Korting Radio JCörtiwf POLITIEKE UITZICHTEN Daar zingt en klinkt het leven DE LEVENDE O» M U ZIE Jvadio QVICK OSCAR r 4 BINNENLAND Ons Land en de Internationale toe stand. Moet in geval van oorlog ons land neutraal blijven, ofwel zich ook in den menschenmoord gooien door aan te leunen bij Frankrijk Het Buitenland slaat ons aandach tig gade Verkiezingsvaria. En Eupen-Malmedy BUITENLAND Wat schrijft de Duitsche Pers Wat schrijft de Italiaansche Pers Wat schrijft de Pers der Vereenig- de Staten Wat schrijft de Engelsche Pers Wat schrijft de Fransche Pers Wat schrijft de Nederlandsche Pers Super heterodine toestellen met korte golven, veranderlijke selectiviteit, anti-fading, groote eind kracht en een 100 °/0 AUTOMATISCH TOESTEL met 20 DRUKKNOPJES Verdeeler !2<», Doorgangstraaf V P K H Tel. 4NS door SPECTATOR De dagbladen melden dat de getroffen militaire maat regelen voldoende zijn, ten overstaan van de huidige internationale politieke toestanden. De gewone grens- eenheden zijn op post, en alles zou van de komende internationale gebeurtenissen afhangen, of ja dan neen. bijzondere militaire maatregelen zouden moeten getrof fen worden De drukte van militairen die verleden Zondag in ze kere stations heerschte vond hare oorzaak in de sinds lang vastgestelde veldoefeningen der 10*' infanterie- afdeeling die te Beverloo aanvingen. De nadruk wordt er van overheidswege op nagelegd dat het onjuist is te beweren, dat reserve-officieren aan zegging zouden hebben gekregen zich gereed te houden. Voorloopig zou het veiligheidsnet aan de grens vol doende geacht worden. Trouwens van vreemde troepen bewegingen in de buurt van onze grens is tot nu toe nog niets bemerkt geworden. In de jongste dagen zijn er in ons land begrijpelijk drukke besprekingen gehouden in verband met den in ternationalen toestand. De minister van buitenlandsche zaken zou voortdurend in voeling gebleven zijn met verscheidene vertegenwoordigers van vreemde staten. Allerlei diplomatieke besprekingen, die niet bekend gemaakt worden, zouden gevoerd zijn. Onder den titel Onverstand van sommige Walen tegenover de Belgische zelfstandigheidschrijft DE STANDAARD «De heer Neujean. de liberale burgemeester, die on lang- ten tijde van de legermaneuvers een domme grof heid beging tegenover het Belgische onafhankelijkheids streven met zijn Fransche Vlaggengeschiedenis, heeft in de zware buitenlandsche gebeurtenissen weer de ge legenheid gevonden om de litanie zijner flaters nog te verlengen. Volgens l'Indépendance Beigeheeft hij van den gemeenteraad van Luik gedaan gekregen dat zijn reso lutie werd aangenomen waarin wordt verklaard dat, ten overstaan van de overvalspolitiek van Duitschland, het onbetamelijk zijn zou nog langer te werken aan verde digingswerken voor de Zuidergrens. Alle aandacht moet nu uitsluitend worden geschonken aan de verdedigings werken der Oostelijke grens, volgens deze verklaring. Dit is eigenlijk het oude onverstand van Waalsche voormannen van het slag van den heer Neujean en van andere Walen met hem. Wat verlangt onze bevolking, en zeer zeker de Waalsche bevolking ook Eenvoudig dat het tempeest in Europa zou gaan liggen, ofals het toch moest losbreken wat God verhoede dat Bel gië er niet zou worden in meegesleurd. Niet alleen moeten er dus veiligheidsmaatregelen worden getroffen en het spreekt vanzelf dat de Duit- sche-Belgische grens flink moet worden beschermd en verdedigd maar ook zijn er maatregelen noodig van aard om den oorlogsbliksem van onze grenzen af te leiden. Daarvoor is het onmisbaar dat België zeer sterk zijne onafhankelijkheid, zijne zelfstandigheid, zijne af zijdigheid, doet opmerken en doet gelden. Duitschland niet alleen moet worden afgeschrikt, door onze sterke weerbaarheid, het moet ook elk voor wendsel worden ontnomen, en zelfs elk strategisch nut om nog ooit over Belgisch grondgebied te marcheeren.» Daaruit vloeit overduidelijk dat ook de Zuidelijke grens van ons land moet worden verdedigd Aidus schrijft «LA CITÉ NOUVELLE» met betrek king op den toestand in ons land Zoo onze politiekers die de ontbinding gewild heb ben of onafwendbaar hebben gemaakt, nog een greintje gezond verstand bezitten, of tenminste gevoel van va derlandsliefde, dan moeten zij tenslotte toch wel bewust zijn geraakt van de zware fout welke zij hebben be gaan. Zij konden natuurlijk niet voorien, dat er zich een dergelijke plotselinge omwenteling voordoen zou in de gebeurtenissen. Maar aij wisten dat de internationale toestand, verre van op te