HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 Jaar, N 10 3 juni 1939 20 Année, N 10 3 Juin 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT TOERISTISCHE KRONIEK Gevonden en Verloren Voorwerpen GEMEENTERAAD VAN YPER Luisterrijke Feestavond H. VORMING TERAARDBESTELLING van den Heer Félicien SCHREEL Zondagrusf Repos Dominical «WWHWIBH' Het Wandelpad der Westvlaamsche Bergen. Zooals wij hier reeds mededeelden wordt Zon dag 11 Juni de landdag van den Vlaamschen Toe ristenbond te leper gehouden op het programma staat onder meer de inhuldiging van een wandel pad dat over de Westvlaamsche Bergen loopt. Wij zijn in de mogelijkheid thans enkele belang rijke inlichtingen over deze wandelingen te ver schaffen. Beginnen wij vooreerst met te zeggen dat er in werkelijkheid geen nieuw pad werd aangelegd maar dat deze wandeling loopt over bestaande wegen, en langs deze paden een aanwijzing wordt aangebracht, d.ie de wandelaars en fietsers toe laat de meest interessante punten van dit gebied af te wandelen of af te fietsen. Het pad loopt van leper naar Dikkebusch, Schèrpenberg, Roodeberg en Kemmelberg. Dit is het eerste gedeelte het tweede gedeelte dat pas later zal in orde komen, loopt verder door naar Wijtschate, Hollebeke, Zillebeke en zoo naar leper. Laat ons dit eerste gedeelte even overschouwen en wij zullen bekennen dat het een uiterst inte ressant tracé volgt. Aan het Oefeningsplein gaat de tocht voorbij het klooster van den Frezenberg tot aan de Vij verbeek, dan links af tot aan den steenweg Vla- mertinge-Voormezele. Even links en men bereikt opnieuw de Vijverbeek die men volgt tot aan den vijver van Dikkebusch. Nu gaat de wande ling langs den vijver en de Vijverbeek tot aan den steenweg Poperinge-Wijtschate. Weer een eind verder door de velden met heerlijke uit zichten op den Kemmelberg tot aan de groote straat Poperinge-Kemmel, in de buurt van de Clijtte. Achter de huizen van dit gehucht weg, klimt men nu den Scherpeberg op men zakt af naar de groote baan Ieper-Belle, aan den voet van den berg. Nu een eindje deze groote baan gevolgd tot aan de Hoekjes,», waar de beklimming van den Roodeberg aanvangt. Hier slaat men on middellijk een zijwegje rechts in, en door prach tige paadjes bereikt men het Hellegat. Men keert op zijn stappen terug en door een lommerrijk wegeltje komt men te Loker aan, niet zonder in- tusschen de heerlijke vergezichten te hebben be wonderd. Te Loker slaat men den weg in naar Kemmel voorbij het St Antonius-gesticht. Men bereikt den voet van den Kemmelberg, klimt op tot aan het Fransche Massagraf, dan naar het Fransch gedenkteeken, en zoo verder naar den Uitkijktoren. Nu gaat men langs het bekende kleine wegeltje terug naar Kemmel. Wie deze tocht zal gedaan hebben zal stellig een goed idee hebben van deze schoone streek. Het is een wandeling die niet noodzakelijk in eens moet gedaan worden, maar flinke wande laars doen ze weler zijn in totaal 22 km. te marsjeeren. Ook met de fiets kan alles gedaan worden. Wie te voet is kan dan hetzij van Loker met de bus of van Kemmel met de tram naar leper terug keeren. Het eerste gedeelte Ieper-Dikkebusch raden wij de Ieperlingen in het bijzonder aan, vooral daar sedert den oorlog de schoone wandeling naar den vijver gedeeltelijk werd versperd. De nieuwe wandeling is even schoon, al is ze mis schien wel een kilometer langer. Maar dat zal schoonheidsminnende toeristen niet weerhouden er op uit te trekken. En nu eens flink de beenen gerokken en het wandelpad afgeloopen Correspondentie A. V. te leper vraagt ons een plannetje voor een fietstocht van 7 dagen naar het Groot-Her togdom Luxemburg, met gebruik van de jeugd herbergen Uw opzet om van Luik uit te beginnen is goed, maai' toch zou ik u afraden over Eupen te gaan omdat dit u een heele tijd zal doen verliezen. Denk er om dat u slechts over 7 dagen beschikt en u in de Ardennen zit. Door het feit dat de J. H. ofwel te dicht van Luik liggen ofwel te ver, zult u een paar nachten buiten de J. H. moeten logeeren. Ik raad u vol genden tocht aan 1»" dag Luik Aywaille Barvaux Hotton Marcourt (J. H.) 53 km. 2* dag Marcourt Laroche over Nadrin (Rocher du Hérou) Houffalize - Bastogne Martelange (J. H.) 77 km. 3e dagMartelange Luxemburg (J. H.) 39 km. 4e dagLuxemburg Echternach (Hotel) 33 km. 1 5' dag Echternach Vianden Clerf (J. H.) j 52.5 