Cinema «Oud Yper» Madame X De Knapste Jongen van Frankrijk 3 werp van pachtakte geen doelmatig spel hebben in de toepassing der prijzen tijdens de pachtherzieningen. Hetgeen ik hier zeg is echter niets anders dan een wenk. Alleen zou ik begeeren dat er bij iedere pacht- herziening telkens voor redelijke pachtprijzen zou ge zorgd worden. Ik stel dus niet voor het voorgesteld ontwerp te wijzigen, wat de kwestie misschien op nieuw in de kartonnen zou doen terechtkomen en de begraving ervan beteekenen. doch ik vraag aan de le den van den raad die ook in de Commissie van Open baren Onderstand zetelen dat zij erover zouden waken dat ;n dergelijke gevallen billijke pachtprijzen zouden vastgesteld worden. M. Missiaen. Ik bedank den Heer Leuridan voor de goede woorden die hij aan de raadsleden, welke thans lid zijn der Commissie van Openbaren Onderstand, komt toe te sturen. Ik bedank hem daarvoor te meer. gezien deze wijzigingen van het lastenkohier der ver pachtingen genomen werden op een initiatief dat uit gaat van mij. M. Leuridan. De Heer Van Alleynnes lacht. Mis schien lacht hij met het proficiat dat ik u kom te wenschen Dan is zulks een bewijs'dat hij een zuur karakter heeft. M. Missiaen. - Het weze nu zuur of zoet, het doet mij toch genoegen te hooren dat mijn initiatief geprezen wordt. Wat nu de nijverheidsvruchten betreft, de tech- niekers hebben op zoodanig veel moeilijkheden ge wezen dat het bijna onmogelijk is een vasten regel aan te nemen. Onder de nijverheidsvruchten, hebben wij bijvoorbeeld hoppe waarvan de prijzen steeds schom melen. De chicorei is ook een nijverheidsvrucht die van speculatieven aard is. Wat het vlas betreft, daar zijn plaatsen waar men het wel kweeken kan en an dere waar dit niet kan gedaan worden. Wij hebben dan nog de suikerbeeten. Het is dus moeilijk een type als hoofdbasis te nemen en wij hebben ervan moeten afzien. Wat betreft het deel der hofsteden die minder aan veeteelt doen dan aan nijverheidsvruchten, zulks is minder waar voor de hoeven toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand. Op die hoeven wordt er meest aan veeteelt gedaan. Ten andere, het pachtcontract voorziet dat de bestaande weiden van bestemming niet mogen veranderd worden. Tot hier toe heeft ook nog geen enkele pachter aan de Com missie gevraagd om een weide te mogen veranderen, het moet dus zijn dat de noodzakelijkheid hiervan zich niet doet gevoelen. Wat met de voorgestelde wijzi- zing van het lastenkohier gezocht werd is te beletten dat er zotte prijzen geboden worden tijdens de ver pachtingen die onder gesloten omslag moeten gedaan worden, hooge prijen die de menschen dan het jaar nadien reeds niet meer- kunnen betalen. De pachtprij zen zullen thans herzien worden volgens de eigen aan boden der pachters, doch er zal tevens rekening gehou den worden met de schommeling der prijzen van de lanóbouwvoortbrengsels. Er zal dus gezorgd worden dat geen zotte prijzen, doch alleen nog redelijke prijzen zouden bestaan. Er bestaat verders geen vrees dat het ontwerp in de kartonnen zou blijven liggen, en moest het herzien of gewijzigd worden, dan zou er ook ge waakt worden om dit spoedig te doen. M. Leuridan. De suikerbeet is de meest algemeene nijverheidsvrucht die hier gekweekt wordt en die dan ook als standaardtype voor het bepalen der prijzen zou kunnen genomen worden. M. Vanderghote. Ik denk dat de ervaring zal too- nen zoo de nu gedane wijzigingen in de toekomst nog kunnen verbeterd worden. M. Leuridan. Het is alleen maar een wenk dien ik opper. Ik heb echter nog een tweede bemerking. Vriend zijnde der boeren... M. Vanderghote. Wij zijn allemaal hun vrienden. M. Leuridan. Ik wil zeggen behoorende tot de genen die vriend zijn van de boeren, moeten wij den boei beschermen tegen zijn eigen zelf en hem beletten voortaan nog dezelfde stommiteiten te doen die hij jaren lang begaan heeft door de pachtprijzen op een schandaiige manier op te jagen. Het is goed dat hij wete dat het van nu af niet meer zal gaan zooals vroe ger, dat diegene die de zotste prijzen