De Zwemkom van Yper «Margarine Heddy» 2 Een der schoonste van het iand. DE SCHEEPVAARTBEWEGING OP DE VAART YPER YZER Een nieuw fabrikaat EVENAART DE FIJNSTE BOTER. Leest en verspreidt HET YPERSCHE De statistiek dei scheepvaart, welke in 1938 op de vaart Yper-Yzer plaats had, toont aan dat er uit den Yzer, varende in de richting van Yper, 328 schepen zijn gekomen met een totale lading van 38.750 ton. 353 schepen met een lading van 39.613 ton werden gelost te Yper. Daarbij zijn nog 31 ledige schepen ingekomen met een tonne- maat van 4044 ton. Varende in de richting Yper-Yzer, werden 111 schepen met 6.784 ton te Yper geladen, 131 sche pen met 10.125 ton zijn uit de vaart gegaan te Knckke a/Yzer, alsmede 245 ledige schepen met een tonnemaat van 45.311 ton. De scheepvaartbeweging op den Yzer bedroeg de volgende cijfers richting Nieuwpoort-Roes- brugge 131.468 ton in 1937 en 135.197 ton in 1938 of een vermeerdering van 3.729 tonrichting Roesbrugge-Nieuwpoort 26.594 ton in 1937 en 25.96/ ton in 1938, 't zij-een vermindering van 627 ton. De totale scheepvaart op de vaart Yper-Yzer bedroeg in de richting Yzer-Yper 41.983 ton in 1937 en 47.360 ton in 1938, of een aanwinst van 5.377 ton. en ift de richting Yper-Yzer 17.590 ton in 1.937 tegen 10.447 ton in 1938, 't zij hier dus een vermindering van 7.143 ton. In plaats dus van 59.573 ton zooals in 1937 be droeg-de scheepvaartbeweging op de vaart Yper- Yzer slechts het totaal van 57.807 ton in 1938. Dit beteekent een achteruitgang van 1.766 ton. Sedert de vaart Yper-Yzer voor de scheepvaart heropend werd, is het de eerste maal dat het cij fer der scheepvaartbeweging in achteruitgang is. Vroeger jaren mochten wij ons steeds in een mer- kelijken vooruitgang verheugen, gezien, van 6000 ton in 1933, de scheepvaart opvolgenlijk klom tot 20.084 ton in 1934, 28.257 ton in 1935, 50.225 ton in 1936 en 59.573 ton in 1937. Er dient nochtans opgemerkt dat, zooals blijkt uit voorgaande cijfers, de invoer met meer dan 5000 ton is gestegen, en dat alleen de uitvoer ver minderde. Had de uitvoer niet moeten verminde ren, dan had de scheepvaartbeweging verleden jaar ruimschoots even belangrijk of misschien zelfs nog grooter geweest dan in 1937. Deze ach teruitgang van den uitvoer is te wijten aan de heerschende crisis en voornamelijk aan het feit dat er in den loop van verleden jaar geen oud ijzer van uit Yper verzonden werd. Nu dat er, met de herbewapening van Enge land, opnieuw oud ijzer van uit Yper naar de smeltovens van Clabecq en Charleroi vervoerd wordt om van daar voor een groot deel naar En geland verzonden te worden, zien wij dat niet alleen de invoer nog gedurig verhoogt, maar dat ook de tonnemaat van den uitvoer weer toeneemt, zooals blijkt uit de hiernavolgende tabel die de scheepvaartbeweging voor de vier eerste maan den van 1938 en 1939 op de vaart Yper-Yzer geeft: Jaar 1938 Invoer Uitvoer Totaal Januari 4410 935 5345 Februari 4932 -f 672 5604 Maart 4137 849 4986 April 4106 506 4612 Totalen 11585 2.962 20.547 Jaar 1939 Invoer Uitvoer Totaal Januari 4110 1191 5301 Februari 5586 1168 - 6754 Maart 5308 955 6263 April 4212 1392 5604 Totalen 19.216 4.706 23.922 De tonnemaat der schepen varende in de rich ting Yzer-Yper is dus met 1631 ton vermeerderd wat, gezien zulks spijts de crisis tot hiertoe regel matig ieder jaar verhoogde, om zeggens een nor maal verschijnsel mag genoemd worden en het beste bewijs uitmaakt dat een vaart hier te Yper leefbaar is. Doch ook de uitvoer nam merkelijk toe, gezien er voor de vier eerste maanden van het jaar reeds 1744 ton koopwaren meer uitge voerd werden dan verleden jaar. Nu reeds op einde Mei