km. i 6" dag Clerf St Vith Malmédy (Hotel) 56 km. 7' dag Malmédy Spa Luik 55 km. De derde dag doet u aldus maar 39 km. wat u gelegenheid geeft een ganschen namiddag te be steden aan Luxemburg stad. De vierde dag is eveneens maar 33 km. maar na aankomst te Echternach kunt u 's namiddags bv. een tocht doen of een flinke voetwandeling naar het Mullerthal, een eenig mooie streek. Schaf den nieuwen gids van de J. H. aan, met alle noodige gegevens, ook van de J. H. in G. H. Luxemburg. Verder de Michelinkaarten 3 en 4. Voor wat er verder in Luxemburg te zien is vrage u een volledige documentatie aan bij den Belgisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme. De Brouckèreplein, 48, te Brussel, of Secréta- riat Union des Villes et Centres Touristique G. D. L. rue du St Esprit, 18, Luxembourg. C. D. te leper verlangt inlichtingen over het kasteel van Wulveringem bij Veurne Dit kasteel is inderdaad niet te bezoeken. Het werd door zijn eigenaar geschonken aan de Ko ninklijke Vlaamsche Academie, doch het vrucht gebruik bezit Mevrouw Wed. A. Merghelynck, echtgenoote van den schenker van het Merghe- lynck-huis te leper. Dit laatste behoort aan de Belgische Academie. Wij zullen binnen kort een kroniek wijden aan het kasteel van Wulverin gem of van Beauvoorde. Reysiger. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 26 Mei, door M. Gouwy Henri, Merghelynckstraat, een biljartbol. Zaterdag 27, door M. Grymonprez André, Drie Zot- tenstraat. een gekleurde sjerp. Maandag 29, op den Kemmelberg, door M<' Gouden- hoofd Agnès, van Boesinghe, een armbanduurwerk. Woensdag 31. door M. Meuleman Raymond, Kaai- straai een gekleurde ceintuur met beukei. Donderdag 1 Juni. is bij M. Deberdt Odiel, te Brie- len, een langharige zwarte hond toegekomen. - Door M. Devos Maurice. Kanonweg. een autoplaat Nr 112.803. Door M. Logie Cha'rles. Dickebuschsteenweg. een dek sel van velobel. Verloren. Donderdag 25 Mei, door M. Samyn Ro ger. Masscheleinlaan. een geldbeugel inhoudende on geveer 40 fr. en een bewijs van rijwieltaksplaat. Vrijdag 26. door M. Devos Xavier. Groote Markt, een gouden kettingje met medaille. Door M. Vannieuwenhuyse Roger, Surmontstraat, zijne eenzelvigheidskaart. Zaterdag 27, door M. Mulle Arthur. O. L. Vroüw- straat zijne eenzelvigheidskaart. Door M. Huyghebaert Theophile, Waterkasteelstraat, een bruin lederen geldbeugel inhoudende een som van ongeveer 100 tr. Zondag 28. door M. Didier Albert, Kaaistraat, zijn portemonnaie bevattende omtrent 40 fr. Maandag 29, door M« Lérison Thérèse, van Roubaix. een bruin handzakje hare eenzelvigheidspapieren be vattende. Door M. Catry Gerard. Poperinghestraat. een kope ren c chapeau van wagenwiel. Woensdag 31, door M. David Henri, Capronstraat. een zwart badkostuum en handdoek. Zitting van Maandag 5 Juni 1939, om 18 ure. 1. Ontslag van Gemeenteraadslid Akteneming Onderzoek der geloofsbrieven van het wettelijk plaatsvervangend lid der lijst Nr 3 Eedaflegging. 2. Proces-verbaal der zitting van den 17 April 1939. 3. Commissie van Openbaren Onderstand Ver koop uit de hand van houtgewassen. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Las- tenkohier en ontwerp van pachtakte. 5. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slaging van pacht Herverpachting. 6. Commissie van Openbaren Onderstand Hof steden Verbeteringswerken Plans Bestekken Lastenkohieren. 7. Commissie van Openbaren Onderstand O. L. Vrouw Hospitaal Centrale verwarming-Wijzi ging Plans Bestek en lastenkohier. 8. Kerkfabriek van Sint-Pieters Afstand van grond. 9. Kerkfabriek van St Maartens Rekening 1938. 10. Stedelijke Brandweer Rekeningen 1938. 11. Zwemkom Verordening Wijzigingen. 12. Electriciteitswerken Uitbreiding Plan en bestek. 13. Kasseiwerken in de Elverdinghestraat J. Coomansstraat en op de Van den Peereboomplaats Aanbesteding Proces-verbaal. 14. Mutualiteiten Verordening Wijzigingen. 15. Gemeentebelastingen Staten van onwaarden 16. Nieuwe voorlanden Aandeel der aanpalende eigenaars Rol Vaststelling. 17. Vlaamsche Toeristenbond Landdag Aan vraag om toelage. 18. Vlaamsch Nationaal Zangverbond Aanvraag om toelage. 