Cinema «Oud Yper» Adrienne Lecouvreur SMOKKELAARS 3 CONTREBANDE Leest onxe KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde Basculestraat en de R. Kiplinglaan. Ze bestaat uit twee bovengrondsche filtreerbakken in beton, van elkaar gescheiden door een klein gebouw met verdieping, waar de noodige machines voor de werking van den filter zijn ondergebracht. Langs weerskanten van de deur der onderste ma chinekamer is er een betonnen trap die naar de filters en naar de bovenste machinekamer leidt. Ieder filter heeft een oppervlakte van 20m2. Langs onder is er een ruimte van 33 cm. hoogte, waar zich een aantal buizen bevinden die men nu niet meer zien kan, zooals ten andere al de an dere buizen die het water rond de kom leiden en die alle in den grond zijn geborgen. Boven die ruimte rusten, op betonnen staakjes, in ieder fil- terbak 81 vierkante platen in gewapend beton doorboord met tal van gaatjes van 12 mm. door snede. Boven op deze platen komt een laag van 1 m. dikte, bestaande uit drie verschillende soor ten keien en gewasschen Rijnzand, waardoor het water zijpelen moet. De werking van den filter is uiterst eenvoudig en zal, eens dat hjj volledig op punt gezet is, iets wat de Heeren ingenieurs der maatschappij nog deze week hopen te kunnen voleindigen, geen bijzondere kennissen vereischen vanwege den persoon die ermede gelast is. In de onderste ma chinekamer bevindt zich een zuig- en perspomp bewogen door een kleinen electrischen motor. Het water wordt langs den Noordkant, dus langs den kant van den filter, uit de zwemkom opgezo gen en komt in de machinekamer in een soort kleinen ketel terecht, waarin zich een eerste fil ter bevindt dienende om het grootste en meeste vuil tegen te houden. Om dezen eersten filter te reinigen, hoeft men hem eenvoudig uit den ketel te nemen en het zich er in bevindende vuil er gens op een hoop uit te gieten. Van dezen eersten filter wordt het water naar de filtreerbakken ge dreven waar hét uitmondt in een soort breede goot om vandaar in plaats van rechtstreeks uit een buis te loopen, wat na zekeren tijd door de macht van het water een kuil in het zand zou maken en de goede werking van den filter zou schaden, zachtjes over gansch de lengte van den filter over den boord der goot te loopen en op het zand neer te druipen. Eens het water door deze laag van 1 m. zand en keien gezijpeld, bevat het niet meer de minste vuiligheid. Vooraleer terug in de zwemkom gestort te worden, wat ge schiedt langs den Zuidkant, 't is te zeggen langs den kant van het Café, bij middel van een uit monding in de kleine kom en van drie uitmon dingen in de groote kom, wordt het gefilterd wa ter nog gesteriliseerd en met een reactief ver mengd, waarvan de samenstelling en hoeveelheid na talrijke proefnemingen door een scheikundige eens voor altijd zullen bepaald worden, ten ein de aan het water van de zwemkom al de ver- eischte hoedanigheden van drinkbaar water te geven. Het water, waarmede het zwembad nu gespe zen wordt, is gefilterd stadswater en wordt geno men aan de waterleiding op het einde der R. Kiplinglaan om bij den laat sten trap der kleine kom uit te monden. Na zekeren tijd echter zou dit water bezoedeld en bevuild geraken en om te beletten dat het water der zwemkom steeds vol ledig zou moeten vernieuwd en ververscht wor den, wat in den zomer, dus in het tijdstip dat het water dikwijls schaarsch is en moet bespaard wor den, niet altijd mogelijk zou zijn, heeft men een filter gebouwd in de zwemkom zelf, die toelaten zal zoo noodig eenmaal daags het water der gan- sche zwemkom te zuiveren. Heel waarschijnlijk zal dit niet moeten gedaan worden. Dit zal na tuurlijk afhangen van het aantal baders, doch de groote kom, waar een veel grootere hoeveel heid water voorhanden is en waar ook minder baders in komen, zal minder rap bevuild wor den en dan ook zoo dikwijls niet moeten gezui verd worden als de kleine kom. De filterinrichting biedt dit groot voordeel dat de twee kommen ofwel te zamen ofwel elk af zonderlijk kunnen gezuiverd worden. Zij is be kwaam 200 m3 water per uur te zuiveren, zoodat de filtreerinrichting omtrent 12 u. zou moeten werken om het water van gansch het zwembad te zuiveren en alleen maar ongeveer 2 uren en half voor het water der kleine kom te ververschen. Zooeven zegden we dat het water der zwem kom niet alleen zal gefilterd maar ook nog geste riliseerd worden. De noodige apparaten hiervoor, die