CARNAVALSTOET Cortège Carnavalesque Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres S T AD Y P E R Op Zondag 14 Mei 1939, om 2 uur GROOTE V IL L E DYPRES Le Dimanche 14 Mai 1939, a 2 i heures GRAND DE YPERSCHE CARNAVALSTOET Wie gaat mee naar de Hollandsche Bloemboltenvelden op 7 Mei DE EENDRACHT EN STERKTE der DEMOCRATISCHE LANDEN ZIJN EEN WAARBORG VOOR DEN VREDE 20 Jaar, N 5 29 April 1939 20 Année, N" 5 29 Avril 1939 HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPEK. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YFRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés 20.000 Fr. Premiën en Vergoedingen Verscheidene Fanions voor de deelnemende Maatschappijen, 's Avonds om 8 uur, in den Stadsschouwburg AVONDFEEST - UITVOERING van BALLETTEN. 20.000 Fr. de Primes et Indemnitës Plusieurs Fanions pour les Sociétés participantes. Le soir a 8 heures, au Théatre Communal SOIRÉE EXECUTION DE BALLETS. w)ww»mwwwwgi»in>inwwwwwwwwwwwwwwwwnn De beste krachten zijn ingespannen om dit schoon en reeds vermaard geworden feest, dat dit jaar doorgaat op Zondag 14 Mei a. s., uiter mate te doen gelukken en vee] volk naar stad te lokken ten bate der kleine nering. Geen moeite wordt gespaard van wegens het comiteit. Ook mag men verzekeren dat de stoet zal prachtig wezen. De Reus van den Yzer komt een bezoek bren gen aan zijn besten vriend Goliath, en is hier den meesten bijval verzekerd. Groote en prachtige groepen komen ons af uit Kortrijk, Heule, Oostende, Hamme, Lokeren enz... en daarbij hebben we nog de Gilles van Aalst. Yper geeft ook de Schotten, de Lustige Vrien den (Vliegers) in nieuwe kleedij, onzen sym pathieken Goliath met volledige grijep t. t. z. Kabouters, Reuzemeisjes en Muziek (mannen van 't jaar 1830). Zoo een stoet moet de moeilijksten bevredigen en zal een grcoten aantrek zijn voor de stad. Het comiteit doet dan ook beroep op allen om zijn werk mild te steunen ten bate van volk en nering. 's Avonds om het feest te sluiten, wordt in den Stadsschouwburg een kunstavond gegeven door een Maatschappij uit Heule. Handels- en Nijverheidskamer van Yper Inlichtingsbureel De gleden kunnen kostelooze inlichtingen be komen over hunne verplichtingen in zake Aangifte hunner bedrijfsinkomsten Het gebruik der zegels op fakturen Modaliteiten betreffende het betaald verlof Aansluitingen bij kas voor gezinsvergoeding Regeling der pensioenen Medisch toezicht der minderjarigen Werkhuisreglement Werkboekjes Loonboekjes Algemeene boekhouding, enz. enz. Zich te wenden bij C. CHRISTIAEN, Hondstraat. 54, ieder Woensdag van 18 tot 19 uur. wwwwwmniiPt»inwnw>*ffHiiiwpi»iwwri»ii Drie dagen in autocar met KOSMOS TOERISME. Prijs450 fr. Hotelkosten inbegrepen. Een buitenkansje om het noodige optimisme terug te vinden na de dagen van Internationale spanning. Spoedig inschrijvenGroote Markt Albert I, Yper, Tel. 515. Aantal plaatsen zeer beperkt. Opnieuw heerscht t'allen kante de grootste on rust, dit tot groot nadeel van handel en nijverheid, van het normaal leven der landen die lijden on der de internationale hoogspanning welke we thans nogmaals beleven, en meer dan ooit stelt iedereen zich beangstigd de vraagKomt het tot een oorlog Groote* vraag, voorwaar, die moei lijk op stellige wijze kan beantwoord worden. Immers, hebben wij in deze laatste tijden niet gezien hoe de meest verrassende en onverwachte gebeurtenissen zich elkander opvolgden, hoe de plechtigst aangegane verbintenissen en verzeke ringen moedwillig met de voeten getreden wer den Er is niemand die voorspellen kan wat de toekomst ons nog voorbereidt, en zoo het in ge wone omstandigheden mogelijk is zich op zekere feiten of voorteekens te steunen om zijn oordeel te staven, wie kan nu, in de huidige omstandig heden, uit de gebeurtenissen van vandaag aflei den wat er morgen voorvallen zal Er heerscht niet meer het minste vertrouwen en Duitschland onder meer, om maar een land te noemen, heeft, helaas, reeds zooveel reden tot wantrouwen ge geven dat velen ertoe gekomen zijn oppervlak kig te besluiten dat een nieuwe oorlog werkelijk een