klaren, steeds meer somber werd, dat de maand Maart een gevaarlijke maand is dat er een bedreiging boven Centraal-Europa hing, en dat er bedreigingen uitgingen van Italië dat de poli tieke, diplomatische en finantieele middens van Londen. Parijs en New-York ongerust waren. Buiten eene niet te vergeven onwetendheid, buiten een toestand van niet te doorzien en van niets te begrij pen, moesten diezelfde politiekers toch op de hoogte wezen van die onrust en die bedreigingen. Niettemin hebben zij de ontbinding gewild en zij heb ben als kiesterrein gezocht eene uiterst ernstige kwestie door haar nationalen en internationalen weerslag. •Juist door diezelfde kwestie wordt een gedeelte van het land tegenover het andere gesteld en ontstaat er in het buitenland een heel zwaren twijfel betreffende de stevigheid onzer natie. Uit een paar gegevens welke wij links en rechts kon den bemachtigen blijkt ten zeerste wat een fortuin en wat een krachtinspanning gedaan wordt door iedere Partij om toch maar enkele stemmen bij te winnen. Zoo vernemen wij bijvoorbeeld dat het uitplakken van een propaganda-affiche in Groot Gent telkens het glo bale sommetje van TWAALF DUIZEND FRANK KOST Rekent even uit hoeveel affiches door iedere lijst wor den uitgeplakt, vermenigvuldig dit cijfer voor Gent alleen met twaalfduizend, tel op... en vertel dan even vanwaar al die miljoenen komen Om nog een duide lijker voorbeeld te geven. Wij lezen o. m. in DE GA ZET VAN ANTWERPEN Elkeen beijvert zich om de overwinning zoo schitterend mogelijk te maken. Een paar voorbeelden Volgens ingekomen berichten uit de verscheidene ge westen van het Vlaamsche land, worden door de K. V. V. 3.700.000 manifesten 121.000 groote affichen, mil- lioenen strooibriefjes verspreid. In het arrondissement Antwerpen werken 42 sprekers mee aan het geven van meer dan honderd meetings. Als we dit veralgemeenen over gansch ons land, dan wordt het overduidelijk dat in de verkiezingsperiode miljoenen en nog miljoenen uitgegeven worden voor de nieuwe verkiezingenOf die miljoenen nu echter nuttig zullen zijn besteed, dat betwijfelen wij sterk. Im mers het wil er bij ons moeilijk in dat de aanstaande verkiezingen merkwaardige verschuivingen naar links of naar rechts zullen teweeg brengen. De nieuwe verkiezingen hebben echter een groot be lang in het Duitsche gebied van ons land. waar de vo rige verkiezingen op 16 Oktober 1938 aan het HEI- MATTREUE FRONT3922 stemmen gaven tegenover 3887 aan de VATERSTADTLISCHE WAHLERVER- EINIGUNGen de REXISTENsamen. Dat be- teekent dat de vorige verkiezing voor degenen die te rug naar Duitschland willen een aanwinst van 623 stem men boekte tegenover de verkiezing van 1932, en een volstrekte meerderheid tegenover de twee tegenpar tijen die bij België wenschen aangesloten te blijven Wanneer men nu aldaar een aanzienlijke verhooging van stemmen voor het Heimattreue Frontzou be komen, kon het wellicht dat daaruit een moeilijken toe stand voor ons land zou voortspruiten. Immers dan kon het gebeuren dat Rijkskanselier Hitier zijn oogen op dat gedeelte van ons land liet vallen, en... Het feit dat nu zoojuist weer een nummer van «JUN- GES VOLK IN EUPEN-MALMEDY verscheen, dat in een hoofdartikel de Kultuur-Autonomie van ons land bespreekt, is het seinen overwaard. Immers in dat hoofdartikel wordt de aandacht erop gevestigd dat de 63.000 menschen die aldaar wonen ook voor zich Kul tuur-Autonomie vragen in het raam van België. We onderlijnen uit dat artikel volgende passus Dat eene echter is zeker. Het lot heeft ons in dezen Belgischen Staat gebracht, gelijk waar wij zullen staan, we zullen overal voor ons levensrecht alS Duitsche menschen kampen. Eupen en Malmedy is een lotsgemeenschap. niet sedert de jongste tientallen jaren, doch eeuwen ge meenzaam Duitsche leven hebben ons te zamen'opge bouwd. Dat geeft ons het recht op een eigen volksleven, daar wij toch reeds gedwongen zijn buiten de groote Duitsche Volksgemeenschap te leven. In verband met deze uitspraak is het interessant een passus te citeeren uit EUPENER ZEITUNGvan 6 Maart jl„ waarin in het verslag van een vergadering van het Heimattreue Fronto. m. het volgende te lezén staatWij zijn niet slechter dan andere men schen. Vaderlandsliefde geldt overal in de wereld als een edele karaktertrek overal in de wereld wordt op gehemeld van in de prilste jeugd. Ook wij kennen ze Ook wij zijn met haar geboren ook wij worden in haar grootvoor haar streden en leden velen van onsvoor haar stierf ook menige uit onze