WIELRIJDEN 6 De ondankbare rol van Fons GHESQUIERE. YPERSCHE VOETBALKRONIEK VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. Cr C. DONCK 'k Zat nog op de schoolbanken toen ik een hevige sup porter was van Fons Ghesquière. zonder dat Fonten mij zelf kende. lederen keer dat hij gereden had, kocht ik Sportwereld om den uitslag te kennen. Ik zocht tn het verslag naar zijn naam om te vernemen waar hij zoo geweldig aan 't demarreeren was gegaan dat hij iedereen van zich los wierp, en als zijn naam in den uit slag niet voorkwam, dan ging ik aan 't zoeken waar hij eigenlijk was plat gevallen. Als het dan eens gebeurde dat er in de gazetstond dat hij had moeten lossen, dan miek ik mij kwaad en beweerde dat die gazette- schrijvers er niets van kenden, want 't stond bij mij vast dat Fons niet te lossen was. Toen ik hem tegenkwam, dan keek ik toch zoo bewon derend naar hem op en 'k voelde er zelfs meer eerbied voor dan voor den bugremeester onzer parochie. Heel leper schreeuwde het uit dat er in zijn junior een groot kampioen zat en dat ging mij, want... 'k was toch zoo'n hartstochtelijke supporter van hem Later, toen ik wat meer in de sportbeweging stond, is 't fanatieke van mijn supportersbloed weggestorven, 'k ondervond dat begoochelingen ontgoochelen en 'k leerde meer de dingen nemen lijk ze kwamen en niet lijk ik ze had gedroomd. Maar van Fons bleef ik toch een goeien vriend. Wij hebben Fons Ghesquière toen gevolgd in zijn op- marsch. niet meer met dien verafgodenden eerbied, maar als sportman. Hij werd een der beste onafhanke- lijken van ons land. hij deed een puik debuut als be roepsrenner, om dan te blijven hangen tusschen de besten en de middelmatigen. Het ontbreekt hem aan iets om naast de beste renners van ons land geplaatst te worden. In de klassieke koersen komt hij telkens een tikje te kort, misschien wel omdat hij nu veel meer kilometers noodig heeft om de forme te vinden dan vroeger, maar in de wedstrijden die niet zoo veel faam hebben, daar is hij de man. Daar gebeurt het meer dat hij de andere renners, die hem in de groote koersen den baas zijn. daar onder de knie krijgt. En toch heeft de kunde van Fons ook daar nooit haar volle recht verkregen, omdat hij overwinningen mist op zijn eerelijst. De menschen houden nu eens van na men die in blokletters te lezen staan. Ghesquière is een vechter in koers, het zit hem in 't bloed. Als hij zich goed voelt, dan werpt hij zich met al zijn krachten in den strijd. Hij vraagt zich niet eens af aan welken kilo- meterpaal de aankomst li|t. Hij gaat..., maar in zijn onbezonnen werk trekt hij gewoonlijk renners meê die hem op de meet kloppen en zoo komt het dat anderen gewoonlijk de vruchten van zijn werk komen plukken, en daarin bestaat eigenlijk de ondankbare rol van Fons Ghesquière. Verleden jaar heeft hij een goed jaar gehad, waar schijnlijk het beste sinds hij beroepsrenner werd. Hij won de Ronde van het Nauw van Kales, een rit in de Ronde van Luxemburg en twee ritten in de Ronde van Noord-Frankrijk als wij het goed voor hebben. Daar wij hem meermaals aan 't werk zagen, kunnen wij getuigen dat hij meer bloemtuilen verdiende. In den Omloop van de Somme deed hij de laatste 100 km. in gezelschap van Marcel Vanhoutte, hij verrichtte veruit het zwaarste werk, maar Vanhoutte toonde zich de rap ste op de meet. En toen een paar weken later Parijs- Valenciennes wed verreden aan meer dan 42 per uur, toen kon Fons, door de nijdigheid waarmeê hij ten strijde was getrokken, het grootste part voor zich op- eischen, maar 't was Defoort die met den bloemtuil loopen ging. De beste herinnering dragen wij echter van hem meê uit de Ronde van het Nauw van Kales die hij won. Een tiental renners bleven nog op kop om Kales-Boulogne, het laatste gedeelte van den eersten rit, af