onvermijdelijke kwaal geworden is. Hebben zij gelijk De toekomst zal zulks uitwijzen. Doch zoo we de kwestie wat zakelijker beschou wen, wat meer diepgronden en al de verschil lende elementen, die te onzer kennis zijn, met wat meer aandacht nagaan, dan komen we daa rentegen tot de geruststellende bestatiging dat wij niet de minste redenen hebben om 'te wan hopen en dat er vooralsnog geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaat. Niemand wenscht oorlog, de geestdriftige ont vangst en eenstemmige huldebetoogingen in Sep tember 11. aan de onderhandelaars van Munchen voorbehouden, hebben ten duidelijkste bewezen hoezeer het volk, zoowel in Duitschland als in Frankrijk, Engeland en elders aan den vrede gehecht is. Maar, indien iedereen werkelijk den vrede wenscht, hoe komt het dan dat 'wij thans op ieder oogenblik met het spook van den oorlog bedreigd worden Een kortbondig overzicht van de naoorlogsche geschiedenis is noodig om hierop te kunnen ant woorden. Na het einde van den wereldoorlog 1914-18 werden de aanvaller en zijn bondgenooten ge dwongen de knie te buigen. Men zag de Duit- schers te Versailles, de Oostenrijkers te Saint- Germain, de Bulgaren te Neuilly. de Hongaren te Trianon en de Turken te Sèvres. Hen werden verdragen en verplichtingen opgelegd waardoor men dacht dat hun zucht naar veroveringen en vooral hun macht voor altijd zouden gebroken zijn. En om het wapengeweld eens voor goed de baan af te snijden, werd de Volkerenbond opge richt die, in de oogen van zijn voorstanders, een altijddurenden vrede moest verzekeren. Slechts twintig jaar zijn verloopen en wat blijft er van dit alles over Z_Niets of bijna niets. Van de 1914 artikelen, die de vredesverdragen bevatten, zijn er thans reeds meer dan 1800 ver vallen. Het overwonnene Duitschland heeft zich stil aan weer opgericht om thans een staat uit te maken grooter en machtiger dan voorheen. In de lente van 1935 bezat Duitschland slechts een leger van 100.000 vrijwilligers, hoogste cijfer dat door het verdrag van Versailles toegelaten was, doch plots, zonder voorafgaande verwittiging voert Hitier den verplichten legerdienst in en brengt het effectief van het leger op 600.000 man. Wat doet men om dit te beletten Men verge noegt zich protestnota's te zenden en de zaak blijft zooals ze was. Tien maanden later, in Maart 1936, wordt de lin ker oever van den Rijn door het pas heringerichte Duitsche leger terug bezet. Nogmaals, om een oorlog te vermijden, stelt men zich tevreden met tegen deze schending van de verdragen te pro testeeren, doch men is er reeds bezig met de ge duchte Siegfriedlijn te bouwen en de zaak ge raakt opnieuw in den doofpot. In 1938 wordt Oostenrijk, niettegenstaande zijn grondgebied door Frankrijk, Engeland en Italië gewaarborgd was, in drie dagen tijds ingepalmd en is Duitschland met een bevolking van zes mil- lioen zielen en een grondgebied driemaal zoo groot als België verrijkt. Engeland en Frankrijk teekenen verzet aan, doch opnieuw zonder ander gevolg. Zes maanden later is het de beurt aan het Su- detengebied. Een gedeelte van Tjecho-Slovakije wordt bij Duitschland ingelijfd en de bevolking van het Reich steigt alzoo tot tachtig millioen zielen. Nogmaals, uit vrees van een gewapend conflict, blijven de andere landen, die zich noch tans borg gesteld hadden van de onschendbaar heid van het Tjeeksch grondgebied, lijdzaam toe zien en vergenoegen zij zich met onderhandelin gen die tot een akkoord leiden, dat echter zes maanden nadien weerom als een papiervod in de scheurmand geworpen wordt. En waarachtig, gezien alles hem zoo wonder wel lukt, gezien hij door zijn stoutmoedigheid erin geslaagd is, zonder één kanonschot te moe ten lossen, een voor een de ketens door te breken waarmede Duitschland door de vredesverdragen omklemd was, gezien hij bovendien nog zonder stoot of moeilijkheid Oostenrijk en een gedeelte van Tjeco-Slovakije heeft kunnen inpalmen, on der voorwendsel dat het Duitschers betrof die bij het groote vaderland wenschten ingelijfd te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1