VUILE STOORS MERRY Gemeenteraad van Yper Nog over den Landdag van den Vlaamschen Toeristenbond Terug naar leper: 16.43 u. 17.28 u. 19.15 u. 20.46 u. II. Speciale tram Zeer belangrijk Een speciale tram vertrekt uit leper naar Kem- mel te 14.30 u. stipt (aan het station), en keert terug naar leper onmiddellijk na den afloop van het concert van de Vlaamsche Harmonie, hetzij te 19.10 u. Deze tram geeft aansluiting met al de laatste treinen uit leper. PRIJS Heen en terug naar Kemmel4 Fr. (met de mogelijkheid om terug te keeren naar leper met trams naar keuze). De deelnemers worden hierbij dringend verzocht tegen 9 Juni hun kaarten voor deze tram te bestellen bij den vertegenwoordiger voor leperR. Buckinx. Car- tonstraat. 16. o Een vraaggesprek met den Heer R. Buckinx Zooals wij het vroeger reeds aankondigden en thans ook nog jn dit nummer herhalen, houdt de Vlaamsche Toeristenbond morgen. Zondag 11 Juni. zijn 18" land dag hier in onze stad. Benieuwd om daarover iets meer te vernemen zijn wij eens op inlichtingen gegaan bij den Heer R Buckinx. plaatselijk vertegenwoordiger van den V.T.B.. die ons, spijts de drukte welke de laatste toebereidse len van dit belangrijk congres hem thans bezorgen, met de meeste welwillendheid te woord stond. Daar wij reeds de eer genoten den Heer Buckinx. die hier te Yper zoo een groote bedrijvigheid aan den dag legt en zich voornamelijk met alle toeristische aan gelegenheden onledig houdt, vroeger te ontmoeten, was het -niet noodig ons voor te stellen, hij raadde de reden van ons bezoek en wij vielen dan ook maar dadelijk met de deur in huis door hem de volgende vraag te stellen Te cordeelen naar het uitgebreid programma dat hier verleden week werd medegedeeld, belooft de Landdag van Zondag een heel belangrijke gebeurtenis te wor den Inderdaad, de landdagen van den Vlaamschen Toeristenbond mogen als mijlpalen beschouwd worden in het leven van dezen bond Elk jaar heeft zoo een landdag plaats in een der steden van het Vlaamsche land deze verzameling -van de leden telt dan eveneens als jaarlijksche vergadering, waarop de leden contact krijgen met het bestuur en de jaarlijksche verslagen over de werking en de financies worden voorgedragen. Het is zeker de eerste maal dat de V. T. B. zijn Landdag te leper houdt leper genoot vroeger al wel de eer zoogenaamde toeristend a gen of verbroederingsdagen in te richten, maar het is de eerste maal dat de landdag hier in onze stad wordt gehouden. Te welker gelegenheid werd onze stad verkozen om den landdag te houden Er was hiervoor meer dan één reden, want het is een principe in den V. T. B steeds zooveel mogelijk alle belangrijke afdeelingen met het inrichten van de land dagen te belasten. Ieder gewest krijgt alzoo zijn beurt en daar de eerste V.T.B.-rustbank op den Kemmelberg. als ook het wandelpad der Westvlaamsche Bergen moest worden ingehuldigd, viel de keuze op onze stad. Worden deze landdagen steeds druk bijgewoond en worden hier te leper veel leden van de afdeelingen verwacht Dit hangt natuurlijk steeds van verschillende fac toren af. in de eerste plaats van het weerMaar toch mogen wij zeggen dat er steeds veel geestdrift is voor dezen dag. Het is elk jaar de dag der massale opkomst. Tot nog toe kunnen wij verzekeren dat 43 afdeelingen aan den landdag zullen deelnemen met hoeveel deel nemers is ons natuurlijk onbekend. Maar steeds is de belangstelling zeer grootvooral de beide provincies