HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES OORLOGSMUSEUM van t ierersch saillant Zielmissen 20 Jaar, N il 10 juni 1939 20 Année, N 11 10 Juin 1939 BIJVOEGSEL TOERISTISCHE KRONIEK Gevonden en Verloren Voorwerpen BEVORDERING H. SACRAMENTSPROCESSIE leper in het teeken van de groote Missieweek. Zondagrusf Repos Dominical GOEDENDAG, MIJNHEER! ALTIJD IETS NIEUWS! Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant ingang Boomgaardstraat. H. VORMING LUISTERRIJK SCHOOLFEEST BLOEMENHULDE BEDANKINGEN SUPPLÉMENT WELKOM V. T. B. Het past dat wij deze week onze kroniek beste den om den Vlaamschen Toeristenbond in onze goede stad een hartelijk welkom toe te sturen. Sedert bijna twintig jaar beijvert deze vereeni- ging zich om gezonde toeristische gedachten in ons land te verspreiden en te bevorderen. Gtgroeid uit de werkelijke behoefte om in Vlaanderen een echt volksche toeristenbeweging te bezitten, heeft de V. T. B. geen enkele maal dat ideaal verloochend. Steeds was het hem te doen, eerst en vooral om een Vlaamschen toeristischen geest bij zijn leden aan te wakkeren, om ons yolk met verstand te leeren reizen, met beschaafde manieren, maar ook, waar het mogelijk was, in eigen land en in het buitenland, zijn leden be wust te doen worden van de grootheid van eigen volk. meer Vlaamsche fierheid te doen kiemen bij honderden die dat bewustzijn niet meer be zaten of bij wie het.dreigde verloren te gaan. En dat heeft V. T. B. gekund. In de 18 jaren van zijn bestaan heeft deze bond honderden malen de gelegenheid gehad mee te werken aan den opbouw van een nieuw Vlaamsch cultureel leven, om Vlaamsche geestdrift op te wekken, samen met het heerlijke streven naar bevrediging van artistieke en cultureele aspira ties. Vooral deze moreele zijde van de werking van den V. T. B. past het hier op ondubbelzinnige wijze te onderstrepen. En als schrijver van deze kroniek verheugt het ons zooveel te meer dat ons, Ieperlingen, de eer wordt gegund, onze sympathie tegenover deze Vlaamsche Vereeniging te bewijzen. Aan U, le zers van deze kroniek, thans de daad om te too- nen dat uwe genegenheid voor het toerisme geen platonische liefde is, dat ook gij met de aspira ties van deze bij uitstek- Vlaamsche Vereeniging instemt. Steunt dan, indien het U mogelijk is, den Vlaamschen Toeristenbond en wenscht met ons vandaag den V. T. B. GOED HEIL Reysiger. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 2 Juni, door M. Delanghe Omer. politieagent, een huisdeursleutel. Door M. Declercq Maurice. Basculestraat, een pater noster. Maandag 5. door M. Laton Gerard, Maarschalk Plu- merlaan, een kinderpels. Door M. Dewitte Oscar. Lange Thouroutstraat. een trottinette. Woensdag 7, door de politie, een zilveren potlood houder. Door M. Seys Ernest, St Jacobstraat. een lederen handzakje bevattende kerkboek, neusnijper en andere voorwerpen. Door M. Gouwy Frederic, Capronstraat. een rijwiel- pomp. Donderdag 8, door M. Christiaen Camiel. d'Hondt- straat, een lederen geldbeugel inhoudende een kleine geldsom. Werd ook nog gevonden te Dickebusch, weg naar Loker, een valies met spelden, enz. Terug te bekomen bij Gaston Roose, herberg De Pompier te Kemmel. Verloren. r Vrijdag 2 Juni, een bril met vergulden monturing. Zaterdag 3, een bruin lederen notaboekje waarin zich een som geld in bankbriefjes en een porte-mine be vonden. Terugbrengen tegen belooning Hondstraat 17. Zondag 4. door Mvr. W<' Papin, Elverdinghestraat, een borstspeld met karbonkelsteen. Woensdag 7, door M. Wackenier André, Cartonstraat. een autosleutel en een klein sleuteltje van hofslot aan een ring vastgehecht. Tusschen Nieuwpoort en Yper, door M Matton Cy- riel, Capucienenstraat, het taksbewijs van zijn auto. De Heer Oscar Spilliaert, commissaris bij de Rechterlijke Brigade te Gent, komt dezer dagen tot Hoofdcommissaris bevorderd te worden. Het Ypersche biedt te dier gelegenheid zijn beste gelukwenschen aan den Heer Spilliaert, die behoort tot een oude Ypersche familie en hier nog zoovele vrienden telt. or- Op Zondag 11 Juni wordt de plechtigheid gevierd van