Nm-DWTMAfö Pi A MfMM. Naar en Doorheen hef fCongoleesche Oerwoud 7 Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERCHE. n. REIS UIT DUITSCHLAND. P April-werk op het veld. April-werk in den tuin. Voor de kamerplanten. De vogels die in April terugkeeren. ZOOJUIST VERSCHENEN Prijs ingenaaid 30 Fr. ingebonden 45 Fr. Welke deviezenbepalingen moet de reiziger uit het buitenland bij een reis naar Duitschland kennen Op deze hoogst belangrijke vraag worden, in de ontvangene uitleg nota. in tien talen, de volgende duidelijke inlichtingen verstrekt, die niet voor vergissingen vatbaar zijn I. REIS NAAR DUITSCHLAND. Buitenlanders (hieronder zijn ook te verstaan personen, die hun domicilie of gewoonlijk verblijf in het buitenland hebben, ook indien zij de Duitsche nationaliteit bezitten) kunnen bij het overschrijden van de grens naar Duitschland binnen en buitenlandsche betaalmiddelen van elke soort (bankbiljetten, chèques, credietbrieven enz.) tot een wille keurig bedrag meenemen. Alleen voor Duitsche geldsoorten bestaan de volgende beperkingen Het meenemen van Duitsche bankbiljetten naar Duitschland is vol ledig buitengesloten. Duitsche specie mag slechts tot een bedrag van ten hoogste 30 mark in Duitschland worden ingevoerd. De naar Duitsch land meegenomen en niet verbruikte buitenlandsche betaalmiddelen kunnen bij het vertrek uit Duitschland ongehinderd weer worden mee genomen, indien de reiziger zich bij de overschrijding van de grens naar Duitschland een Grenzbescheinigung heeft laten opstellen. De Duit sche douanebeambten verstrekken deze Grenzbescheinigung op wensch tegen noteering in het paspoort. De reizigers kunnen op formulieren, welke bij de verkeersonderne mingen en reisbureaux in het buitenland worden verstrekt, de Grenzbe scheinigung zelf (met inkt) invullen en de invulling bij het overschrij den van de grens naar Duitschland aan de grens ambtelijk laten waar merken. Deze methode verdient bijzondere aanbeveling bij grootere reis gezelschappen. De geldigheidsduur van de'Grenzbescheinigung wordt al naar gelang van den duur van het voorgenomen verblijf in Duitschland echter ten hoogste voor drie maanden vastgesteld. Deze geldigheidsduur kan -door een deviezenkantoor dus niet door een douanestation tot totaal één jaar worden verlengd. De in de Grenzbescheinigung genoteerde betaalmiddelen kunnen slechts weer worden uitgevoerd in de valuta van hetzelfde land, waar van zij zijn ingevoerd (bij uitzondering kunnen inplaats van de naar Duitschland meegenomen buitenlandsche betaalmiddelen ook andere soorten buitenlandsche betaalmiddelen werden uitgevoerd, in zooverre deze van gelijke waarde zijn.) Het verdient daarom aanbeveling, om de» omwisseling in Rijksmark door de wisselende Duitsche deviezenbank of het wisselkantoor op de Grenzbescheinigung te laten noteerenDe terugwisseling in het oorspronkelijke buitenlandsche betaalmiddel ver oorzaakt dan geen moeilijkheden. Het verdient tevens aanbeveling, om de terugwisseling reeds te doen geschieden voor het begin van de terug reis. Het oponthoud aan het grensstation is hiertoe gewoonlijk niet vol doende. Zonder Grenzbescheinigung mag slechts Duitsche specie (geen bank biljetten) tot een bedrag van ten hoogste tien mark of de tegenwaarde in buitenlandsche betaalmiddelen zonder speciale vergunning van een de viezenkantoor worden meegenomen. Reizigers, die buitenlandsche betaalmiddelen door bemiddeling van aen Duitsch credietjnstituut nagezonden krijgen, wordt aanbevolen, om zich door dit credietinstituut een Auszahlungsbescheinigung te doen opstellen. Deze Auszahlungsbescheinigung geeft, evenals de Grenzbe scheinigung, het recht, om ook zonder speciale