De 16'e Handelsfoor VARIETEITSFEEST -FOOTBALL- 19 Année, N 52 - 25 Mars 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joürnal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres WILLEMS FONDS - IEPER ER IS GEEN GELD Zondag 26 Maart 1939 C. S. YPER - A. A. MOUSCRON HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Zondag laatstleden werd er overgegaan tot de verdeeling der in de Staatsmiddelbare school en in de Lakenhalle beschikbare plaatsruimte onder de deelnemers aan de 16° Handelsfoor, die zich dit jaar talrijk lieten inschrijven. Aan enkele latekomers werd in de mate van het mogelijke nog voldoening gegeven, doch andere vragen tot deelneming moesten geweigerd worden omdat zij uitgingen van firmas die geen agent of ver tegenwoordiger te Yper bezitten en het Bestuur der Handelsfoor getrouw blijft aan zijn initiaal doelalleen aan de te Yper gevestigde handelaars en nijveraars toelaten de door hen verkochte of vervaardigde waren ten toon te stellen. De Handelsfoor heeft, zooals de voorgaande ja ren, plaats van Witten Donderdag 6" tot Paasch- maandag 10 April inbegrepen en daar ons nog en kel een twaalftal dagen daarvan scheiden, wordt er thans door het Bestuur koortsig gewrocht om de laatste toebereidselen te nemen en, zooals ge woonlijk, zoowel tentoonstellers als bezoekers zooveel mogelijk te bevredigen. De officieele opening der handelsfoor is vast gesteld op Witten Donderdag 6n April, te 14 u., in de lokalen der Middelbare School. De tentoonstelling zal op volgende dagen en uren voor het publiek toegankelijk zijn Donderdag 6 April, van 14 tot 19 u. Vrijdag 7 April, van 9 tot 12 u. en van 13 u. 30 tot 18 uur. Zaterdag 8 April, van 7 u. 30 tot 12 u. en van 13 u. 30 tot 19 uur. Zondag 9 April, van 9 tot 12 u. 30 en van 13 u. 30 tot 19 uur. Maandag 10 April, van 9 tot 12 u. 30 en van 13 u. 30 tot 19 uur. Ook de Beroepschool in de Meenenstraat zal, terwijl de leerlingen er aan het werk zijn, door alle belangstellenden mogen bezocht worden op Vrijdag 7 April, van 9 tot 12 u. en van 14 tot 16 u. Het Bestuur der Handelsfoor herinnert aan de leden der Handelskamer de inrichting der tom bola en bidt hen hunne geschenken te willen zen den aan den Heer Prosper Craye, Boterstraat, die ze met dank zal aanvaarden of ten huize zal doen afhalen bij degenen die er het verzoek toe uitdrukken. Het Beheer van Telegraaf en Telefoon heeft het Bestuur der Handelsfoor verwittigd dat de tentoonstellers, die begeeren aan het telefoonnet verbonden te worden, een aanvraag bij den Tech- nischen Dienst te Kortrijk moeten indienen. Zaal Concordia Seminariestraat, 1. ZATERDAG 25 MAART 1939, te 20 uur met de medewerking van den tooneelkring DE VLAAMSCHE STER 1" Deel: TOONEEL LIJSJE'S FEESTDAG Blijspel met zang en figuratie. 2° DeelDANSOrchest Viaene. 3® DeelTOMBOLAPrachtige boeken zullen verloot worden. Toegang vrij voor 1" Leden van het Willems-Fonds en hun gezin. 2° Abonnés der Vlaamsche Ster, op vertoon van hun kaart. Allen daarheen! Steunt het Willems-Fonds! Steunt de Vlaamsche Ster Namens het Bestuur van het Willems-Fonds, Afdeeling leper. In het begin van dit jaar ging een afvaardiging der Handelskamer van Yper bij den Heer Baltha zar, minister van Openbare Werken, om bij hem ten'voordeele der alhier noodig uit te voeren wer ken te pleiten, en later werd dit voorbeeld nog gevolgd door de vertegenwoordigers der vier par tijen van den gemeenteraad die eveneens een on derhoud hadden met den Heer Minister van Open bare Werken om bij hem, op officieele wijze, na mens het stadsbestuur voor de uitvoering der noo- dige werken aan te dringen. De Heer Balthazar beloofde tóen nogmaals naar Yper te komen om hier ter plaats den gansch spe- cialen toestand onzer streek te onderzoeken, doch gaf aan de verdedigers onzer belangen maar wei nig hoop aangaande het gevolg dat aan hun vraag zou gegeven worden. Er was immers, zoo be weerde hij, geen geld meer om de verlangde wer ken uit te voeren. Het beloofde bezoek van den Heer Balthazar had geen plaats, daar hij korts nadien aan het hoofd van het Departement van Openbare Wer ken door een ander minister vervangen werd, doch zoo de Heer Balthazar hier niet terugkwam om ons nogmaals met schoone woorden en belof ten te paaien, liet hij hier op een andere wijze van zich hooren. Inderdaad, nadat het krediet van 10 millioen, dat voor onze waterwegen in de Staatsbegrooting ingeschreven was, door den Heer Merlot voor andere doeleinden gebruikt werd, heeft de Heer Balthazar nu het bureel van Bruggen en Wegen te Yper afgeschaft en den Heer ingenieur naar Gent verplaatst om aldaar nieuwe groote werken te leiden, en heeft hij al- zoo op zijn beurt de belangen van Yper miskend en het bewijs geleverd dat er voor onze streek van de socialistische ministers niets te verwach ten is. En de reden der miskenning, der vernede ring, van den smaad die wij gedurig