K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens S Devolder - Kortrjjk I Te koop in allo goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, Van alles wat EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE Het bezoek van Koningin Wilhelmina. De Tentoonstelling te Luik. Het uur voor de vrouw. Een half millioen voor een houtsnede van Rubens. Op zoek naar het Rijngoud. Iets over luchtbewapening. 18 Kinderen in 25 jaar. Scotland Yard door een belg verzocht om de opsporing van een hond. Wereldvergadering der amateur photo- grafen te München. Toestand van de jonge werkloozen. De prijzen en het indexcijfer. Museum der lettergieterij te Francfort. Nieuw vulkanisch gevaar voor het eiland Martinique Vervalsching van eetwaren. De waarde van den frank De nieuwe grondslag van het indexcijfer en de collectieve.overeenkomsten Een standbeeld voor Gorki. Vee en paardenteelt in België. De inentingen tegen difteritis. Het aantal rijwielen in België. Shakespeare en het Engelsche zakenle ven. Een Egyptisch graf ontdekt dat 5000 jaar oud is. Een reeks bijzondere uitzendingen zal door het N.I.R. ingericht worden naar aanleiding van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Koning Leopold III. Het programma zal verscheidene reportages bevatte::, gewijd aan de aankomst van Hare Majesteit in de Bel gische hoofdstad op 23 Mei, de ontvangst op het stad huis te Brussel, het bezoek aan den Muntschouwburg en aan de tentoonstelling te Luik, alsook de opening van het Nederlandsche paviljoen aldaar. Ook de toespraken van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold III op het galadiner in het koninklijk paleis zullen uitgezonden worden. Reeds op Zondag 21 Mei zal het programma van het N. I. R. in het teeken staan van het aanstaande bezoek. Het vermeldt inder daad te 16 uur een lezing over de Gouden Eeuw door J. Wesselink. met voordracht door Paul Huf, te 19,30 u. een toespraak door Z. Ex den gezant der Nederlanden te Brussel, en te 20.45 uurNederland-België. een klankbeeld. Het N. I. R. kondigt op Zaterdag 20 Mei. te 15 uur de gesproken reportage aan van de plechtige opening der Tentoonstelling te Luik in aanwezigheid van Z. M. den Koning. Verder zullen talrijke reportages en actualiteiten gewijd worden aan de watersportwedstrijden, de vaan deloptochten. den historischen stoet, den grooten auto- mobielprijs van België, de motor wedstrijden, de in wijding van het Albertkanaal. den lichtstoet op het water en het wielercriterium kortom aan al de groote gebeurtenissen welke in verband met de tentoonstelling zullen plaats hebben en waarvan de juiste data ten ge paste tijde zullen bekend gemaakt worden. Op 14 Mei wordt zoo wat overal, vooral in ons land. Moederkensdag gevierd. Het hoeft dus niemand te ver wonderen dat op den vooravond van dezen dag de moe ders tijdens het uur voor de vrouw te 17.15 u. in de bloemetjes zullen gezet worden. Juffrouw l'Hermitte zal over de viering van moederkensdag spreken. Bij een veiling te Londen werden verscheidene wer ken van oude Hollandsche en Vlaamsche meesters te gen hooge prijzen toegewezen. Een kleine houtsnede van P. P. Rubens, den strijd tusschen keizer Constantijn en zijn vijand Maxence voorstellend, bereikte daarbij den prijs van een half millioen. Met behuip van een grooten kiezelmolen zal een dezer dagen begonnen worden met het zoeken naar goud in den Rijn nabij Karlsruhe. De molen zal ver ankerd worden op een plek die, naar men beweert, reeds goud heeft opgeleverd tot een waarde van bijna 275 frank per ton kiezelsteen. Naar het oordeel van mijn ingenieurs zou het werk loonend kunnen zijn. Gedurende drie duizend jaar is het Rijngoud legen darisch. In de middeleeuwsche Nibelungen-sagen en in de opera Das Rheingoldvan