Plechtige Communie Drukkerij DUMORTIER Kerkboeken Paternosters Beeldekens Geschenken Een en ander Naar eei Doorheen het Kongofeesche Oerwoud 34, Boterstraat Tel. 500 Y P E R Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERGHE. DE EXPRESTREIN BRUSSEL -AKEN -KEULEN Burgerlijke Stand van Yper ZOOJUIST VERSCHENEN Prijs ingenaaid 30 Fr. ingebonden 45 Fr. nTLOt-DanxiiLAHO V. Nog vóór de exprestrein Brussel-Keulen, te Brussel de spoorhalle binnenrijdt, staat reeds een zwerm zwaar gepakte reizigers bij lijn 7 te wachten mannen met baarden en gladde gezichten, met keurige en slordige kostuums, jonge krachtige kerels, oude Vermoeide heeren statige dames kotettige blondines en acajou-harigen jongens en meis jes en zelfs ee: paar kinderen. Allen wachten, dicht bijeen, een honderd meter ver langsheen het spoor... veilig achter hun handkoffers, die zoo dicht mogelijk tegen de spoorlijn staan, opdat geen enkele vreemde hun vóór zou zijn bij 't instappen. De rood verlichte groote sekondenwijzer van het electrische spoor- halle-uurv erk, snokt in vlugge regelmaat van het eene minutenstreepje op het volgende... almaardoor, het kadran rond en telkens weer verder, terwijl de zwarte minutenwijzer in veel trager tempo eigenlijk on merkbaar meevoigt... Minuten gaan voorbij. Wij kijken droomend uit naar een jongetje da: met kleine hapjes een gepelde Fyffes-banaan eet. 14 uur 28 We hebben nog 12 minuten. Uit tijdpasseering zien wij nog even den treingids in. Precies zooals we het noteerden Aankomst Luik Guillemins 15.55 Aankomst Aken 18.05 Afreis Aken 18.37 Aankomst Keulen 19.33 Afreis Keulen 21.50 Aankomst Berlijn 6.55 We weten nog niet beslist wat wij zullen doen vannacht te Keulen bjUjven, ofwel rechtstreeks doorreizen naar Berlijn. Wat zouden we doen o 9 W" hebber nog ruim zes uren om er eens over te prakizeeren, om ons reisplan nog eens vluchtig na te kijken... Maar eigenlijk weten we goed dat ons besluit zal afhangen van onze mede-reizigersAis we bij toeval in den trein kennis kunnen aanknoo- pen met een praatzieken Duitscher of met een charmante jonge Duitsche die op hur. eentje naar Keulen gaan, en er 'n dagje op hun eentje blijven, dan zouden wij probeeren er een gezellig avondje mee door te brengen, opzettelijk om- één en ander over het huidige Hitler-Duitschland te achterhalen. 14 uur 32 Met zwaai gedreun rolt de exprestrein binnen. Onmiddellijk is er een zenuwachtig gewoel tusschen de wachtende reizigershandkoffers en pakjes worden van den grond opgenomen, er wórdt gedromd om 'n plaatsje vooraan te bekomen. Daar stopt hijEen wedloop, met zware koffers en onhandige pakjes, naar de deuren van de doorloopende wagens. Wij worden mee- gedromd!... Wij zorgen er voor dat brute reizigers ons niet op zij du wen Te allen kante gekneld tusschen andere reizigers worden wij eigenlijk de twee treden opgeduwd, de wagengang ingedromd langs heen enkele reeds volzette compartimenten, tot we eindelijk in een nog gedeeltelijk vrije coupé terechtkomen, waar wij nog precies onzen reiskoffer op een vrij hoekplaatsje kunnen deponeeren, om dadelijk te bemerken hoe meteen door andere reizigers.de overige zitplaatsen ook reeds ingenomen werden, en hoe nog 'n heele rij anderen schoor voetend door