20 |aat N 11*— 10 juni 1939 20 Année, N 11 10 Juin 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres Oproep tot de Oud-Strijders ZONDERLINGE GERUCHTEN VLAAMSCHE TOERISTENBOND LANDDAG TE IEPER HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 et." het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. sTél. 500 Les articles non signés sont refuses Kondag 11 Juni brengen volgende groepeerin gen een bezoek aan onze stad. De Oorlogsvrijwilligers en Oorlogsinvaliden van Seraing, ter verbroedering uitgenocdigd do >r de Afdeelingen Oorlogsvrijwilligers en In validen van Yper. 2) De Verbroedering van het 13th Belgian Field Artillery, die haar jaarlijksche Bedevaart komt do^n naar Yper. De makkers van Seraing zullen bloemen neer leggen aan de Gedenkteekens der Gesneuvel den in den voormiddag. Bijeenkomst Hotel Re- gina, Groote Markt, om 9 uur. De Verbroedering van het 13th Belgian Field Ait.lierv zal tot eenzelfde plechtigheid overgaan in den namiddag. Bijeenkomst Hotel Skindies, om 16 uur. e oudstrijders der Ypersche Groepeeringen zijn vriendelijk verzocht aan deze plechtigheden deel te nemen. Namens het Verstandhoudingskomiteit d -r Ypersche en Verbondene Oud-Strijders De Secretaris, De Voorzitter, G. Van Winsen. Isai Gruwez. Van langs verscheidene zijden vernemen wij dat er dezer dagen spraak is geweest het herstel lingsatelier der statie van Yper naar Kortrijk te verplaatsen, als gevolg der besloten vervanging van het grootste deel der stoomtreinen door ma- zouttreinen. Door dien maa'tregel zouden er, van de honderd werklieden die hier nu in de statie gebezigd wor den. ongeveer vijf en zeventig verplicht zijn naar Kortrijk te gaan werken, wat voor onze reeds zwaar beproefde stad nogmaals een groot verlies zou beteekenen. Dit zouden immers vijf en ze ventig gezinnen- zijn die, alhoewel velen ervan hier reeds hun eigen huis bezitten, onze stad zou den verlaten, hetgeen voor de kleine nering de schadelijkste gevolgen hebben zou. Nochtans niets rechtvaardigt dien maatregel, gezien te Kortrijk, bij gebrek aan voldoende loodsen, de locomotieven moeten blijven buiten staan, er gevaar loopen 's winters te vervriezen, wat met de autorails nog gevaarlijker is, de on dervinding van verleden winter met de spoor- autof der tramlijnen heeft het bewezen, en men daar ook verplicht zou zijn nieuwe onteige ningen te doen om de noodige hangars, ateliers en mazouttanks te kunnen plaatsen. Hier te Yper integendeel bestaan de noodige bergplaatsen en magazijnen en beschikt men er over de noodige gronden om de mazouttanks op te richten. Een hoog ambtenaar der spoorwegen, wien men onlangs daarover uitleg vroeg, beweerde weliswaar dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn, doch wij weten bij ondervinding dat het bij de Nationale Maatschappij van Spoor wegen een gewoonte is alle beslissingen zoo ge heim mogelijk te houden om ze dan op zekeren dag toch door te drijven en de belanghebbenden alzeo voor een voltrokken feit te stellen. Ten andere, Yper heeft reeds te dikwijls tot zijn na deel ondervonden dat men het van alles tracht te teroóven om nu niet wantrouwig te staan te genover deze geruchten die in zekere welinge lichte middens met aandrang de ronde doen. Her spreekwoord indachtig er is geen rook zonder vuur vestigen wij de aandacht van ons (Zie vervolg onderaan volgende kolom). leper geniet Zondag het groote voorrecht het jaarlijksche congres van den VTB in zijn muren te mogen ontvangen. Te dier gelegenheid komen de honderden toeristen uit alle Vlaamsche gou wen samen in onze schoone hoofdstad van het Westland verbroederen en er de schoonheden, zoo bouwkundige als natuurschoonheden bewon deren. Het prachtige programma dat hiervoor werd opgemaakt moet de moeilijksten bevredigen en het lijdt geen twijfel of ook de Ieperlingen zul len tegenover de talrijke vreemdelingen hunne sympathie betuigen en het gebaar van den Vlaamschen Toeristenbond, die hier zijn landdag komt houden, op prijs weten te stellen. De vertegenwoordigers van den VTB te leper drukkep de hoop uit dat de leden en ook de niet ledenin grooten getale de feestelijkhe den zullen bijwonen. Het programma hiervan wordt hier nog eens afgedrukt. PROGRAMMA ZATERDAG 10 JUNI. 20.00 u. Groot Volksdansbal in de Lapiere- zaal, d'Hondtstraat, leper, ingericht door de Volksdanscentrale voor Vlaanderen De dan sen worden uitgevoerd door de speelschaar De Vedelaaruit Antwerpen. Toegangsprijs voor leden 2 Fr., voor niet leden 3 Fr. PROGRAMMA 1. Reeks oude Nederlandsche volksdansen. 