te leggen. De wind. waartegen de renners den heelen dag hadden moeten vechten, kwam geweldig opdagen en de renners moesten daar vlak tegen op. Niet alleen die stormende wind bleek een hinderpaal te zijn, maar ook de nijdige bergjes die op dien weg gezaaid liggen. Wij dachten hier valt de beslissing, en waarachtig aan den voet van een langen, steilen berg zagen wij een renner demarree ren en 100 meter nemen. De een na den anderen deed dan den sprong, maar niemand die er op geraakte. Die 100 meter werden er 300 en Fons Ghesquière, want hij was het, vocht nu om zijn voorsprong te vermeerderen. Hij vocht tegen dien lastigen wind, die stormend over dat heuvelachtig landschap blies, en hij vocht tegen de groep waar men elkander om de 100 meter afloste en w aar men het lijk gezworen had wij moeten hem krij gen. Die tweestrijd duurde 10, 20 km. zonder dat het «gat» grooter werd dan 500 meter. Wij zien Fons nog vóór ons rijden, recht op de pedalen om zijn groot verzet maar vooruit te krijgen Zijn haar hing verward langs zijn gelaat, en in oogen en op mond lag een nijdige trek als wou hij zeggen ik heb het reeds zoover ge bracht en nu vecht ik tot het uiterste. Maar wij wisten ook dat Fons zich met dat groot verzet aan 't dood rijden was. 10 km. voor de aankomst gingen wij hem zeggen neem een klein verzet, maar hij antwoordde met dat groot mes kan ik me toch zoo goed verwe ren. Zijn krachten echter namen af en aan de poorten van Boulogne gebeurde het fatalehij werd vervoegd en in den sprint door Christiaens geklopt. Die wanhopige daad van Fons Ghesquière is ons bij gebleven als een der treffendste herinneringen uit onze korte loopbaan in de wielerwereld Zoo is de Ieperling en zoo is hij altijd geweestvech- tensgereed zonder ooit te denken dat zijn krachten be rekend worden naar de maat van zijn vermogen. Maar Fons troost zich met de spreuk wie niet en durft, en krijgt ook niets Fons Ghesquière heeft iets gemist tijdens zijn loop baan, een iets waardoor zijn naam een wijden klank had moeten krijgen. Hij heeft het geluk niet gehad de kans te krijgen in het vak waarin hij zich sterk wist rondewerk. Met Felicien Vervaecke heeft hij vroeger den opmarsch van beginneling tot beroepsrenner ge daan. Alhoewel het twee felle tegenstrevers waren, toch heeft Fons voor de Frikke in dien tijd niet moeten onderdoen en zelfs in de bergen was hij minstens zoo goed. Maar op een dag werd Felicien door het geluk gediendhij werd aangeworven om de Ronde van Frankrijk te betwisten, en die dag moet bij hem nog aangeteekend staan als het uur waarop men hem den sleutel gaf waarmeê hij -de deur van een nieuwe loop baan kon openkrijgen waar hij alles vond eer, roem en fortuin Fons Ghesquière meent dat zijn harde en taaie eigen schappen van hem een goed rondeman hadden gemaakt, maar de kans, die op een dag tot bij Felicien Vervaecke ging, is nooit tot Ghesquière willen komen. Toch wel, eenmaal werd hij officieel voor de Ronde van Zwitser land aangeduid en daar bewees hij ook dat hij het als rondeman ver kon brengen. Maar nu dat die kans tot hem kwam. keerde het geluk hem den rug toe. Op den St-Bernardino had hij den Italiaan Bertonu van zijn wiel geschud en kwam alleen boven, maar dienzelfden dag verspeelde hij een zekere eerste plaats doordat hij last kreeg met zijn derailleur. Op den St.Gothard lag hij in derde positie, toen zijn derailleur nu brak. Hij reed toen voor Egg en Fons moest in de Ronde van Zwitserland een nieuw versnellingsapparaat beproeven, maar dit was van z'oon heel apart model dat Fons op den St-Gothard geen vervangstuk kon vinden en nood gedwongen was op te geven. Hij had daar getoond dat er een klimmer in hem zat en dat er een anderen Felicien Vervaecke in hem huisde. Hij had erop gehoopt dat men hem een tweede kans