K0FFIES en CHIC0FEI met PFEMIEN Christiaens Devolder - Kortrijh Wilt u geld winnen C. BASTIL ZOON Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 6 H. H. Eigenaars, Handelaars en Aannemers, BUKKERSTRAAT, 1, T/S. heid over te maken. Het schepencollege stelt voor hier- i op een gunstig advies uit te brengen. De raad brengt nogmaals dezelfde stemming uit als voor de vorige punten. X. Commissie ran Openbaren Onderstand - Proces- verbaal van cnderzoek der kas 4' kwartaal 1938. M. Vanrferghote. Het onderzoek der kas van den Openbaren Onderstand werd, voor het laatste kwartaal 1938, gedaan op 29 December 1938. De ontvangsten be- dragen de som van overschot der rekening van 1937, 247.425 fr. 24ontvangsten voor 1938. 2.627.100 fr. 35. en voorloopige ontvangsten 19.334 fr. 90. 't zij in 't ge heel 2 893.860 fr. 49. De uitgaven bedragen 2.837.727 fr. voor 1938 2.526 fr. 20 voor 1939, en 487 fr. 44 voorloo- p.ge uitgaven, 't zij te zamen de som van 2.840.740 fr. 64. zoodat er een batig slot is van 53.119 fr. 85. XI. Nieuw stationgebouw gewijzigd plan. M. Vanderghote. Op verzoek der Nationale Maat schappij van Spoorwegen moeten wij thans het plan. dat een kleine wijziging onderging, opnieuw goedkeuren. Ik denk dat het eerste ontwerp misschien ;.wat beter was dan hetgeen nu voorgesteld wordt Het schepencollege stelt voor deze wijziging te aanvaarden en het plan goed te keuren, ten einde met deze zaak eens gedaan te maken. Verscheidene raadsleden nemen hierop inzage van het gewijzigd plan en van een foto van het uitzicht der toekomstige statie, stukken die bij den bundel gevoegd waren. M. Missiaen. Ik zal mijn oordeel niet zeggen over het plan. omdat ik er geen kennis van heb en omdat ik ook het vorige plan niet ken, doch ik wil hier, ter gelegenheid dezer bespreking, een andere kwestie be handelen die. alhoewel zij voor het volgende punt der dagorde te pas kan komen, ook hiermede betrekking heeft. Ik heb de gelegenheid niet gehad de stadsbe- grooting voor 1939 te bespreken noch te onderzoeken, zoodat ik, evenals een groot deel der andere leden van den gemeenteraad, de algemeene politiek niet ken welke j het schepencollege zinnens is te volgen Het zal dus mogelijks meermaals gebeuren dat wij in de volgende i zittingen verplicht zijn over de algemeene politiek van het schepencollege te spreken. Ik heb het vroeger plan der statie niet gezien en ik zou thans willen weten of er daar schuilplaatsen voorzien zijn tegen luchtaanvallen 1 Als dit niet voorzien werd, dan zou ik vragen dat het schepencollege daarop de aandacht zou willen vestigen van het beheer der spoorwegen opdat het onderzoeke zoo het niet mogelijk is daar in de statie, terwijl men ze nog moet bouwen, eenige bomvrije schuilplaatsen te voorzien. Dit ware in alle geval gewenscht, want we mogen het nu graag hebben of niet, we leven in een ge vaarlijken internationalen toestand en ik heb den in druk dat een gewapend conflict zal losbreken. Het ware echter te wenschen dat zulks kon vermeden worden. Ziet eens wat al de landen doen, en dit moeten we ook doen. want de luchtwapens zijn van de gevaarlijkste die bestaan. Overal wordt daaraan de grootste aandacht gewijd, in gansch de wereld worden sinds jaren reeds in alle landen schuilplaatsen gemaakt ter bescherming van de bevolking. Hier in België stelt zich dit vraag stuk eveneens, en wij hebben dit onlangs nog gevoeld in September 11. Moest er een oorlog uitbreken, wat zou er met de bevolking van stad gebeuren In het begin van den winter van verleden