insteekt de hof stede in pacht krijgt om dan het volgende jaar bij het bestuur te gaan klagen dien prijs niet meer te kunnen betalen. Deze dwaze personen waren de schuld dat ook de eerlijke boeren getroffen werden. Thans is dus de kwestie der pachtprijzen opgelost op een manier die allen zal bevredigen. Doch ik moet nog een opmerking maken aangaande artikel 14 van het pachtcontract, dat handelt over het onbeperkt en willekeurig recht van den eigenaar boomen te planten en te vellen. Ik ben niet gekant tegen het vellen van boomen, maar ar tikel 14 zegt dat de Commissie van Openbaren Onder stand het recht heeft op haar goederen te allen tijde en op alle plaatsen zooveel boomen en tronken te plan ten als ze geradig oordeelt en zulks zonder eenige ver goeding noch schadeloosstelling. Ik ben altijd tegen dit artikel geweest dat daar nu nog behouden staat in zijn middeleeuwschen vorm, en ik vraag mij af waarom dit artikel nu niet afgeschaft werd. M. Missiaen. Alleen maar omdat al onze aandacht gegaan is naar de herziening der prijzen. Onze aan dacht ging niet naar dat artikel, doch ik moet er ook bijvoegen dat er geen misbruik van gemaakt wordt. M. Leuridan. Het is daar dat ik wilde komen. Doch dit recht staat daar platonisch bepaald en zoolang wij goede beheerders van den Openbaren Onderstand hebben, zullen zij van dit recht geen misbruik maken. Er kan echter een tijd komen dat men geen goede Hee- ren van den Openbaren Onderstand meer heeft en dan zouden zij wel kunnen doen wat in het verleden reeds gebeurde. Ik behoor tot een hofstede waar zulks ge schiedde en wel op een wijze, die destijds zooveel in gebruik was dat men algemeen zegde dat de eigenaars overal boomen zouden planten, tot in het achterste van hun pachters toe (gelach). Ja, dat is zoo en daarom zou ik willen hebben dat de Commissieleden die hier in den raad zetelen ervoor zorgen dat er geen misbruik gemaakt worde van die al te eenzijdige toelating om de boeren te overrompelen met die schadelijke beplan tingen. M. Vanderghote. Ik ben overtuigd dat wij ver trouwen mogen hebben in de Heeren van den Open baren Onderstand en dat zij geen misbruik van dit artikel zullen maken. M. Leuridan. Had ik maar de macht dan zou ik ook nog het artikel betreffende de verpachting der jacht veranderen en bepalen, zooals het ook maar rechtvaardig is, dat diegenen die de schade lijden, die het wild kweeken, ook het recht van jacht mogen heb ben. Doch dit ware in de woestijn gepredikt. M. Missiaen. In een der eerste zittingen van den Openbaren Onderstand die ik bijwoonde en waar er spraak was van het jachtrecht, heb ik voorgesteld de jacht niet meer te verhuren. Er werd toen daarvoor een meerderheid gevonden en mijn zienswijze werd zelfs aangenomen, doch naderhand heeft men daartegen be zwaren ingediend. Toen werd een referendum gehouden tusschen al de pachters van den Openbaren Onderstand en 52 der boeren hebben zelf besloten dat het jacht recht voorts mocht verpacht worden. M. Leuridan. Ik moet met schaamte bekennen dat het meerendeel der boeren nog zoo dom zijn dat zij hun eigen belangen schaden. M. Missiaen. Doch ik meen wel dat er daarvoor van zekere zijde drukking uitgeoefend werd. De Heer burgemeester zegt iets. waarop de Heer Leuridan antwoordtMijnheer de burgemeester, gij behoort bij dezen die drukking zouden kunnen doen uitoefenen, want ik aanzie u als staande langs den kant der jagers. M. Vanderghote. Indien er geen andere bemerkin gen zijn. stel. ik voor het lastenkohier en bet ontwerp van pachtakte goed te .keuren. De raadsleden stemmen ja. behalve de Heer Missiaen die zich nogmaals onthoudt. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ont- siaging van pacht Herverpachting. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 23 Mei beraad slaagd over de vraag van Georges Ryckebusch, wo nende te Voormezeele, pachter van 44 a. land waar van de pacht ingegaan is den 1 October 1938 mits de som van 490 fr. 