RAPH Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet Gemeenteraad van Yp e r 5 vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- O o kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. O Verslag der zitting van 20 Februari 1939. De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Delahaye en Biebuyck, schepenenJvr. Cornillie. de Heeren Muiier, Seys, Missiaen, Michiel, Vergracht, Van Alleynnes. Lahaye en Notebaert, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer schepen Lemahieu en de Heer Pattyn hebben zich laten verontschuldigen daar zij, wegens ziekte, in de onmogelijkheid zijn de zitting van dezen avond bij te wonen. I. Eedaflegging van een nieuw verkozen Gemeen teraadslid. M. Vanderghote. Het eerste punt onzer dagorde was de eedaflegging van een nieuw verkozen gemeen teraadslid, doch heden hebben wij een brief ontvan gen van den Heer Jerome Leur.idan die ons laat weten dat het hem door ziekte niet mogelijk is op de zitting van dezen avond tegenwoordig te zijn. Bij dit schrij ven is een geneeskundig getuigschrift gevoegd. Daar het thans de tweede maal .is dat de nieuwe gemeente raad vergadert, vraag ik aan den raad de ziekte van den Heer Leuridan, door een geneesheer bevestigd, als een gegronde reden zijner afwezigheid te willen aan vaarden. ten einde hem niet als ontslaggever te moeten aanzien. De raad stemt hiermede in, en de Heer burgemeester, rechtstaande, vervolgt dan Het heeft Zijne Majesteit den Koning behaagd mij als burgemeester van Yper te herbenoemen en op 14" dezer heb ik den eed in de handen van den Heer Gouverneur van West-Vlaanderen afgelegd. Nu dat de gemeente raad opnieuw bepaald samengesteld is, houd ik er aan u allen geluk te wenschen en welkom te heeten. De be volking .van Yper heeft ons voor een termijn van zes jaar het bestuur van stad en de behartiging der gemeen schappelijke belangen toevertrouwd, ik hoop dat wij samen met offervaardigheid, in een geest van weder- zijdsche verdraagzaamheid en vrij van alle politieke opvattingen ons van onze taak zullen kwijten en het welzijn der bevolking zullen betrachten tot meerder voorspoed van Yper. II. Processen-verbaal der zittingen van 19 en 20 December 1938 en 9 Januari 1939. De Heer secretaris geeft lezing dier processen-verbaal, die beurtelings zonder opmerkingen goedgekeurd wor den. M. Vanderghote. Ik geef thans het woord aan den Heer schepen van den burgerstand om lezing te geven van het verslag over de beweging der bevolking van Yper gedurende het jaar 1938. M. Delahaye. De beweging der bevolking in 1938 was de volgende Geboorten van personen gehuisvest te Yper: manne lijke 121, vrouwelijke 106, samen 227. Geboorten van personen in een andere gemeente ge boren maar gehuisvest te Yper mannelijke 3, vrouwe lijke 2, samen 5. Geboorten van personen in een andere gemeente ge huisvest mannelijke 40, vrouwelijke 38, samen 78. Totaal g-boorten van personen gehuisvest te Yper mannelijke 124, vrouwelijke 108, samen 232. Huwelijken 92. Echtscheidinigen 6. Overlijdens van personen werkelijk gehuisvest te Yper mannen 103, vrouwen 104, samen 207. Overlijdens van personen in een 'andere gemeente overleden maar werkelijk gehuisvest te Yper mannen 7, vrouwen 7, samen 14. Overlijdens van personen gehuisvest in een andere gemeente: mannen 49, vrouwen 63, samen 112. Totaal overlijdens van personen werkelijk gehuisvest te Ypermannen 110, vrouwen 111, samen 221. Intredingen door woonstveranderingmannen 347, vrouwen 499, samen 846. Totaal intredingen door woonstverandering 846. door geboorte 232, samen 1078 Uittredingen door woonstveranderingmannen 390, vrouwen 476, samen 866. Totaal uittredingendoor woonstverandering 866, door sterfgeval 221, samen 1087. Er is dus een vermindering van 9 personen tusschen •den 31-12-1937 en 31-12-1938. Bevolking op 31 December 193716.137. Bevolking op 31 December 193816.128 Kiezerslijsten 1938-1940 Parlementskiezers4712, waaronder 13 vrouwen. Gemeenteraadskiezersmannen 4610, vrouwen 5580, :samen 10.190. Vreemdelingen gehuisvest te Yper Fransche 249, Britsche 265, Duitschers 13, Nederlan ders 18, Italiaanders 19, Spanjaarden 8, Hongaren 11, Luxemburgers 4, Grieken 3, Polen 1, Zwitsers 10, Tjeco- Slovaken 3, Amerikanen 25. Samen 629. III. Carnaval Politieverordening. M. Vanderghote. In uitvoering van het bestaande gemeentereglement heb ik in datum van 13 Februari 