jaar hebben wij hier boven de stad een schijnaanval gehad, doch moest dit nu eens een werkelijken aanval geweest zijn, wat had er dan gedaan geweest Hier bestaat er nog niets voor de be scherming der bevolking. Over een paar maanden werd door het parlement een krediet gestemd van 600 mil- lioen, en een tweede krediet van 600 millioen zal vol gen. zoodat de regeering alzoo een krediet van een mil liard 200 millioen zal besteden niet alleen aan den aan koop van vliegmachienen en afweergeschut, maar ook voor het bouwen van schuilplaatsen. Wanneer de stad er vroeg bij is, dan zal zij mogelijks van breede toelagen kunnen genieten voor het oprichten van de noodige schuilplaatsen, want zooals altijd zijn het de eerste die het best bediend worden. Het is immers altijd dezelfde historie, wanneer er geld is, wordt er uitgegeven. Ik wensch dan ook dat de stad Yper insgelijks een politiek van bescherming der burgerlijke bevolking tegen lucht aanvallen zou volgen. Mijne vraag geldt evenzoo voor de op te richten statie als voor de jeugdherberg, waar van de opbouw, die besloten werd, ook een gelegenheid is om daar schuilplaatsen te voorzien. Ik wensch dat het stadsbestuur zich met die kwestie zou bezighouden en dat de stad zelf alles gebruike en inrichte wat daartoe kan dienen en ook de bevolking van nu reeds aanduide waar zij zich veilig tegen mogelijke luchtaanvallen kan beschermen. Het is niet wanneer het gevaar reeds bo ven ons hoofd hangt dat er nog afdoende maatregelen kunnen genomen worden, dit moet op voorhand gedaan zijn. Ter gelegenheid van den opbouw der statie en der jeugdherberg kan er, met behulp der toelagen van de regeering. een eerste poging gedaan worden om schuil plaatsen in te richten. Vooral de statie is, in geval van oorlog, een groot mikpunt en daarom is zij zeer geschikt om als schuilplaats ingericht te worden. M. Sevs. Ik zou niet vragen dat de statie als schuil plaats ingericht worde voor de burgerlijke bevolking. Misschien alleen voor het personeel, daarmede ben ik t'akkoord, maar niet voor de burgerlijke bevolking, want dit ware alzoo de menschen plaatsen daar waar het meeste gevaar dreigt. M. Missiaen. En de menschen dan die den trein moeten nemen, hoe zult gij deze personen beschermen M. Seys. Hoe dikwijls zou het gebeuren dat de menschen dan den trein nemen Voor de jeugdherberg ben ik ermede t'akkoord, doch voor de statie denk ik dat het best ware daar alleen een schuilplaats te voorzien voor enkele reizigers en voor het personeel M. Vanderghote. Het eerste plan der statie voorzag een uitgave van ongeveer 40.000 fr. voor het inrichten eener sanitaire cel die in geval van luchtaanval als schuilplaats had kunnen dienen. Wat de politiek van het schepencollege omtrent deze zaak betreft, de daarvoor aangestelde commissie heeft zich reeds dikwijls met de kwestie bezig gehouden en meermaals vergaderd. Zij is in het bezit van de noodige documentatie, doch het al gemeen oordeel is dat er moeilijk iets kan gedaan wor den zonder er veel geld aan te moeten besteden. De werking is in gang, maar de moeilijkheid is de noodige financieele middelen te vinden. De kazematten hebben in 1914 stand gehouden, doch nu met bommen van 3 a 400 kg. die van uit een vliegtuig geworpen worden, zou den de kazematten niet den minsten weerstand kunnen bieden en ineenstorten als huizen. Een schuilplaats is Laat NU uwe huizen van binnen SCHILDEREN aan de voordeelig- ste voorwaarden en verzorgd uit gevoerd, wendt u in volle ver trouwen tot de Firma Als