vergunning de niet ver bruikte betaalmiddelen eventueel na terugwisseling mede te ne men. Bij betalingen per postwissel geldt het regu als Auszzahlungsbe- scheinigung. Hl. REISVERKEER MET REGISTERMARKEN. Reizigers, die gebruik maken van reismarken uit registermarkte- goed, ontvangen bij het verwerven van de registermarkreischèques bui ten Duitschland en bij de inlossing daarvan in Duitschland een formulier met inlichtingen onder het hoofd Inachtneming aanbevolen Aangaande het besteden van geldsommen in Reichsmark, afkomstig van een geregistreerd tegoed Registermark voor reisdoeleinden. Ook post-reis-chèqueboekjes bevatten een inlichtingsformulier. Het verdient dringend aanbeveling, om deze formulieren te lezen en in het bijzonder zijn aandacht wijden aan de volgende belangrijke punten 1) De reismarken mogen slechts worden besteed voor hotel-, verte- rings- en reiskosten binnen Duitschland, zoomede voor andere uitgaven voor de persoonlijke reisbehoeften van den reiziger. 2) Niet verbruikte bedragen aan registermarken mogen niet mee worden genomen naar het buitenland. Zij moeten bij een Duitsche bank e. d. weer worden gestort tengunste van het reisbureau of de bank in het buitenland, waar ze zijn verkregen. Niet verbruikte uit post-reis- chèqueboekjes opgenomen bedragen moeten per Zahlkarte worden teruggezonden aan het Postcheckamtdat het chèquejjoekje heeft verstrekt. De tegenwaarde van de weer gestorte bedragen in Rijksmark staat opnieuw ter beschikking van den reiziger bij de betrokken buiten landsche firma en in buitenlandsche valuta. Indien men Duitschland tijdelijk verlaat, is het geoorloofd, om niet verbruikte bedragen in Rijksmark uit registermarktegoed voor den duur van ten hoogste drie maanden bij een bank of wisselkantoor te depo- neeren. De uitbetaling van het gedeponeerde bedrag geschiedt slechts aan den reiziger zelf op vertoon van zijn paspoort. Bij bedragen van meer dan RM 100.is hiertoe een bijzondere vergunning van de Rijks bank (Abteilung Deutsche Kreditabkommen-Reisestelle. Berlin SW 111) vereischt. Voor het besteden van Reichsmarktreuhandguthaben gelden over eenkomstig de bovenstaande bepalingen. 's Namiddags, een uur voor onze afreis, namen wij in het Noord- Station te Brussel op vertoon van ens paspoort 30 zilvermarken aan 5 frank per mark, en een' aantal chèques ten bedrage van 25 reis marken ieder. Voor die chèquereismarken betaalden we acht frank per mark. In Duitschland stond de mark toen twaalf frank gequoteerd. We hadden er dus alle belang bij veel reismarken mede te nemen. Het be drag werd in ons paspoort ingeschreven, op pagina 7, precies onder het visum. Daarmede waren we reisvaardig (Copyright «Pers-Bode»), (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE. Illllimiiu" jiiltil/IHJ r Vooraf ga men na of van de noodzakelijke werkzaam heden die eigenlijk de vorige maanden hadden moeten uitgevoerd worden, en die tengevolge van slecht weer nog niet uitgevoerd werden, nu onmiddellijk iets kan gedaan worden. 1. Bewerk het nog braakliggende land. 2. Beëindig het planten van aardappelen. Plant ze 8 tot 15 em. diep, volgens den grond, en 54 cm. ruimte latende langs alle richtingen. In princiep is het beter de knolletjes niet te snijden. Om te voorkomen dat de aardappelen, bij vochtig jaar, in den grond zouden ver rotten. legt men de plantaardappelen gedurende 24 uren in een bad waarin 2 kopersulfaat is. 3. Plant of zaai nu nog beeten, bitterpeeën, boek weit. gerst, haver, trotskenszaad, suikerij, sorgho, turksch koorn. bloemkool, zweedsche rapen, spaansche bastaardklaver, speurie. vitsen, koewortels, vlas. sera- del. kemp. brem, enz. 4. Ontdoe de velden van distels. 