25, Boterstraat - YPER LE GANT Het best aanbevolen voor HOEDEN Breukbanden met of zonder staal, matige prijzen. Buikbanden Zwangerschap, hangbuik, lendenpijn, vlottende nier Aderspatkousen Naar alle keus LASTEX Rekbaar in CORSETS en BORSTHOUDERS op maat. alsook voor Draagt ,1,' CEIIMTL;RËN Warner's nieuwigheden. 2 Leest en verspreidt HET YPERSCHE Kinderfeest der Officieele Scholen J?t mfb* ROYAL TAILOR Ml Leurs entoilages son! f fl|S 1 d une qualité si parfaite ROYAL TAILOR Huis DENISE Zakking van maag en darmen. hoogte en breedte. SPECIALITEIT VAN Altijd <le laatste mode Bezorg de slanke lijn Men aanvaardt alle HERSTELLINGEN. beurt, gelooft dus niet aan een onmiddellijk ge schil. anders had het zijn koning niet laten ver trekken op een kritisch oogenblik. Laat ons vertrouwen hebben. Duidelijke kenteekens van ekonomische her neming zijn terug verschenende werkloosheid vermindertverscheidene onzer groote nijver heden drijven hun uitvoer sterk opde Beurs zal zeker volgen op voorwaarde dat wij betrou wen hebben. Hei gevaar van een nieuwe muntontwaarding is verwijderd, zoowel door de uitdrukkelijke ver klaringen van de regeering als door den uitste kenden technischen toestand der Nationale Bank. Laat ons vertrouwen hebben Wij hebben een grooten koning, stammend uit een beroemde dynastie, dien de gansche we reld ons benijdt. Hij heeft met wilskracht onze politiek van onafhankelijkheid afgekondigd. De groote mogendheden hebben er zich bij aangeslo ten. Zoo hebben we alle kansen öm te ontsnappen aan een gebeurlijken oorlog. Laat ons steeds gereed zijn. met het wapen aan den voet, maar laat ons vertrouwen. De volmachten hebben aan België de regee- ringsstandvastigheid gegeven, die onmisbaar was. Men belooft .ons een hernieuwende ekono mische politiek. Laten wij helpen met al onze krachten. Laat ons waakzaam zijn, maar vertrouwen hebben. Laten we koopen zooals naar gewoonte. Laat ons werken. Laat ons doen werken. Leve België, een en sterk Luat ons vertrouwen hebben Dit is de kreet dien wij niet genoeg herhalen kunnen en ook moeten omdat, zooals er in dien oproep gezegd wordt, er ruimschoots redenen genoeg zijn om vertrouwen te hebben. Is het aangehaalde voorbeeld der Britsche vors ten, die niet aarzelen de verre en lange reis naar Canada te ondernemen, niet sprekend genoeg Geeft onze koning, die steeds blijk heeft gege ven van zijn helder begrip der internationale gebeurtenissen, ons ook geen verheven voor beeld van zijn groot vertrouwen in den huidigen toestand door nu voor eenigen tijd in verlof te gaan naar de Dolomieten Zal Koningin Wilhelmina van Nederland niet eerstdaags naar België komen, en wordt het bezoek der Britsche Vorsten aan België niet voor de fnaand November aangekondigd De voorbeelden dezer hooggeplaatste en wel ingelichte personen alleen zouden ons volledige geruststelling moeten geven, doch er zijn nog an dere redenen bij overvloed die het zoo noodige vertrouwen wettigen. De schier onmogelijk op te lossen ministerieele crisis de budgetaire- en financieele moeilijkhe den waarmede ons land te kampen heeft, hebben langen tijd den indruk gegeven dat een nieuwe muntontwaarding wellicht het gevolg en de eenige uitkomst van dit alles zou zijn, en deze geruchten, hoeft het gezegd, vonden dan ook ge makkelijk ingang in zekere middens die er be lang bij schenen te hebben, en vooral in den vreemde. Dit vooruitzicht van een nakende munt ontwaarding had voor gevolg dat men bevreesd was zijn geld te leenen op hypothecaire waar borg, dat men geneigd was zich vrijwillig en met een speculatief doel in de schulden te zetten, dat men zijn bankbriefjes uitwisselde tegen goud of vreemde munten die men dan hier in België of in den vreemde in brandkoffers plaatste, dat men bang was te verkoopen of te koopen. Dit beteekende het vastleggen der kapitalen en de vertraging van alle handelsverrichtingen. Zonder te gewagen van het feit dat deze han delwijze in geval van oorlog tot weinig of niets zou gebaat hebben, gezien het goud steeds het eerste is wat moet aangegeven worden en het alleen de koopwaren zijn die in waarde verhoo- gen, mogen wij toch zeggen dat alwie zich uit vrees van muntontwaarding plichtig miek aan het helpen stilleggen der economische bedrijvig heid van het land, groot ongelijk had zulks te doen en nu zijn begane fout moet inzien, gezien hij zelf de eerstë" is om er de Hadeelige gevolgen van te ondervinden en er nu minder dan ooit ge vaar van muntontwaarding bestaat. Naar de be voegdheden beweren, staat de belgische frank vast en de regeering is