's jaars, en die wenscht van zijn pacht ontsiagen te worden. De pachter heeft op dit land een huis gebouwd dat hij thans moet verlaten. Gezien dit huis in goede voorwaarden gebouwd is, dat het in half staande half liggende waarde moet overgenomen wor den en aldus mag geschat worden op 15.430 fr., dat de pachter verantwoordelijk blijft voor het verschil in min zoo de nieuwe pachtsom beneden de 490 fr. moest zijn en gezien de commissie alzoo geen schade lijden zal. besluit zij Georges Ryckebusch van zijn pacht te ont slaan met 1 October 1939 en de pacht van dit land als dan voor 9 jaren te vernieuwen, met verplichting voor den nieuwen pachter het huis over te nemen mits de som van 15.430 fr. en op voorwaarde dat pachter Rycke busch verantwoordelijk blijft voor het betalen van het verschil indien de nieuwe pacht minder bedraagt dan 490 fr. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Dit punt wordt met dezelfde stemming als hiervoren bijgetreden. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Hof steden Verbeterings werken Plans Bestekken I astenkohieren. M Vanderghote. Bij haar beraadslaging van 30 Mei 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten nieuwe zwijnstallen en een voederstal te bouwen op de hofstede van Georges Logie, te Yper. Daar de kosten dezer werken de som van 5000 fr. over schrijden, besloot de Commissie hiervoor de noodige machtiging aan de hoogere overheid aan te vragen. Het bestek dezer werken voorziet de som van 22.240 fr. 60. Ik stel voor dit goed te keuren. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. De overige raadsleden brengen een gunstige stemming uit. M. Vanderghote. Een tweede punt betreft de hof stede gebruikt door Cyrille Struyve te Vlamertinghe. waar ook. veranderingswerken aan de stallingen moe ten uitgevoerd worden. Gezien deze werken insgelijks de som van 5000 fr. zullen overschrijden, werd er be sloten de noodige toelating te vragen. Het bedrag dezer werken is geraamd op de som van 12.270 fr. 50. Dit voorstel wordt eveneens aangenomen met dezelfde stemming als het voorgaande punt. Vil. Commissie van Openbaren Onderstand O. L. Vrouw Hospitaal Centrale Verwarming Wij ziging Plans Bestek en lastenkohier. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft volgende beraadslaging genomen Ge zien de installatie der centrale verwarming in de zie ken- en operatiezalen van het O. L. Vrouwhospitaal nooit geen voldoening gegeven heeft, gezien dit werk zelfs nooit overgenomen werd en het thans op het on verwachts zou kunnen onbruikbaar worden, daar men anderzijds met de verwarmingsinrichting wil gereed zijn tegen aanstaanden winter en het dus dringend is dit werk uit te voeren, besluit de Commissie hiervoor een buitengewone uitgaaf van 150.000 fr. te voorzien. Het ontwerp van wijziging der centrale verwarming voorziet een uitgaaf van 143.000 fr. De hoogdringend heid werd in de Commissie van Openbaren Onderstand aangenomen en zij heeft besloten aan de hoogere over heid machtiging te vragen om dit werk te mogen uit voeren. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. M. Leuridan. Hoe komt het dat die kwestie zoo een lange lijdensgeschiedenis heeft Werd dit werk uitgtvoerd op oorlogsschade M. Missiaen. Ja, maar het werd nooit overgeno men en nu is die centrale verwarming reeds versleten. Dat ze vroeger niet in orde werd gebracht komt door het feit dat de aannemer, die ze geplaatst heeft, intus- schentijd in failliet is gegaan. M. Vanderghote. De Staat moest dit werk toch zooals alle herbeleg homologeeren. M. Missiaen. Neen, volgens het bestaande akkoord moet dit niet gedaan worden. M. Leuridan. Zoodat wij nu de gevolgen moeten dragen van dat slecht werk M. Missiaen. Het eenigste dat de Commissie van Openbaren Onderstand kan verweten worden is het akkoord dat zij vroeger met den Staat gesloten heeft en waarbij haar oorlogsschade vastgelegd werd en zij zich tevreden stelde met de intresten om haar gebou wen en eigendommen te herstellen. M. Leuridan. Het kalf is nu verdronken. M. Missiaen. Het werk is thans dringend noodig gedaan. