Jos. De Vos=Dechièvre VAN ALLES WAT J. Deleu-Platevoet Hubert DECROCK Gij die MISVORMDE of TEERGEVOELIGE voeten hebt... Wenscht U gemakkelijk gc^sclioeicl te worden Bijzonderheid v. LICHTE en PLOOIBARE SCHOENEN - le hoedanigheid v. leder Actualiteiten. Film-Nieuws. VOOR GOEDE HUISKOLEN ANTHRACIET BRISETTEN FRAINEN VREEMDE en INLANDSCHE wendt U in volle vertrouwen tot 38, Kalfvaartstraat, YPER Tel. 639 bij wien U ter trouwe en tegen voordeelige voorwaarden zul? bediend worden. Finanties. Handel en Nijverheid. Humor. I anderen verrichten. Staatsbelangen. Toerisme.' Wetenschappen. VOOR HET BOUWEN UWER Serrert, Veranda's, Regendaken, Ramen voor Broeibed Adj. Masscheleinlaan, 26, Dixmudepoort - YPER BEZOEKT ZIJNE INRICHTINGEN. tm Weudt U m vertrouwen tot een SPECIALIST Gewezen leeraar aan de Beroepschool te Gent Boterstraat, 30. YPER - Spreekdraad 486 Oudje gaat op reis. - De boekhouder Peter Baum, die gedurende 48 jaar lang goed zijn werk deed op een kan toor te New-York, werd op 74-jarigen ouderdom ver zocht zijn betrekking aan een jongere kracht over te geven. Peter Baum had in al die jaren 250.000 frank op gespaard, die hij op de bank had staan. Op den dag dat Peter Baum boekhouder af was, trok hij naar de bank en haalde a lzijn spaarpenningen af. Met dit geld op zak reisde hij 4e wijde wereld in, waarvan hij nog maar een heel klein brokje had gezien. Dat was in 1932. Zeven jaar lang reisde hij doorheen Europa, en een dezer dagen was de laatste cent opgesnoept. Voordien had hij nog gauw een telegram aan zijn zoon in New- York gezonden met het verzoek hem reisgeld te zenden teneinde naar New-York terug te kunnen keeren. Baum junior voldeed> onmiddellijk aan dit verzoek en thans is de oude Peter Baum arm aan geld maar rijk aan er varingen in Amerika teruggekeerd. En wat het aardig ste is Peter Baum heeft er in het geheel geen spijt van van hetgeen hij gedaan heeft. Koningin Wilhelmina naar België. Thans wordt het programma voorbereid van het officieel bezoek, dat binnen enkele weken de koningin van Nederland aan België zal brengen. Dit programma, waarvan de groote lijnen reeds in beginsel vastgesteld zijn. moet nog de goedkeuring krijgen van de vorstin, die Brussel wil ontvangen. Waarschijnlijk zal Koningin Wilhelmina na Dinsdag 23 Mei in den namiddag te Brussel toeko men, waar zij op Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei te gast zal zijn bij den Koning. Het vertrek naar Den Haag zal plaats vinden op 26 Mei. Niet te verzadigen honger. De twintigjarige Me vrouw Dorothy Barber ligt in het ziekenhuis, eet en eet nogmaals en wordt spijts dat vele eten steeds ma gerder. Dit eigenaardig geval doet zich voor te Kansas City, in de Vereenigde Staten natuurlijk. Enkele dagen geleden kwam de vrouw naar een kliniek en verklaarde zij voortdurend honger te hebben. Nauwelijks ben ik met een maaltijd klaar, zegde zij, of ik ga al weer naar de keuken, om te zien of er wat over is gebleven. Des nachts wordt ik van den honger wakker. In één jaar heb ik evenveel geëten als tien personen, en toch ben ik 25 pond vermagerd. De hongerige vrouw krijgt nu elke paar minuten wat te eten, maar haar eetlust is nog steeds niet gestild. Die dame zal waarachtig aan geen hongerstaking probeeren zooals o. m. Gandhi het reeds enkele keeren deed. De t< Intelligence ServiceHet budget van den Engelschen spionnagedienst, den fameuzen Intelli gence Service bedraagt dit jaar een half miljoen pond sterling. In 1934 werd er slechts 180.000 pond inge schreven voor his Majesty's foreign and other ser vice». Het aanzienlijk stijgen van dit budget is wel een typisch teeken voor dezen tijd van internationale