RAPH -Tailor K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens S Devolder KortrüK Van alles wat CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. BISGHT ALTIJD EN OVERAL DE 7 Vijfhonderd gulden voor een lach. Miljoenen voor dagbladknipsels. ^Vogelvretende spinnen. De spoorwegongevallen in ons land. Gediplomeerde huisvrouwen in Dene marken. 10.000 bedelaars halen te New - York 400 millioen per jaar op. Eigenaardig toeval. Hertogin van Danzig. vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Het warmste gebied der aarde. Fluitende boom. Het oudste hospitaal van Amerika. Practisch zijn. En een eiland verdwijnt. Gaslantaarns verdwijnen. Adelaar met houten poot. De wereldproduktie van krantenpapier. Inrichting van een openluchtfeestplaats in Loreiey. Congres van Marokaansche muziek. Luchtbescherming als verplicht leervak. Diepste boring ter wereld. In een testament werd een ziekenverpleegster met een som van 500 gulden (weze achtduizend frank) be dacht. voor den vriendelijken lach. waarmee zij voor den wereldoorlog een patient verpleegd had, tot hij weer gezond v;as. Het testament zegt dat de erflater dit bedrag had gereserveerd voor het lachen van de zus ter. dat hem den moed voor het leven had teruggege ven. Er zijn steeds mensch,en die op bijzonder eigenaar dige wijze rijkdommen weten te verzamelen. Een Ame rikaan heeft nu zijn specialiteit gezocht en gevonden in dagbladuitknipsels te verzamelen over- groote on derwerpen. Aldus verkocht hij aan de bibliotheek der hoogeschool van Princeton voor ongeveer één miljoen dollar. Een gelijksoortige verzameling betreffende den liefderoman van den hertog van Windsor bracht hem bijna evenveel op. De Fransche regeering kocht hem een verzameling spot- en schimpprenten op Frankrijk van binst den grooten oorlog. Ook het Vatikaan zou tot de klanten van dien spitsvondigen Amerikaan be- hooren. Na in Afrika vogelvretende spinnen te hebben ont dekt. heeft men er nu ook in Australië ontdekt. Een geleerde die van een reis in de binnenlanden van Australië is teruggekeerd, meldt dat hij reusachtige spinnen heeft gevonden die in holen leven. Het lichaam van het grootste exemplaar had den omvang van een kippenei en de spanwijdte tusschen de vier pooten bedroeg 23 centimeter. In een van de spinnenholen vond hij een pas gedood vogeltje Uit het- verslag van de Nationale Spoorwegmaat schappij blijkt, dat in 1935, op 185 miljoen reizigers er 7 gedood en 95 gekwetst werden in 1936 waren deze cijfers. 189 miljoen reizigers, 6 dooden en 108 gekwets ten in 1937. 203 miljoen reizigers, 9 dooden en 151 ge kwetsten in 1938, 195 miljoën reizigers. 15 dooden en 112 gekwetsten. De Deensche huishoudsters schijnen al de raadge vingen. die de kranten opnemen, in den wind te slaan en gaan voort met in de keuken heel wat te verspillen. De regeering heeft besloten daartegen in te gaan door talrijke huishoudscholen op te richten. De jonge meis jes zullen in het vervolg geen toelating krijgen om in het huwelijk te treden, zoo zij niet in het bezit zijn van een diploma van huishoudster. Men rekent uit dat de huishoudleergangen jaarlijks aan den Staat meer dan drie miljoen kronen zullen kosten. De burgemeester van New-York. La Guardia. gaat den strijd aanbinden tegen de bedelaars in de straten van zijn stad. In de bussen, in de trams en in de onder- grondsche treinen zijn aankondigingen aangeplakt, waarin er wordt op gewezen, dat alle werkelijk behoef tige menschen in New-York worden gesteund. De eetlige manier, zegt de aankondiging, om het bedelen uit de wereld te helpen is niet meer te geven. De New Yorksche wethouder voor armenvoorziening. William Hodson, raamt het aantal bedelaars in deNew- Yorksche straten op het oogenblik op 10.000 die. naar schatting, jaarlijks een bedrag ophalen van ongeveer 400.000.000 fr. Zij maken derhalve een gemiddelde van ongeveer 40.000 fr. Een blind vioolspeler die geregeld in New-York bedelde, heeft naar hij mededeelde, gewei gerd zijn baantje op te geven, tenzij de stad hem een maandelijksch inkomen van 4000 frank