KOFFIES en CfflCOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrüK Naar en Doorheen het Kongoleesche Oerwoud Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20. Beomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERCHE. DE EXPRESSTREIN BRUSSEL - AKEN - KEULEN. ZOOJUIST VERSCHENEN Prijs ingenaaid 30 Fr. ingebonden 45 Fr. nm-wrrmA V. (Vervolg) En wat denkt u van het Nationaal-Socialistische regiem Is het dragelijk vraag ik haar plots. Heel haar lieve gelaat heldert lachend op, en haar antwoord klinkt allerhartelijkst, ontdaan van alle komedie, wanneer zij in één adem zegt Als specifiek Brusselsche, die de Belgische regiemen-komedies van dichtbij meemaakte, kan ik u in volle waarheid verzekeren dat het Führer-regiem in Duitschland er torenhoog boven staat, en er door riegen-en-negentig-en-half procent zonder de minste verontwaardiging aanvaard wordt. «Werkelijk?...» tracht ik te twijfelen. Beslistverzekert ze met vasten nadruk op ieder lettergreep, terwijl haar wezen nu ineens diep ernstig is geworden, en zij mij strak in de oogen staart, als wou zij mij haar overtuiging suggereeren... Er heerscht een moment stilte!... Terwijl zij mij zoo aankijkt tracht ik haar heele wezen te ontraad selen, door mij 'n moment weg te laten drijven in haar uitdrukking, in haar houding, in haar ademloozen ernst... en intuïtief tracht ik aan te voelen wat haar ziele roert!... In deze psychische peiling leef ik haar diepen ernst mee zij liegt niet Zij spreekt waarheid!... 9 9? Waarheid?... Ik voel mij bij die gedachte even huiverig, dan zenuwachtig ge jaagd... ik voel me kleur krijgen! Is dat 'n innerlijke strijd om aan eigen vooringenomenheid te ver zaken Zal ik me door 't gevoel laten overtuigen Protestloos Maar «hoe» kan ik daartegenin protesteeren?... Door mij te beroe pen, op wat ik erover in de kranten las?... Door haar te vertellen dat men in 't buitenland er andere meeningen op nahoudt Andere meeningen Zij raadt mijn aarzeling, zij wil zekerheid, en vraagt me U schijnt aan mijn woorden te twijfelen?... Ik zoek naar een formule om het haar te zeggen, in de minst kwet sende termen. Maar zij is mijn antwoord voor, en zegt, eerst op kalmen, waardigen toon... die echter weldra krachtiger, onstuimiger klinkt, verbolgenheid verraadt: «Kan u mij het tegendeel bewijzen?... Of houdt u er ongegronde meeningen op na?... Meeningen die hun oor sprong en voeding uitsluitend vonden in de hetze-berichten welke in' België en in het buitenland verspreid worden door anti-Duitsche kran ten. die geldelijk ondersteun^ worden door loensche kapitalistische joden?... Meeningen, die geformuleerd werden door ontaarde Duit- schers. die hun land moesten ontvluchten voor wie weet welke ploertige drijverijen of misdrijven die zij vóór of onder 't Hitler-regiem begingen, en welke zij nu geheim houden achter walgelijke leugens, achter 'n massa valsche beschuldigingen?...» Ik antwoord niet!... Het heeft geen zin daar nu dieper op in te gaan ik ken haar overtuiging... en dat volstaat thans. Want in waar heid. wat weet ik over het Hitler-regiem? Met zekerheid?... Ik reis toch naar Duitschland om een dosis zekerheid te bemachtigen, om het pro en contra van vele klakkelooze krantenberichten te ach terhalen. En iedere zekerheid hoe ze ook weze moet mi j toch verheugen, omdat zij me haar de waarheid brengt. Dus ook die zeker heid dat er in Duitschland Franschtalige Belgen wonen, die hoog op- loopen met het Hitler-regiemDie Belgen kunnen er toch geenszins van beschuldigd worden door overdreven flamingantisme, blinde Duitsch- aanbidders te zijn geworden!...» Die wezenlijke vaststelling dient ge noteerd, en naar waarde geschat te worden Het is een feitEen feit, dat zelfs niet door den pro-Belg die naar Duitschland zijn erfenis- deel gaat halen tegengesproken wordt. Want owonder ook hij mengt zich nu in ons gesprek, en geeft toe: «Het is waar!... Er worden enorme dwazigheden over Duitschland gepubliceerd, verteld en geloofd Er is echter heel veel goeds in het Nazi-regiem. Maar per soonlijk kan ik bijvoorbeeld niet goedkeuren dat men er