POLITIEKE UITZICHTEN HET HUIS SECERS MODEN MAGAZIJN DENTISTE Mm" Yandendriessche 4 BINNENLAND De nieuwe Regeering gevormd. Statiestraat, 62, IEPER. GROOTE KEUS VAN MODELHOEDEN voor het aanstaande zomerseizoen. BUITENLAND Vereenigde Staten. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië. Spanje. Polen. 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel, 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten door SPECTATOR Woensdag 22 Februari. Dinsdag middag is het eindelijk aan den Heer Pier lot gelukt eene regeering samen te stellen. De lijst der ministers ziet er als volgt uit Eerste minister zonder portefeuille heer Pierlot (kath.) Rechtswezen: heer De Schrijver (kath.) Openbare werken en Verkeerswezen: heer Hendrik Ma rek (kath.) Buitenlandsche Zaken: heer Soudan (soc.' Binnenlandsche Zaken heer W Eekeiers (soc.) Arbeid en Sociale Voorzorg: Wauters (soc.) Extra parlementaire ministers Financiën heer Gutt Landbouw en Ekonomische Zaken heer Richard. Openbaar Onderwijs: Prof. Blanquaert (soc.) van de Gentsche Universiteit LandsverdedigingLuitenant-generaal Denis. Koloniënnog te begeven aan een koloniale persona liteit Dit ministerie ziet er niet heel leefbaar uit en alles laat voorzien dat het dan ook van korten duur zal zijn. Bijna alle bladen zijn het d»ar over eens. De Nieuwe Gazetnoemt de regeering Pierlot een regeering van Carnaval. Wij wenschen Nationale po litie-; en niets wat op bestuurlijke scheiding lijkt. Geen splitsing van ministerie van openbaar onderwijs. Vol komen gelijkheid op taalgebied, alle gelegenheid en alle kansen voor de Vlamingen om in hun eigen taal een vol waardig eigen leven te leven maar steeds in het kader der Belgische Natie en der Belgische wetten. En eindelijk eens energiek optreden tegen alle besturen en ambte naren, die deze wetten saboteeren. De Gazet van Antwerpen zegtDe heer Pierlot ver- dient waarlijk den dank van het land omdat hij den moed niet heeft opgegeven, maar met de koppigheid van een Ardeenschen boer is blijven voortwerken tot de regeering er was. Geen groote zaken verwacht hij er van volgens zijn eigen verklaring en voor zoover wij hem kennen zal zijn regeeringsprogramma niet om vangrijk zijn en zuilen er geen vloeden van welspre kendheid uit zijn mond over de kamerleden worden uit gestort. Wie weet is het nog niet de beste manier om goed en lang te regeeren Wat noodzakelijk is, dat is dringend voorzien in de ekonomische en finantieele nooden van het land La Dernière Heure (lib.): «De parlementairen zijn van oordeel dat het gevormde kabinet een overgangs ministerie is. dat alleen moet dienen om uit het sukkel straatje te geraken. De nieuwe eerste minister heeft aan de pers verklaard, dat hij het vertrouwen van de ka mer niet zou vragen. La Nation BeigeDoor de zaak Marten van de baan te schuiven heeft de kabinetsvormer zijn re- _4eering samengesteld in staat van doodzondeDe zaak Martens is immers het symbool der vaderlands liefde. de toetssteen der Belgische eenheid zonder voor behoud en zonder bijbedoeling. Het voltrokken feit aanvaarden der verheerlijking der verraders zij het door nietsdoen of door stilzwijgen - is voor een eerste minister zijn macht bouwen op zijn eigen ondergang. Een zulkdanig ondernemer steunen zou medeplichtig heid zijn aan het verlagen en het ontmoedigen der openbare meening, die er het onvermijdelijk gevolg van zou zijn. Wij gelooven dus dat het kabinet Pierlot weinig levenskansen heeft. En wanneer weldra het ver toon eener politieke ontoereikendheid zich zal voegen bij dit eener niet te verontschuldigen ontkenning der politieke princiepen, dan zal kunnen gezegd worden dat het ministerie Pierlot alles heeft verloren ook de eer. Ontevredenheid bij de landbouwgroepen. In De Dag lezen wij dat een zekere ontevredenheid is waar te nemen bij de leden der landbouwgroepen van Ka mer en Senaat, omdat het departement van Landbouw opnieuw werd vastgekoppeld aan dit van ekonomische zaken. Verder zijn dezelfde parlementairen slecht te spreken over de benoeming, als hoofd