garandeerde. Dit was namelijk volgens den bedelaar het minimum bedrag, dat hij in een maand kon ophalen. Volgens Hodson zijn de New-Yorksche bedelaars goed georganiseerd in vereenigingen en clubs, die ge bruik maken van alle technische trucjes der zooge naamde rackets. In de Duitsche stad Hanover had onlangs een huwe lijk plaats, waarbij de bruid en de bruidegom, denzeif- den naam droegen. Dit komt meer voor. Maar ook de twee getuigen uit een verschillende gemeente heetten zooals het huwelijkspaar. En dat was ook het geval met den ambtenaar van den burgerlijken stand. Ze heetten allemaal Meyer. Nu er zooveel over Danzig wordt gesproken zullen wij er aan herinneren dat er een tijdlang een hertogin van Danzig heeft bestaan. Het was de vrouw van Maarschalk Lefevre, een der veldheeren van Napoleon I, die Danzig belegerde en de bezetting dier stad, na een heldhaftig verzet, de Duitschers en Oostenrijkers tot Capitulatie dwong. Zoozeer was de Fransche' veldheer door het held haftig verzet zijner vijanden getroffen, dat hij hun toe liet hunne wapens te behouden en met muziek voorop de vesting te ontruimen. Keizer Napoleon benoemde maarschalk Lefevre tot hertog van Danzig en de hertogin van Danzig was nie mand anders dan de beruchte madame Sans Gêne Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. uit het stuk van Sardou. de gewezen waschvrouw van Napoleon. - Reeds veie jaren zendt de New-Yorksche Metereolo- gische Vereeniging expedities uit naar alle streken der aarde tot het doen van verschillende waarnemingen. Uit de verwerkte verslagen is thans gebleken dat de warmste gebieden niet in Arabië, Britsch Indië. Ari zona, Kalifornië. Australië, of de Sahara gevonden worden, ofschoon de thermometer daar tot 50" Celsius kan stijgen, doch dat een hoogere temperatuur werd geregistreerd in de woestijn Loet, een steenachtige hoogvlakte van eénige duizende meter hoog, geheel door bergruggen ingesloten. Deze woestijn ligt in het oostelijk gedeelte van Perzië. In 't zuiden van Nubië bestaan er fluitende boomen. De wind. die door de takken blaast, verwekt er een geluid gelijk aan dat van een fluit. De muzikale eigen schappen van den boom zijn te wijten aan een bijzon der insect, dat, om aan het sap van den boom te gera ken, gaatjes boort tusschen den stam en de takken en de twijgen. Alle twijgjes worden aldus omvormd in kleine fluitjes. De wetenschappelijke naam van dezen boom luidt Esofor. In Augustus zal het derde eeuwfeest van de stich ting van Het Hotel Dieuhet oudste hospitaal van Amerika, herdacht worden. Het klooster werd opge richt in 1636 en begon in 1639 met de ziekenverpleging. Het klooster en het Hospitaal bezitten waardevolle historische herinneringen en een buitengewoon rijk ar chief, waarin zich onder meer brieven van den Heiligen Franeiscus van Sales en van den Heiligen Vincentius a Paulo bevinden. De strijd tegen autovoerders die de verkeersregle menten overtreden en hierbij met snelheid en brio door rijden, gaat te Boekarest op bijzonder doelmatige wijze gevoerd worden. De verkeersagenten gaan er eerst daags handgranaten krijgen die gevuld zijn met een kleurstof die bijzonder moeilijk om af te wasschen is. Indien nu een autovoerder wil doorrijden, smijt de agent een granaat op zijn wagen en de overtreder is onmiddellijk verderop te herkennen. De kwestie is na tuurlijk dat de agent moet roos gooien Het eilandje Verde, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 15 vierkante kilometer, is op het punt geheel onder de oppervlakte van den Oceaan te verdwijnen. Het eiland ligt ongeveer 160 km. ten Zuiden van Ma nilla. De gouverneur van de provincie Batanje heeft de regeering te Manilla mede gedeeld, dat de bevolking wordt verwijderd. Het eiland daalt snel en deze daling gaat gepaard met aardbevingen. De laatste lantaarns in de Parijsche straten worden opgeruimd. De elektrische lampen, vastgehecht aan de muren en gevels, vervangen nu overal de verouderde gaslantaarnpalen. In 1910 verbruikte Parijs voor 52 kilometer electrisch verlichte wegen en 10.380 groepen 2.825 884 