Oost- en Westvlaanderen zullen flink vertegenwoor digd zijn. Werd voor den landdag te leper speciale propa ganda gemaakt i - Voor eiken landdag wordt evenveel propaganda gemaakt. Vooreerst in het bondsblad Toerismedat zooals U weet steeds een reeks artikels wijdt aan de stad waar de landdag wordt gehouden. Zoo is b. v. het nummer van 1 Juni totaal gewijd aan onze stad Enkele bijdragen moesten zelfs nog worden uitgesteld bij ge brek aan plaatsruimte. Verder worden door het hoofd bestuur te Antwerpen berichten naar de pers gezonden en wordt eveneens gebruik gemaakt van de radioom- roepen. zoo Rijksomroep als gewestelijke zenders. Zoo wijdde Zondag laatst de W. V. R. O. een speciale kro niek aan onzen landdag. Werd de afdeeling leper met de inrichting belast Ja. Gansch het programma voor dezen dag wordt door de afdeeling zelf opgesteld en uitgevoerd. Daar de takken het als een eerekwestie beschouwen dezen dag zoo goed mogelijk in te richten, vergt dit natuur lijk veel voorbereiding om alles voor den bepaalden dag in órde te hebben. Hoe lang bestaat hier de plaatselijke afdeeling van den V. T. B. De eerjte propagandavergadering voor de Ieper- sche afdeeling had plaats in het Hotel Britannique in den zomer van 1924, zoodat onze tak nu reeds 15 jaar bestaat. Sedert het jaar 1927 ben ik persoonlijk verte genwoordiger voor het arrondissement alsook voor de stad. Waarin bestaat haar voornaamste bezigheid Naast het inrichten van voordrachten over toeris me, filmavonden, uitstappen en bezoeken is de voor naamste bekommernis de leden dienstig te zijn door het verschaffen van alle inlichtingen op toeristisch ge bied. over reizen, grensdocumenten, en dergelijke za ken. De Vlaamsche Toeristenbond is in de eerste plaats een vereeniging zonder winstbejag en als dusdanig ver leent zij haar steun, zedelijk en stoffelijk, aan alles wat tot de cultureele ontplooiing van ons volk kan bij dragen. Dit is voor den Vlaamschen Toeristenbond een eeretaak Hoeveel leden telt de afdeeling reeds en ziet ze dit aantal nog gedurig aangroeien? Wij hopen nog dezen zomer ons 250" lid te leper te kunnen inschrijven. De aangroei is zooals in alle vereenigingen geweldig gestremd geworden door de on zekere internationale toestand, maar toch ziet onze af deeling de toekomst met vertrouwen te gemoet. Hoeveel bedraagt het lidmaatschap en welke voor waarden zijn hieraan verbonden De bijdrage voor de hoofdleden is 15 fr.deze ont vangen om de veertien dagen het prachtig geïllustreer de bondsblad TOERISME De inwonende leden be talen slechts 5 fr. zonder bondsblad echter, maar ge nieten verder van al de voordeelen aan het hoofdlid maatschap verbonden. Deze voordeelen zijn voor den echten toerist zoo menigvuldig dat wij ze hier onmoge lijk alle kunnen opsommen. Maar zooals reeds gezegd verschaft de V. T B. alle inlichtingen over reizen to taal kosteloos, verschaft douanekaarten, tryptieken, tal rijke kortingen in hotels, winkels en toeristische merk waardigheden. bezorgt aan gunstprijzen gidsen, kaar ten en plans, bewegwijzert wandel- en fietspaden, be vordert het vreemdelingenverkeer in Vlaanderen, en vooralricht voor haar leden goedkoope modelreizen in naar binnen- en buitenland, en dit zoowel voor bondsgroepen als voor afzonderlijke leden. Kortom de V. T. B. staat in den dienst van al zijn. leden. Dit be grijpen deze dan ook zeer goed en maken steeds een ruim gebruik van al de diensten welke