span ning en onrust, waarbij de bespiedingsoorlog weer be- drijviger is dan ooit. Schoonheidspoeder uit het Oude Griekenland. Dicht bij Delphi, in Griekenland, werd onlangs het gral' ontbloot van een voorname dame. In dit graf zou on der meer een doos gevonden zijn, waarin zich zeer fijne, zeer klare en vooral zeer geparfumeerde poeder bevond. De hoedanigheid moet zoo uitstekend-zijn, dat de archeologen van oordeel zijn dat de huidige reuk werkfabrikanten. met voordeel dit produkt zouden be- studeeren. De maand Maart voor Duitschland. In Duitschland krijgt de maand Maart een buitengewoon belang. Eerst aan het Marzenbier en dan in politiek opzicht 7 Maart 1933 overwon het Nationaal Socialisme bij de verkiezingen. 16 Maart 1935 voerden de Nazi's den militairen dienst plicht weer in. 7 Maart 1936 zegde Duitschland het Locarno-pact op. en bezette Rijnland. 13 Maart 1938 Anschluss van Oostenrijk. 15 Maart 1939 bezetting van Praag. Charlie Chaplin ontmoette Lita Grey. Charly Chap lin heeft zijn gewezen vrouw lata Grey ontmoet in een - (10651 ziekenzaal van het hospitaal van Los Angeles, waar hun dertienjarige zoon Charlie een appendiciet-operatie on dergaan had. De groote filmkunstenaar, thans gehuwd met Paulette Godard, was in allerijl uit Hollywood naar het Hospitaal gekomen, terwijl Lita Grey, thans Mevrouw Arthur F: Day telefonisch opgeroepen werd Amerikaansche Journalisten protesteeren. Zoodra er in Amerika in een film een journalist optreedt, is hij in de eerste plaats imbecielin de tweede plaats een jager naar de onbenulligste nieuwsjes, en in de derde plaats een stuk rapaille Daar hebben de Ame rikaansche journalisten nu hun bekomst van gekregen. Zij hebben zich dus gewend tot de.industrie met eischen. Zij eischen. dat er uit draaiboekschrijvers, regisseurs en akteurs van Hollywood een kommissie zou gevormd worden, die in New-York zonder voorafgaande aan kondiging een bezoek brengt aan dagblad-redakties en de volgende zaken vaststelt 1. dat journalisten een boord en een das dragen zooals alle menschen in andere beroepen, die op de zelf den trap staan. 2.dat zij hun kauwgummi na gesmaakt genot niet op de tafels van hun collega's uitspuwen. 3. dat geen redakteur de kamer van den direc teur binnentreedt, terwijl hij de deur toesmakt, den hoed op het hoofd houdt en de beenen op de schrijf tafel legt. 4. dat er tweemaal per dag geveegd wordt. 5. dat het waar is, dat bijna alle journalisten gek zijn, zij gewoonlijk hun gekheid trachten te verbergen, zoodat een redaktie tijdens een pauze niet den indruk van een gekkenhuis maakt. Het is waar dat de journalisten in de Amerikaansche film vaak op dwaze wijze worden voorgesteldde dra matische ernst waarmede zij hun protest hebben opge- '•a' doet echter ook wel een beetje gek aan. De goudvoortbrengst. De goudproduktie over de gansche wereld was in 1938, 5,5 hooger dan in 1937, en 50 hooger dan in 1932. In het geheel bedraagt de prodoktie 36.750.000 ons fijn goud. De Zuid-Afrikaan- sche Unie produceerde hier één-derde van, en Sovjet- Rusland, Kanada en de Vereenigde Staten samen een ander één-derde het laatste één-derde dient verdeeld over twintig landen. In 1938 kwam Belgisch Kongo als goudvoortbrengend land op de lle plaats, met een produktie van 450.000 ons. Einde 1938 was de totale goudreserve van de Nationale Banken over de wereld gestegen tot 774.000.000 ons, te gen 746.000.000 ons op het einde van 1937. De Nationale Bank van België bekleedde den zevenden rang met 16.600.000 ons fijn goud. Valsche bankbriefjes. In de jongste dagen worden alom verscheidene valsche bankbriefjes ontdekt van 1000 frank. Zij zijn echter goed te