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt het be sluit der Commissie goedgekeurd. De Heer Missiaen alleen onthoudt zich nogmaals. VIII. Kerkfabriek van St Pieters Afstand van grond. M. Vanderghote. In datum van 4 April 1939 heeft de Kerkfabriek van St Pieters besloten een perceel grond van 114 m2 gelegen te Langemarck, langs de Rous- selaerestraat. en bekend op het kadaster sectie F, Nr 734. af te staan aan de gemeente Langemarck, die dezen grond onteigende, mits de som van 2 fr. den vier kanten meter. Volgens schatting van den Heer Ontvan ger der Domeinen heeft deze grond een waarde van 4 fr. den vierkanten meter, doch de gemeente Lange marck. die den grond ingenomen heeft voor het ver- breeden van den weg, hecht er slechts een waarde aan van 15.000 fr. de hectare en wil op geenerlei wijze de waarde aanvaarden die door den Heer Ontvanger der Domeinen aangegeven werd. De Kerkfabriek van St- Pieters heeft besloten den bundel aan de goedkeuring der hoogere overheid te onderwerpen. Het schepen college stelt een gunstig advies voor. Stemmen ja de Heeren Delahaye. Biebuyck, Bergh- man, Jvr. Cornillie, de Heeren Muiier. Leuridan, Ca- poen en Vanderghote. Onthouden zich :de Heeren Mis siaen, Michiel. Vergracht en Van Alleynnes. IX. Kerkfabriek van St Maartens Rekening 1938. M. Vanderghote. De rekening der Kerkfabriek van St Maartens sluit voor het dienstjaar 1938 als volgt Ontvangsten 63.532 fr. 92 en uitgaven 58.908 fr. 35. zoo dat er een batig saldo is .van 4624 fr. 57. Het schepen college stelt hierop een gunstig advies voor. Dit punt wordt met dezelfde stemming als hiervoren goedgekeurd. X. Stedelijke Brandweer Rekeningen 1938. M. Delahaye. De rekening 1938 der stedelijke brandweer sluit met de som van 7060 fr. 44 in uitgaven en met de som van 7060 fr. 43 in ontvangsten. De an dere rekening sluit met 9677 fr. 45 in ontvangsten en uitgaven. M. Van Alleynnes. Ik zou willen vragen dat de facturen en andere bewijsstukken bij deze rekeningen gevoegd worden zooals het gedaan wordt voor alle andere rekeningen. Hier is geen enkel bewijs bij en het is maar billijk dat de facturen bij den bundel gevoegd zijn. M. Delahaye. Toekomende jaar zullen de rekenin gen erbij gevoegd worden. De voorgelegde rekeningen worden hierop goedge keurd. Alleen de Heer schepen Delahaye. lid der brand weer. onthoudt zich. XI Zwemkom Verordening Wijzigingen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een paar wijzigingen te brengen aan de verordening der zwemkom en onder meer artikel 6 aan te vullen als Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Maandag 12 Juni te 8 uur. ZGndag 11 Juni, te 2, 5 en 8 u. doorloopend. Thans prijken wederom twee hoofdfilms op het programma van Oud Yper. Groote fransch gesproken film Madame X het meesterwerk dat ten tijde van de stille films reeds zulk een reuzensukses oogstte. vertolkt door Gladys George, Warren William, John Beal en Reginald Owen. DAARBIJ Hot laatste succes van den beroemden komiek BISCOT in Groote fransch gesproken film. EULAIR JOURNAL - Kinderen niet toegelaten. volgcDe abonnementskaarten geven slechts recht op een bad per dag en per persoon M. Van Alleynnes. Wie zal dit vaststellen M. Vanderghote. De uitbater. Dit zal echter alleen maar moeten toegepast worden in geval er veel volk is. M. Missiaen. Ik zou willen weten hoe dit zal vast gesteld worden Misschien met het slaan van een stem pel M. Leuridan. Waar zal die stempel geslegen wor den M. Vanderghote Het is alleen maar wanneer er veel volk zal zijn in de zwemkom dat dit artikel van toepassing zal zijn. M Missiaen. Men zal voor die controle dan een dagstempel moeten gebruiken M. Vanderghote En waarom niet M. Missiaen. Maar dat is niet mogelijk. Waar zult gij al die stempels zetten op zoo een kleine kaart M. Delahaye. Het is meest maar voor de school- abonnementen. De kinders zitten daar soms in de zwem kom van "s morgens tot 's avonds. M. Vanderghote. Ja, en wanneer de burgers ko men is er daar geen plaats meer. Het is om dit te ver mijden dat die wijziging voorgesteld wordt. Onder ar tikel 12 stellen wij ook nog voor te bepalen dat het