allen van zeer geringen omvang zijn, bevin den zich in de bovenste machinekamer. Daar heeft men de sterilator, met daarnevens twee kleine ketels die de reactieven bevatten. Dank aan deze toestellen zal het water der zwemkom, dat gefilterd stadswater is, hetwelk, alle Yper- lingen weten zulks, niet mag gebruikt worden zonder het te koken, nu volledig zuiver en goéd drinkbaar water zijn, dus beter dan het water dat wij van de filtreerstaties van Dicke- busch en Zillebeke voor ons persoonlijk gebruik krijgen. In dezelfde machinekamer bevindt zich ook nog een waschcompressor, die insgelijks door een electrischen motor bewogen wordt. Na zekeren tijd zal er zich boven op het zand in de filtreer- bakken een vetachtige laag vormen, het zand en de keien geraken bevuild en moeten, zooals ten andere in alle filters, kunnen gereinigd worden, i Ook deze wassching der filtreermassa vereischt I geen bijzondere werking noch behandeling en geschiedt gansch automatisch. Door den compres- j sor wordt eerst onder de. betonnen en met gaatjes doorboorde platen van de filtreerbakken een ze- j kere hoeveelheid lucht geblazen die de filtreer massa, namelijk de keien en het rijnzand, opheft en losmaakt. Vervolgens wordt er eveneens langs onder water in de filtreerbakken geperst dat de keien en het zand wascht en reinigt, en het vuil water loopt dan weg langs boven al door een goot naar de stadsrioleering waarmede de fil terinrichting verbonden is. Bij ieder filtreerbak bevinden zich drie roerstellen die, naar gelang de bewerking welke men verrichten wil, moe ten open- of toegedraaid worden en dit is, bene vens het in gang zetten der motoren en het vul len der ketels met de noodige hoeveelheid reac tieven, en natuurlijk ook het onderhoud der ma chines en filters, het eenige werk dat de persoon, die met de filterinrichting zal belast zijn, te ver richten heeft. Daarbij bestaat er ook nog een aspirator die over den bodem der zwemkom kan voortbewogen worden en die dient om de mod derlaag, welke zich daar mettertijd door bezin- king zou kunnen vormen, op te zuigen en zoo de kom volledig zuiver te houden. De stad Yper mag dus waarlijk bogen op haar zwembad dat, naar het oordeel van bevoegd heden en ook van beroepszwemmers, die reeds meest alle zwemdokken van het land bezochten, na de thans er aan gebrachte verbeteringen als een der grootste en schoonste en ook een der beste en zuiverste kommen mag aanzien worden. Deze groote verbetering en verfraaiing onzer zwemkom is voornamelijk het werk geweest van den Heer burgemeester Vanderghote, die alle hem voorgelegde ontwerpen grondig bestudeerde, die verschillige andere inrichtingen bezocht ten einde het beste stelsel te kunnen kiezen en die, in een woord, er waarlijk zijn werk van gemaakt heeft. Krachtig geholpen door den Heer inge nieur Biebuyck, schepen van openbare werken, en door den Heer stadsbouwkundige Gits, die de werken van dichtbij volgden en leidden en hunne bevoegdheid te zijnen dienste stelden, heeft de Heer burgemeester daar een werk verricht waar voor alle Yperlingen en inzonder de steeds tal rijker wordende zwemliefhebbers hem dank zul len weten. Alleen de houten kabienen, die thans ten ge tale van 64 zijn en dit jaar slechts wat hersteld en wat herschilderd werden, moeten nog ver nieuwd worden. Dit is een werk dat, naar het schijnt, toekomend 'jaar zal uitgevoerd worden. Er bestaat zelfs een ontwerp om langs den West kant der zwemkom, waar de nog beschikbare ruimte het breedst is, een platform te maken dat te gelijk zou dienst doen als dak voor de kabie nen langs dien kant geplaatst, als schuilplaats voor de baders en toeschouwers in geval van groote dondervlaag of stortregens, en ook nog als tribune tijdens de daar ingerichte zwemfeesten. Dit platform met driedubbel doel zcm dan ook de grootste diensten bewijzen en het ware te wenschen dat dit ontwerp zou verwezenlijkt wor den terzelfdertijd als het vernieuwen der kabie nen. Er bestaan daar ook nog tal van andere moge lijkheden die verdienen in aanmerking genomen en onderzocht te worden. Zoo biedt het vesting water der Wieltjegracht, die daar vanaf de zwem kom tot de Meenenpoort een totale lengte heeft van 380 m„ een uitstekende gelegenheid om de roeisport te beoefenen. Op de vijvers van Zille beke en Dickebusch en ook op het eilandje der Majoorgracht worden weliswaar reeds roeiboot jes verhuurd, doch daar dient zulks alleen maar als vermaak, terwijl