, gaf de Harmo nie Ypriana haar tweede en laatste winterconcert. Zooals te verwachten want wie zou er een feest van Ypriana willen missen was de groote zaal van Oud Yper uiterst goed gevuld, toen de Harmonie, onder de kundige leiding van haar chef, M. Fr. Deridder, om 20 uur stipt het concert inzette. Van haar- kregen we beurtelings te hooren Parade Siamoise van Paul Lincke het openingsstuk van Ca valerie Légère van Suppé Patrouille Albanaise van Paul Gilson Les Hirondelles een fantasie van Hirschman Mascaradevan P. Lacóme, en Les Patineurs wals van Waldteufel. Al deze stukken werden op meesterlijke wijze ver tolkt en door de toehoorders hartelijk toegejuicht. Voor al de solisten, de Heeren Beun, trompetNeyrinck, kla rinet Coffyn, fluit, en de jeugdige Etienne Ossieur, hobo, kregen ruimschoots hun deel in den bijval. Afbreuk doende met de gewoonte de eereleden met een groote selectie van de een of andere opera te ver gasten, werd ditmaal het tweede deel van den feest avond gewijd aan de lichte muziek. Het was een soort varieteitsfeest dat, zeggen we het maar aanstonds, zeer in den smaak der toehoorders is gevallen. Het uitstekend zangkwartet, de Happy Harmonist's» heeft ons enkele aangename stonden bezorgd en bewees dat het in alle genre's uitmunt. Hun russische zangen, hun komische liederen vooral en hun nabootsingen der liederen van Mireille en Tino Rossi, werden, langdurig toegejuicht. Mejuffer Jeanne Smile, kabaretzangeres, vergastte ons eveneens op een zeer gevarieerd programma dat iedereen bevallen moest. Begaafd met een aangename stem, miek zij den besten indruk op de toehoorders die haar dan ook de toejuichingen niet spaarden. De argentijnsche dansers Manola en Fernando waren de clou van het feest. Na een spaanschen dans uitgevoerd door Manola, voerden beide artisten samen een paar acrobatische dansen uit die de algemeene bewondering afdwongen. Doch een andere en niet minder aangename verras sing was het optreden van onzen jeugdigen stadgenoot, M. Eugènè Tollenaere, accordeonist. De enkele num mers. die hij met ware vaardigheid en zoo gevoelvol vertolkte, bewezen dat zijn eerste prijs op den wedstrijd van Lanaeken in 1938 bekomen, aan geen toeval te wij ten is. Hij bezit niet alleen reeds een groote handigheid, maar hij wordt stellig een belofte waarvan we later nog meer zullen hooren en waarop Yper fier zal mogen gaan. Ook zijn wij het Bestuur der Harmonie Ypriana erkentelijk omdat het ons in de gelegenheid gesteld heeft dien uitstekenden accordeonist te aanhooren. Het geestdriftig handgeklap en het bisgeroep dat M. Tolle naere te beurt viel, getuigen beter dan alle woorden hoezeer zijne uitvoeringen gesmaakt en gewaardeerd werden. Hielpen ruimschoots mede aan het bewerken van den bijval van dit concert Mevrouw Vandenbroeck en het jazzorkest van M Viaene, die op uitstekende wijze Mej. Smile en de argentijnsche dansers Manola en Ferpando begeleidden. Voor dezen zoo genoeglijken avond zeggen wij van harte dank aan den Heer Deridder en zijn muzikanten, aan de artisten die hun medewerking verleenden, doch vooral aan het ijverig bestuur dat geen moeite spaart om de leden van Ypriana aangenaam te zijn en schoone. feesten aan te bieden. Het is op Dinsdag aanstaande, 28" dezer, te 8 u. 's avonds, in de groote feestzaal van Oud Yper dat de Harmonie Ypriana haar tweede bal van het seizoen geeft. Dus weerom een mooi en aan genaam feest in 't verschiet voor de leden van den Muziekkring Ypriana. Zij die bij vergissing nog geen uitnoodiging voor dit bal mochten ontvangen hebben, gelieven zich te wenden bij den Heer Voorzitter Aimé Gruwez, Boterstraat. 2, Yper, Onze jonge stadsgenoot Bruno Verstraete, zal op Maadag 27 Februari 1939, van 13 u. tot 13,30 u. een accordeon concert geven voor Radio Kortrijk. YPER. Lichte aanrijding. De genaamde Room Achiel, wonende Maarschalk Haiglaan, kwam Woens dag avond, rond 6 u., per velo van uit de richting der Maloulaan huiswaarts gereden. De man, die niet zeer vast op zijn rijwiel gezeten scheen en nog al ferm heen en weer waggelde, miek opeens, ten einde een auto door te laten die daar juist aan 't draaien wês, zoo een korte zwenking dat een volgende wielrijder. Barbiez Fernand, door die onvoorziene zwenking verrast, hem niet meer ontwijken kon en tegen het achterwiel van de velo van Room reed. Alles bepaalde zich bij eenige onbeduidende schade. aanstonds vrij. - Zich wenden Brouwerij Callens, Vlamertinghe. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 17 Februari, door M. Buyse Odiel, van St Jan, een velopomp. Zaterdag 18, door M' Odent Maria. Bruggesteenweg. een huisdeursleutel. Zondag 19, door Mevr Philippe Vandenabeele. Pan- nenhuisstraat, een damesregenscherm. Maandag 20, door Mej. Vanraes Georgette. Maar schalk Frenchlaan, een paar heerenhandschoenen. Door Me Tresy Adrienne, Lindendreef, een klein sleu teltje. In de Cinema Oud Yper, door M. Degraeve Daniel, een geldbeugel een som geld inhoudende. Dinsdag 21, door M. Wullus Henri, Lange Thourout- straat, een linker kinderhandschoen. Woensdag 22, door Me Legrand Anna, Basculestraat, een hoeveelheid sajette. Door M'- Craye Marguerite, Dickebuschsteenweg. een nieuwe alpenmuts. Door M'' Beens Madeleine, Dixmudesteenweg. een ta- bakzak. Door M. Marescau Cyriel, Dickebuschsteenweg. een zwart lederen schoen. Donderdag 23, door M<" Pyncket Jeanne, Waterkas teelstraat, een paternoster in een lederen zakje. Verloren. Vrijdag 27 Februari, door Mevr. Joseph Watteeuw, Neermarkt, een oorring met par^l op gou den staafje. Door M. Bryxis Jean, Adj. Masscheleinlaan, een brui ne kous met groene vierkantjes. Door Michiels Henri, van Zonnebeke, een haarkappers tondeuse. Zaterdag 18, door M. Goussey Roger, de Stuersstraat. een geldstuk. Door Me Vereist Lea, Lange Meerschstraat, een wit zilveren paternoster in een bruin lederen zakje. Maandag 20, door Me Dezegher Marie, Dixmudestraat, een gouden armband van groote waarde. Door Mej. Lesage Elisabeth, Meenensteenweg, een pakje bevattende gerief voor kerstboom, een kinder kleedje en muts. Dinsdag 21, door M Vanhovenberghe Jules, van Boe- singhe, een geldbeugel eenig geld bevattende. Door M. Maes Achille, Dickebuschsteenweg. een ko peren chapeau van het wiel vah een autocamion. Woensdag 22. door Me Dupont Adrienne, van Pope- ringhe, een gouden armband-uurwerk, dit laatste van achtkantigen vorm. Belooning voor den vinder. Het Driesteden Tornooi Tusschen de Ping-Pong Clubs van Yper, Poperinghe en Roeselare werd een driehoekig tornooi ingericht, waarvan verscheidene mooie bekers de inzet zijn. Tusschen de deelnemers heeft telkens een heen- en terugmatch plaats. Elke club stelt 10 spelers op. die elk twee matchen spelen. De ontmoetingen der eerste ronde gaven volgende uitslagen Yper Roeselaere 182. Poperinghe Yper 317. Poperinghe Roeselaere 146. Verleden Zaterdag ging te Roeselaere de terugwed strijd door tusschen Yper en Roeselare. Onze stadsge- nooten bevestigden hun uitslag van de heenronde en wonnen er nogmaals met 18-2. Na deze ontmoeting ziet de algemeene rangschikking er dus als volgt uit Yper 3 3 0 0 53 7 6 Poperinghe 2 1 0 1 17 23 2 Roeselare 3 0 0 3 10 50 0 Heden Zaterdag komt Poperinghe op tegenbezoek. We hopen dat de Yperlingen zich zullen inspannen om met klank de overwinning te behalen, die hen de eerste plaats in de algemeene rangschikking en den prachtigen uitgeloofden beker moet bezorgen. LIGGENDE PERS ZONDAG 26 FEBRUARI 1939 Om 2 uurBOESINGHE, bij A. Doom, zaal St Elooi: Oppervogel 50 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 15 fr.Boven de 40 schutters alle tweetal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 frank. Om 2 uur BECELAERE, bij Hector NoppeOp pervogel 80 fr.Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kal len, elk 25 fr. en 37 kleine vogels van 15 fr. voor 50 schutters. Daarboven al vogels van 12 frank. Inleg Om 2 uurZILLEBEKE-HOOGHE, bij J. Dewitte Oppervogel 60 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kal len. elk 20 fr. en 45 kleine vogels aan 10 fr voor 50 schutters. Daarboven al vogels van 12 frank. Inleg 13 fr. Om 3 1 uurROUSSELARE, in Den Oven Op pervogel 100 fr.Twee zijdvogels, elk 50 fr.Twee kal len, elk 30 fr. en 87 kleine vogels aan 20 fr. voor 100 schutters. Inleg 21 fr Zelfde schieting den Donderdag 2 Maart.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14