Carnavalstoet Laat ons vertrouwen hebben Cortege CflCOdVdfeSQUS I 20 |aar, N 7 13 Mei 1939 20 Année, N 7 13 Mai 1939 Weekblad voor bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres STAD YPER Op Zondag 14 Mei 1939, om 2 i uur CROOTE 20.000 Fr. Premiën en Vergoedingen LUISTERLIJK AVONDFEEST. VILLE D'YPRES Le Dimartche 14 Mai 1939, a 2 i heures GRAND 20.000 Fr. de Primes et Indemnités GRANDE SOIREE Opnieuw aan "t werk HET YPERSCHE r LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont retusés Verscheidene Fanions voor de deelnemende Maatschappijen. 's Avonds om 8 uur, in den Stadsschouwburg WEGWIJZER VAN DEN STOET Vorming in de Statiestraat en vertrek langs de R. Colaertplaats Maarschalk Fochlaan Po- per inghestraat Capronstraat Maloulaan G. de Stuersstraat Boterstraat Vandenpee- reboomplaats Boesinghestraat Koeimarkt (lc stilstand)'Slachthuisstraat Diksmuide- straat Groote Markt Koning Albert (voorbij het stadhuis) Korte Thouroutstraat Kauwe- kijnstraat Meenenpoort Maarschalk French- laan tot aan de Bascule (2" stilstand) en terug langs de Meenenstraat Groote Markt Koning Albert St Jacobstraat Rijke Klarenstraat Bukkerstraat Grimminkstraat Rijssel- sraat (3" stilstand) Groote Markt Koning Al- bert, waar de groepen voor het uiteengaan hun nen dans zullen uitvoeren. De inwoners worden beleefd verzocht hunne huizen te willen bevlaggen. Plusieurs Fanions pour les Sociétés participantes. Le soir a 8 heures, au Théatre Communal ITINÉRAIRE DU CORTÈGE Formation rue de la Gare et départ par la Place R. Colaert Boulevard Maréchal Foch rue de Poperinghe rue Capron Boulevard Malou rue de Stuers rue au Beurre Place Van- denpeereboom rue de Boesinghe Marché au Bétail (lr arrêt) rue de l'Abattoir rue de Dixmude Grand'Place Roi Albert (devant l'Hótel de Ville) rue Courte de Thourout rue des Corbeaux Porte de Menin Boulevard Maréchal French jusqu'a la Bascule (2' arrêt) et retour par la rue de Menin Grand'Place Roi Albert rue St Jacques rue des Riches Claires rue des Boudeurs rue Grimmink rue de Lille (3C arrêt) Grand'Place Roi Albert oil, avant de se disloquer, tous les groupes exé- cuteront leurs danses. Les habitants sont instamment priés de bien vouloir pavoiser. Verleden week eindigden wij ons artikel, ge wijd aan de beoordeeling der rede van den Fuhrer, met een oproep tot het vertrouwen dat door de laatste internationale gebeurtenissen, hier in ons land zoowel als elders, zoozeer ge schokt werd en maar niet terugkeeren wil. Iedereen gevoelt het dat er niet meer het mins te vertrouwen heerschtde kleine neringdoe ner zoowel als de groothandelaar en de nijve- raar is er bewust van dat deze drukkende toe stand onmogelijk kan blijven duren, en dat het meer dan tijd is dat er krachtig ingegrepen wor de wil men een dreigenden en zekeren ondergang voorkomen. Sedert het alarm van September 1938 kunnen velen er maar niet toekomen zich van die onge wettigde en zoo verlammende vrees van oorlog te ontmaken. Moet men iets nieuws koopen, moet er iets hersteld worden, dan wordt het telkens uitgesteld om reden dat de toestand nog niet ze ker is. De eenen vreezen een uitgaaf te doen die haar nut zou verliezen moest er een oorlog los breken anderen houden een groote hoeveelheid geld bij zich voor he^ geval dat zij zouden moe ten vluchten, en de meesten denken voorzichtig te handelen met zelfs de alledaagsche, de meest noodwendige aankoopen uit te stellen. De on- roérende goederen vinden moeilijk een kooper. mén wacht van te bouwen, van te koopen, men wacht van te herstellen of te schilderen, men vermijdt de kosten en beperkt de uitgaven, doch men denkt geen oogenblik na aan het onmetelijk kwaad dat men alzoo aan de algemeenheid en ook aan zich zelf doet. Moest men aan velen vra gen waarom zij alzoo handelen, dan zouden zij ongetwijfeld het antwoord schuldig blijven, of wel dan zouden zij enkel kunnen zeggen Mijn heer X moest zich een nieuwe auto koopen, of Madame V moest gansch haar huis laten behan gen en schilderen, en zij hebben het niet gedaan omdat het volgens hunne bewering toch zal oor log zijn. En zoo gaat het gewoonlijk, het is vol doende dat een persoon meent wijs te handelen met het een of andere uit te stellen, opdat zijn voorbeeld seffens tal van navolgers vinde, die zonder verder nadenken meenen ook verstandig te handelen met hetzelfde te doen. Zoo vernamen wij deze week nog het voorbeeld van een per soon die, gewoon zijnde zijn jaarlijkschen voor raad op te doen op het oogenblik dat de kolen- prijs het voordeeligst is, 3000 kgr. kolen besteld had, doch, wanneer de handelaar de levering er van kwam doen, weigerde hij ze onder voorwend sel van den onzekeren toestand en vergenoegde hij zich met voorloopig 50 kg. kolen te aanvaar den. Voorbeelden van dien aard zouden wij bij tientallen kunnen aanhalen, doch het is niet noo- dig, eenieder van ons kent er genoeg rondom zich. Wat moet er gedaan worden iom dezen zoo hoogst nadeeligen toestand te keer te gaan Rekenen wij daarom niet zoozeer op een in grijpen van de openbare besturen. Deze kunnen weliswaar er machtig toe helpen het vertrouwen te verstevigen en te wettigen, doch wij zelf zijn het, niemand anders dan wij zelf die het ver trouwen moeten doen terugkeeren door in de eerste plaats zelf vertrouwen te hebben en in alle omstandigheden blijk van dit vertrouwen te ge ven. Verleden week reeds schreven wij hier dat het noodig was ons terug aan 't werk te zetten alsof er niets gebeurd was. dat het vertrouwen en de arbeid alleen in staat zouden zijn het oor logsgevaar af te weren en den gewenschten vrede te verzekeren. En deze week heeft zich hier bij ons in België een andere en meer ge zaghebbende stem in denzelfden zin uitgespro ken. De Handelskamer van Brussel, die beter dan wie ook geplaatst is om den toestand te kunnen beoordeelen, heeft namelijk den volgenden op roep tot het land gericht Laat het gedaan zijn met over krisis te spre ken, want wij verscherpen aldus vrijwillig de verlamming der zaken. Laat ons vertrouwen hebben in het land en in ons zelf. Er bestaan redenen genoeg voor. Laat ons den internationalen toestand beoor deelen naar de feitenennietnaar.de redevoerin gen. Hij is minder erg in werkelijkheid dan in schijn. Zijn de Engelsche vorsten niet vertrokken voor een lange reis naar Canada en de Vereenig- de Staten. Engeland, dat steeds zoo uitstekend ingelicht is voor alles wat er op de wereld ge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1