1939 de volgende politieverordening getroffen. De burgemeester Gezien het gemeentereglement van 19 Oogst 1876, herzien door de beraadslagingen van den Gemeenteraad van 18 Januari 1913 en 8 Maart 1924 Gezien de hoogdringendheid Besluit Het dragen van het masker is verboden op 19 Fe bruari 1938. De overtreders zullen vervolgd en gestraft worden met de voorziene Politiestraffen. De Politiecommissaris is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. Het verbod, in dit besluit bevat, was dus alleen toe passelijk op Zondag laatstleden en dit om reden'dat de gemeenteraad dezen avond moest vergaderen en hij bevoegd is om te besluiten zoo dit verbod ja dan neen voor de volgende carnavaldagen moet gehandhaafd blij ven. Ik stel dus thans aan den gemeenteraad voor het genomen besluit te willen goedkeuren en dan nader hand te zeggen zoo het bestaande politiereglement op het dragen van het masker moet afgeschaft ofwel be houden worden. Ik stel dan eerst voor het getroffen be sluit. waarbij het dragen van het masker Zondag laatst verboden was, te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck. Jvr. Cornillie, de Heeren Muiier. Seys. Notebaert en Van derghote neen de Heeren Vergracht, Van Alleynnes en Lahayeonthouden zichde Heeren Missiaen en Michiel. M. Vanderghote. En nu vraag ik aan den gemeente raad wat er voor de volgende carnavaldagen van dit jaar moet gedaan worden. M. Van Alleynnes. Welk is het advies van het sche pencollege M. Vanderghote. Het schepencollege heeft daarover weinig of niet beraadslaagd. Mijn gedacht is dat de huidige moeilijke toestand waarin het land verkeert en de crisis die de nering zwaar treft in princiep het be houd van dit verbod niet meer verrechtvaardigen, maar dat in alle geval, vooraleer dit verbod op te heffen, er voorafgaandelijk een studie zou moeten gedaan worden van de kwestie om de middelen op te zoeken van aard om alle mogelijke wanordelijkheden te vermijden. Per soonlijk stel ik voor dit jaar nog het verbod te hand haven. M. Lahaye. Met betrek op dit derde punt der dag orde, wensch ik mijn spijt uit te drukken over het feit dat de gemeenteraad daaromtrent niet vroeger geraad pleegd werd. Inderdaad, de eerste carnavaldag werd nu reeds gevierd binnen de perken der oude verordening, en wij hebben bestatigd dat deze eerste carnavaldag niet meer vermaak, niet meer gewin aan ons volk heeft verschaft dan een eenvoudigen anderen Zondag. De doorslechte economische toestand verplicht ons naar nieuwe en meer moderne verweermiddelen uit te zien, ten einde ons volk eenigszins de heerschende crisis te doen vergeten, meer geestverheffend vermaak te ver schaffen en ten einde ook de neringdoeners beter en meer te steunen. Er moet iets grootscher op touw ge zet worden dan kleine feesten die steeds een privaat karakter behouden en weinig aarde aan den dijk bren gen. Er dient uitgezien naar het op touw zetten van echte volksfeesten. Gansch onze carnavalfeesten zijn tegenwoordig zeer banaal, het zijn geen volksfeesten meer, ze brengen geen winst op voor de neringdoeners, geen steun voor den middenstand. Ze missen alle ori ginaliteit, en waarom Omdat het dragen van het mas ker in het openbaar verboden is. Men kan zich maar moeilijk een roomsch katholieke kerk inbeelden zon der paus, en zoo ook kan men zich moeilijk een earna- valfeest voorstellen zonder maskers. (Gelach). M. Vanderghote. Dit is wat ver gezocht. M. Lahaye. Ja, misschien wel, doch gij moogt volledige geruststelling hebben. De Yperlingen zijn geen kwaaddoeners, geen booswichten, geen godde- looze menschen, en het dragen van het masker zal voor hen geen aanleiding daarstellen om slechte of godde- looze daden te verrichten. Moest ik daaraan twijfelen, dan zou ik dë eerste zijn om de toelating van het dra gen van een masker te bekampen. Daarom vraag ik aan den gemeenteraad om de toelating van het dragen van een masker te verleenen. Ik ben van meening dat mijn voorstel hier zal gesteund worden door de socialistische en nationalistische mandatarissen en eveneens door de jongere katholieke raadsleden die een meer gezonden, een meer modernen kijk hebben op het leven dan hun oudere politieke broeders. M. Delahaye. Wanneer de Heer Lahaye daar zoo even sprak van geestelijke genoegens die de carnaval zou verschaffen, dan overdacht ik dat het spijtig is dat de Heer Lahaye over een twintigtal jaren