Wagner komt het reeds voor. De poging, die thans zal worden onderno men is het gevolg van een deskundig onderzoek van de rivierbedding op een plek, waar de rivier door een wijziging in den loop droog gelegen heeft tusschen 1770 en 1828. Volgens Fransche mededeelingen kost een bommen werper die in reeks vervaardigd wordt, 3 millioen fr. In Polen werd vastgesteld dat de motor van een ge vechtsvliegtuig 25 maal zooveel kost als een gewone verbrandingsmotor. De Britsche minister van luchtvaart vestigde er on langs den nadruk op, dat de motor van een modernen bommenwerper, uit 11.000 onderdeelen is samengesteld, wat natuurlijk geweldig veel arbeid en daarmee in overeenstemming zijnde hooge kosten met zich brengt. Het vliegtuig zelf bestaat uit ongeveer 70.000 onder deelen. waarvoor 6 a 8.000 teekeningen noodig zijn. Voor den bouw van een dergelijk vliegtuig worden ge middeld 50.000 werkuren gebruikt. In geval van ernst, zouden alleen reeds in de vliegtuigfabrieken minstens 250 duizend arbeiders te werk gesteld moeten worden. De totale kosten der bewapening in de lucht worden voor het jaar 1938 op rond 80 milliard frank geschat, een som die ongeveer even hoog is als de waarde der eindproducten, die Europa in een jaar invoert. Voor het jaar 1939 rekent men op een verdere stijging van minstens 16 milliard frank. Deze kosten zouden in ge val van oorlog echter geenszins toereikend zijn om de sterkste luchtwapens in alle landen ook maar eenigs- zins constant te houden. Er zou dan nog met aanzien lijk hoogere bedragen gerekend moeten worden. De prijs van de schoonste landelijke familie werd toegekend aan het echtpaar Augustijn De Rudder, te Wormhout, in Noord Frankrijk. De man is 73 en de vrouw 65 jaar. Zij zijn sedert bijna een halve eeuw gehuwd. In een tijdspanne van 25 jaar stond 18 maal een wiegje in hunne nederige woning. Zes kinderen zijn gestorven tijdens hun eerste jaren en ten slotte blijven er nog negen over. Als men moeder De Rudder meldde dat zij naar Rijsel zou moeten gaan om haar prijs te halen zei ze: «Naar Rijsel! 't Is wel een groote reis niet waar?» Een jonge zakenman uit België, met name Orsky, heeft in de Engelsche hoofdstad een hondje verloren van 9 maanden, een kleinen witten Fox-Terrier, dien hij vijf shilling (35 frank) betaalde, maar waaraan hij zeer gehecht, was. De man heeft eerst met een auto de straten van Londen afgereden, een belooning van 5 pond (705 frank) uitgeloofd, en ten slotte geschreven naar de Belgische ambassade. Deze antwoordde hem, dat hij zich kon wenden tot Schotland Yard. «in de hoop dat zij de gevraagde nasporing zou doen, ondanks de lersche bomaanslagen». Orsky heeft ten slotte in een brief aan het 'vermaar de Londensche politiekorps om de opsporing van zijn hond, «Gribouille» verzocht. Hij schreef onder andere: Ik weet hoe de Engelschen aan hun huisdieren gehecht zijn, en heb mijn laatste hoop in U gesteld. Mijn vrouw en ik zijn nog niet lang getrouwd, en koch ten het diertje drie maanden na ons huwelijk. Het eeuwenfeest der photografie. dat dit jaar in Duitschland wordt gevierd geeft de gelegenheid voor de bijeenkomst van het tweede congres der amateurs photografen dat te München van 29 Juli tot 1 Augustus plaats heeft. Een Internationale Tentoonstelling «Hon derd jaar Photografie» wordt op den vooravond van het congres geopend Op 30 Juli maken de congressisten een dag-uitstapje naar het Chiemmeer en de streek van Ramsau. Door den nationalen dienst voor werkverschaffing en werkloozenzorg is een onderzoek ingesteld naar de voorwaarden waarin de wet op de verlenging van den leerplicht desgevallend kan uitgebreid worden tot jonge werkloozen van meer dan 16 jaar. Er zou voor die jonge lieden gelegenheid moeten bestaan om, liever dan