POLITIEKE UITZICHTEN LEON GRILLET Beursorders DENTISTE M"" Vandendriessche BINNENLAND De ontbinding der Kamer. Wat schrijft de Liberale Nieuwe Gazet Wat schrijft de Socialistische Vooruit Meenenstraat, 31Yper - Tel. 144 Comptant en Termijn WISSEL COUPONS ONDERSCHRIJVING EN REGELING VAN TITELS. Wat schrijft de Katholieke «Gazet van Antwerpen Wat schrijft Het Laatste Nieuws Wat schrijft de Vlaamsch-Nationa- listische krant Volk en Staat Wat schrijft de Rexistische Pays Réel P Wat schrijft het Beursblad La Có- te Libre Hoe is de indruk in het buiten land P BUITENLAND 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten door SPECTATOR Maandagavond 6 Maart heeft de Koning het besluit onderteekend tot ontbinding der Kamers, dat Hem door zijne regeering werd voorgelegd. Elders in dat blad zal men den Brief van den Koning kunnen lezen, die bij deze gewichtige gelegenheid aan den Eersten minister werd toegezonden, en waarin over duidelijk de redens worden aangegeven die tot deze ontbinding hebben aanleiding gegeven. Wij kunnen ze samenvatten tot de twee volgende 1. Er wordt aan het Belgische volk gevraagd uit spraak te doen over de huidige tweedracht-zaaiende problemenhet geval Martens, het flnantieel beleid 2. Men wil aldus de eendracht van het land ver stevigen. en de mogelijkheid scheppen om een duurzame regeering samen te stellen, die de staatszaken tot alge meen welzijn zou behartigen. Op 2 April, van 8 uur 's morgens tot 1 uur 's namid dags. zal het Belgische Volk zijn stem mogen uitbren gen om dat dubbele doel te bereiken. In alle partijen worden de Voppen bijeengestoken en is men bezig, zooniet kandidatenlijsten op te stellen, dan toch tenminste lijsten op te maken met de moge lijke. met de waarschijnlijke... en met de zekere kan didaten. j Vergaderingen zijn een weinig overal voor Woens dag bijeengeroepen, en hebben Dinsdag trouwens ook al plaats gehad, doch de leiders welke die eerste bijeen komsten bijwoonden, vertellen niet veel en de officieele mededeelingen. die in de wereld gezonden worden, be helzen slechts vage algemeenheden, princiepskwesties enzoovoort. Kortom overal steekt men zie voelhoorns uit. Zoo wordt vernomen, dat de heeren Huysmans en Spaak zich tot bij den dokter van Astene zullen begeven, om hem over te halen, zijn ontslag in te dienen. De Socialisten willen absoluut, dat de zaak Martens niet meer de inzet van den strijd zou worden, terwijl men vertelt, dat de Vlaamsch Nationalisten de zaak Martens zouden willen uitbuiten tot zoover het moge lijk is Men spreekt zelfs van den Staatspensionaris Grammens, als kandidaat... te Antwerpen. Bij Rex gaat de vlucht voorteenige weken gele den. hebben Pol de Mont en al de Vlaamsche manda tarissen van Rex hun ontslag als leden van de partij ingediend en nu heeft de heer Sindic, langs het agent schap Belga laten weten, dat hij geen deel meer uit maakt van Rex en dat hij zijn ontslag bij Degrelle heeft ingediend. Martens zelf zou kandidaat zijn van de Vlaamsch- Nationalisten.en zekere socialisten, alle besluiten hun ner partijleiding ten spijt, zouden hem ook op hun lijst willen hebben Zij die Martens als kandidaat willen, vergeten ech ter dat. na de Borms-verkiezing op 9 December 1928 te Antwerpen, een wet het onmogelijk gemaakt heeft aan hen die niet over hun burgerrechten beschikken, niet enkel meer in het Parlement te zetelen zooals vroeger, doch zelfs kandidaat te zijn. Van nu af. is het ook al een zekerheid, dat de tech- nokraat Frensen zich te Antwerpen zal voorstellen. Men ziet dat, alhoewel alles kalm schijnt te zijn, iedereen toch al aan het werk is. Hoe wordt de Kamerontbinding door de Vlaam sche Pers gecommenteerd Men kan zeggen dat er twee stroomingen zijn vast te stellen. Alle Vlaamsche bladen, met uitzondering van