den gang verder aanschuiven... en dan plots den weg ver sperd worden door reizigers die van uit de tegenovergestelde richting drommen tevergeefs op zoek naar een nog vrije zitplaats... Volzet Alles volzet Hoeveel tientallen menschen zullen de reis recht staande in den gang moeten meemaken Ook gesenminkte poppetjes, die met fleemerig oogenspel en zeem zoete lippeplooitjes jonge heeren suksesloos om een zitplaatsje zullen bedelen De koffers worden op de hangnetten geschoven jassen, mantels en hoeden werden opgehangen... kranten en geïllustreerde tijdschriften worden opengevouwen, doorbladerd... Wij maken het ons gezellig in ons fijn hoekje, waar je een pret- tigen ruggesteun vindt Nevens mij zit een jonge dame, met een warm ingedoffeld baby op d'r schoot en nevens haar bij het raam een mooie twintigjarige. Vlak voor mij zit een oude dikke heer, met fletse wangen en 'n vette driedubbele kin. Daarnevens twee jonge ernstig kijkende heerende eerste hoogstwaarschijnlijk de vader van de baby, en de tweede mis schien wel de echtgenoot van de mooie twintigjarige. Er wordt geen woord gesproken.Het is zwoel warm in de coupé. Wij kijken mekaar onopvallend aan, met koude oogen, effen gezicht. Ik vraag me afzijn het reizigers die doorreizen naar Duitschland, of zullen ze te Luik uitstappen Uit den schuine zie ik dat de mooie twintigjarige een Duitsch pas poort wegbergtdus er bestaat veel kans dat zij naar Duitschland zal doorreizen. De heer voor haar is waarschijnlijk niet de vermeende echt genoot hij staart haar te vreemd opdringerig aan... Allemande?... vraagt hij haar op 't zelfde moment! Ouiantwoordt zij met beleefden knik. Ik ben van Luikwil hij zich voorstellen. Op dat moment vraagt de jonge moeder mij met Hollandschen tong val Kan u me zeggen, Mijnheer, of deze trein te Pepinster stopt en op mijn bevestigend antwoord zegt zij den heer voor haar Hoor je wel De dikke mijnheer neemt uit zijn jas een Luiksch dagblad... Aldus vermoed ik dat alleen de mooie twintigjarige naar Duitsch land mee zal doorreizen. Onmiddellijk neem ik me voor te Luik de plaats bij het raam van den Luikenaar in te nemen, en 'n gesprek met de mooie Duitsche te probeeren. (Copyright «Pers-Bode»). (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE. 1 I J c.r $ÉjSiË& Feii zeeschip zonder schroef noch roer. In Mei is het nieuwe turbo-electro schip Helgolandder Ha- pach varens gereed om den dienst der Noordzeebad plaatsen te beginnen. Het is het eerste zeeschip met een Voith-Senneider-propeller toestel van 4000 PK. De boot kan een snelheid van 17 zeemijlen bereiken en neemt 2000 passagiers aan boord. Een bijzondere inrichting zal het slingeren en rollen op zee fel verminderen. De Pausen in den loop der tijden. Van de 260 Bis schoppen van Rome, die in 1900 jaar de Heilige Kerk bestuurd hebben, zijn de meeste in Italië geboren. Vol^ gens een betrouwbare statistiek, die evenwel met het oog op het onbekende geboorteland van eenige Pausen uit de eerste eeuwen en de grensveranderingen in den loop der tijden voor wijzigingen vatbaar is, telt men onder de pausen 214 Italianen, van wie er 99 te Rome geboren zijn, 14 Franschen 12 Grieken 5 Duitschers 3 Spanjaarden 5 Syriërs 3 uit Noord Afrika 1 Engelschman 1 Nederlander 1 Portugees 1 (de apostel Petrus) uit Galilea. 