onze. vereeni ging hun aanbiedt. De Vlaamsche Toeristenbond is werkelijk de eenige groote toeristische familie in Vlaan deren Zij houdt Zondag haar 18" Landdag en hoopt dit nog vele jaren in andere steden van het Vlaamsche Land te kunnen herhalen, tot groote voldoening van de aangesloten leden. Wij zijn gelukkig de redactie van uw blad. zooals ook de overige locale pers. te kunnen danken voor den steun dien zij ons tot nog toe. steeds heeft verleend Voor wat ons blad betreft, hoeft u ons niet te be danken. M. Buckinx. Het Ypersche aanziet het als een genoegen U en ook de V. T. B., die zulk degelijk werk verricht en waarvoor u zich met zooveel ijver en ook met zooveel geestdrift opoffert, van eenigen dienst te kunnen zijn. Wij willen u thans echter niet langer ophouden, doch laat ons, om te eindigen, toe u eerst en vooral te bedanken voor de hartelijkheid van uw onthaal en voor de bereidwilligheid waarmede gij ons de gewenschte inlichtingen verschafte, doch voorname lijk ook voor al hetgeen gij persoonlijk voor de bevor dering van het toeristenverkeer in onze stad doet. En het is met de beste wenschen voor het algeheel weliukken van den landdag, wat de bekroning van zijn werk zou zijn, dat wij van den Heer R. Buckinx af scheid namen. O Verslag der zitting van 5 Juni 1939. De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Delahaye. Biebuyck en Berghman, schepenenJvr. Cornillie, de Heeren Muiier. Missiaen. Michiel, Ver gracht, Van Alleynnes en Leuridan. raadsleden Ver sailles, secretaris. I. Ontslag van gemeenteraadslid Akteneming Onderzoek der geloofsbrieven van het wettelijk plaats- vervangend lid der. lijst Nr 3 Eedaflegging. M. Vanderghote. Den 22 April 11. heeft de Heer Notebaert ons zijn ontslag van gemeenteraadslid schrif telijk toegezonden. Hij werd nog tot de vergadering van dezen avond uitgenoodigd, doch gezien hij niet ge komen is, vraag ik aan den gemeenteraad akte te willen nemen van dit ontslag. M. Missiaen. Dit is het einde der comedie. M. Leuridan. Ik weet niet langs welken kant het oiijspel het aangenaamst is geweest, maar in alle ge val zijn wij zeer tevreden over den uitslag. M. Missiaen. Wij ook. De-, Heer voorzitter geeft hierop lezing der akte van ontslagneming, waaruit blijkt dat de Heer Capoen de wettelijke plaatsvervanger is van den Heer Note- baer;. Daar de Heer Jules Capoen, landbouwer te Yper. belg is, meer dan 25 jaar oud is, gehuisvest is te Yper en voor hem noch door ambtsuitoefening noch door aanverwantschap eenige onvereenigbaarheid met het amh: van gemeenteraadslid bestaat, stelt de Heer Voor zitter voor een beraadslaging te nemen bij dewelke de Heei Capoen als opvolger van den Heer Notebaert aan geduid wordt. M. Vanderghote. Ik stel voor deze beslissing goed te keuren. De Heeren Delahaye, Biebuyck en Berghman, Jvr. Cornillie en de Heer Muiier stemmen ja. M. Missiaen. Moet .er daarover gestemd worden M. Vanderghote. Indien er daartegen geen be zwaar is. stel ik voor deze beraadslaging als goedge keurd te aanzien. De Heer Capoen wordt vervolgens in de raadszaal binnengelaten en neemt plaats tusschen den Heer Leu ridan en den Heer secretaris. Op vraag van den Heer burgemeester legt de Heer Capoen den grondwettelijken eed af en spreekt daar toe met opgeheven rechterhand de gebruikelijke for mule uit Ik zweer getrouwheid aan den Koning, gehoorzaamheid aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgische volk