HET LAATSTE NIEUWS, zijn het eens om de Liberalen verantwoordelijk te stellen voor den geschapen toe stand, die voor ons niet zonder gevaar is. Maar, en dat willen we onderlijnen, verscheidene Katholieke bladen, vallen ons ook zeer scherp aan en stellen ons eveneens verantwoordelijk voor de ontbinding. Wat leggen ze ons ten laste? Dat we een tweedeelige regeering onmogelijk heb ben gemaakt door niet te willen toegeven op een regee- ringsprogramma dat in het teeken stond der deflatie. Natuurlijk, de socialisten konden zich niet leenen tot een politiek die leidt naar een algemeene volksver arming We wilden geen deflatie omdat daardoor de Natie vernietigd wordt. We wilden een opbouwende politiek voeren, die aan de collectiviteit ten goede komt. De vaststelling, dat een gedeelte der Katholieke Pers de deflatie-politiek verdedigt, toont aan, dat de Katho lieke Partij zeer verdeeld staat. Het zal onze taak zijn de aandacht van het kiezerskorps daarop te vestigen. Hoe zullen de Kristen-Demokraten hun stem kun nen uitbrengen op Katholieke lijsten waarop defla- tionisten staan De Vlaamsche werkende klasse zal op 2 April voor WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL Wettelijke borgsom neergelegd bij de Nationale Bank van België. geen moeilijke keus staan. Het zal gaan voor of tegen deflatie. En wat schrijft de Belgische Pers van Fransche uitdrukking De posities teekenen zich duidelijk af. De Socialistische pers laat zich door de zaak Mar tens niet beetnemen. Ze begrijpt dat het gaat om een levenskwestie van het proletariaat, ja, van elkeen die in den handel, nijverheid en landbouw zijn bestaan moet zoeken. De bourgeois-pers reageert op verschil lende wijze. Een gedeelte stelt de verkiezing in het teeken der nationale eenheid, en legt nog weinig na druk op de zaak Martens. Een ander gedeelte exploi teert de Martens-zaak. Weer een ander gedeelte begint met de deflatie-politiek te verdedigen. Alles wijst erop dat over enkele dagen nog alleen zal gestreden worden rond de ekonomische en Finan- tieele politiek die in het land moet gevoerd worden. Daarmede zal de kiesstrijd spoedig zijn waar ka rakter hebben Met het oog op den korten kiesstrijd die voor de deur staat, willen we de twee volgende citaten onder lijnen en aan de aandacht onzer medeburgers aanbe velen «Wat waar is voor het privaat, is het ook voor het openbaar leven. Al degenen die een openbaar ambt uitoefenen of die. op welke wijze ook. deel hebben aan het leven der natie, hebben den allerdringensten plicht, verre van aan te drij- ven tot haat, verdeeldheid en strijd, daarentegen samen te werken voor het Herstellen van den vrede in de geesten, voor de vereeniging van de harten, voor de eendracht onder de burgers en de maatschappelijke klassen. Deze verplichting geldt zoowel in het openbaar als in het privaat leven. Zij reikt ook tot op internationaal ge- bied... (Uit den Vastenbrief van Zijne Eminen tie Kardinaal Van Roey). Bij de raadpleging van het kiezerskorps, waartoe thans werd besloten, noodig ik mijn medebur- gers uit, hun gedachten en verzuchtingen te rich- ten naar de oplossing van de vraagstukken, die de toekomst van het land beheerschen Binnen- landsch evenwicht, hartelijke samenwerking in een geest van loyale, wederzijdsche verstandhou- ding, ten dienste van de nationale eenheid, saam- hoorigheid. ten overstaan van de internationale problemen, die een zeer nabije toekomst stellen kan. (Uit den brief van Zijne Majesteit Koning Leopold aan Eerste-Minister Pierlot). Op een andere plaats schrijft hetzelfde blad Die genen die erom schreeuwden hebben nu wat ze ver langden Wie heeft er op geroepen Eerst en vooral de liberalen, die de groote schul digen zijn in heel deze herrie, door het schandalig ex- ploiteeren van het