zou geven, maar men zag naar hem niet meer om en men liet hem thuis Nu weet hij dat zijn tijd voorbij is om nog grootsche dingen te verwezenlijken en dat men op 30 jarigen ouderdom geen illusies meer moet hebben om in een Ronde van Frankrijk te geraken. Maar hij hoopt des te meer dit jaar voor de Ronde van Duitschland of van Italië aangeduid te worden Hij is verbonden aan het merk La Nordiste en hij weet dat hij van zijn rij- wielmerk de noodige toelating kan bekomen. Met die hoop bezield heeft hij zich aan het oefenen gezet, ijveriger nog dan andere jaren. Hij gevoelt dat het goed gaat en dat hij, na eenige koersen, de beste forme zal te pakken hebben. Zal men hem dit jaar de gelegenheid geven te toonen dat men gemist heeft hem vroeger over 't hoofd te zien, of zal hij blijven wat hij nu reeds zooveel jaren wasde vechtende baanrenner die zijn loon slechts krijgt in ruil van het maximum van zijn krachten Albert Bafcop. ROBERT WIERINCKX WINT BRUSSEL-LUIK Zondag werd in een erbarmelijk weder Brussel-Luik betwist. Slechts 46 renners namen, reeds half bevroren, om 11 u. 15 het vertrek. De eerste ontsnapping komt van Ghyssen, Dekorver, Dubuisson en Demeersman maar rond Korbeek-Loo is de gang te snel voor De- meersman en deze moet de drie eersten laten gaan. In de omgeving van Landen worden de drie leiders door acht anderen vervoegd zoo tellen wij te Landen elf mannen op kop. Hier begint voor de renners echter een echte kalvarieberg door den motregen, die aanhoudend valt, met gevolg dat er zich vele valpartijen voordoen en dus vele renners den strijd staken. Te Hoei zijn er nog slechts vier renners op kop, namelijk Wierinckx, Lans- sens, Demeersman en De Korver maar onder den druk van Lanssens moeten eerst De Korver en vervolgens Demeersman loslaten. Ir den spurt wint Wierinckx gemakkelijk. De uitslag1. Wierinckx 2. Lanssens op 10 m.3. Demeersman op 2'10"4. Van Herck op 3'20"5. Du buisson; 6. Vander Meersch 7. De Korver (Holl.) 8. Vermeiren 9. Debacker, 12'10. Van Wezemael op 16'. ARCHAMBAUD WINT PARIJS-NIZZA De eerste rit, die aan een geweldig tempo afgelegd werd, zag Lapebie winnen in den sprint vóór Vlaemynck en Christiaens. L. Storme deed ook een prachtigen koers en eindigde zesde, op enkele seconden van Lapebie, Maar de tweede rit was voor de renners een echten lij densweg niet minder dan 64 renners gaven den strijd op. De Belg Masson wist dezen rit te winnen voor Ar- chambauddeze laatste nam de leiding in de rang schikking. De 3« rit was voor den Franschman Naizze maar in den vierden en laatsten rit wist de slimme Fr. Bonduel te winnen in den spurt. Eindrangschikking1. Archambaud 2. Bonduel3. Desmedt4. Pirmez 5. Masson. Alb. Rosseel één der uitblinkers uit den laatsten rit plaatste zich elfde. DE ITALIAAN BARRAL BEKLIMT HET RAPST DE FARONBERG. Van meet af zat hij aan de leiding en won ten slotte onbedreigd. Uitslag; 1. Barral in 18'35"2. Frisher 3. Vietto 4. Vaucher 5. Litschi6. Gianello 7. Ruozzi. BIJ DE ONAFHANKELUKEN ARM. GILLES WINT TE WANFERCÉE-BAULET Malbrancque op de derde plaats. Na tal van ontsnappingen wisten 7 renners voorop te geraken. In een prachtigen spurt wist de Waal al zijn tegenstrevers te kloppen Uitslag: 1. Arm. Gilles, 135 km in 3 u. 44'2. Vander Weyden, op 1/2 1.; 3. Malbrancque; 4. Claessens5., Van Dyck; 6. Claes7 Houtzeel; 8. Willem, op 1*50",- 9. Kiewit. JUNIORS Juniorskoers te Vichte Sercu wordt voorloopig winnaar verklaard Kint Leon die weer een mooien koers reed, deed een ergen val in den spurt. Uitslag 1. Sercu 2. Schotte, 2 1.3 Rogghe 4. Kint (gevallen); 5. Claeys, op 40"; 6. Verstraeten, op 1 1. BEGINNELINGEN De openingsprijs «Emiel Decroix voor beginnelin gen B. W B. kende een schoon succes. Na een gewel digen strijd wisten Mouton en Delooz te ontsnappen. In den spurt klopte Mouton Delooz. De Ieperling G. Van- hove wist een verdiende 8" plaats te bemachtigen. De uitslag: 1. Mouton. 