van dit twee ledig departement, van den heer Richard, een der be stuurders van de SOFINA, die bekend staat als iemand die nauwe betrekkingen onderhoudt met de trusts en de groote bankinstellingen. Gevreesd wordt dat de nieuwe minister telkenmale wanneer een konflikt zal rijzen tusschen de levensbelangen van den landbouw en deze van de nijverheid, partij zal kiezen voor deze kringen waarin hij als persona grata beschouwd wordt, en waar hij talrijke vrienden telt. Indien de heer Pierlot deze malkontenten niet tot betere gevoelens weet te brengen, dan zal zijn ministerie aan dien kant ook al vast niet op den verwachten steun mogen rekenen. In ic Het Laatste Nieuws lezen wijZoodra de voorgenomen samenstelling van de nieuwe regeering werd bekend gemaakt, hebben verschillende parle mentsleden al hun indruk mede gedeeld, dat het hier geen oplossing geldt die kan stand houden en het beter ware er niet mee voor het parlement te komen. Van katholieken kant is het uitgesloten, dat er eensgezind heid zou bestaan om aan deze regeering den noodigen heeft de eer het geacht publiek te laten weten dat het vanaf ZONDAG 19 FEBRUARI een opent in de steun te verleenen. Anderzijds wordt ook in socialis tische groepen ondanks de uitgebrachte stemming geen geloof gehecht aan de leefbaarheid van een regeering, zooals deze nu wordt opgevat Van Liberale zijde werd vernomen, dat in plaats van een afwachtende houding aan te nemen er wel zou kun nen beslist worden tot een onmiddellijke oppositie De StandaardBij al de nationale verdeeldheden en splitsingen welke de haatkampagne van de beroeps patriotten der Fraternellen en Federatie van Vuur- kruisers gesteund door de Liberale partij in het land heeft gebracht voegde zich Maandag nog de verdeeld heid in het katholiek partijbestuur. Hier ook liep de lijn tusschen de Vlamingen eenerzijds die realistische politiek willen voeren, dus Parlementair regeeren zoo als het gaat zonder de liberalen, en anderzijds de Wa len en de Brusselaars die in de schaduw van tie libe ralen willen gaan staan. De heer Pierlot moest reke ning houden met de verdeelde meeningen der katho lieken, wat meebracht dat zijn tweeledig katholiek- socialistisch kabinet, praktisch onmogelijk werd. Daar er volstrekt een regeering moet komen om het hoofd te bieden aan de finantieele moeilijkheden, heeft de heer Pierlot zich dan aan het werk gezet in de richting van een zal*nkabinet. Het verschil tusschen de tweeledige regeering welke hij ontworpen had. en het zakenkabinet dat hij nu voorbereidt is echter alleen gelegen intwee of drie parlementsleden minder, twee of drie extraparlementaire bevoegdheden meer.» De Volksgazet: «Wij gelooven bovendien dat wij ten behoeve van de Waalsche socialisten dit citaat uit de gedenkschriften van Emiel Vandervelde kunnen put ten. waaruit blijkt dat onze betreurde leider volkomen op het standpunt van de kuituur autonomie stond. Dat men er zich trouwens voor hoede hierin (het gebruik van het Fransch in Vlaanderen) een argument tegen de taalgelijkheid en de kultuurautonomie. voor taan onaanvechtbare veroveringen, te beschouwen. Niets is meer gewettigd, dan deze eisch van het Vlaam- sehe volk ten opzichte van zijn mandatarissen. Het komt ons dus voor, dat de positie van onze partij zeer duidelijk is. Het geval Martens behoort tot het ver leden. Zij wenscht de normale regeling van de kuituur- vraagstukken. zij is bezorgd om de eenheid van het land en om zijn permanente weerbaarheid op alle gebied. Daarom ijvert zij voor een parlementaire oplossing var\ de regeeringscrisis, zoo spoedig mogelijk, zonder onderscheid of het een socialist of een katholiek is die er zich op toelegge. Wij kunnen dus niet aannemen dat er langs onzen kant ernstige moeilijkheden zouden kunnen oprijzen. En wij hopen dat men er in de Kamer zal in slagen de werkelijke bewuste meerderheid te doen ontstaan voor een regeering die bereid is de grondwet te eerbiedigen, op een parlementaire meerderheid te steunen en Bel gië te regeeren. Want een regeering moet er zijn