verboden is te rooken binnen de omheining der zwem kom, de kabienen inbegrepen.' Dit is om wille der rein heid van de zwemkom en om te voorkomen dat daar tal van stompjes van cigaretten geworpen worden. M. Leuridan. Waar komen die stompjes van ciga retten dan terecht M. Delahaye. In het water. M. Missiaen. En is het dan ook verboden te rooken op het terras bij het café M. Vanderghote. Neen, dit is in de omheining niet begrepen. Ik stel voor deze wijzigingen te stemmen. De veranderingen van artikel 6 en artikel 11 worden bij afzonderlijke stemming eenparig goedgekeurd. XII. Electriciteitswerken Uitbreiding Plan en bestek. M. Vanderghote. Zooals gij weet zijn deze uit breidingswerken reeds uitgevoerd. De bundel dient nu aangevuld te worden door een beraadslaging waarbij het plan en bestek dezer werken goedgekeurd worden. Dit i„ dus enkel maar een formaliteit. M. Capoen. Wanneer zal de uitbreiding der elec- triciteitsleidïng nu voorts gedaan worden M. Vanderghote. Hetgeen nu gedaan werd is een eerste deel. De verdere uitbreiding zal later volgen, doch indien gij bijzondere gevallen kent, moogt gij ze ons kenbaar maken. Wij zullen ze dan onderzoeken. Het schepencollege heeft nu het recht alle gewenschte of noodige uitbreidingen aan de maatschappij voor te schrijven. M. Leuridan. De Heer Capoen maakt me daar op merkzaam op het voorbeeld der gemeenten Moorslede en Zonnebeke waar de electriciteitsleiding niet alleen gelegd wordt tot aan den openbaren weg maar zelfs tot aan de kortwoonsten die innerwaarts gelegen zijn en de aansluiting met de leiding wenschen. Hier wordt de leiding alleen gelegd tot aan den openbaren weg en het zijn dan de bijzonderen die de verdere aansluiting van aan den openbaren weg tot aan hun huis moeten bekostigen.' M. Delahaye. Dit is hier ook zoo in stad. M. Leuridan. Wat zegt ge van het voorbeeld dier twee gemeenten Waarom moeten de personen, die ver van den openbaren weg afwonen, hier benadee- ligd zijn bij de anderen die er langs wonen M. Biebuyck. Het is nu te zien welke maatschappij en welke voorwaarde^ die gemeenten hebben. M. Vanderghote. Voor het oogenblik bespreken wij dat niet, doch alleen maar de uitbreidingswerken die gedaan werden. Indien er geen andere opmerkingen zijn stel ik voor het plan en bestek dezer werken goed te keuren. Dit wordt eenparig bijgetreden. XIII. Kasseiwerken in de Elverdinghestraat, J. Cocmansstraat en op de Vandenpeereboomplaats Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens het verslag dat door den Heer ingenieur van den technischen dienst dér provincie over deze aanbesteding opgesteld werd. mogen de kas seiwerken der Elverdinghestraat. J. Coomansstraat en Vandenpeereboomplaats toevertrouwd worden aan den Heer Henri Mahieu. aannemer te Yper, wiens aanbod de som bedraagt van 199.631 fr. 59 voor kasseisteenen in porfier. Het schepencollege stelt voor dit aanbod goed te keuren. M. Van Alleynnes. Welke toelagen zult gij daarop ontvanger. M. Vanderghote. 10 Het bestek werd opgemaakt ten tijde dat de Staat nog toelagen verleende van 25 doch de gemeenteraad heeft vroeger reeds besloten dat. niettegenstaande de vermindering van toelage, het werk toch moest uitgevoerd worden. M. Van Alleynnes. Hoe komt het dat gij zoolang gewacht hebt M Leuridan. De groote kraan is thans toege draaid. M. Missiaen. Het is uit met de verkwistingen. M. Vanderghote. Het is de schuld niet van het ge meentebestuur zoo de bundel niet eerder goedgekeurd werd. maar wel de schuld van Brussel M. Leuridan. In Wallonië heeft men veel meer gekregen dan wij hier. M. Missiaen. Men is er daar rapper bij geweest. M Leuridan. Maar de toelagen werd er ook ge makkelijker gegeven. Alle statistieken wijzen er op dat Wallonië overbegiftigd werd. M. Vanderghote. Ik kan bevestigen dat. nadat on ze bundel in Brugge goedgekeurd was. nog toelagen van 25 gegeven werden. Ik stel thans voor de uit slag der aanbesteding goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja.. (Vervolg aanstaande week).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3