1 6de HANDELSFOOR 16me FOIRE COMMERCIALE De 16de Handelsfoor Hoe moet men stemmen 20 |aar, Nr 1 1 April 1939 20 Année, N 1 1 Avril 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres STAD YPER Van Witten - Donderdag 6 April tot 2n Paaschdag 10 April 1939 PRACHTIGE TOMBOLA kosteloos aan de bezoekers VILLE D'YPRES Du jeudi Saint 6 Avril au Lundi de Paques 10 Avril 1939 SUPERBE TOMBOLA HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés ingericht in de gebouwen der Lakenhalle en der Staatsmiddelbare School, de Montstraat met den steun der Stad Yper en de medewerking van de Ypersche Nijverheidsschool en den Yperschen Kunstkring. aangeboden. Op Zondag en Maandag van Paschen CONCERTEN op de Groote Markt Koning Albert en de R. Colaertplaats. organisée dans les Batiments de la Halle aux Draps et de l'Ecole Moyenne de l'Etat. rue de Mont avec l'appui de la Ville d'Ypres et le concours de l'Ecole Industrielle d'Ypres, et du Cercle Artistique Yprois. offerte gratuitement aux visiteurs. Le Dimanche et le Lundi de Paques CONCERTS sur la Grand'Place Roi Albert et la Place René Colaert. 'in>innwr.finp. De aanstaande Handelsfoor zal waardig zijn van hare voorgangsters. Het getal deelnemers is even belangrijk en de tombola zal ten zeerste aan trekkelijk zijn. De stands wedijveren in schoonheid en nieuwig heid, en buiten radiomuziek, zullen de bezoekers vergast worden met een aantrekkelijk accordeon concert aan den stand van den Heer De Hollan der. De Openingsplechtigheid heeft plaats op Wit- ten-Donderdag 6 April, te 14 uur, in de lokalen der Middelbare School en de tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk op volgende dagen en uren Donderdag 6 April, van 14 tot 19 uur. Vrijdag 7 April, van 9 tot 12 en van 13 u. 30 tot 18 uur. Zaterdag 8 April, van 7 u. 30 tot 12 u. en van 13 u. 30 tot 19 uur.f Zondag 9 April, van 9 tot 12 u. 30 en van 13 u. 30 tot 19 uur. Maandag 10 April, van 9 tot 12 u. 30 en van 13 u. 30 tot 19 uur. Ook de beroepschool in de Meenenstraat, zal ter wijl de leerlingen aan het .werk zijn, mogen be zocht worden op Vrijdag 9 April, van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Verscheidene goed befaamde muziekmaatschap pijen van het omliggende verleenen haar mede werking om, samen met de Ypersche muzieken, hier tijdens de Paaschdagen en ter gelegenheid der Handelsfoor, een waar muziekfestival te hou den. Indien het weder gunstig is zal onze goede stad Yper nogmaals, zooals de voorgaande jaren, met de handelsfoor enkele harer schoonste dagen be leven. Het bestuur der Handelsfoor herinnert aan de leden der Handelskamer de inrichting der tom bola en bidt hen hunne geschenken te willen zen den aan den Heer Prosper Craye, Boterstraat, die ze met dank zal aanvaarden of ten huize zal doen afhalen bij degenen die er het verzoek toe uit drukken. De tentoonstellers worden verwittigd dat alle stands op Zaterdag 1 April 's namiddags door het bestuur zullen afgeteekend worden en dat zij reeds vanaf Maandag 3 April met de inrichting ervan zullen kunnen aanvangen. Voor alle aan sluitingen aan de electriciteit in de Middelbare School móeten de tentoonstellers zich wenden tot den heer André Lacante, 1, Rijsselstraat, en voor de aansluitingen in de Lakenhalle aan den heer Omer Stevens, Vandenpeereboomplaats. Daar, tengevolge der Kamerontbinding, de wet gevende verkiezingen vervroegd zijn en nu zoo kort na de laatste gemeenteverkiezingen volgen, meenen wij het nuttig de kiezers eens te herin neren hoe zij morgen, Zondag 2 April, moeten te werk gaan om een geldige stem uit te brengen. Immers de wijze van stemmen is niet dezelfde voor de wetgevende verkiezingen als voor de ge meenteverkiezingen. Voor de wetgevende ver kiezingen is het panacheeren verboden en men mag dus maar voor een enkele lijst stemmen. Om alle mogelijke verwarring te voorkomen, herhalen wij hier de verschillige wijzen van stemmen die morgen toegelaten zijn. Na overhandiging van zijn oproepingsbrief aan een der bijzitters van het stembureel, ontvangt