erkennen aan de rechte I (letter i) die niet kursief gedrukt staat in de valsche briefjes, namelijk in het woord PUNIT Zoekt dus naar de woorden LA LOI PUNITStaat de I in PUNITniet schuins zooals de andere let ters, dan kan U er zeker van zijn dat het een valsch briefje is. De Belgisch-Tsjecho-Slowaaksche handelsbalans. In verband met de feitelijke opslorping van Tsjecho- Slowakije door Duitschland, is het belangrijk na te gaan wat onze handel met dit land vertegenwoordigde. In 1938 hebben wij voor 239 miljoen frank van Tsjecho- Slowakije gekocht en onze uitvoer bedroeg 182 miljoen 'frank. Wij verkochten vooral metaal en textielproduk- ten. In de laatste maanden was echter de omzet gezakt. Voor Januari bedroeg onze invoer 14 miljoen en onze uitvoer 11.5 miljoen Fr. De uitvoer van Belgische paarden in 1938. België heeft in 1938 4.661 ruinen, 1.506 merries, 288 hengsten en 235 veulens uitgevoerd, hetzij een totaal van 6.781 paar den. waarvoor 57.936,000 frank betaald werd. Duitsch land is onze beste klant gebleven voor de trekpaarden; in het geheel kocht dat land ons 1.032 merries, 3750 ruinen en 25 veulens Frankrijk trok uit ons land 377 ruinen, 155 hengsten en 56 veulens, en Engeland 414 merries, 111 ruinen en 9 hengsten. België heeft ook paarden geleverd aan de Vereenigde Staten. Denemar ken, Zwitserland, Canada en Italië. In 1938 heeft Bel gië 2.325 paarden ingevoerd voor een totale waarde van 4.856.000 frank deze dieren kwamen vooral uit Frank rijk, Ierland. Nederland, Polen. Engeland en Letland. Aanleg. Een trotsche vader schreef een briefje aan den onderwijzer om te vernemen of zijn zoontje wel specialen aanleg had voor een of andere specialiteit. Daarop antwoordde de onderwijzer: Jawel, om fa- brieksdirecteur te worr iaat al zijn werk door Te Iaat. Een dokter telefoneerde aan een patient Indien u het bier drinken opgeeft dan kan u tachtig i jaar oud worden.Daarop antwoordde zijn klient «Daarvoor is het voor mij te 'nat!» «Toch niet!» zei I de geneesheer! Dat is voor niemand te laatToch welzei de patient terugWant ik ben reeds één-en- tachtig jaar oud Gemeenteraad van Luik vraagt versterking van de «"V stgrei De gemeenteraad van Luik heeft met al- /cmeene stemmen een besluit goedgekeurd, waarbij de machtsgreep van Duitschland in Tsjecho-Slowakije ge laakt wordt. Hij heeft den wensch uitgedrukt België de versterkingen te zien opgeven ondernomen aan de Fransche grens, en vraagt bovendien aan de regeering de werken aan de Oostgrens te bespoedigen. Hij wenscht tenslotte eindelijk het kontakt te zien herstellen tus- schen de generale staven met Frankrijk en Engeland, teneinde de verdediging van de bedreigde gemeenschap pelijke Belgische grenzen te kunnen verzekeren. Dit be sluit werd onmiddellijk naar den eersten minister ge zonden. 's Lands inkomsten voor de eerste twee maanden van liet jaar. Het ministerie van Financiën deelt mede dat de ontvangsten voor de eerste 2 maanden van 1939 bedragen Belastingen 650,3 miljoen Doeanen, accijnzen459.8 miljoen Registratierechten 523,4 miljoen Totaal 1633.5 miljoen In vergelijking met de vooruitzichten is er een ver mindering van 200,7 miljoen. De eerste Luchtvaartdienst over den Oceaan. De eerste transatlantische luchtlijn zou in Mei geopend worden tusschen Foynes (Ierland) en Botwood (Terra Nova). De dienst zou aanvangen, dadelijk nadat het ijs uit de haven van Botwood is verdwenen en verze kerd worden door Britsche luchtvaartmaatschappijen. In den beginne zou er slechts één reis per week zijn, maar na den zomer zouden er wekelijks twee zijn. Het is kapitein A. S. Wilcocksen, die reeds zes oceaanvluch- ten op zijn naam heeft, die de