HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Ziel missen 20 Jaar N 1 1 April 1939 20 Année, n 1 1 Avril 1939 BIJVOEGSEL TOERISTISCHE KRONIEK dïamanten bruiloft PALM PLECHTIGHEID De Goede Week in St Maartenskerk Sf Jozefskerk der Karmelieten BEDANKING Zondagrust Repos Dominical SUPPLÉMENT Faaschmaandag is, in gansch Bretanje, de dag der huwelijken. Daar tijdens den Vasten slechts bij uitzondering huwelijken worden ingezegend, wach'ten de jonge Bretons en Bretonschen dezen dag af om in het huwelijk te treden. Elk jaar worden er dan ook zeer veel huwelij ken gesloten in het jaar 1934 bv. waren er 735 omdat, naar cte legende, huwelijken op dien dag gesloten, vrede in het huis brengen en verder alle geluk. De bruiloften in het oude Armorica zijn gewoonlijk feesten waar de oude tradities wor den in eere gehouden zcoals ook op den dag der processiën of pardons en waarop ieder een, mannen, vrouwen en kinderen, zonder on derscheid, het schilderachtige feestkleedij aantrek ken. Buiten de souliers vernis en de zijden kousen, die de huidige mode ook hier doet dragen, hebben de vrouwen nog hunne antieke Breton- sche kleed eren. Schoone witte mutsen met kan ten, wier vorm en versiering de gemeente van af komst verraden, alsmede breede rokken in zijde of fluweel maken, samen met een ouden sjaal en een voorschoot met streelende kleuren den op schik der vrouwen uit. De mannen hebben even eens hun hoed bewaard met linten en zilveren gespen. Elke Bretonsche bruiloft telt altijd zeer veel genoodigden, vooral te lande, en het gebeurt meer dan eens dat de genoodigden hun stuiver schen ken wanneer de getrouwden minder rijke men- schen zijn. Na de kerkelijke plechtigheid, waar bij gewoonlijk een sermoen is in het Bretonsch, wordt een stoet gevormd die zich naar de gele genheid begeeft waar de maaltijd zal plaats heb ben. Soms is het aantal genoodigden zóó groot, dat er geen voldoende plaats is binnen dan wor den er heel eenvoudig in een weide twee lange voren gegraven, gescheiden door een smalle strook, die dan voor tafel dienst moet doen. Zijn de ouders van de gehuwden welstellende menschen, dan is het feestmaal werkelijk breuge- liaansch en komen alle Bretonsche specialiteiten op tafel, rijkelijk besprenkeld met den besten cider, zonder den witten brandewijn te vergeten, een soort cider alcohol zooals de Calvados in Nor- mandië. Nadien wordt er gedanstMeest in open liïcht. Twee stoelen op een tafel gezet en daar is de plaats klaar voor het orkesteen biniouen een «bombarde». En tot laat in den dag heeft de danspartij plaats. In den loop van den namid dag gebeurt het wel eens dat de jonge meisjes, die op de bruiloft werden genoodigd, in alle stilte verdwijnen en naar den dorpsput trekken, waar zij de proef der spelden doen deze be staat hierin, dat, wie het gerucht van een vallende speld hoort op den bodem van den put, nog in den loop van het jaar zullen trouwen. Te Ploumanach is het de gewoonte dat op dien dag de jonge doch ters naar het standbeeld gaan van St Guirec, be schermer der verliefden, en den heilige met een speld in den neus steken. Samen met een oprecht gebed is deze pikante ceremonie, een onfaal- baar middel om de intiemste verzuchtingen van het zwakke geslacht te verwezenlijken Elk jaar, den Maandag na Half-Vasten. gaat te Hazebroek een groote historische en carnaval stoet uit. Deze cavalcade is reeds van ouden da tum uit 1585 namelijk en heeft als zeer eigenaardige figuur den graaf van Halfvasten de greef, zooals men hem nog kent in enkele Vlaamsche gemeenten alsook een groote wa gen, met de voorstelling van de stad Hazebroek die hare milddadigheid betoont tegenover de be volking. Deze vrijgevigheid bestaat namelijk in het uitwerpen, tijdens den optocht, van 600 tot 700 kilos noten. Dit geschiedt volgens een zeer oud gebruik, zooals men in een archiefstuk uit 1573-1574 kan lezen Betaald aan Jean Bavin- chove voor de noten die men in de stad doet wer pen om er volk te verzamelen en aan te trek ken...» En natuurlijk vertelt men ook, dat de jonge dochter, die een noot in de linkerhand zal kunnen vatten, in den loop van het jaar een man zal vinden. Wie probeert eens volgend jaar Reysiger. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER Zooals wij het verleden week reeds aankondig den is het op Zaterdag 8 April aanstaande dat het diamanten bruiloftsfeest zal gevierd worden der echtgenooten Arthur Sabben-De Groote Eveline, van Yper, die beiden, niettegenstaande zij onder- i scheidenlijk reeds den eerbiedwaardigen ouder dom van 82 en 79 jaar bereikt hebben, er nog uiterst goed uitzien. Vooral de echtgenoote is nog frisch en flink be waard, doch haar man, Arthur, is sedert een jaar I van hier niet meer zoo rap als vroeger. Het eenig- ste wat hem kwelt is zijne ademhaling, doch an ders is de eetlust nog goed en een pintje smaakt hem ook nog lekker. Dezer dagen brachten wij die doorbrave lieden een bezoek in hun nette woning, gelegen langs de Maarschalk Plumerlaan, het laatste van de reeks huizen die men eertijds de huizen Siroux noemde. Daar vernamen wij nog dat Arthur Sab- ben, als belooning voor de 42 jaren die hij als houtzager, een zwaar en lastig ambacht in dienst bij wijlen M. Jules Burgho doorbracht, met het Nijverheidseereteeken van 2C klas was vereerd geworden. Na de kerkelijke plechtigheid, die gesteld is om 10 u. 45 in St Maartenskathedraal, zullen de jubi larissen en hun familie te 11 u. officieel ten stad- huize ontvangen worden. Daar de kerkelijke li turgie het dien dag niet toelaat, zal er dus geen dankzeggingsmis opgedragen worden zooals het bij dergelijke feesten een schoone vlaamsche ge woonte pleegt te zijn, doch de jubilarissen zullen niettemin God bedanken voor de vele weldaden die Hij hen schonk en Zijn zegen oyer hen en gansch hun nakomelingschap afsmeeken. Wij wenschen de gelukkige jubilarissen goed heil en nog vele jaren en mocht het goed weder op 8 April a. s. van de partij zijn, opdat dit dia manten bruiloftsfeest prachtig moge slagen en met allen luister kunne gevierd worden. Op Zondag 2 April wordt de verjaring, herdacht van den zegevierenden intocht van Jezus in Jeruzalem. Onze Palmplechtigheid te leper wordt ook opgevat en gevierd als een machtige betooging. Christus-Koning ter eere. 1°. De wijding der palmtakken zal plaats hebben in St Pieterskerk om 9 uur. Zooals verleden jaar wor den de geloovigen vriendelijk verzocht, zooveel moge lijk, een palmtak (buksboom) mee te brengen, zij die er geen hebben, zullen aan de kerkdeureen palmtak krijgen die dan pok, onder de ceremonie zal gewijd worden. 2°. fDaarop volgt de palmprocessie, die gaat langs de Rijsselstraat, Groote Markt en Leet. Allen dra gen den groenen palmtak en zingen mee o. a. het zege lied Christus vincit en het gekende ljed Hosanna, filio David 3°. -Die heerlijke palmprocessie wordt besloten met de indrukwekkende ceremonie van de «Statie die ge houden wordt voor het zuidelijk portaal van St. Maar- tens, en hier wordt de Gloria laus gezongenglorie, lof en eere aan U Christus Koning. Daarna wordt, om 10 uur de plechtige Hoogmis ge zongen in de Kathedraal. Onder het zingen van het lang Evangelie (t.t.z. het verhaal van de Passie van O. God- delijken Zaligmaker) houdt iedereen den gewijden palmtak in de hand. Met de welwillende en geestdriftige deelname van ons christen volk zal de palmplechtigheid groeien tot een waar volksfeest, een schitterende hulde aan Chris tus-Koning. De diensten der Goede Weekzullen met al den luister der liturgische plechtigheden gecelebreerd wor den in St Maartenskathedraal. Te 9 u„ plechtige Palmwijding in St Pieterskerk. Te 9 i u., de indrukwekkende Palmprocessie langs de Rijselstraat, Neermarkt en Leet. De bewoners gelie ven hun huizen te bevlaggen. Te 10 u., plechtige Hoogmis in St Maartens. 