de kiezer, uit de handen van den voorzitter van dit bureel, twee stembiljetten, een rood voor den Senaat en een wit voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Gekomen in de stemcel, overtuigt de kiezer zich ervan dat zijne stembiljetten noch bevuild noch gescheurd zijn en brengt hij op ieder stembrief afzonderlijk zijne stem uit op een der volgende manieren 1) Indien de kiezer de voordrachtsorde aan neemt van de candidaten, zoo werkelijke als plaatsvervangers, der lijst welke hij ondersteunt, dan maakt hij, met het te zijner beschikking ge steld potlood, het wit middelpunt zwart van het vakje bovenaan deze lijst. Dit is een kopstem. 2) Indien hij echter de voordrachtsorde der werkelijke candidaten niet aanneemt, dan brengt hij zijne stem uit nevens den naam van den can- didaat dien hij bevoordeeligen wil. Zulks noemt men een voorkeurstem en dergelijke stem heeft dezelfde waarde voor de partij als een kopstem. 3) Is het de volgorde der plaatsvervangers die de kiezer wenscht gewijzigd te zien, dan brengt hij zijne stem uit nevens den naam van dien plaatsvervanger. 4) En zoo de kiezer noch de orde der werkelijke, noch de orde der plaatsvervangende candidaten aanvaardt zooals zij op de lijst zijn voorgedragen, dan stemt hij nevens den naam van een werke- lijken en nevens den naam van een plaatsver- vangenden candidaat eener zelfde lijst. De kiezer mag dus maar een enkel vakje zwart maken wanneer hij bovenaan den kop eener lijst stemt, doch wanneer hij wenscht een voorkeur stem uit te brengen dan mag hij in dit geval twee vakjes zwart maken van een en zelfde lijst een nevens den naam van den candidaat-titelvoer- der en een nevens den naam van den candidaat- opvolger zijner keuze. Deze wijzen van stemmen zijn de eenige goede om een geldige stem uit te brengen. Op den stem brief mag men dus alleen het wit puntje in een vakje zwart maken volgens een der vier hierbo- •ven aangeduide wijzen, doch er hoegenaamd geen enkel ander teeken aanbrengen noch er iets op schrijven. Zijn ongeldig 1) Alle andere stembiljetten dan deze welke, op het oogenblik der stemming, door den voor zitter aan den kiezer overhandigd worden. 2) De stembiljetten waarvan de vormen en af metingen veranderd zijn of waarin zich van bin nen een papier of eenig ander voorwerp bevindt. 3) De stembrieven waarop een niet door de wet toegelaten doorhaling, teeken of merk is aange bracht waardoor de kiezer kan bekend geraken. 4) Deze waarop de kiezer niet heeft gestemd. 5) Deze waarop hij meer dan een kopstem heeft gegeven 6) Deze waarop hij meer dan een stem heeft uitgebracht hetzij voor de werkelijke, hetzij voor de plaatsvervangende candidaten. 7) De stembiljetten waarop bovenaan een lijst en nevens den naam van een candidaat eener an dere lijst gestemd werd, of waarop terzelfdertijd voor een tit el voerder eener lijst en voor een op volger eener andere lijst een stem uitgebracht werd. HOE STEMT MEN BEST Na aldus de vraag beantwoord te hebben «Hoe moet men stemmen om geldig te stemmen stelt zich thans een andere vraag, namelijk deze Welke is de BESTE manier van stemmen En hierop antwoorden wij zonder aarzelen de voor keurstem. Vroeger aanzag men doorgaans het uitbrengen eener kopstem als de eenvoudigste, de minst in gewikkelde, de gemakkelijkste manier van stem men, en nu nog wordt deze wijze van stemmen door sommige partijen aangeprezen met de iets wat verouderde spreukeen dop boven op den kop. Dit is echter de beste manier niet en het is even eenvoudig, even gemakkelijk nevens den naam van een candidaat te stemmen als boven op den kop. Het uitbrengen eener voorkeurstem is dan ook de eenige manier die door eiken verstan- digen kiezer gebezigd wordt, want alzoo keurt hij de handelwijze af van de politieke partijen wel ke soms candidaten opdringen om allerlei rede nen die met het algemeen belang niets te maken hebben, en kiest hij den candidaat die het groot ste vertrouwen inboezemt en die hem het meest

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1