mijn erfdeel vasthoudt «Het gebeurt toch in het belang van Duitscjrland lacht de jeugdige Duitsche. Maar op kosten van mijn zak U kan uw erfdeel toch bekomen om het in Duitschland te ge bruiken «Maar dat,is tegen mijn persoonlijke intresten!» De Nationaal-Socialisten stellen het belang van Volk en Land boven dat van den enkeling Dat juist vind ik slecht DE GROOTE REPORTAGE van JEF VAN WYNSBERGHE Omslagversiering van A. Beckers. Te verkrijgen bij alle boekhandelaars en bij den Uitgever C. DUMORTIER, 34, Boterstraat, Yper. Maar dat juist betrachten in laatste instantie de demokraten toch ook Want zij verzetten zich tcch eveneens tegen groote private onder nemingen, tegen kapitalistische eigenbelangen Zij willen toch ook voor de arbeidersklasse gemeenschappelijke welvaartMaar zij zijn laks, zij zijn in hun daden niet consekwent met hun theoriën Zij praten zus en handelen anders Wie daar ernstig over nadenkt moet althans in dit opzicht Hitier gelijk geven hij is over de gansche lijn consekwent met zijn programmaDat is juist 't geheim van zijn sukses pleidooit de mooie Duitsche in stijgende onstuimigheid. U kunt het mooi zeggen grijnst de pro-Belg, terwijl hij schou derophalend rechtstaat, en in den gang verdwijnt. Op dat moment rijdt de trein Aken binnen Op hét perron staan een heele rij politieagenten opgesteld ieder paar meter één, 't gelaat naar den trein gekeerd. Zij staan er in mooie blauwe tenue, met diepen kepi, beschenen door het zachte electrische avondlicht. Zoodra de trein stopt treden ze een paar stappen vooruit, tot vlak voor de compartimentramen, van waar ze de reizigers een mo ment gadeslaan. Eenieder moet nu in eigen compartiment blijven zitten tot de paspoorten en de bagage is nagezien. Maar dat gaat wondervlug Immers onmiddellijk komen de politieagenten in den trein, en de pas poorten worden nagezien. Ik ben met alles in regel, ik heb niets bij mij dat ik niet hebben mag... en toch voel ik nu ik voor het eerst de-Duitsche grens passeer een onnoembare onrust, een verlangen om hier vandaan te zijn, die per in Duitschland, verlost van nazicht. Maar in feite valt de kontrool erg mee. De paspoorten worden zeer beleefd gevraagd, en met datum afgestempeld boven visum en op laat ste pagina. Een tweede agent treedt binnen, groet en zegtDie Zollrevi- sion (1) De koffers worden geopend. Haben sie etwas zu deklarieren (2) Niets De koffers van de mooie Duitsche worden grondig nagekeken, mijn koffer niet ih het minste. Hebt u Duitsch geld bij Dertig zilveren marken Geen Duitsch papierengeld Geen Uitstijgen a. u. b. om uw Belgisch geld te laten opteekenen en heel gedienstig wijst hij ons door het raam waar wij ons daarvoor moeten begeven. Wij kunnen de reiskoffers terug sluiten en in de hangnetten op bergen. Wij spoeden ons naar het aangeduide kantoortje, dat op het perron staat... vlakbij den trein. Het is een klein net zaaltje, waar middenin enkele schuttingen staan, die een opeenvolgende rij hokjes vormen, waarin de reiziger op een schrijfplank rustig zijn geld kan toonen. alsook zijn reis-chèques en zijn eventueele credietbrieven, zonder andere medereizigers er nota kunnen van nemen. Een paar Duitsche tolbe ambten kijken er alles na, en verstrekken er de noodige Grenzbe- scheinigung Zoodra de Grenzbescheinigung is opgesteld, kan men het geld en de chèques wegbergen. Vlak nevens het douanekantoortje staat een wisselzaak, waar men mits voorlegging van paspoort een eerste reis-chèque (of naar hartelust meerdere reis-chèques) in Duitsc^r geld kan laten omwisselen. Het omgewisselde bedrag wordt in het paspoort ingeschreven. Dit alles gaat als automatisch, zonder de minste moeilijkheden, zoo dat pen zich werktuigelijk afvraagt: «Is dat alles?... Waar blijft nu die tergende strengheid, die hinderende uitpluizerij Want in waar heid daar is niets van te merken. Wel integendeel ieder Duitsche be ambte getuigt correctheid, buitengewone welwillende gedienstigheid Aanteekeningen. (1) Tolnazicht. (2* Hebt u iets aan te geven (Copyright «Pers-Bode»), (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7