alles zins. Spoedige bediening Genadige Prijzen (1271;) j Volgens de New-York Herald Tribune zouden Australië en Nederlandsch Indië in de Vereenigde "Sta ten talrijke militaire vliegtuigen hebben gekocht, ten einde zich te kunnen verdedigen tegen de Japansche expansiezucht in Azië. De heer Von Strauss, beheerder van de Duitsche Rijksbank, bevindt zich voor het oogenblik te New- York waar hij belangrijke besprekingen voert met de Amerikaansche financiers. In zijn eerste openbare rede verklaarde de heer E. D. Benesj dat de uiteindelijke overwinning der demo- kratische landen geen twijfel over laat, alhoewel een konflikt met de totalitaire staten onvermijdelijk is. In de kamer werd een wetsontwerp goedgekeurd waardoor 52 millioen dollar voorzien worden voor de versterking van de lucht en vlootbasissen in Alaska, in de Caribische zee en in den Stillen Oceaan. Bij monde van zijn gezant heeft Washington te Tokio opheldering gevraagd over de bezetting van het eiland Hainan. Als antwoord op de bezetting annuleerden de Philippijnen de pachtverdragen in de provincie Davao. waar uitsluitend Japanners wonen. Ook hebben de Vereenigde Staten de kredieten goedgekeurd om het eiland Palawa te versterken. Senator Nije, lid der legerkommissie bracht heftige kritiek uit op de buitenlandsche politiek van president Roosevelt. Volgens hem is het niet waar dat de Ver eenigde Staten in een oorlog zouden gewikkeld worden of een aanval zouden moeten vreezen. Betreffende de ophefmakende zaak van den verkoop van militaire vliegtuigen aan Frankrijk, hebben ver scheidene politieke tegenstrevers van Roosevelt open lijk de wettelijkheid en de onkrenkbaarheid van dien verkoop erkend en verdedigd. Tijdens het jaarlijksch congres over de Buitenland sche politiek, hetwelk door de Fordham universiteit in April zal gehouden worden, zal inzonder de verwezen lijking van een eenheidsfront voor godsdienstvrede in Noord- en Zuid-Amerika, besproken worden. Senator Reynolds legde tijdens een radiorede den na druk op het feit dat de Amerikaansche luchtvloot uit sluitend om verdedigingsredenen dermate wordt uitge breid. Te New-York hebben twintig duizend Nationaal So cialisten betoogd. Zes honderd droegen het bruin uni form en den hakenkruisarmband. Fanfaren speelden mi litaire marschen. terwijl jonge meisjes in partijuniform defileerden voor den leider Kuhn en zijn staf. Reusach tige opschriften als Stop de Joodsche overheersching in Amerika en Amerika ontwaak prijkten er. Ingevolge het gebrek aan werkkrachten, zouden de Duitsche overheden den acht urendag behouden maar de arbeiders zullen eerst veel later dan het nu gebeurt op pensioen worden gesteld. Tijdens een redevoering verklaarde Roosenberg dat Europa slechts waren vrede kennen zal, na al de jo den en hun nasleep vanv verderfelijk finantieel impe rialisme buiten de grenzen te hebben gezet. Hij richtte tevens hevige aanvallen tegen de katholieke en pro- testantsche kerk. Von Ribbentrop ontving gisteren Aschton Kwatkin. Engelsch afgevaardigde naar de Duits'eh EngelSChe eko nomische besprekingen, die zich ook met de restitutie der oud-Duitsche koloniën zullen bezig houden. De zoogezegde koop door het Rijk van een Finsch eiland, wordt formeel ontkend. Men acht nieuwe anti-joodsche maatregelen waar schijnlijk. zoo het komiteit van Evian geen akkoord zou weten te bewerkstelligen. De pers richt een hevigen aanval op Roosevelt die de politieke orde in Europa steeds in de war schopt, te vens luide om ontwapening roept. De Timesvoorspelt dat de trouwlooze inval op Hainan, den Japanners een onvoorzienbare schade zal berokkenen, wanneer Amerika en Engeland moe ge tergd hen met het machtige ekonomische wapen zullen gaan bestrijden. De Britsche anti-slavernij vereeniging waaronder ook de Aartsbisschop van Canterbury en Kardinaal Hinsley, aartsbisschop van Westminster, heeft er bij den eerste minister op aangedrongen, opdat, bij een gebeurlijke overdracht der koloniën, ook met het welzijn en de vrije verkiezing der inboorlingen zal rekening gehou den