zijn er misschien wel een veertigtal schepen met een vracht oud ijzer uit Yper ver trokken. Deze cijfers laten dus verhopen dat de scheepvaartbeweging dit jaar een veel grooter cijfer zal bereiken dan wij hier ooit gekend heb ben. Vraagt een staal bij uwen winkelier. (1315) HHWHUWMWMWWMMWWMWUIIHIIHWIO Niettegenstaande den frisschen, ja zelfs kouden wind, waarmede we in het begin dezer week be jegend werden, heeft de stedelijke zwemkom, sedert haar opening Zondag laatstleden, reeds heel wat liefhebbers van de zwemsport, de beste en volmaakste aller sport, aangetrokken, en allen zijn het eens om het fraai uitzicht, de aangenaam heid der gansche inrichting en vooral de groote zuiverheid van het water te roemen. Voortaan zal het werkelijk een genoegen zijn in de zwem kom een bad te komen nemen en nu dat de tem peratuur van het water, die Dinsdag laatst reeds zeventien graden en half bedroeg, nog gestadig buizen komende, de vereischte temperatuur niet hebben zal en voor veel baders, die een te plotse aanraking met het water niet vermogen, te koud zou vallen. Verder moeten langs den oostkant, tusschen de kabienen en de filterinrichting, nog een bergplaats voor het materiaal der zwemkom en een drietal gemakken gebouwd worden. Deze werken zijn reeds aan gang en worden met spoed doorgedreven ten einde in den kortst mo gelijken tijd voleindigd te worden. Eens dat de bloemperken zullen beplant zijn, iets wat niet lang meer aanslepen zal, gezien de bouwwerken thans om zeggens geheel voltooid Een algemeen zicht op de Zwemkom. zal verhoogen, is het te voorzien dat het aantal zwemmers dit jaar nog verre dit der voorgaande jaren zal overtreffen. Verleden jaar reeds werd de zwemkom merke lijk verbeterd. De groote kom, die vroeger een lengte had van 40 m., werd op de reglementaire lengte van 50 m. gebracht, de schuinsche muren van beide kommen werden rechtgetrokken en, in 't vooruitzicht het zwembad met gefilterd water te spijzen, werden de gronden der groote en kleine kom met een betonlaag van 10 cm. dikte bedekt, ten einde te beletten dat het water te rap bevuild worde. Doch, zooals de Heer ingenieur het voorzien had, bleek deze betonbedekking niet bestand tegen de drukking van den ondergrond. Ook tóen de zwemkom, na afloop van het seizoen, leeggetrokken werd, ondervond men weldra dat de grond der zwemkom door de drukking van het ondergrondsch opwellend water lichtjes opge heven werd. Tengevolge van den slechten onder grond had het werk der grondbedekking, be kwaam om aan de drukking te weerstaan, een uitgaaf gevergd die een stad als Yper zich on mogelijk kan getroosten. Nochtans, toen men vaststelde dat de uitgevoerde betonbedekking begaf, vreesde men een oogenblik toch die groo- tere en vroeger te kostelijk geachte werken te moeten uitvoeren. Na onderzoek echter bestatigde men dat het oud sluis, dat zich bevindt in den berm die het zwemdok van de Wieltjegracht scheidt en dat vroeger diende om de zwemkom met vestingswater te spijzen, de noodige dicht heid niet meei; bezat. Ook na het herstellen van dit sluis, kwam de betonbedekking der zwem kom van zelfs weer in orde, zoodat men er, in tegenstrijd met hetgeen men eerst had gevreesd, niet de minste herstellingen heeft moeten aan doen noch onkosten heeft gehad. Dit jaar werden opnieuw groote verbeterings- werken aan de zwemkom gebracht. Die werken, die nu hun voltooiing nabij zijn, hebben het voor werp uitgemaakt van twee verschillige onder nemingen. De eene werd toevertrouwd aan de Heeren Delhem Gebroeders, aannemers te Yper, die verleden jaar ook reeds de veranderingswer- ken der zwemkom uitvoerden, en de tweede on