reklaam, speciaal lage prijzen voor deze maand. Die ons bezoekt zal ook bezocht worden. (1236) om zeggens een gebouw op zijn eigen en kan niet aan gepast worden aan iets dat reeds bestaat. Ten minste hier te Yper bezitten we geen gebouwen die daarvoor zouden kunnen ingericht worden. Voor een schuilplaats immers moet de noodige ventilatie voorzien worden, alsmede speciale deuren en andere toestellen, zoodat dit niet kan aangepast worden aan iets dat reeds bestaat. Wij ver liezen echter die kwestie niet uit het oog en zullen het mogelijke doen als wij daarvoor de noodige toelagen der regeering kunnen bekomen. Wat de jeugdherberg betreft, er bestaat daarvoor thans een plan dat sedert maanden reeds is goedgekeurd. De aanbesteding zal binnen kort uitgeschreven worden en ik vrees dat wij, wanneer wij nu nog een vraag indienen om er veran deringen aan te brengen, de jeugdherberg niet meer zullen bekomen. Volgens mij is de emigratie naar den buiten het beste middel dat voor de bescherming van de bevolking kan aangewend worden. Ten andere, het risico hier te Yper is niet zeer zwaar wat het gevaar van vliegtuigen betreft. Wat zouden ze te Yper bom bardeeren M. Missiaen. De kruiswegen. M. Vanderghote. Ik meen dat er interessanter plaatsen zijn in België. M. Missiaen. Ik wil het gevaar niet overdrijven ten einde geen paniek bij de bevolking te zaaien, doch in dien ik aandring, dan is het omdat ik goed geplaatst ben om te weten wat er gebeurt. De regeering heeft on middellijk een krediet van 600 millioen gevraagd en dit met het doel ze aanstonds te gebruiken. Wanneer gij nu de vraag niet doet om een toelage te bekomen, dan weet men niet of gij van zin zijt iets te doen Dit krediet van 600 millioen is niet alleen bestemd voor af weergeschut, doch ook voor schuilplaatsen. Gij moet u geen begoocheling maken aangaande de uitwijking der bevolking uit stad. Wanneer men de stad zal komen bombardeeren, zal men u geen 24 uren op voorhand verwittigen, en ten andere wat voorziet gij dan te doen met de kinderen, de zieken, de ouderlingen Ik vraag niet dat gij nu zoo maar binnen de veertien dagen het noodige zoudt doen, doch, indien er een commissie be staat. ik vraag dat ze dan werke en dat ze onderzoeke wat hier onder dit opzicht kan gedaan worden. M. Vanderghote. Wij zullen de speciale commissie aansporen de studie ijverig voort te zetten. Allen, die er belang in stellen, zijn welkom in deze commissie. Ik stel thans voor het plan der statie goed te keuren zoo als het ons voorgesteld wordt, ten einde die zaak niet opnieuw te verachteren. Stemmen jade Heeren Delahaye. Biebuyck, Jvr, Cornillie, de Heeren Muiier, Seys, Missiaen. Michiel, Notebaert en Vanderghote Onthouden zich de Heeren Vergracht, Van Alleynnes en Lahaye. XII. Jeugdherberg plannen lastenkohier beschrijving. M. Vanderghote. Wij hebben de verzekering gekre gen dat de toelagen, die wij voor den opbouw der jeugd herberg van de verschillende ministerieele departemen ten zullen ontvangen, honderd per honderd der uitgaven zullen bedragen. M. Mulier. Dit werk wordt dus gesubsidieerd door den Staat Er is zeker een omzendbrief toegekomen die zegt dat de werklieden van stad mogen gebruikt wor den M. Vanderghote. Neen, dit werk zal uitgevoerd worden onder de algemeene voorwaarden van het las tenkohier van den Staat, doch voor het herstel der ves tingsmuren is het voorzien dat alleen Ypersche werk lieden mogen gebruikt worden. M. Mulier. Ik zou willen aandringen opdat er van langs om meer Ypersche werklieden zouden gebezigd