te verdragen hebben werd hier reeds herhaaldelijk in deze ko lommen uiteengezet en is van alle Yperlingen ge noegzaam bekend, immers wij zijn hier gestraft met een volksvertegenwoordiger die er prat op gaat dat hij persoonlijk met de socialistische mi nisters bevriend is, die niet aarzelt alle welden kende burgers door de modder te trekken, die de vooruitstrevende initiatieven van andersdenken den met alle mogelijke middelen tracht tegen te werken, die zich openlijk tegen het herstel der vaart "Yper-Komen verzet en zich aldus tegen de heiligste belangen onzer streek stelt en dan nog overal uitbazuint en op de daken schreeuwen durft dat hij alleen iets voor Yper doet en schaamteloos beweert dat zoo Yper niets beko men kan, het de schuld is van anderen. De kruik gaat echter zoolang te water... en ook hier zou de handelwijze van dien volksvertegen woordiger hem wel noodlottig kunnen zijn. Jaren lang was hij in de gelegenheid zijn invloed bij zijn vrienden, de socialistische ministers van Openbare Werken, te gebruiken om, zooals het op zooveel andere plaatsen van 't land gebeurde, ook iets ten voordeele van Yper los te krijgen. Hij heeft het echter niet gedaan, integendeel hij heeft het hem toevertrouwde mandaat en zijn in vloed misbruikt om, alleen uit persoonlijken haat tegen zekere vooruitstrevende en onbaatzuchtige personen, die zich reeds lang vóór hij hier kwam om de belangen van Yper bekommerden, alle eco nomische heropleving onzer streek te belemme ren door de ministers verkeerd over den toestand van Yper en de gevoelens der bevolking in te lichten. Hij drage er thans de verantwoordelijk heid van. Indien de socialistische ministers van Open- K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 om 3 uur TWEEDE AFDEELING Ingang 3 Frank. Opleg Tribune1 Fr. Zitplaatsen 2 Fr. bare Werken, de Heeren Merlot en Balthazar, niets over hadden voor Yper, dan hebben zij des te meer en des te beter gezorgd voor andere ste den en gemeenten die meer in hun gunst staan of waar misschien vriendjes wonen die hun nog nader aan 't hart liggen dan den volksvertegen woordiger van Yper. Er is geen geld, maar men heeft milliarden ge vonden voor werken waarvan het nut nog steeds betwist wordt, zooals de Noord-Zuidverbinding en de-nieuwe afdamming van Eupen, voor steden die er geen onmiddellijke behoefte aan hadden, zooals Oostende, Gent, Antwerpen, Brussel, Luik, enz. Er is geen geld, en op het oogenblik dat minis ter Balthazar zulks aan de afgevaardigden van Yper antwoordde, was hij bezig met opnieuw de bagatel van 93 millioen uit te deelen. In het Staatsblad van 23 Februari 11. verscheen die lange lijst, zij besloeg niet minder dan 17 blad zijden, van toelagen allerhande aan verschillende gemeenten toegestaan voor, wij zullen niet zeg gen nuttelooze, maar toch weelderige en niet strict noodzakelijke uitgaven, die gemakkelijk tot betere tijden hadden kunnen uitgesteld worden, zoo onder meer oprichting van speelpleinen, ver fraaiing en meubileering van stadhuizen, enz. Al deze toelagen zijn zoodanig gerangschikt en dooreen gemengd opdat het niét dadelijk opvallen zou dat het vooral de socialistische waalsche ge meenten zijn die van dat manna genieten, doch de kraaien zouden 't uitbrengen en enkele dagbla-j den getroostten zich de moeite deze toelagenlijst eens nader uit te pluizen en dezer dagen dischten zij hun lezers enkele kenschetsende, werkelijk schandalige feiten op. Van het totaal der 93 millioen toelagen, gingen er 38 millioen, 't zij meer dan 40 aan een twin tigtal gemeenten der Borinage. Onder deze be vindt zich Quaregnon, gemeente die zich nu een totale toelage toegekend ziet van 12.437,000 fr. verdeeld in dertien verschillende artikelen, waar onder de grootste zijn 4.874,000 fr. voor het bou wen van een moederhuis en de urbanisatie van een nieuw kwartier, 2.628,000 fr. voor het oprich ten van huizen voor ouderlingen en urbanisatie van een kwartier, en het kleinste 23.000 fr. voor de verlichting eener school. Voor de scholen alleen bekomt Quaregnon een tegemoetkoming van 2.974,000 fr., en voor de voltooiing van het nieuw gemeentehuis ontving diezelfde gemeente in vier maal meer dan een half millioen. Nog andere ge meenten die mildelijk meêbedeeld zijn worden als voorbeeld aangehaald en zoo onder meer Frameries 3.033,000 fr. waaronder 1.833,000 fr. voor scholen, Boussu 2.968.000 fr., La Bouverie 2.943,000 fr., Jemappes 2.479.000 fr. Voor het inrichten van speelpleinen ontvangen Bougnies 329.000 fr., Hornu 366.000 fr., Jemappes 758.000 fr., La Bouverie 354.000 fr. en Saint-Ghis- lain 693.000 fr., zoodat de vijf gemeenten te zamen een som krijgen van 2.500.000 fr., 't zij ge heel de toelage die voor de inrichting van speel pleinen voorzien was. Onder deze gemeenten is er eene, namelijk Bougnies, die slechts 369 in-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1