hier nabij de zwemkom het roeien als een sport zou kunnen beoefend wor den. Het stadsmagazijn van de Thouroutstraat, dat langs achter op de Wieltjegracht uitgeeft, zou gemakkelijk kunnen dienen om, de bootjes en het materiaal te bergen, de rechte en bruik-, bare lengte van 350 m. en ook de groote breedte van het water der Wieltjegracht zouden aan de roeiliefhebbers toelaten zich degelijk te oefenen. Het roeien is een sport die bij de zwemsport be hoort en die hier te Yper nog ontbreekt. Moest de stad hen deze gelegenheid gunnen, dan zou den er zonder twijfel spoedig liefhebbers genoeg gevonden worden om het uitbaten der roeisport aldaar mogelijk te maken. Verders is er bij de zwemkom ook nog plaats genoeg beschikbaar om er overdekte stortbaden te maken, ja zelfs thermzalen waar de leerlingen der scholen beurtelings naartoe zouden kunnen komen en wat zou vermijden thermen te moeten bouwen in iedere school, zooals dit nu verplich tend is. Vrijdag 2, Zaterdag 3, Maandag 5 Juni, te 8 uur Zondag 4, te 2 en 5 uur (doorloopend). Avondvertooning te 8 uur. Deze week de film waarover iedereen zal spreken. Het meesterwerk van 't seizoen Groote fransch gesproken film. Twee groote artisten staan vooraan in de ver tolking Yvonne Printemps, dewelke met een on gelooflijke echtheid de treffende persoonlijkheid van Adrienne Lecouvreur weergeeft. Pierre Fresnay geeft in den persoon van Mau rice van Saxen een wonderbare vertolking weder. DAARBIJ NOG Groote en zeer bewogen fransch gesproken avon turenfilm, met Hans Albers en Lotte Lang. o ECLAIR JOURNAL - Kinderen NIET toegelaten. Daar is ook nog mogelijkheid om van het plein bij de zwemkom en de vestingen der Thouroutpoort een prachtig speelplein voor de kinderen te maken. Zoo zou daar om zeggens alles wat zwem en roeisport en ook kinderspelen betreft bijeen kunnen verzameld worden, wat de uitbating en toezicht ervan zou vergemakkelijken en vereen voudigen Dit zijn natuurlijk alleen maar enkele gedach ten die wij aan de welwillende aandacht van ons stadsbestuur onderwerpen, doch waarvan het nut algemeen zal erkend worden en waarvan, naar ons oordeel, de verwezenlijking daar bij de zwemkom heel goed en zonder te groote onkos ten mogelijk is. Ook de R. Kiplinglaan, nu dat langs daar zoo veel mooie villas gebouwd staan, zou dienen vol ledig in orde gebracht te worden, wat de omge ving dei zwemkom nog veel zou verfraaien en de Yperlingen zoowel als de vreemde bezoekers meer en meer zou aanzetten ons prachtig zwem bad te bezoeken. Voegt daarbij nog de uitstekende, gezonde lig ging van ons zwemdok en iedereen zal moeten bekennen dat wij hier te Yper waarlijk een ide ale zwemkom bezitten, waaraan die van Meenen, die meer dan een millioen heeft gekost en nabij de riekende Leie gebouwd is, noch die van Ise- ghem die zich tusschen de vaart en de verpesten de Mandelbeek bevindt, om maar die twee te vernoemen, op verre na niet aan kunnen. Aan de Yperlingen nu en aan de bewoners van de omliggende steden en gemeenten, waar nog geen zwemdok bestaat, van ruimschoots gebruik te maken van de hier bestaande en zoo goed inge richte en onderhouden zwemkom. De zwemkom blijft open tot 15 September, van 7 tot 13 uur en van 15 uur tot zonsondergang. De baden zijn gemengd, .t.z. dat mannen en vrouwen tegelijkertijd toegelaten worden, uitgenomen op de hiernavolgende voorbehouden uren Maandag9 tot 10 u. Weezenschool. 10 J tot 11 u. Stadsjongensschool. Dinsdag10 J tot 11 u. British Memorial Schooi. 19 uur tot zonsondergang Ypres Swimming Club. Woensdag10 tot 11 u. St Vincentiuscollege. r y 15 tot 16 u. Damen alleen, aan den verminderen prijs van 0,50 fr. Donderdag9 tot 11 u. Middelbare School (jongens). 19 u. tot zonsondergangYpres Swimming Club. Vrijdag10 tot 11 u. St Jozefs Beroepschool. Zaterdagvanaf 15 u. Mannen alleen, aan den verminderden ingangsprijs van 0,50 fr. Zondag 6 tot 10 u. Mannen alleen, aan den ver minderden ingangsprijs van 0,50 fr. De baders zijn verplicht hun kabien te ontrui men een half uur na hun inbezitneming. De ingangsprijs is bepaald op 1 fr. 50. School kinderen in groep onder toezicht van leeraar of bewaker betalen slechts 0,50 fr. Persoonlijke abonnementskaarten kunnen ver kregen worden aan 40 fr. en familiekaarten aan 120 fr. voor gansch het badseizoen. Abonnements kaarten voor schoolkinderen 20 fr. voor het tijd stip van het schoolverlof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3