worden voor de werken die hier uitgevoerd worden. Thans zijn het meestal vreemdelingen die hier aan den arbeid gesteld worden en onze werklieden komen on derkruipen. Ik vraag dus dat er zou gezorgd worden om meer eigen volk aan het werk te stellen. M. Vanderghote. Dit betreft hier een werk dat uit gevoerd wordt op naam der stad voor rekening van een derden persoon M. Mulier. t'Akkoord, doch een goed woordje van u en van de schepenen kan er meer aan doen dan van ons. M. Missiaen. Voor werken die uitgevoerd worden met toelagen van den Staat is het niet toegelaten der gelijke beperkingen te voorzien, omdat die werken door geheel het land betaald worden. M. Mulier. Gij verschilt dan van gedacht met een uwer collega's uit het parlement die mij het anders ver zekerde. M. Missiaen. Hij heeft u verkeerd ingelicht. M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde plannen, lastenkohier en beschrijving te willen goed keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XIII. Onderhoudswerken aan de grintwegen Nrs 7, 8, 10, 11 en 17 Openbare aanbesteding Proces-ver- baal Goedkeuring. M. Vanderghote. De aanbesteding der onderhouds werken aan de grintwegen nummers 7, 8. 10, 11 en 17. die den 17 Januari 1939 plaats had. heeft de volgende bemerkingen uitgelokt van den Heer ingenieur van den technischen dienst der provincie, die de zaak onderzocht. De ingezonden aanbiedingen bedragen, na verbetering, de volgende sommenRogghe Georges. Wytschaete, 22 002 fr. 40 Derycke Henri, Yper, 21.586 fr. 80 Menu Albert, Wytschaete, 22.049 fr. 40; Mahieu Henri. Yper. 24.447 fr. 00. en Defever Jules, Yper, 26.010 fr. 80. De opmerking door den Heer arrondissementsingenieur ge maakt, is dat de laagste aanbieder niet in orde is daar zijne ingediende eenheidsprijslijst niet op zegel is ge maakt. Het schepencollege stelt voor den Heer Derycke Henri, van Yper. als aannemer te aanvaarden. Er is maar een verschil van 130 fr. M. Seys. Is dit het voorstel van den Heer inge nieur M. Biebuyck. Neen. de Heer ingenieur doet geen voorstel. Op vraag van den Heer voorzitter wordt het aan bod van M. Derycke eenparig goedgekeurd. XIV. Dickebuschvijver meerdere werken bestek en plan. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring van het bestek en plan van eenige bijkomende werken die aan Dickebuschvijver moeten uitgevoerd worden Er is daar een open afleidihgskanaal dat op een afstand van 160 m. lengte in zeer slechten grond is aangelegd zoodat het te vreezen is dat wij daar gedurende lange jaren veel onderhoud zullen te doen hebben, daar dit deel van het kanaal nooit in staat zal zijn om het wa ter af te leiden naar de beek. Dit zal nadeel berokkenen aan de aanpalende gronden der aldaar gelegen hof stede. Er bestaat immers gevaar dat de oevers van het kanaal gedurig instorten, zoodat wij daar groote kosten van onderhoud en tevens veel moeilijkheden zouden hebben. Wij hebben dit punt voorgelegd aan den Heer ingenieur van den technischen dienst der pro vincie, die voorstelt dit kanaal daar op dien afstand van 160 m. met groote buizen toe te leggen Dit werk zou volgens schatting ongeveer 150.000 fr. kosten, waar op wij dezelfde toelage van Staat en provincie zouden krijgen als voor de werken aan Dickebuschvijver. In dien dit werk goedgekeurd wordt, dan zal de aanbeste ding ervan uitgeschreven worden. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. XV. Electrische leiding Kabien Aankoop van grond. M. Delahaye. Verleden jaar werd door den gemeen teraad gestemd de electrische leiding langs den Zonne- bekesteenweg uit te breiden, ten einde ook den Ver- lorenhoek en de Rousselarestraat te kunnen bedienen. De leiding ligt nu reeds tot aan den Verlorenhoek. doch om de bewoners aldaar van electriciteit te kun nen laten genieten, zijn wij verplicht er een transfor- matiekabien op te richten. Om dit te doen hebben wij onderhandelingen aangeknoopt met den eigenaar van een stukje grond die bereid is 21 m2 80 grond te ver- koopen aan de stad aan den prijs van 15 fr, den vier kanten meter. De stad zou dan dit stukje grond ter beschikking stellen van de electriciteitsmaatschappij. Die persoon, met wien wij onderhandelden, is bereid dien grond te verkoopen en gezien hij geen overdreven prijs vraagt en het geen groote uitgaaf betreft, vraag ik dat de gemeenteraad dezen aankoop zou willen goed keuren. Al de aanwezige raadsleden brengen een goedkeu rende stem uit. M. Van Alleynnes. Hoe staat het nu met de trans- formatiekabien die hier in stad moest gebouwd wor den Over zes maanden werd ons schier geen tijd ge geven om dit te onderzoeken en thans is er nog niets gedaan. M. Delahaye. Ik geloof dat de bouwmeester gelast werd met het plan dezer kabien op je maken. Van zoo dra dit plan hier zal zijn, zullen wij den gemeenteraad verwittigen. XVI. R. Colaertplaats Openbare hof Plaat sing eener fontein Plan Bestek. M. Delahaye. Het schepencollege stelt voor een fontein te plaatsen in den openbaren hof der R. Co laertplaats. Wij hebben daarvoor plan en prijs ge vraagd aan den Heer stadsbouwmeester in blauw steen, graniet, gewapend beton of gietijzer. Daar -er thans niet veel werk meer is voor de steenkappers, stel ik voor de fontein in blauw steen uit te voeren Dit werk wordt geraamd op ongeveer 11.000 fr. voor een fon tein in graniet en 4000 fr. in beton, doch indien wij het in blauw steen laten uitvoeren, dan zijn wij voor al tijd gerust. M. Lahaye. Ik ben daarmede volledig t'akkoord. M. Vergracht. Dit werk zal per aanbesteding uit geschreven worden M. Delahaye. Ja. Moest de fontein in beton zijn, dan zou ze spoedig leelijk worden. M. Notebaert. Gij zoudt dan Grammens kunnen uitnoodigen. M. Seys. Is hij nog een beetje handig in 't schil deren (Gelach). Het gedane voorstel wordt hierop eenparig gestemd. XVII. R. Colaertplaats Openbare Hof Af sluiting Plan Bestek. M. Vanderghote. Dit punt had eigenlijk moeten komen vóór het plaatsen der fontein, die een ver fraaiing is der stad, doch dit komt overeen uit. De ontworpen afsluiting zal gemaakt worden in steen en ijzer en is geraamd op 83.918 fr. 05. Dit werk zal uit gevoerd worden op kosten der oorlogsschade. Voor de borstweringen en omheiningen, die hier vóór den oor log bestonden, hebben wij een vonnis bekomen van 230 000 fr., waarop er nog maar 30.000 fr. verbruikt werd. Het overige moet dienen om den openbaren hof der statie, de Square Astrid en de hoving aan het Ypersch gedenkteeken in orde te brengen. De thans voorgestelde afsluiting is dus een herbeleg van oorlogsschade dat ons opgelegd wordt. M. Seys. Er werd zooëven besloten de fontein in blauw steen te doen uitvoeren. In den bundel heb ik ge zien dat er besloten is op de omheining acht vazen te plaatsen in beton. Ware er geen middel die vazen ook in blauw steen te maken Dit zal misschien iets wat meer kos.ten, doch het ware beter en meer in overeen stemming met het overige. M. Vanderghote. Dit is nog niet definitief dat er acht vazen op de omheining zullen geplaatst worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6