derneming, namelijk het bouwen en plaatsen der filtreerinrichting. werd toegekend aan de So- ciété d'Epuration et d'Entreprises van Brussel. Het werk der Heeren Delhem bestond voorna melijk in het maken van betonnen trapbanken bezijdens de groote en kleine kom, in het kleu ren van deze gradinen, in het maken van voet en stortbaden rechtover de kabienen en daarne vens in het aanleggen van hovingen en plaatsen van afsluitingen in ijzeren buizen, zoodanig ge schikt dat de baders, wanneer zij hun kabien verlaten, verplicht zijn door het voetbad te gaan vooraleer in het zwembad te komen. Het stort bad, dat op ieder uiteinde van het voetbad zal aangebracht worden, zal evenwel niet verplich tend zijn. daar het water, uit ondergrondsche zijn, zal gansch het uitzicht daardoor nog groote- lijks verfraaien. Nu reeds ziet de zweminrichting er veel aangenamer en gerieflijker uit dan vroe ger, dank aan de uitgevoerde veranderingswer- ken en ook, het moet hier gezegd worden, dank aan den Heer Jules Demey, uitbater van het Café, die er veel heeft toe bijgedragen om hét terras te verfraaien. Langs achter het Café is nu ook nog een bergplaats gemaakt waar ruim een ze ventigtal rijwielen kunnen geplaatst of opge hangen worden. Zooals de kommen nu zijn, heeft de groote een lengte van 50 m., een breedte van 18 meter en een diepte van 2 meter. Langs achter nochtans, waar de springplank zich bevindt en waar ook nog een tweede springplank zal aangebracht worden, is er een soort kuip die daar op die plaats 3 m. diepte heeft. De kleine kom is 42 m. lang op 8 m. 50 breed en heeft een diepte gaande van 0 m. 65 tot 1 u. 50. Hun wederzijdsche inhoud be draagt ongeveer 1800 m3 en 450 m3. Het belangrijkste werk, dat dit jaar uitgevoerd werd, is echter het plaatsen der filtreerinrichting. De maatschappij, die met het werk gelast werd. heeft de grond- en metselwerken toevertrouwd aan den Heer Gaston Vanassche, aannemer te Yper, en de betonwerken, die een nogal aanzien lijk gedeelte der aanbesteding uitmaken, aan den Heer Declercq, betonneerder, insgelijks van Yper. Deze beide onderaannemers halen eere van hun werk om de zorgen die zij eraan besteed hebben en vooral om den spoed waarmede zij het uit voerden, niettegenstaande de ongunstige weer- gesteltenis en ook de yele moeilijkheden die zij er ontmoetten, voornamelijk bij de grondwerken door den Heer Vanassche uitgevoerd. Dat het werk niet altijd gemakkelijk was. bewijst het feit dat men, voor het plaatsen van sommige buizen, verplicht was een werkman bij de voeten te hangen en zoo in den kuil neer te laten om het werk te verrichten. Het bouwwerk is om zeggens geëindigd. Alleen nog het kleuren der buitenste betonnen muren blijft te verrichten, doch dit zal deze week gedaan zijn. Ook de Société d'Epura tion et d'Entreprises de vroegere maatschappij van Ozon, die zich in het zuiveren van water ge specialiseerd heeft en voornamelijk in Afrika, waar het vraagstuk van het drinkbaar water een veel moeilijker vraagstuk is dan hier, met veel bijval heeft gewrocht, verdient den meesten lof om de wijze waarop zij hier haar werk opvat. Zij maakt er een kwestie van eer van dat de fil terinrichting, die aan haar goede zorgen toever trouwd werd, onder alle opzichten voldoening geve. zooals een zelfde inrichting reeds sedert jaren alle voldoening geeft in het druk bezochte zwemdok van Sint-Gillis bij Brussel, en ook te Wenduyne waar een gelijkaardige, doch over dekte filter het drinkbaar water voor gansch de gemeente levert. De filtreerinrichting onzer zwemkom is ge bouwd in den Noord-Oosthoek, palende aan de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2