kilowatt. In 1938 werden er 800 kilometer we gen elektrisch verlicht en voor 25.700 groepen worden er nu 29.170.000 kilowatt stroom verbruikt. Een adelaar, die in de Italiaansche Alpen gevangen werd en in de .spoorwegstatie van Aosta in een kooi werd opgesloten, bleek een poot gebroken te hebben tijdens de achtervolging, hetgeen den vogel veel pijn veroorzaakte De plaatselijke veearts had medelijden met den adelaar en amputeerde den gebroken poot. die vervangen werd door een zorgvuldig vervaardig den houten poot. De Italiaansche bladen berichten dat de koninklijke vogel de operatie goed heeft doorstaan, en thans weer vroolijk op zijn houten poot rondhuppelt Hij j,s zeer dankbaar gestemd je gens den veearts. Alleen wanneer de krantenjongens rondroepen, raakt de adelaar in woede, wat voor de intelligentie van den vogel van Zeus pleit. Aldus Times». Blijkens berekeningen van het News Print Service Bureau (New-York) bedroeg de wereldproductie van krantenpapier in het jaar 1938 ongeveer 7 5 millioen ton. hetgeen 16 °7c minder was dan de productie van het jaar 1937. In het bijzonder daalde de produktie van het in dit opzicht belangrijkste land, Canada, van 3.645.000 tot 2.625.000 shortton, die van Engeland van 1.030.000 tot 954.000 ton. Die van de Vereenigde Staten van Amerika van 946.000 tot 820.000 ton. De Japansche produktie steeg echter tot 429.000 ton of met 16.000 ton In Juni wordt op de Loreiey de nieuwe feestplaats in open lucht ingewijd waar men vier jaar lang aan ge bouwd heeft. Het lijkt op een wonderwerk in steen dat in het Rijnlêndschap ingevoerd werd. Drie groote trap pen vormen een halve ronde en bieden zitplaatsen voor 4500 personen Daarachter zijn er nog plaatsen voorzien voor staande toeschouwers ten getale van 10 tot 12 dui zend. Het woud. de wijnheuvels zijn bijna niet aange tast en dienen als natuurlijk decor voor het tooneel. De feestvertooningen zullen 's avonds plaats hebben. Aan den overkant van den stroom wil men op de beboschte hoogte, die een eenigen achtergrond vormt, de ge bruikelijke laaivuren doen branden, die dan een deel van de feesten zullen zijn. De feestplaats werd door den arbeidsdienst gebouwd. In het paleis van Dar-Bartha, te Fez, heeft een con gres van Marokaansche muziek plaats gehad. De beste orkesten van Fez. Marakech, Tlemsen, Oudjdea. Tunis en Algiers hebben om den Palm gestreden in de stad van de honderd zestig moskeen en de honderd poorten. Doel van het congres is de Marokaansche ziel te redden in haar fijnste en tevens sterkste uitdrukkingde mu ziek. In Frankrijk heeft de ministerraad besloten de lucht bescherming als verplicht leervak in de scholen in te voeren Van heden af zal alles wat met den luchtbe schermingsdienst samenhangt met de gewone leerstof in het leerplan worden opgenomen. Terwijl stratosfeerballons in Europa onder algemeene belangstelling elkaar het hoogterekord trachten te be twisten, worden er in andere deelen van de wereld re- kords bevestigd, die van minstens evenveel beteekenis voor de techniek zijn. maar die minder wereldkundig wordendiepteboringen van de petroleummaatschap- pijen. De diepste put is op het oogenblik put nummer K C L A 2 van de Continental Oil C° die op 12 April van dit jaar gereed gekomen is en zich in de San Joachim vallei in Californië bevindt De diepte van deze boring is meer dan 4.5 km. Deze afstand, die op het aardop pervlak een uur gaans bedraagt, werd in 284 dagen ge boord. Merkwaardig is de stijging van de temperatuur op een diepte van 4.5 km. ligt .de temperatuur van de aardkorst reeds ver boven het kookpunt (131° C.) Men moet zich bij dergelijke diepteboringen, die den leek minder treffen dan veel goedkoopere (letterlijk en figuurlijk) prestaties, eens rekenschap geven van de moeilijkheden, die hierbij overwonnen moeten worden Alleen het gewicht van de hoorbuis bedraagt meer dan 100.000 kg., welk gewicht door den toren en de machines gedragen en voortdurend in beweging gehouden moet worden. P- ®- innn>i>in»im MMMMMWMMMMMMMWMN MMMMMW

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7