H. Sacramentsdag. Hoogmis in St Maartenskerk, te 9 uur De Processie vertrekt te 10 u., langs de volgende straten Vandenpeereboomplaats Boterstraat de Stuersstraat Beluikstraat Elverdinge- en Boe- zingestraat (rustaltaar) Surmont- en Cartonstraat Korte Torhoutstraat en Groote Markt (rustaltaar) St Jacobsstraat St Jacobsnieuwweg Hondstraat Bukker- en Pateelstraat Rijselstraat (rustaltaar aan St Pieterskerk) Rijselstraat Neermarkt Leet. naar St Maartenskerk terug. Iedereen zal er aan houden, op den doortocht der Processie, zijn huis te bevlaggen en te versieren. De H. Sacramentsprocessie is samengesteld als volgt 1. St Michielsturners 2. Weezenjongens 3. Katho lieke Actie studenten 4 St Vincentiuscollege 5. Eere-Communicanten (jongens en meisjes) 6. Kajot- sters 7. Engelkens (Stadsmeisjesschool) 8. Engelen (St Jozefsschool) 9. Leerlingen van St Jozefsschool 10. Groep met bloemen (Rousbrugge-Damen) 11. Zingende Maagden 12. Groep van de H. Theresia (H. Familie) 13. Groep van de H. Familie (H. Fa milie) 14. Leerlingen van de H Familie 15. Groep van het H. Hart (Lamottenschool) 16. Groep van het H. Sacrament met zinnebeeldigen Pelikaan (La mottenschool) 17. Muziek Ypriana 18. Scouts 19. Vlaggen 20 Zangers 21. Priesters 22. Aller heiligste 23. Stadsoverheden 24. Congreganisten. Wie thans te leper voorbijkomt, hij moge de groote wegen gebruiken die de stad in alle richtingen door kruisen of langs het kleinste straatje hebben gezwor ven. zal opmerken of instinctief aanvoelen dat er iets grootsch op til is, waarvoor de gansche Iepersche ge meenschap zich aanspant. Onweerstaanbaar is zijn aan dacht, alle twintig passen, getrokken op een sober maar kunstvol uitgevoerde affiche, dat aan bijna ieder vens terraam is aangebracht, en de wereld kond maakt dat er te leper, van 16 tot 23 Juli, een Groote Missieweek zal plaats hebben, in de ruime en moderne gebouwen van het Sint Vincentiuscollege. Men weet dat de Ieperlingen er een handje van heb ben, om prachtige feesten in elkaar te steken. Er wer den dus grootsche plannen ontworpen, waarbij menig een, over de practische verwezenlijking ervan, aan het twijfelen ging. Maar waar het gaat om de Missie, de verspreiding van de Missiegedachte, maar bovenal onze dierbare Missionnarissen. daar moet de ijver even groot kunnen zijn, als deze van onze broeders en zus ters die in verre landen, de Blijde Boodschapzijn gaan verkondigen. Indien zij alles verlieten, en de sterke gevoelsbanden van kinderlijke gehechtheid aan ouders en haard, het zwijgen konden opleggen, om integraal en totaal in diénst te kunnen staan van God, zoo moesten wij ook, indien we onzen naam van missievolk eere wilden aandoen, alles in 't werk kunnen stellen, om van de aanstaande missieweek te maken een hoogdag van solidariteit met onze missionnarissenIn onzen tijd spreekt men nogal veel van volksverbondenheid. Is missiewerk bij uitstek niet een daad van volksverbon den zijn, met de volksgenooten, die we met fierheid wel eens noemende beste onzer broeders Onze verwachtingen zijn niet teleurgesteld. Wij heb ben zelfs geen oogenblik getwijfeld. Wat thans vasten vorm begint te krijgen, zal vele kreten van bewondering doen slaken. Wat echter de verheugendste vaststelling is geweest, van heel deze voorbereidende actie, is de algemeene deelname aan de inrichting van de Missie week te leper. Al de volkslagen, evenals de verschei denheid van strevingen zijn in de talrijke missiecomi- teiten vertegenwoordigd. De rechter, de advokaat, staat er naast den werkman en den boerde extremist, naast den gematigden burger en den conservateur. In dienst van de Missie klopt het groote hart van ons kristelijke volk één Dit herinnert ons den tijd dat de gansche stad aan 't werk was voor de H. Hartefeesten, enkele jaren terug. Wat al toenadering in onze dagen, en vooral wat al goed er werd gedaan, is niet te bevroeden. Thans kunnen we eenzelfde geest en bezieling waar nemen. Weinig Ieperlingen, die niet met een of ander werk voor de Missieweek bezig zijn. De gansche stad schijnt in een bijenkorf herschapen, waar honderden