werkloos rond te loopen, lessen van het vak en ander onderwijs te volgen. Men blijkt bij de jeugd een afname vast te stellen van de belangstelling voor ver der onderricht en vakopleiding. De daling met drie punten van het indexcijfer, vol gens de oude berekening is hoofdzakelijk te wijten aan de lage boterprijzen, waarop er een verschil kwam van 3.75 fr. per kilogram. Daarentegen stegen de prij zen van de eieren en van de aardappelen zoodat er nog andere waren moesten zijn die de daling wettig den. Men heeft inderdaad een lichte prijsverlaging van kleederen en kolen vastgesteld. De groothandelprijzen zijn in ons land onveranderd gebleven, maar in Enge land is er een neiging tot stijgen. De stad Francfort heeft in de gebouwen der Histo rische drukkerij, Egenolff die in het jaar 1530 werd ge sticht, het volledige materiaal samengebracht der gie terij van drukletters uit de zestiende eeuw. Ook uit de achttiende eeuw is een volledige gieterij samengesteld. Dit druklettersgieterij museum bevat ook kostbare monsters van letters uit de 16« tot de 19* eeuw. Het museum wordt in den loop van dezen zomer ingewijd en krijgt een verhoogde beteekenis door de viering van het vijfde eeuwenfeest der drukkerij in het jaar 1940. Van de Antillen komen verontrustende berichten reeds eenige weken lang is het vulkaangebied van de «-Mont Pelé» weer in werking en alleen al in de laat ste weken zijn al twintig aardschokken waar genomen. die ten deele zoo sterk waren dat de bevol king er een begin mee maakte de stad te ontvluchten. Men kan de zenuwachtigheid van de bewoners van het eiland Martinique zeer goed begrijpen: de vreeselijke vulkaanuitbarsting, die in 1902 plaats vond en die het eiland bijna veertien dagen lang van het einde van April tot in Mei teisterde, heeft de stad St Pierre niet alleen volledig vernield, maar ook de geheele bevolking van deze stad. 26.000 inwoners zijn toen om het leven gekomen. De overheid heeft onmiddellijk na de eerste teekenen van nieuwe vulkanische werkzaamheid van de «Mont Pelé» een wetenschappelijke expeditie uit gerust. die het geheele gebied grondig moest verkennen en tot de overtuiging is gekomen dat voorloopig in ieder geval geen aanwijzingen zijn ontdekt, die kunnen dui den op een op til zijnde groote vulkanische uitbarsting, hoewel men aan den anderen kant toch nog zal moeten rekenen op kleine plaatselijke aardbevingen. Inmiddels zijn reeds belangrijke voorzorgsmaatregelen genomen voor het geval dat er toch iets zou kunnen plaats vin den waarop men niet had gerekend. In het «Staatsblad» is een koninklijk besluit versche nen. waarbij de minister van Binnenlandsche zaken en Volksgezondheid gemachtigd wordt hulpbeambten 1 toe te voegen aan de rijksinspecteurs belast met de kontrole op de toepassing van de wetsbepalingen en reglementen, betreffende de vervalsching van eetwaren i Men neemt gewoonweg aan, dat onze huidige frank ongeveer 10 centiemen waard is in vergelijking met de waarde van voor den oorlog. Volgens een wiskundige en finantieele berekening gedaan op 27 Februari zou een frank van 1914 thans 9,23 fr. moeten waard zijn, rekening houdend met de muntontwaardingen, de wis selkoersen, de gouddekking en het goudgehalte. De heer Delfosse. minister $an Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft een afvaardiging van de algemeene confederatie van den arbeid ontvangen, die hem over de aanpassing van de nieuwe grondslag van het index cijfer aan de bestaande collectieve overeenkomsten is komen spreken. De minister heeft beloofd van on middellijk met den wensch van de afvaardiging reke ning te zullen houden. De afvaardiging heeft ook met den minister de kwestie van de verplichte verzekering tegen werkloosheid besproken. In de steden Gorki, Leningrad en Moskou zal een gedenkteeken worden opgericht voor den Russischen schrijver Maxim Gorki. Ontwerpen voor een van deze standbeelden worden op dit oogenblik in het Gorki museum te Moskou ten toon gesteld. België bezit 265.000 paarden. 