geval Martens, die niets hebben na gelaten om de passies van de Walen en Brusselaars op te hitsen en die zich halsstarrig verzet hebben tegen elke redelijke oplossing. Zij zullen door het kiezerskorps ernstig worden veroordeeld. Wij willen aannemen dat de socialisten ook bereid zijn geweest tot verregaande toegevingen om eene twee ledige regeering mogelijk te maken, doch wanneer we zien wat al herrie zij hebben verwekt met de kwestie Burgos en hoe zij voor een groot deel verantwoorde lijk zijn voor de finantieele moeilijkheden, dan zullen ook zij niet als de uitverkorenen van het kiezerskorps te voorschijn treden. Ware het besluit tot ontbinding nog eenige dagen i uitgebleven, wellicht zou alsdan een oplossing moge lijk gebleken zijn, welke het land uit de huidige moei lijkheden zou geholpen hebben. Men koestert geen be goochelingen over den inzet van den kiesstrijd. Hij zal vooral gevoerd worden rond het behoud van onze natio nale instellingen en van de staatkundige eenheid van het land. beide grondgedachten, waarover thans meer dan ooit elke twijfel zou moeten uitgesloten zijn. Het ging, immers, niet om den persoon van Dr Martens. Het ging niet om een min of meer uitgespro ken aktivist. Het ging erom te weten of de Walen en de volksvreemde Brusselaars zich te bemoeien hadden met zuiver Vlaamsche aangelegenheden, of een benoeming in een Vlaamsch kultureel organisme afhankelijk was van hun «agreementen kon gekelderd worden door hun veto. Hier en nergens anders ligt de knoop van de zaak. Hebben Cox en Louvau, hebben Devèze en Munde- leer, hebben Philippart en Haustrate zich in te laten met onze zaken Iedereen heeft den inzet van de partij begrepen. De Vlamingen en de anderen Wat kan Martens aan Devèze schelen Betrof het niet Martens, dan hadden ze er Bellefroid. Denucé, Elaut of Daels bijgesleurd De liberale partij is misschien meer verantwoorde lijk dan de andere voor den huidigen toestand dit be wijst alleen, dat zij het spel handiger gespeeld heeft. Maar indien de andere politieke groepen haar het kies- belang verwijten, is dit alleen ergernis van slechte spe lers. Hadden zij zich in een betere electorale houding kunnen voordoen, zij hadden het zeker niet gelaten. Laat de spelers twisten wij, die altijd geweigerd hebben mee te spelen omdat wij het spel noodlottig we ten voor het land, wij klagen geen spelers aan, maar het spel zelf. geen partij maar het systeem der par tijen. Wij zijn zeker niet van plan de benoeming van Dr. Martens goed te keuren, maar zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, is deze zaak al te onbeduidend tegen over de economische vraagstukken. Het is onaannemelijk dat een verrader zou geroe pen worden tot een der meest hoogstaande eereposten van het land, maar het is nog minder aan te nemen dat om die zelfde reden men de nationale economie zonder beleid zou laten en dat men daardoor het land de baan opjagen zou der meest pijnlijke proeven. Het onsamenhangende dezer economische politiek in den loop dezer laatste maanden heeft het land mil- liarden gekost. Het is heel duur doen betalen door eene onschuldige massa, de schuldige fout van enkele on waardige politiekers. Zoo de ontbinding zeker betrachtingen kan voldoen, zoo zij van aard is wij twijfelen er echter aan om den politieken horizont eenigszins op te klaren zal zij in niets den levensstandaard van het Belgische volk verbeteren, wel integendeel. Op risico van te worden behandeld als materialis ten blijven wij voor alles de ekonomische problemen voorstaan, want dit zijn levensproblemen. De werkman die zonder werk valt, de nijveraar die zijn zaken ziet uiteenvallen, de handelaar die met on dergang wordt bedreigd bij iederen vervaldag is te beklagen of hij Waal, Vlaming of Brusselaar is Een politieker