anderzijds op goeden weg om den toestand weer gezond te maken. Er blijft nog alleen een enkele bron van wan trouwen over. namelijk de weinig zekere inter nationale toestand, waarvan het bestaan zelfs niet door de Handelskamer van Brussel ontkend wordt. Immers zeg zij niet«Laat ons gereed zijn met het wapen aan den voet, maar laat ons vertrouwen en verder nog Laat ons waak- zaam zijn, maar vertrouwen hebbenDoch men mag dit gevaar nu ook niet overdrijven, vooral nu niet dat de toestand er veel geruststel lender uitziet en vooral veel gunstiger is dan vroeger Het is een grove dwaling vanwege onze mede burgers, uit vrees van een gebeurlijken oorlog of ondergang, door het verlammen van alle bedrij vigheid hun zekeren ondergang voor te bereiden. Het heil der Belgen hangt van hun eigen zelf, af, zij moeten er zich van overtuigen dat het niet is met moedeloos toe te zien en heimelijk het spel te maken der troebelwatervisschers, doch wel met zich te hervatten, met nieuw vertrouwen te scheppen dat zij den huidigen toestand het best zullen te boven komen. Die Europeesche span ning kan mogelijks nog een tijdje aanslepen, doch wij moeten ons wel in het hoofd prenten dat hoe sterker wij staan, hoe meer wij werken en voortbrengen, hoe meer kans wij ook hebben om er op zegevierende wijze het hoofd aan te bieden. Het eenigste wat thans van tel is, het eenigste wat noodig is, is het vertrouwen. Laten wij ver trouwen hebben, zien wij de toekomst weer hoop vol in en laten wij nu minder dan ooit na de noodige uitgaven te doen. Hebben wij een nieuw kostuum noodig, koopen wij het en denken wij eens eraan dat wij alzoo hebben meegeholpen om een kleermaker, een hoeveelheid arbeiders eener weverij en van het spinbedrijf aan het werk te houden, en dat zoo deze menschen hun brood verdienen zij op hunne beurt ook andere werklieden de noodige bezigheid verschaffen. Men moet leven en laten leven. Dit is een ke ten, waarvan wij de zware verantwoordelijkheid op ons niet mogen nemen een enkele schakel er van, hoe klein hij ook weze, te verbreken, omdat, wij herhalen wat wij hier bij het bëgin reeds, j zegden, niet alleen de algemeenheid maar ook wij zelf er onder te lijden hebben. Laat ons vertrouwen hebben, laat ons handelen en werken zooals vroeger en dan zal alles weer normaal gaan zooals vroeger, dan zullen wij spoedig verlost zijn van dien hangen, onmoge- lijken druk die nu al onze pogingen ontzenuwt en verlamt, dan zullen wij de crisis overwon nen hebben en zal het leven voor ons opnieuw aangenaam en opbeurend zijn. Het vertrouwen is het eenig geneesmiddel voor de kwaal waaronder wij allen lijden. Dat ieder een van ons zich van die waarheid overtuige en elk in zijn eigen midden medewerke om het ver trouwen te doen terugkeeren, dan alleen zullen wij sterk genoeg staan om alle mogelijke gevaar af te weren. Zooals vorige jaren grijpt op Zondag Mei, zijnde na O. L. H Hemelvaart, 's namiddags te 3 uur. het weer veelbelovende kinderfeest plaats der officieele scholen van leper. Op dien namiddag, waar allen die het officieele on derwijs genegen zijn. mekaar terug vinden om ook eens hun jongens aan 't werk te zien. moet de stadsschouw burg weerom te klein zijn. Want nog meer dan vroeger staat het programma borg voor een schitterend succes. Naast de uiteenzetting over de nooden in het onderwijs en de noodzakelijke hervormingen, komt de opvoering van het alom ge geerde «Sneeuwwitjeop de planken. Een buiten kansje voor de fijnproevers, ook menig ander nummer zooals turnen, voordragen en accordeonmuziek zal uit gevoerd worden. De Bond van het officieel onderwijs hoopt op de te genwoordigheid van de schoolgaande jeugd en niet het minst op deze van leden en vrienden. Niet alleen zal uwe aanwezigheid het feest nog meer luister bijzetten maar het zal een hernieuwde en open lijke steun zijn voor onzen Bond en zijn vruchtdragend werk. Kaarten zullen ten lokale Saumonte verkrijgen zijn. De algemeene prijs is op één frank vastgesteld. De leden der Officieele scholen betalen slechts 0,50 fr. Voorbehouden plaatsen aan 2 fr. HET BESTUUR. COMPLETS X I J," vous les porterez 1 jusqu'a compléte usure 3' ue plusieurs années 'usure n'enlèvent rien ■I a leur cachet. f Ne voulez-vous pas essayer Le choix qui vous sera présenté dé- passe ('imagination. Prés de 2 mille tissus aux rayons de mesures pour hommes, dames et enfants. Plusieurs centaines de vêtements aux rayons de "Prêt a porter Et... des prix vraiment incroyables. 65 - 67, Rue Nationale - LILLE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2