2. Reeks Engelsche contra-dansen. 3. Reeks Duitsche volksdansen. 4. Reeks Engelsche contra-dansen. 5. Reeks Engelsche Morrisdansen. L. W. Tusschen de verschillende demonstra- tie's in VolksdansbalAlle aanwezigen zullen genoodigd worden eenvoudige volksdansen mede uit te voeren en op deze wijze actief deel nemen aan de algemeene vreugde. ZONDAG 11 JUNI 10.00 u. Bezoeken aan de merkwaardigheden van leper. 1. Orientatiewandeling door de stad Ver gaderen Groote Markt voor het Belfort. 2. St Maartenskathedraal en Belfort ver gaderen voor de St Maartenskerk, aan den hoofd ingang. 3. Stadsmuseum vergaderen in de Boom gaardstraat, achterzijde van het Vleeschhuis. 11.30 u. Algemeene Vergadering in den Stads schouwburg, Vandenpeereboomplaats. Welkom- groet door den H. R. Buckinx, plaatselijk verte genwoordiger. Toespraak door den Heer Stan Leurs. alge meen voorzitter der VTB. Verslagen door de H.H. J. Van Overstraeten, algemeen ondervoorzitter en A. Cleiren, alge meen penningmeester. 12.30 u. Ontvangst op het Stadhuis door het Stedelijk Magistraat. 13.00 u. Groepsfoto voor hef Stadhuis. gemeentebestuur, van onze mandatarissen en ook van onze Handelskamer op deze geruchten met de hoop dat zij erover waken zullen dat het her- steliingsatelier onzer statie niet verplaatst wor de en dat zij, met al de macht en invloed waar over zij beschikken, zullen weten te beletten dat deze nieuwe miskenning onzer belangen ge pleegd worde. 14.30 u. Vertrek naar Kemmel per speciale tram (zie mededeelingen). Fietsoptocht naar Kemmel te 14.15- u. Vertrek op de Groote Markt (voor het Stadhuis). 15.00 u. Opening van het wandelpad der Westvlaamsche Bergenwandeling tot aan den Kemmelberg, alwaarInhuldiging van den 1" VTB-Rustbank. 1. VoordrachtVlaanderen, o welig huis (v. d. W.), door Jw A. Declercq. Kemmel(naar G.G.) door Jw H. Van der Ghote. 2. Toespraken door den heer J. Van Over straeten, voorzitter der Commissie voor Wandel paden VTB door den heer O. Depuydt, sche pen van Kemmel, namens het Gemeentebe stuur door den Heer R. Buckinx, namens VTB leper en de V. V. V. Westvlaamsche Bergen. Na de inhuldiging van den bank, voortzetting der wandeling tot aan het Fransch gedenkteeken. 16.15 u. Groot openluchtfeest te Kemmel, in het Park van den Weledelen Heer J. Bruneel de la Warande, burgemeester. Toegangsprijs 1 fr. De volksdansen worden uitgevoerd door de speelschaar De Vedelaaruit Antwerpen (30 uitvoerders.) PROGRAMMA 1. Reeks Oude Nederlandsche volksdansen a) Haake Toone Terschelling b) Driekusman Overijssel c) Boerenbruiloft Naar oude motieven d) Hakke Spitze id. 2. Reeks Engelsche contra-dansen a) Ribbon dance Opschuivende contra b) Haste to the wedding id. c) Hunt the Squirel id. d) Soldier's Joy id. 3. Reeks Duitsche volksdansen a) Der Ilaxenschmeiszer Bohemen b) Madel, wasch dich. Gladbach c) Alfstedter Quadrille Ctixhaven 4. Reeks Engelsche contra-dansen a) Gathering Peascods Figuren contra b) The merry, merry Milkmaids id. c) Newcastle id. d) The Black Nag id. 5. Reeks Engelsche Morrisdansen a) Shepherds Hey Headington Jig b) Rig's o Marlow Headington Stick dance c) Lads a Bunchum Adderbury Stick dance 6. Tot slotKring voor allen. Circassian circle. 18.00 u. Concert op den Dries te Kemmel. door de Vlaamsche Harmonie uit leper, onder de leiding van den heer Van Puyvelde. 20.30 u. Groot Beiaardsconcert te leper, door den Stadsbeiaardier E. Ryckelynck. (Met poos van 20.55 u. tot 21.10 u.) PROGRAMMA Eerstejdeel 1. a) Preludium, b) Menuet J. Van Hoof 2. a) Rubensmarsch en Klokkenlied P. Benoit b) Wij reizen om te leeren P. Benoit 3. Thema en variaties Staf Nees 4. a) Klokke Roeland G. De Stoop b) Vlaanderen R Veremans Tweede deel 1. Eerste Fantasia P. Benoit 2. a) Het looze Visschertje. b) Van Twee Coninckskinderen. c) Naar Oostland willen wij rijden. 3. Vlaamsche dans. O. Van Durme 4. De Vlaamsche Leeuw K. Mirv MEDEDEELINGEN I Gewone trams naar Kemmel 11.58 u. 14.00 u. 15.44 u.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1