de voordracht niet bijwoonde van vader Anseele tegen het dragen van het masker. Geheel zijn thesis tegen het maskeren was juist opgebouwd op de verheffing van den arbeiders stand. Ik vind dat het niet noodig is hier te Yper het dragen van het masker toe te laten. Sedert enkele ja ren hebben wij hier reeds een carnavalstoet en ik vind dat deze stoet reeds veel nering brengt in de stad. Voor wat dus de vraag betreft van het dragen van een mas ker. ben ik er tegen. M. Missiaen. Het spijt me aan onzen liberalen col lega te moeten zeggen dat hij op onzen steun ten voor- deele van zijn voorstel niet moet rekenen, en dit niet om wille van de kwestie van het princiep dit willen wij liever hier niet bespreken doch om wille der kwestie van opportuniteit. Het is juist de reden die de Heer Lahaye in het begin van zijn betoog heeft aange haald, namelijk de heerschende economische crisis, die ons aanspoort ons te verzetten tegen het dragen van het masker, tegen alle nutteloos geldverteer. Het is ontegensprekelijk dat maskeren geld kost en het is ook overbekend dat onder deze die zich het meest aange trokken gevoelen om te maskeren en geld te verteren, zich juist deze bevinden die het meest geld noodig heb ben Dat zij die reeds niet genoeg hebben om zich be hoorlijk te voeden en te kleeden, alzoo hun geld ver kwisten in slemp- en braspartijen, dat kan ik niet goed keuren. Men zegt ons, gij moet denken aan den mid denstand. Doch ik denk er aan en dit is nog een reden te meer om mij tegen het maskeren te verzetten. Im mers, wanneer men de menschen, die de grootste moeite hebben om de twee einden van 't jaar aan elkaar te knoopen. alzoo nuttelooze uitgaven laat doen. dan is het juist de middenstand die daarvan de gevolgen zou dragen, aangezien die menschen dan niet meer zouden kunnen betalen voor de voedingswaren die zij noodig hebben en voor al de overige artikelen die zij toch bij de handelaars zouden moeten gaan halen. Ik beken dat de carnavalfeesten voor een deel van den middenstand zouden voordeelig zijn. doch wat de eenen zouden ver dienen. de anderen zouden het verliezen Ik ben van oor deel dat het thans het oogenblik niet is om het dragen van het masker toe te laten. Ik ben t'akkoord voor het inrichten van geestverheffende feesten, maar niet voor het maskeren. M. Notebaert. Het is ons ook niet mogelijk het ge dane voorstel bij te treden en dit om de redenen door de vorige sprekers aangehaald, redenen die wij vol ledig biitreden, Ik wil hier echter nog bijvoegen dat het ons pijnlijk getroffen heeft den Heer Lahaye zoo een gewaagde vergelijking te hooren uiten, waaraan wij ons niet verwachtten. Ik verzoek hem in 't vervolg hier de gevoelens van andersdenkenden te eerbiedigen. M. Vanderghote. Indien er geen andere bemerkin gen meer zijn, leg ik het voorstel van den Heer Lahaye. om on 21 Februari en op Halfvasten te mogen maskeren, ter stemming. Stemmen ja de Heeren Vergracht. Van Alleynnes en Lahaveneende Heeren Delahaye. Biebuyck, Jvr. Cornillie. de Heeren Muiier. Seys, Missiaen. Michiel, Notebaert en Vanderghote. M. Vanderghote. Thans stel ik voor de verordening zooals vroeger goed te keuren waarbij het dragen van het masker verboden is op 21 Februari en od Halfvas ten 1939. Stemmen ja de Heeren Delahave, Biebuyck Jvr. Cornillie, de Heeren Muiier, Seys, Notebaert en Van derghote neen de Heeren Vergracht, Van Alleynnes en Lahaye onthouden zichde Heeren Missiaen en Michiel. IV. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. Het schepencollege^ stelt voor het bedrag, te betalen ten voordeele der armen, te bepalen op de totale som van 7994 fr. 35 voor de grondvergun ningen die gedurende het laatste kwartaal 1938 aange vraagd werden Dit voorstel wordt 'eenparig bijgetreden. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slaging van pacht. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van 6 December 1938 een beraadslaging genomen over de vraag ingediend door Ollevier Servaes om met 1 October 1939 ontslagen te worden van de pacht van een perceel land van 1 ha. 64 a. 80 ca., gelegen te Voormezeele Hij had deze pacht in 1936 overgenomen van zijn vader Ollevier Charles, die ze had aangegaan op 1 October 1934. De pacht moest nu enkel ten einde loopen op 30 September 1944, doch gezien Ollevier Servaes ook pachter is van een andere hofstede die hij met October aanstaande moet verlaten en het hem dus onmogelijk is die partij land voorts uit te baten, gezien anderzijds dit perceel land vóór den oórlog reeds verpacht was bij de hofstede thans uitge baat door Lemahieu Hector, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand, ten eerste. Ollevier Servaes te ontslaan van zijn pacht met 1 October 1939. en ten tweede, dit perceel land opnieuw te voegen bij de hof stede van Lemahieu Hector, landbouwer te Voormezeele. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies over deze beraadslaging uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heeren Missiaen en Notebaert, leden der Commissie van Open baren Onderstand, die zich in die hoedanigheid ont houden. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Aan koop van land. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft den 15 November 1938 de volgende beraadslaging genomen Herzien de beraadslaging van 6 September 1938, waarbij besloten werd een perceel zaailand van 78 a. 90 ca., gelegen te Zillebeke, aan te koopen indien de prijs zekere som niet overtrof, gezien de openbare verkooping plaats had op 21 September li en dit land aangekocht werd voor de som van 13.000 fr., verhoogd met 2.210 fr. voor kosten, 't zij samen voor de som van 15.210 fr., gezien dit land volgens schatting van den Heer Ontvanger der Domeinen een waarde heeft van 19.075 fr. en de aankoopprijs dus niet te hoog is, gezien er tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo geen opmerkingen gemaakt werden, besluit de noodige goedkeuring van dezen aankoop aan de be voegde overheid te vragen. Het schepencollege stelt voor dit goed te keuren. De raad treedt dit voorstel bij. Alleen de Heeren Mis siaen en Notebaert onthouden zich: VIL Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van land. M. Vanderghote. In datum van 11 October 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand na eraan de noodige ruchtbaarheid gegeven te hebben, overgegaan tot de openbare verpachting voor 9 naeen- volgende jaren van twee loten zaailand gelegen te Zil lebeke. Het eerste lot. zijnde 44 a. land gelegen langs de Zantvoordestraat. werd toegewezen aan Donche Ca naille, en het tweede lot, zijnde 34 a. 70 ca. zaailand, ge legen dicht bij het Kanadeesch monument, werd toege wezen aan Leroy Germain, voor de som van 250 fr. 's jaars. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies uit te brengen. De raad bréngt nogmaals dezelfde stemming uit als zooëven. VIII. Commissie van Openbaren Onderstand Verkoop van grond. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in datum van 29 November 1938 be sloten de onteigening goed te keuren van 3 ha. 4 a. 23 ca. weide, te nemen uit perceel sectie A Nr 299 te Zuydschote, en dezen grond aan den Belgischen staat af te staan voor het verbeteren van het benedenpand der vaart Yper-Yzer. Deze grond heeft volgens schatting een waarde van 55.000 fr. de hectare en de prijs die ervoor geboden wordt bedraagt de som van 197.550 fr. alle vergoedingen inbegrepen, zooals 2065 fr. vergoe ding voor den dijk en 3060 fr. voor de afsluiting of 510 loopende meter afsluiting aan 6 fr. den meter. daar. gezien deze weide thans niet meer aan de vaart zal palen, het noodig is er een afsluiting te plaatsen. Daar deze onteigening van openbaar nut is en de Commissie van Openbaren Onderstand erdoor niet benadeeligd wordt, besluit zij den afstand te doen mits de totale som van 197.550 fr. Het schepencollege stelt voor hierop eveneens een gunstig advies te verleenen. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden De Heeren Missiaen en Notebaert onthouden zich. IX. Commissie van Openbaren Onderstand Op bouw van huisjes voer behoeft'een Plannen Be stek Lastenkohier. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring van het lastenkohier. plan en bestek van 12 huisjes te bouwen voor de behoeftigen. goedkeuring aangevraagd door de Commissie van Openbaren Onderstand, die den 10 Januari 1939 de volgende beraadslaging heeft ge troffen Gezien het bij beraadslagingen van 23 Novem ber 1937 en 12 Juni 1938 besloten werd over te gaan tot den opbouw van 12 huisjes voor behoeftigen. wordt thans besloten het lastenkohier, plan en bestek voor ad vies te zenden aan den gemeenteraad, met verzoek den bundel daarna voor goedkeuring aan de hoogere over-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5