5. Nu wordt de hoppe geplant in goed bewerkten en bemesten grond. Oude hoppevelden snoeien en be mesten. 6. De jonge haver eggen. 7. In de graangewassen de onkruiden vernietigen door bestorting met een 10 a 12 zwavelzuur of met grasvernielende mest. 8. Molhoopen plat maken. 9. De meeste velden wieden, schoffelen. 10. Peuldragende velden bekalken. 3 a 400 kgr. of nog beter met een mengeling van 500 kgr. metaal schuim 150' kgr. potaschchloride. 100 kgr. sodanitraat. 11. Bineert, rakelt of egt waar het noodig is. 12. Besproei zoo noodig de weiden. De weilanden ontvangen'beter drie of viermaal een kleine gift stik- stofmest. dan alles in één of twee keer. 13. Wij zaaien nu in elk geval de voederkool voor den komenden winter. 1. Van nu af mag men alle groenten en kruiden zaaien of planten porcelein, pimperneel, radijs, rhu- barber, salade, spinazie, bitterpeeën, labboonen. laven del, porei, ajuinpastenaken, wortels, kervel, vierhoek moes, zurkel, kers. erwten, boonen, dragon, alsem, anijs, asperges, meikool, spruitkool, enz... 2. In de broeikassenmeloen, spaanscjje peper, eierplant, liefde-appels, enz. 3. Repiquage. 4. Bineeren, besproeien. 5. Rijs zetten voor de. erwten. 6. De aspergen onderschoren. 7. Het africhten der boorden en corbeillen volein digen. 8. De harsrijken, rozelaars enz... planten. De ran ken steunen. 9. De klimrozen zaaien slingerplanten, clématis. princessen, enz... 10 Chrysanthemen, dahlia's enz... herpotten. 11. Schorseneeren niet voor den 15" van deze maand zaaien, anders splitsen zich de wortels ervan. 12. Prei wordt bij het uitpotten steeds van onde ren en van boven ingekort. 13. De aardvlooier. worden nu in den tuin bestre den met het roet uit den schoorsteen. Het is een uitste kend middel ertegen, en tevens een beste mest. 14. In de tweede helft dezer maand worden de zo merbloemen reeds gezaaid. 15. De perken welke vroeger reeds omgespit en be mest werden, zullen nu verder gereed gemaakt en be zaaid worden. 16. De grasperken worden nu dikwijls afgesneden. 17. Indien er nu nog eenige boomen moeten geënt worden, doe het nu onmiddellijk. 18. Na 15 April kunt ge de Gladiolen uit de be waarplaats halen en ze op 10 cm. tot 20 cm. van elkaar in bladgrond. in een kist of in een bak inleggen. 19. De Dahlia's worden geplant. 20. De perzikboomen snoeien, appelaars en pere laars snijden. De krulziekte van den perzik voorkomen door zware bemesting, en door hem te bespuiten (14 da gen voor de knoppen uitloopen) met een deel Kalifor- nische pap op 12 deelen water. Stamp een paar eierschelpen zoo fijn mogelijk, doe er wat water bij en laat het gehêel een paar dagen in een kom staan oplossen. Voeg het mengsel dan bij het water in uw gietertje. en binnen eenige dagen zal u zelf verbaasd staan zien hoe uw bloemen opgeknapt zijn. Met de intredende lente, die de gansche natuur in onze streken doet herleven, keeren ook talrijke vogels terug. Dit is ieder jaar het geval. Door wetenschappe lijke statistieken zou vastgesteld zijn dat de trekvogels in ongeveer volgende orde in ons land verschijnen 2 Aprilde schoorsteenzwaluw. 3 Aprilhet kwikstaartje. 7 Aprilhet zwartkopje. 11 Aprilde oeverzwaluw. 13 Aprilde nachtegaal. 14 Apriide muurnachtegaal en de hop. 16 Aprilde huiszwaluw en de grasmusch. 19 Aprilde ortolaan. 20 Aprilde koekoek. 22 Aprilde tortelduif. 23 Aprilde kwartel. 26 Aprilde gierzwaluw. 29 Aprilde wielewaal. 30 Aprilde vliegenvanger. (Nadruk Verboden). OOM PIET. DE GROOTE REPORTAGE van JEF VAN WYNSBERGHE Omslagversiering van A. Beckers. Te verkrijgen bij alle boekhandelaars en bij den Uitgever C. DUMORTIER, 34. Boterstraat, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7