's Namiddags, te 3 uVes pers en Lof met Passie-sermoen. OP WITTEN DONDERDAG wordt de gedachtenis ge vierd van de instelling van het aanbiddelijk Sacrament. Te 7 u. plechtige Hoogmis, waaronder al de aanwezi gen verzocht worden ter H. Tafel te naderen. Heel den dag wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld op het versierde rustaltaar. Te 3 u ceremonie der voetwassching aan dertien arme lieden. Te 8 u. plechtige avonddienst met Heilig Uur Daarna wórdt het Allerheiligste processiewijs naar de sacristie overgebracht. OP GOEDEN VRIJDAG wordt de gedachtenis gevierd van het bitter lijden en den dood van O. L. H. Jezus- Christus. De morgendienst begint te 7 u. Al de aanwezigen ge lieven het H. Kruis te komerf vereeren. 's Namiddags te 3 u. gezamenlijke oefening van den H. Kruisweg. OP GOEDEN ZATERDAG (Paaschavond) te 6 uur plechtige wijding van het nieuwe vuur, de Paaschkeers en het Doopwater. De H Mis waaronder algemeene Communie, begint rond 8 uur. Vanaf 8 u. kan men gewijd water bekomen. Op den Hoogdag van Paschen, plechtige Hoogmis te 10 u.uitvoering van de prachtige Sequentie Victimae Paschali(in polyphonie) van Aug. Reyns en het Be- nedictus van Ch. Gounod (a capella). 's Namiddags te 3 u.: Sol. Vespers en Lof, met feest- predicatie over de Verrijzenis des Heeren MMMMWWMMMIMMWMMMIMMMMIMW' GOEDE WEEK PalmzondagTe 8 u„ palmwijding. processie en hoogmis. Te 5 u„ lof en vastenpreek door den E. P. Joacnim. Woensdag: Te 5 u., donkere Metten door de klooster lingen gezongen. Witten DonderdagDe H. Communie wordt ieder kwartier uitgedeeld. Te 7 u.. plechtige mis, waarna het Allerheiligste naar het rustaltaar gedragen wordt. Te 6 u.. laatste vastenpreek door den E. P. Joachim. NachtaanbiddingHeel den nacht blijft de kerk open Goede Vrijdag: Te 7 u.. goddelijke dienst, en aanbid ding van het H. Kruis door de geloovigen. Te 3 u., plechtige Kruisweg en oefeningen der Eere- wacht. Te 5 u., donkere Metten. ZaterdagPaaschavond. Te 6 u.. wijding der Paaschkaars en paaschofficie. Te 7 u.. plechtige mis, waaronder de H. Communie aan de geloovigen wordt uitgedeeld. Heer Emile Pattyn- Vrouw Weduwe Omer Pattyn-De Wulf. kinders en kleinkinders Heer en Vrouw Prosper Pattyn-Van Halle en kinders; Heer en Vrouw Jules Florequin-Pattyn Heer gn Vrouw Jules Onraet-Santy, kinders en klein kinders Heer Camille Onraet-Dierinck. kinders en klein kinders Heer Bruno Vanwalleghem-Pattyn en familie Vrouw Weduwe Camiel Wybouw-Pattyn en familie: Heer Petrus Verbeke-Pattyn en familie De familiën Onraet en Pattyn. danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hunne teergeliefde echtge noote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder, overgroot moeder, zuster, schoonzuster, tante, nicht en bloed verwante, Vrouw ADELINE ONRAET en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (1396) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 April, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overleden familie. (1367) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 2 April, om 9 uur, in de kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Petrus DEFEVER-SENNESAEL. Dixmudestraat. (1368) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 April, (Paschen), om 8 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pelagie RONDELEZ echtgenoote van Heer Henri Victoor. (1382) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 9 April, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Noëmie DERAMAUT echtgenoote van Heer Camille Bossaert. Statiestraat, 5 (1381) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Maandag 10 April (2' Paaschdag), om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leon LEGRAND-PARRET en zoon Emeric. (1385) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 10 April (2 Paaschdag), om 9 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Robert RONDELEZ echtgenoot van Vrouw Marie Knockaert. (1383) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 10 April (2C Paaschdag), om 9 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Henri SIROUX en overledene familie. (1384) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 2 April Dimanche 2 Avril van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9