80 pausen werden in den loop der eeuwen in de lijst der Heiligen opgenomen. De laatste Hfeilig verklaarde Pauc'is de H. Pius V. (1566-1572). Zooals men weet, is er thans een proces gaande dat de heilig verklaring van Paus Pius X beoogt. Waar Beethoven de negende symphonie componeerde. Te Baden bij Weenen wordt van 16 tot 25 Juli een Beethovenfeest gegeven. Het begint met een plechtig heid in Beethoven's woonhuis, Rathausgasse 10. Hier heeft de meester belangrijke deelen van de negende symphonie en van de messa solemnis gecomponeerd Het volledig programma zal later worden gepubliceerd. Men rekent op de medewerking van de Weensche phil- harmonie onder leiding van Hans Knappertsbusch en van het Weensche symphonische orkest onder leiding van Oswald Kabasta, alsook van het koor der Staats- Opera en van bekende solisten. Een zweefbaan over het meer van Zurich. Op de nationale tentoonstelling welke van Mei tot Oktober aan de oevers van het meer van Zurich gehouden zal wor den. zal een bijzondere bezienswaardigheid te zien zijn. Voor de eerste maal bouwen Zwitsersche ingenieurs namelijk een zweefbaan over een der vele Zwitsersche meren. Deze zweefbaan zal de beide oevers van het meer verbinden. Zij zal 900 meter lang zijn en hangen aan 75 m. hooge torens. De Cabines zullen twintig pas sagiers en een kondukteur kunnen bevatten. In een der torens zal als bijzondere attractie een restaurant ge bouwd worden. van den 25 tot den 31 Maart 1939 GeboortenPlatteau Jerome, Recollettenpoort, 5, van Houthem-bij-Komen. Adam Michel, Recollettenpoort, 5, van Ploegsteert. Slembrouck Maria. Recolletten poort. 5, Kalfvaart, 18. Lycke Judith. Recolletten poort, 5, van Hollebeke. Lorsom Pascal, Recolletten poort. 5, van Zonnebeke. Pattyn Daniel, Recolletten poort, 5. van Wytschaete. Cruyt Agnès. Recolletten poort, 5, van Bangemarck. Doolaeghe Jacqueline, Re collettenpoort, 5, Lindendreef, 55, Vandamme Fedora, Recollettenpoort, 5, St Janstraat, 12. Notable Michel. Recollettenpoort, 5, van Poelkapelle. Vandevyvere Roger. Recollettenpoort, 5, Yperleestraat, 26. Fri- mput Carlos. Recollettenpoort, 5, van Zillebeke. OverlijdensVanraes Camille, 68 j., beenhouwer, echtg. Vanpoucke Marie. Diksmuidestraat. 6 Leroy Robert, 28 j.. polierder, echtg. Vanhoorne Margareta. Yperleestraat, 62. Doolaeghe Gustavus. 78 j.. z. b wed. Dubois Juliana, Rijselstraat, 133. - Wyffels Martha. 45 j.. z. b.. echtg Corneillie Hector, Pennestraat, 31B Spilliaert Alix. 86 j., z. b., ongehuwd. Veemarkt, 11. Roelens Elodie. 70 j.. z. b.. wed. Desmet Richard. Au- gustinusstraat. 5. Vanoverberghe Filicia, 80 j., z.. b.. weduwe Vermeesch Archangelus. Capucienenstraat. 21. HuwelijksbeloftenAndré Parmentier. autogeleider, te Yper, en Rachel Lanssens, dienstmeid, te Elverdinghe. Jules Nuyttens, hulpbesteller, te Yper en Martha Bral. onderwijzeres, te Poelcapelle. Daniel Houssin. fotograaf, te Knocke. voorheen te Yper. en Marie- Louise Dequidt. z. b.. te Woesten. DE GROOTE REPORTAGE van JEF VAN WYNSBERGHE Omslagversiering van A. Beckers. Te verkrijgen bij alle boekhandelaars en bij den UitgeverC. DUMORTIER. 34, Boterstraat, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5