1 710.000 hoornbeesten en 872.000 varkens. Henegouwen bezit de meeste paarden, gebezigd in het landbouwbedrijf; volgen West-Vlaan- deren, Brabant. Oost-Vlaanderen, de provincie Namen, Luik, Limburg, Luxemburg en de provincie Antwer pen. 65 °/c van de boter wordt in de hoeve vervaardigd: 35 in de zeven honderd melkerijen van het land. De koeien geven buiten hun melk jaarlijks 800.000 kalve ren. Elk jaar wordt 2 milliard 600.000 liter melk ver kocht. Men weet dat de difteritis of kroep ieder jaar ver woestingen aanbrengt onder de Belgische bevolking, vooral kinderen worden er de slachtoffers van De in enting is doeltreffend om de ziekte te bestrijden. Het is omstreeks den leeftijd van 18 maanden dat men de in enting moet doen toepassen. Het Nationaal werk voor Kinderwelzijn, doet een beroep op de ouders, omdat zij, zoodra hun kind den ouderdom van 18 maanden be reikt heeft, een dokter zouden raadplegen, en indien hij het oogenblik geschikt acht, tot de inenting over te gaan. Onder de maatregelen door de regeering in overwe ging genomen om het evenwicht van de begrooting te verzekeren, komt onder meer het heffen van een taks op rijwielen voor In 1937 waren er 2.625.000 rijwielen in het land. Aangezien dit aantal geregeld verhoogt met 150.000 tot 200.000 per jaar mag men het thans ge rust op 3.000.000 schatten. Een taks per rijwiel zou worden geheven, in haar geheel betaalbaar voor het jaar 1939. wat aan de schatkist 30.000 000 fr. zou op brengen. Het gaat hier niet om den roem van Shakespeare als 's werelds beroemdste dichter en tooneelschrijver, maar wel om iets waaraan doorgaans veel minder aan dacht geschonken wordt: De invloed van Shakespeare op het Engelsche zakenleven, in het bijzonder op den voorspoed van zijn geboorteplaats Stradfort-on-Avon. Dank zij zijn genialen zoon doet Stradfort ieder jaar goede zaken. De gemeentelijke schouwburg boekt er een jaarlijksche winst van ongeveer 225.000 fr.; de plaatselijke musea, hotels, garages, winkels winnen ook duizenden ponden achtergelaten door vreemdelin gen. Ieder jaar bezoeken ongeveer 90.000 personen het geboortehuis van den dichter; mits een inkomgeld te betalen De jaren dat het zakenleven bloeit, groeit het aantal bezoekers soms tot 120.000. Terloops weze gezegd dat. moest men auteursrechten betalen aan Shakespeare, deze jaarlijks 20 millioen frank zou win nen. In Egypte, namelijk te Sakkara. in de nijldelta, zui delijk van Kgiro is een groot graf ontdekt dat dagtee- kent uit den tijd van de eerste dynastie der Pharao's, omstreeks 5000 jaar geleden. Het nieuw gevonden graf telt zeven ondergrondsche kamers waarvan er vier door brand vernield zijn, terwijl de overige drie bijna ongeschonden zijn. Zij bevatten allerlei voorwerpen uit de eerste dynastie, zooals wapens van rood koper, zagen, gevlochten teenen manden, naalden, armbanden, ivoor en koper, alsmede een bed met fraai gebeeldhouw de ivoren pooten, voedsel en verzegelde flesschen wijn. Hieronder zijn vele voorwerpen, die de oudste blijken te zijn, welke men ooit gevonden heeft in Egypte, en waarvan men tot dusver enkel verkleinde modellen of afbeeldingen kende. Indertijd werden te Abyros welis waar eveneens graven aangetroffen uit denzelfden tijd. maar zij waren kleiner en minder belangrijk Zoodat de nieuwe vondst een onschatbare geschiedkundige be teekenis heeft. »IP|HWWI>IW>IW>lWI>IWPIWWPIH»Ui|li(WPIWWPIWHP(WHWWWP>WWWlWI>HNWWt>>INWW»W>WINW>IWW(WWWWWW(WWWPIHWWWWI

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7