19. Mededeelingen. Al de Vrije scholen van leper richten gezamenlijk een luisterrijken feestavond in, op Zondag 25 Juni, te 4 j u. stipt in den Stadsschouwburg. Zeer keurig programma, met zang en spel. dat door de leerlingen zelf wordt uitgevoerd. Aiwie een blijk van sympathie wil geven aan het edele werk der christelijke opvoeding van de Iepersche jeugc', zal er aan houden het kunstfeest van 25 Juni bij te wonen. Prijs der toegangskaarten2 fr. voor kinderen 1 fr- Er zijn ook steunkaarten te verkrijgen tegen 5 fr voor de kinderen, 2 fr. Dinsdag 13 Juni komt Z. Excellentie Mgr Lamiroy, naar leper, het H Vormsel toedienen aan de Eere- Communicanten van dit jaar en van verleden jaar. Te 10 zal de plechtigheid beginnen in St Pieters kerk. voor de kinderen van St Pieters en St Jacobs- parochie. Te 11 u., in St Maartens. voor de leerlingen van St- Vincentiuscollege, alsook voor de kinderen van Sint- Maartens en St Nicolaasparochie. Spelend lid der Harmonie Ypriana. Op Vrijdag 19 Mei 11. overleed alhier in het O. L. Vrouwhospitaal, na een kortstondige ziekte, de Heer Felic;en Schreel. echtgenoot van Vrouw Eudoxie Vier- straete, groenselkweekers, wonende langs den Brugge- steenweg. Van iedereen en vooral van de leden der Har- mom? Ypriana gekend en geacht om zijn joviaal karak ter. zijn aangenaam gezelschap en zijne groote vrien delijkheid. heeft zijn zoo onverwacht afsterven, in den ouderdom van slechts 53 jaar, in vele middens een pijn lijke ontroering verwekt. De teraardbestelling van den afgestorvene had plaats op Dinsdag 23 Mei, te 8 u. 30, in de parochiale kerk van St Jacobs, en werd door een ontelbare menigte vrien den en kennissen bijgewoond. Ook de Harmonie Ypria na heeft er aan gehouden haar verdienstelijk lid de laatste eer te bewijzen en opende den droevigen lijk stoet onder het spelen van enkele treurmarschen. Op het kerkhof sprak de Heer Aimé Gruwez, voor zitter der Harmonie Ypriana. de volgende lijkrede uit Achtbare Mevrouw, Kinderen, Familieleden, Bestuurs- en Werkende leden der Muziekmaatschappij Ypriana, «Het is voor mij een zeer droevige plicht een laatste vaarwel toe te sturen aan onzen betreurden vriend Heer Felicien Schreel. Omtrent 40 jaar geleden werd hij lid der stadsharmonie, en mocht thans welhaast onder de beste muzikanten gerangschikt worden. Van zoodra hij, na den oorlog, hier naar de streek terug kwam om op eigen bodem voor het bestaan der zijnen te werken, werd hij lid der Harmonie Ypriana. Zelfopoffering, dienst bewijzen aan zijne gelief koosde stad, aan onze Harmonie, eerbied voor de over heden. vriendelijkheid voor zijne medemakkers, dit waren enkele zijner veelvuldige gaven. Zijn eenig doel, zijn eenig streven was anderen aangenaam te zijn. Nooit deed men te vergeefs beroep op zijne mede werking. Altijd met evenveel offervaardigheid, altijd met evenveel vriendschap, bracht hij het zijne bij. tot groot genoegen van elkeen en tot groei en bloei van onze Harmonie. Op Felicien mocht men altijd rekenen. Hij was in onze maatschappij een prachtig voorbeeld voor de jeugd, welke hij zelfs kon aanmoedigen en op beuren. Dienstplicht en stiptheid waren bij Hem de hoofdzaak. Een echt voorbeeld was Felicien voor ons allen. En onder opzicht van familieleven, welk een brave man was hij, welk een beminnelijke vader, die niets anders beoogde dan het welzijn van zijn nakomeling schap. die met niets anders bekommerd was dan met de toekomst van al zijn naastbestaanden. O Heer. wij allen eerbiedigen Uwen wil maar smeeken U. Uwe bermhertige oogen te willen werpen op die ontroost bare weduwe en die weenende kinders en hen in die zoo droevige omstandigheid te helpen en bij te staan. Wij. Bestuurs- en werkende leden der Harmonie Ypriana. bieden onze gevoelens van innige deelneming aan de gade van onzen vriend, aan zijne weenende kinderen. Mocht onze deelneming een weinig troost verschaffen aan u allen die dezen haastigen en wreeden dood betreuren. Felicien, beste vriend, onvergetelijke makker, ont vang van ons allen, een laatsten groet. Rust in vrede, tot wederziens. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 Juni, om 11 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Silvère REYNAERT (1534) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juni, om 8 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEERSCH gewezen kantoorklerk der belastingen. (1535) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place o is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 4 Juni Dimanche 4 Juin van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9