worden. De oprichting van een onpartijdige kom missie zou daar veel kunnen toe bijdragen. De Duitsch-Engelsche industrieele onderhandelingen zullen volgens de Times door de Britsche ministers Stanley en Hudson in persoon worden geleid. Beiden zullen zich in den loop van de maand Maart naar Ber lijn begeven. Lord Cecil heeft ter gelegenheid van de conferentie betoogd dat het oogenblik was gekomen voor de vrede lievende naties, gemeenschappelijk alles te doen om bij middel van een internationale overheersching het recht te doen zegevieren in internationale zaken Andere sprekers ijverden voor collectieve veiligheid. In Maart aanstaande wordt kolonel Beek te Londen verwacht. De Britsche konservatieve pers voert een hevige kam- pagne om van de regeering de erkenning van Nationa listisch Spanje te verkrijgen. Op het einde van Maart zal de heer Hudson parle mentair secretaris van het departement der overzeesche gebieden, zich naar Moskou begeven. In het Lager Huis verklaarde Butler dat nieuwe Ita- liaansche troepen naar Lybië zullen vertrekken hetgeen het Italiaansch garnizoen aldaar op het zelfde peil her stelt als voor het Britsch-Italiaansch akkoord. Het bezoek van Hudson aan Moskou wordt door de bladen beschouwd als een poging om de Engelsch- Russische betrekkingen op ekonomisch terrein uit te diepen en te ontwikkelen. Een diner aangeboden door Maisky, Russisch ambas sadeur te Londen, vereenigde in het Russische gezant schapsgebouw. Winston Churchill, lord Chilston, de Spaansche en Litauwsche ministers. Frankrijk heeft de bewaking van de gebieden in So mali, die in 1935 aan Italië werden afgestaan, door wien ze trouwens nooit bezet werden, aan stabiele militaire posten toevertrouwd, in plaats van zooals vroeger aan bewegende troepen. De Postboot Schunonceaux heeft Marseille verlaten met aan boord 225 soldaten met de noodige uitrusting, die de Fransche garnizoenen te. Dji- boeti zullen gaan versterken. De pers wijst er op dat de Sowjets zich meer en meer meegaande toonen, zooniet inzake toenadering, dan toch wat betreft ekonomische en zelfs politieke samenwer king, met de as Rome-Berlijn-Tokio. De Amerikaansche diplomatieke kringen te Parijs logenstraffen ten stelligste het gerucht, als zou de Ame rikaansche ambassadeur tijdens zijn onderhoud met Bonnet, zich tegen een spoedige erkenning van Franco hebben gekant. De pers is van oordeel dat Engeland, wijl inzake de inlijving van Nationale vrijwilligers op de verhoopte 1.600.000 er zich slechts 170.000 hebben aangemeld, ge dwongen zal worden den militairen dienstplicht in te voeren. In het dagblad van graaf Ciano, schreef Giovani Ansaldo dat vooral de Vereenigde Staten met Roosevelt aan het hoofd de demokratische oorlog machine trach ten aan den gang te krijgen. Maarschalk Badoglio is naar Lybië vertrokken. Men voorziet dat nog meer troepenversterkingen zullen ver trekken. Graaf Ciano heeft trouwens de Engelsche re geering van de juiste opdracht der zaken op de hoogte gesteld, en Frankrijks versterkingen in Tunis dwingen Italië tot tegenmaatregelen. Naar verluidt zou tijdens het onderhoud tusschen graaf Ciano en lord Perth, bijzonder de Italiaansche troepenversterking in Lybië, en de hevige anti-Fransche perskampagne in Italië, besproken zijn geworden. Leon Berard heeft generaal Jordana op de hoogte ge steld van den toestand in Frankrijk, aangaande de er kenning van de Burgosregeering Men denkt dat Berard spoedig zal terugkeeren om Bonnet over zijn eerste re sultaten in te lichten. Sommige bladen melden dat La Passionaria in een kelder te Barcelona zou zijn aangehouden door de Nationalisten. In Poolsche kringen loopt het gerucht dat er eerst daags wijzigingen zullen plaats hebben in de regeering. De ministerpresident Skladkowski zou het ministerie van binnenlandsche zaken toevertrouwen aan generaal Janusz Gluzchowski, vice minister van oorlog of aan kolonel Wenda van de Nationale Unie. liet tandheelkundig kabinet van TW—IMWKIll MMWWWUÉT Jiff IMUMaUM

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4