rijen den dood op het eereveld voor haar leden wij allen haar kunnen noch willen wij evenmin missenEn deze onze vaderlands liefde geldt dat zegt het woord zelf reeds het land onzer vaderen Dat is een natuurwetNooit nog in de wereldgeschiedenis kwam men ertoe een natuur wet op den kop te zetteii of in het tegendeel te doen veranderen. De aandacht van gansch Europa en ook van verschei dene groote overzeesche landen is opnieuw getrokken op den jongsten machtsgreep van Rijkskanselier Hitier. waardoor Tsjecho-Slowakije van de kaart weggevaagd -werd, waardoor Bohemen en Moravië onder Duitsch militair bestuur kwamen. In verband met deze feiten oordeelen we het interes sant enkele persstemmen aan het woord te laten «Voelkiseher Beobachterschrijft: «Weenen heeft den weg teruggevonden naar de grootheid. Weenen zal als stad een overwegende plaats innemen in het Donau- bekken. Frankfurter Zeitungzegt, dat de ekonomische macht van Duitschland in groote mate is gestegen, om dat het op de produktie roemen mag van groote ijzer fabrieken, brouwerijen en schoenfabrieken Gelijk in Oostenrijk, na de naasting zullen de nijverheid en den handel opleven, en de werkloosheid zal weldra worden uitgeschakeld. Berliner Boersen ZeitungschrijftTsjechenland heeft opgehouden het onverdedigd slachtoffer te zijn van het Bolsjewisme. De Deutsche Algemeine Zeitungwijst in een ar tikel op duidelijke wijze op de nieuwe marschrichting van de nieuwe politiekhet is de terugkeer tot het Duitsch Imperialisme. De Lavoro Fascista schrijft dat het verdwijnen van Tsjecho-Slowakije de versterking beteekent van de as Rome-Berlijn. De Italianen scheppen vreugde bij de overwinningen van hunne vrienden en verheugen zich vooral, in afwachting dat ook eens hun dag zal zijn ge komen. De Italiaansche Pers wijst er verder op dat de Groo te Fascistische Raad, de volgende dagorde goedkeur de De groote Raad van het Fascisme tegenover de bedreiging van de samenstelling van een eenig front der democratieën, verbonden met het Bolsjewisme, tegen de autoritaire Staten eenig front, dat niet den vrede, maar den oorlog brengt, verklaart, dat wat heeft plaats ge had in Midden-Europa, zijn oorsprong heeft in het Ver drag van Versailles, en bevestigt opnieuw, bijzonder op dit oogenblik zijn volkomen aanhankelijkheid aan de politiek van de as Rome-Berlijn. De New-York Times» schrijft: «Hitier heeft het eenige leger verslagen, dat tusschen Berlijn en den Do- nau in staat was zich tegen zijn plannen te verzetten. De New-York Herald Tribune» schrijft«Weer een verovering van Hitier. maar een die boven de andere uitblinkt door haar brutaliteit». De <cTimes»: «De annexatie van Bohemen en Mo ravië moet een verwittiging zijn voor de wereld dat de Duitsche politiek geen rekening houdt met de mo- reele kwesties De «Yorkshire PostHitler wil Europa dominee- ren. Al de kleine staten, België, Holland, de Balkansta- ten, mogen zich thans terecht afvragen wat zij doen kun nen om hun onafhankelijkheid te beschermen. De «Manchester Guardian Alle illusies zijn thans weggevaagd over de doeleinden van Hitier. Thans richt hij zijn blikken naar Roemenië, de Zwarte Zee, Oe kraïne, Turkije, Polen en Rusland.» Le Figaro schrijftDe leider der Duitschers, die tot nog toe misschien nog geen fout bedreven heeft, heeft thans een missing begaan, die tevens een verwit tiging moet zijn. Le Jour Op één jaar tijd is de bevolking van Duitschland, van 70 tot 85 millioen inwoners gestegen. Dit roept een gevaarlijken toestand in het leven, niet alleen voor ons, maar voor gansch Europa.» Le Journal Het is andermaal op te merken, pre cies als vorigen keer met Oostenrijk, dat de Italianen niet geraadpleegd werden. Woensdagavond overhandig de de Prins van Hessen, echtgenoot van de Prinses van Savoye, te Rome een schrijven van den Führer aan den Duce. Dat was alles Le Petit Journal stelt de vraagWat denkt de Duce van dit alles. Hij die in September laatstleden tot Lord Runciman schreef: indien Hitier 3,5 millioen Tsjechen zou willen inpalmen, zou Europa recht hebben om zich te bewegen. De Nieuwe Rotterdamsche CourantschrijftRoe menië bedreigd, beteekent voor Londen Engeland be dreigd. De latente strijd voor de macht welke reeds ge- ruimen tijd tusschen Engeland en Duitschland gevoerd wordt heeft zijn culminatiepunt bereikt. Hij is acuut geworden, acuter dan hij ooit in de afgeloopen twintig jaren geweest is, acuter ook dan hij in de onrustige Sep temberdagen was»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4