M. Vanderghote. Ik geef akte aan den Heer Ca poen van ziine eedaflegging als gemeenteraadslid. De Heer Capoen onderteekent samen met den Heer burgemeester de akte zijner eedaflégging. M. Vanderghote. Ik heb ook nog de verontschul digingen ontvangen van den Heer Pattyn die wegens ziekte en van den Heer Lahaye die wegens familie zaken weerhouden zijn de vergadering van dezen avond bij te wonen. De Heer Seys lie tzich eveneens veront schuldigen. II Proces-verbaal der zittilig van den 17 April 1939. De Heer secretaris geeft lezing van het verslag der laatste zitting. M. Van Alleynnes. Ik zou willen dat het verslag de volgende maal neergelegd worde bij de dossiers. Dinsdag laatstleden was het nog niet bij de bundels. Ik ber. hier geweest om de bundels na te zien en heb het verslag niet gevonden. Het is reeds twee maanden geleden dat de laatste zitting plaats greep, en het ver slag kon dus reeds sedert lang gereed zijn. M. Vanderghote. Er bestaat geen wettelijke ver plichting die den Heer secretaris oplegt zijn verslag neer te leggen. Het verslag wordt telkens bij iedere zitting voorgelezen. M. Missiaen. Maar dan moet het geheel gelezen woraen M. Van Alleynnes. En ook gelezen worden dat wij het kunnen hooren. Ik ben Vrijdag nog komen zien, maar het verslag bevond zich toen nog niet in den bunaei. Hetzelfde geldt betreffende de mededeelingen aangaande een punt der geheime zitting. M. Vanderghote. Dit is een persoonlijke kwestie. M. Van Alleynnes. Maar wij moeten toch erover ingelicht worden. M. Vanderghote. Er werd altijd gevraagd dat men zich daarvoor tot den Heer secretaris zou wenden. M Van Alleynnes. Ik vraag zoo het niet mogelijk ware het verslag op voorhand te onzer inzage neer te leggen. M. Vanderghote. Het verslag is een persoonlijk ontwerp van den Heer secretaris. M. Van Alleynnes. Het moet toch door den gemeen teraad goedgekeurd worden, en daarvoor moeten wij er toch eerst kennis kunnen van nemen. M. Missiaen. Vermits dit verslag toch gereed is, zou 4iet best bij de bundels gevoegd worden. M. Vanderghote. Wij zullen in 't vervolg het ver slag der vorige zitting zooveel mogelijk bij de andere bundels voegen, maar het kan gebeuren dat er nadien nog wijzigingen aangebracht worden M. Missiaen. De Heer secretaris zal de eerste zijn om ons daarvan dan te verwittigen. III Commissie van Openbaren Onderstand Ver koop uit de hand van houtgewassen. M. Vanderghote.. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft een beraadslaging genomen waarbij zij terugkomt op haar besluit genomen in datum van 7 Januari 11. Tijdens de verkooping van houtgewassen, welke dien dag plaats had, werd er geen aanbod ge daan voor de 59 populieren staande op de hofstede Pecceu te Zuydschote en de Commissie besloot alsdan de toelating te vragen om deze boomen uit ter hand te mogen verkoopen Door André Top, landbouwer te Boesinghe. werd nu een som van 295 fr. geboden en de Commissie stelt voor de populieren te verkoopen voor de som van 300 fr.. prijs dien zij redelijk vindt. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies te ver- leenen. Ai de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer Missiaen. die zich onthoudt als lid der Commissie. IV Commissie van Openbaren Onderstand Las- tenkchier en ontwerp van pachtakte. M. Vanderghote. Bij brief van 5 October 1938 heeft de provinciale overheid de goedkeuring geweigerd der pachtakte zooals zij door de Commissie van Openbaren Onderstand voorgesteld werd. De Heer 'gouverneur eischt dat de pachtprijzen om de drie jaar moeten kunnen gewijzigd worden*. In zittingvan 25 April11. heeft de Commissie de volgende beraadslaging geno men Gezien het verslag van den Heer Cyr. Schmidt, toeziener, en den brief van den Heer gouverneur, aan gaande de herziening der prijzen van de onderhandsche pachtakten. besluit de Commissie dat er zoowel aan den pachter als aan den eigenaar tijd moet gegeven worden om alle drie jaar de pachtprijzen te herzien en zoo noodig te wijzigen volgens een bepaalden maatstaf, ge steund op de middelprijzen der voornaamste landbouw producten. M. Leuridan. In al de jaren die ik hier sedèrt 1926 overbracht, heb ik altijd in de bres gestaan voor de verdediging der landbouwbelangen. Ofschoon ik Yper stad bewoon, heb ik ook altijd ten voordeele van het landelijk element mijn beste krachten ingespannen. Van 1926 tot 1932 heb ik dat kunnen doen met de kost bare medewerking van mijn partijgenoot Jules Capoen. Een vlaamsch spreekwoord zegthet ziin maar de goé geesten die terugkeeren Welnu de Heer Caposn zit hier nu weer, hij is opnieuw gemeenteraadslid van Yper en ik ben er blij om. Nooit heb ik mijn boerenhart verloren, dit is het gevolg mijner afkomst, doch het is best dat iemand, die midden de boeren leeft, aan mij zegt hoe de belangen der landbouwers het best kun nen verdedigd worden. De Heer Capoen heeft thans nog den tijd niet gehad om die zeer belangrijke kwes tie der pachtakten na te kijken, gezjen het de eerste maal is dat hij hier zetelt. Ik heb het in zijn plaats gedaan en ik geloof dat wij in algemeenen zin de Com missie van Openbaren Onderstand mogen loven voor de wijze waarop zij een akkoord heeft weten te vinden om de anders zoo moeilijke kwestie der betrekkingen tusschen pachter en eigenaar te regelen. Thans zullen de landgoederen der Commissie aan billijke prijzen verpacht worden. Ik heb dus geen kritiek uit te bren gen op de wijze waarop de pachtprijzen om de 3 of 6 jaar zullen kunnen gewijzigd worden, doch alleen maar op de vier typen van landbouwproducten die voor het bepalen der pachtprijzen genomen worden, namelijk tarwe, boter, levend varkensvleesch, wat maar een eigenaardige uitdrukking is, en levend rundvleesch. wat beter gezegd is. Ik vraag mij nu af zoo er daarbij nog niet een vijfden standaardprijs moest genomen worden, namelijk de nijverheidsvruchten. Gij allen weel dat tegenwoordig veel hoeven om zeggens dien naam niet meer verdienen en meer de teelt van nij verheidsvruchten doen dan veekweek of het houden van melkdieren. Vele hofsteden zijn den weg opgegaan van nijverheidsuitbatingen en voor die hoeven werd er geen standaardtyne voorzien. Ik vraag mij af zoo de pri.izenbepaling. zooals zij thans vastgesteld is. wel doelmatig zal werken voor de hoeven waar er bij voorbeeld geen tarwe gekweekt wordt, geen veestapel gehouden wordt of geen vette weiden bestaan, maar integendeel de zeven tienden der uitbating met nijver heidsvruchten bezet zijn. Voor die soort hofsteden zal het ons nu voorgesteld lastenkohier en voorgelegd ont- GORDIJNEN, enz. worden met de meeste zorg in 't nieuw gewasschen en naar wensch gekleurd, bij Verven Kuischen Stoppen Natwasch Kilowasch Droogwasch Pressing Luxe Wasch. Vermaken van Kousen Stoffen Knoopen. L. KNOCKAERT, Dixmudestraat, 53, YPER Telefoon 260. (1439)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2