die eene bijzondere positie bekleedt in het land, heeft onlangs verklaard alles schikt zich zeker, alles schikt, maar het schikt zich soms heel slecht. Eene ontbinding kan de zaak Martens regelen maar zij zal de renten niet revaloriseeren, evenmin dan dat zij de opbrengsten van de belastingen zal verhoogen of de volume van onzen uitvoer vermeerderen. Deze oplossing aanvaarden is misschien in de hui dige omstandigheden de voorkeur geven aan een min dere kwaal. De onbeschrijfelijke wanorde welke er heerscht in de politieke sferen is van dien aard dat men niet meer mag verhopen eene regeering te vinden welke eenige kans heeft van te kunnen blijven bestaan. Laat ons bij gevolg het lot aanvaarden dat ons is voorbehouden, maar dat zal ons niet beletten de zware missingen te betreu ren die begaan werden in den loop dezer laatste maan den. In Frankrijk verwekte het nieuws van de Belgische Kamerontbinding groote beroering in alle politieke mid dens men vreest dat in deze krisisperiode België ver deeld uit den strijd zal komen. Bijna alle bladen onder lijnen den zin uit den brief van den Koning, waarin gezegd wordt dat de Grondwet al minder en minder wordt nageleefd. In Nederland aanziet men den toestand weinig roos kleurig men wijst op een bijzonderen ernstigen en on- rustwekkenden toestand. De Telegraaf onderlijnt de energie, waarmede de Koning de miskenning van de grondwettelijke princiepen veroordeelt. In Engeland laat men uitschijnen dat de brief van den Koning aan Eerste Minister Pierlot een protest of een blaam aan de ministers beteekent. In Duitschland meent men dat de psychologische ge volgen van de aanstaande verkiezingen van grooter be lang zullen zijn dan wel der verschuivingen, welke niet erg belangrijk zullen zijn. Volgens de National Zei- tungzullen de aanstaande verkiezingen ofwel den vrede sluiten tusschen Walen en Vlamingen ofwel zul len ze de kloof tusschen de twee groepeeringen grooter maken, wat gevaarlijk voor het bestaan van België zou kunnen worden. De Roemeensche minister-president Miron Cristea. die tevens patriarch van Roemenië was, is in den ouder dom van 70 jaar te Cannes overleden. In vervanging van den overleden patriarch heeft koning Carol den heer Calinesco, ondervoorzitter van den Raad tot eer ste minister benoemd. Uit Berlijn wordt gemeld dat de gewezen Oosten- rijksche bondskanselier Schuschnigg niet zal vervolgd worden. Hij zou omstreeks half-April de toelating be komen om een bepaald stadje in Opper-Oostenrijk te gaan bewonen Finantieele experten schatten het totaal bedrag van de uitgaven voor de Britsche landsverdediging 1939-1940 op ongeveer 81 milliard frank. In Italië worden de lichtingen van 1915 tot 1918 onder de wapens geroepen. Weze een 200.000 man. Is er iets aan de hand Dreigt er weer gevaar De Poolsche kringen verklaren dat Polen zich on zijdig zal houden inzake de Italiaansche aanspraken, en pas in geval van een gewapenden inval in Frankrijk, dit laatste met de wapens zal ter hulp snellen. De Arabische en Joodsche aanspraken blijken nog steeds onverzoenlijk. Het wordt duidelijk dat de Pales- tinakonferentie geen blijvend resultaat zal opleveren. De zeventigjarig oude Ghandi is opnieuw in hon gerstaking gegaan te Rajkot. een vasten tot den dood heeft hij gezegd, omdat de gouverneur hem geen ant woord heeft gegeven op zijn vraag naar grondwetswijzi gingen:. In het Republikeinsch Spanje werd het Kabinet Negrin gedwongen plaats te ruimen voor het zooge naamde comité van bescherming voorgezeten door generaal Casado. Daarop hebben Negrin, del Vayo en andere ministers de vlucht naar Frankrijk genomen. Er wordt bericht dat de Communisten in opstand komen. Spectator. Het tandheelkundig kabinet van O

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4