55 km. in 1 u. 42 min. 2. De looz, op 1/2 lengte; 3. Myile, op 40"; 4. Ollevier5. Ghesquiere6. Secember, op 55"; 7. Vanderbeke; 8 Van- hove (leper); 9. Proot10. Creterez11. Lebon, op Ï'IO" 12. Ovenberghe, op 1*15". ANTWERPSCH SPORTPALEIS KAERS OVERWINT VAN VLIET Omnium 500 m.1. Kaers 2. Van Vliet. 1000 m. start: 1 Van Vliet; 2. Kaers 10 km. achter «Derny-Motoren 1. Kaers 2. Van Vliet. Achtervolging1. Kaers2. Van Vliet. Eindstand1. Kaers 3 overwinningen; 2 Van Vliet 1 overwinning. 30 km. achter Derny-Motoren: 1. Wals2. Bruneel 3. Pynenburg 4 Schulte 5. De Kuysscher. PARIJSCHE WINTERBAAN WALS-PELLENAARS winnen de 100 km. Ploegkoers. Eindstand1. Wals-Pellenaars 23 p.Op 1 ronde 2. Diot-Guimbretière 24 p.3. De Kuysscher-Billiet 14 p.4. Ignat-Bouchard 9 p.Op 2 ronden5. Pélis- sier-Fournier 4 p.Op 3 ronden 6. Naeye-Samyn 4 p.; Op 4 ronden: 7. Gilliberti-Delfose 14 p.: 8. Groenewegen- Boeyen 4 punten. STAYER. Matchen van Zondag 26 Maart 1939 C. S. Yper A. A. Moeskroen S. V. Rumbeke F. C. Roeselare S. K. Roeselare S. V. Blankenberghe S. K. Sweveghem W. S. Lauwe F. C. Wakken Stade Kortrijk F. C. Thourout Waereghem Sp. R. S. Waereghem F. C. Iseghem C. S. Yper 16 Oude Gloriën 2 Die zoo lang verwachte ontmoeting is onder geringe belangstelling doorgegaan, doch het ongunstige weder en de beginnelingenkoers liggen aan de basis van deze mindere opkomst. Behalve Vanderbauwhede, die door Deruddere vervangen werd, waren al de ouderen op post. In het eerste elftal ontbraken Lesage en Dumalin en werden door Soete en Rotru vervangen. De oude gloriën moesten tegen den feilen wind starten en, of schoon zij daardoor benadeeligd werden, hielden zij goed stand. Het was enkel aan de 35e minuut dat Bed- deleem het eerste doel der partij kon aanteekenen. In enkele minuten stonden de cijfers 3-0, de twee volgende punten door Cherchye en Godderis aangeteekend zijnde. Daarop kwam de rust. Na de herneming deden de glo riën loffelijke pogingen om tegen te doelen, doch de rood-witte achterhoede liet niets door. Integendeel, de jongeren brachten den stand op 4-0 door bemiddeling van Soete, op 5-0 door Beddeleem. Eindelijk kon Coene het eerste tegenpunt netten. Rotru verhoogde vervol gens de cijfers tot 6-1, terwijl tot slot Coene den eind stand op 6-2 kon brengen. In alle geval een match die een goede oefening voor de kleppers van ons eerste elf tal zal geweest zijn en die meteen de vriendschapsban den van de gewezen spelers met de huidige rood-witte- kleurverdedigers heeft nauwer toegehaald. Morgen worden de voetballiefhebbers voor de laatste maal met een officieele ontmoeting vergast. Onze jon gens immers staan in 't gelid tegen A.A. Moescroen. club die het op eigen veld niet verder dan tot een 2-2 kon brengen. Als laatste gerecht van het officieel ka lender dat ons thuis voorgeschoteld wordt, zouden onze spelers een prachtige zege moeten boeken. Zij moeten trachten nog eenige plaatsen op te schuiven en dat kan. Wacken, Moescroen en Lauwe gaan ons in de klassee ring met 1 punt vooraf en, zoo de matchen regelmatig verloopen, zou de klasseering er Zondag avond als volgt moeten uitzien 6 C. S. Yper 25 punten. 7 W S. Lauwe 25 punten. 8 A. A Moescroen 24 punten 9 F. C. Wacken 24 punten. Daarom moet Yper tegen A.A. Moescroen winnen, Stade Kortrijk zegepralen over het ploegje van Wacken en Sweveghem met Lauwe de punten deelen. In alle geval zijn die pronostieken niet al te gewaagd en heb ben veel kans gunstig uit te vallen. In korte woorden, onze jongens moeten de zesde plaats van het klassement beoogen en deze trachten te behouden om het seizoen op eervolle wijze te sluiten. 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14