leiding van den dienst zal waarnemen. Vijf andere piloten zijn reeds aange duid. De betrokken maatschappijen beoogen een latere verbinding met de voornaamste Europeesche hoofdste den. evenals met New-York en Montreal. Het beroemde park van Herrenhausen te Hannover. Op Paschen wordt het pronkstuk der stad Hannover, het groote park van Herrenhausen, voor het seizoen her opend. De groote fontein met haren 67 m. hoogen wa terstraal zal iederen Woensdag, Zaterdag en Zondag van 16 tot 18 uur, samen met de andere waterspelen werken. Van Juni af wordt bovendien de groote tuin iederen Zaterdag en Zondag feestelijk verlicht. Natuurlijke wildparken in Opper-Beieren. In de landdistricten van Garmisch-Partenkirchen, Bad Tölz. Traunstein en Rosenheim in Opperbeieren zijn thans verscheidene bosschen tot natuurlijke wildparken be stemd. De wegen zijn voorzien van herkenningsteekens ten behoeve van de toeristen die aldus het wild onge stoord kunnen beschouwen. De wegen met groene bor den zijn het heele jaar vrij, die met blauwe borden mo gen van 1 Mei tot 30 September betreden worden, die met roode borden zijn verboden. De opdelving der oud-Romeinsche stad Carnuntun te Weenen. In de buurt der stad Weenen wordt thans op bevel van den Führer begonnen met de opdelvings- werken op de plaats waar in de oudheid de romeinsche stad Carnuntun. die eens 200.000 bewoners telde, gele gen was. Te dien einde heeft de gouw Niederdonau een grondstuk van 40 Ha. aangekocht. Schedel van oermensch gevonden. In de nabijheid van het voorgebergte Monte Circeo, dat het gebied der vroegste Pontijnsche moerassen in het Zuiden afsluit, heeft men dertig grotten ontdekt, waariu, behalve res ten van planten en dieren uit lateren ijstijd, ook een buitengewoon goed bewaarde schedel van oer-mensch gevonden werd. Naar het oordeel van deskundigen is deze schedel het best bewaarde exemplaar uit deze voor-historische periode, dat men tot dusver heeft ge vonden. Machinen zorgen voor werkverruiming. Over het algemeen wordt er gedacht dat de machines de werk loosheid helpen uitbreiden. Het Machine and Alied Products Institute dat door een groot aantal Ameri kaansche industrieëlen gefinanceerd wordt, publiceerde nu dezer dagen een verklaring, waarin een reeks bewij zen gegeven wordt, voor de bewering dat de machines voor werkverruiming zorgen. Hier volgen de vier bij zonderste 1. Het aantal betrekkingen neemt sneller toe dan de bevolking. In de jaren 1870-1939 nam de bevolking der Vereenigde Staten met ongeveer 218 toe, maar de arbeidsgelegenheid nam met 291 toe. Het aantal be trekkingen van allerlei aard nam van 1900 tot 1939 met ongeveer 20 miljoen toe. 2 de graad van bedrijvigheid komt in de sterkst gemechaniseerde industrieën het dichtst bij het nor male. De tegenwoordige werkeloosheid is in die streken het ernstigst, waar men het minste gebruik maakt van machines. 3. Achttien nieuwe gemechaniseerde industrieën hebben miljoenen nieuwe arbeidsplaatsen doen ont staan. In de achttien takken van industrie, die na 1880 zijn ontstaan, werken niet minder dan één miljoen menschen. 4. De takken van industrie, die bezig zijn zich te ontwikkelen, nemen in denzelfden tijd, dat kwijnende bedrijven een arbeider ontslaan, drie nieuwe krachten in dienst. De negentien belangrijkste industrieën heb ben driemaal zooveel arbeiders werk gegeven als de ne gentien belangrijkste kwijnende bedrijven hebben moe ten ontslaan, gerekend over de jaren gelegen tusschen 1920 en 1930. P. B. <PiP» iwim aan zeer voordeelige prijzen, wendt U naar het Huis Specialist - Serrebouwer WERKHUIZEN VEEMARKT, 22 (1121)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6