bietjes, missiebietjes, met gezonde geestdrift, onver moeibaar aan den arbeid zijn. En dat deze bedrijvigheid zich over de gansche dekenij uitstrekt stemt ons hoopvol, en geeft ons de ver zekering, dat de Missieweek tot een onovertroffen en ongekende gebeurtenis aan 't groeien is. Op deze dagen zal de beiaard met recht mogen jubelen. leper, o leper, hoe toont gij u verheugd Op leper's missieweek. ziet men u in volle vreugd De Apotheek van Mr VAN Statiestraat is alleen open op Zondag 11 Juni van R tot 12 uur La Pharmacie de WALLEGHEM rue de la Station -: reste seule ouverte le Dimanche 11 Juin en van 13 tot 19 uur Hebt U reeds de MUSEA in Stad bezocht Begin met het: U zult zoo aangenaam verrast^ zijn dat gij er andere zult bezoeken Dinsdag 13 Juni komt Z. Excellentie Mgr Lamiroy. naar leper, het H. Vormsel toedienen aan de Eere- Communicanten van dit jaar en van verleden jaar. Te 10 u. za! de plechtigheid beginnen in St Pieters kerk. voor de kinderen van St Pieters en St Jacobs- parochie. Te 11 u., in St Maartens. voor de leerlingen van St- Vincentiuscoliege. alsook voor de kinderen van Sint- Maartens en St Nicolaasparochie. De feestavond op touw gezet door de vrije scholen van leper gaat door op Zondag 25 Juni, te 4.30 uur in den stadsschouwburg. We zijn er van overtuigd dat de verschillende nummers in den smaak zullen vallen van het publiek. Zang en spel en declamatie alles zal cm ter keurigst uitgevoerd worden. Het wordt een grootsch succes wanneer allen die het christelijk onderwijs genegen zijn de aktie van het Komiteit willen steunen door hunne tegenwoordigheid. Een korte toespraak zal gehouden worden door E H. Verhaeghe, Principaal van het St "Vincentiuscollege. Er zullen nog kaarten te bekomen zijn aan den in gang van den schouwburg. Voorbehouden tegen 5 fr. (2 fr. voor de kinderen). Gewone plaatsen tegen 2 fr (1 fr. voor de kinderen). Op Donderdag avond. 15 Juni, zal nogmaals de groot sche bloemenhulde gehouden worden door al de school kinderen beneden en van de plechtige Communie. Wij weten hoe verlangend zij uitzien naar hun bloemen- processie 1 Te 6 uur stipt vertrekt de lange, bonte stoet, die ge vormd wordt rechtover de St Pieterskerk, en gaat al zingend het blijde Hosanna langs de Rijsel straat, Neermarkt en Leet. Dan zal in St Maartenskerk al het lieflijkste en kleu- rigste aan het H. Hart van Jezus geofferd worden kinderen en bloemen. Vrouw Robert Leroy, geboren Margueriet Vanhoorne: Juffrouw Marie-Jeanne Waselynck Heer Romain Leröy-Woets Heer en Vrouw Henri Vanhoorne-Dethoor De familiën Leroy, Woets, Vanhoorne en Dethoor. danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Heer Robert-Desiderius LEROY Echtgenoot van Vrouw Margueriet Vanhoorne en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (1552) Heer Romain Leroy Vrouw Weduwe Robert Leroy-Vanhoorne en dochter Marie-Jeanne Juffrouw Simonne Leroy Heer Fr. André Leroy Heer Willy Leroy De familiën Leroy. Woets. Santy en Slembrouck. danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Vrouw Louise-Celina WOETS Echtgenoote van Heer Romain Leroy. en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (1553) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juni, om 8 uur. in Sint Jacobskerk. tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEERSCH gewezen kantoorklerk der belastingen. (1535) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Juni, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Henri VERSCHOORE. (1554) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Juni, om 11 uur, in Sint Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules PLATEVOET en dochter Agnès. (1549) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Juni, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis Vein Mevrouw Marie VANDAMME echtgenoote van Heer Gustave Burggraeve. (1550) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Juni, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk. tot zielelafenis van Mejuffer Marie FERRAND Esplanade, 1. (1551)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9