KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Onvooringenomen Reportage door )EF VAN WYNSBERGHE. DE EXPRESSTREIN BRUSSEL - AKEN KEULEN. V. (Vervolg) Het dringt nu tot me door ik ben voor het eerst op Duitsehen bodem, op grond waar het Hitier-Regiem heerscht. Ik zie het aan de Duitsche opschriften, ik hoor het aan de gesproken taal. Maar is het ook nog anders merkbaar Bekijkt men er u anders Spreekt men er u anders aan, dan in België, Frankrijk, Nederland Is de atmosfeer er specifiek?... Ik merk er niets van. Niets Toch Ik voel er me plots anders onrustig, gejaagd Waardoor Ik weet het nietIk vraag het mezelf afIk wil het persoonlijk be grijpen Ik sta een moment stil op het perron, met ingehouden adem, met opnemenden blik niemand neemt nota van me Maar... Jawel, nu ineens vermoed ik de reden van mijn zenuwach tigheid Het is of ik innerlijk de fluisterende stemme hoor van de vele anti-Duitsche lectuur, die ik las «En Allemagne, sois sur tes gardes... continuellement... prudence et mutisme doivent être toujours présents a ton esprit, car. Want wat?... Ik heradem, diep en opstandig Waarvoor zou ik op mijn hoede moeten wezen?... Waarom zou ik me nu in Duitschland dnders toonen dan ik ben?... Uit voorzichtigheid?... Uit angst dat ik in ernstige on aangenaamheden zou geraken?... Maar ik ben toch naar Duitschland gekomen om onvooringenomen de waarheid te achterhalen, om mijzelf te ontdoen van alle klakkelooze beweringen over het Hitler-Duitschland. Mag ik me nu door ongemotiveerden angst laten beïnvloeden Om uit mijn heele wezen argwaan te stralen, om uit mijn gansche doening wantrouwen te verraden, en aldus hen die ik stil wil gadeslaan, die ik onopvallend wil ondervragen vooraf reeds in een vreemde stem ming tegenover me te brengen! Intuïtief!... Dat mag niet!... Ik moet tegenover het gansche Hitlerland Volk en Regiem onvooringenomen staan Ten koste van welken prijs ook Ja!... ten koste van welken prijs ook! Alleen op die manier kan ik zuivere indrukken bekomen Alleen op die wijze is het mij mogelijk persoonlijk te ondervinden wat er moet geloofd worden van alle fluisterende berichten, die de niet-Duitschers wijlen waarschuwen tegen het Hitier - Duitschland, tegen de zooge naamde Bruine Dictatuur Op dat moment ben ik mezelf algeheel baas. Mijn besluit staat onwrikbaar vastik zal mij in Duitschland gewoon gedragen, precies zooals in eigen land En het mogelijke gevaar Ik wil het kennen Ik wensch het te ondervinden Dat wordt dan mijn Duitschland-Avon tuur Die gedachte heldert mijn gelaat op, kalmeert mijn onrust, brengt mij in een vroolijke stemming. Ik zou nu kunnen zingen en lachen In die opgemonterde stemming zoek ik mijn compartiment op. de mooie jonge Duitsche, de oude dame, de twee heeren. Zij zijn reeds alle vier present. Alleen de jonge Duitsche kijkt me opvallend en onder vragend aan de anderen praten met mekaar. In orde? vraagt de mooie Duitsche mij. In ordelach ik, en neem weer rechtover haar plaats. Nog een uurtje trein, en wij zijn te Keulen We steken een cigaret op, en rooken genoeglijk, terwijl wij door het raam de doeninge op het perron gadeslaan. Gejaagde reizigers, die al hun zakken aftasten op zoek naar 'n kleinigheidje dat zij eerst niet kunnen vinden en dan eindelijk toch met een opluchting boven halen. Rustige menschen die langzaam een eindje heen en terug wandelen, blootshoofd. Een verdwaasd oudje, zwarten bolhoed op het hoofd, veel te lange zwart glimmende broek, onder den te wijden jas.Een paar kalme politieagenten. Een krantenjongen die vent, een kellner die warme koffie en broodjes aanbiedt. Het geheel ziet er gewoon rustig uit. Nergens is ef iets tergends te ontwaren. Is men hier aan de grens nooit strenger vraag ik. Nooitantwoordt de mooie Duitsche mij. Opeens is er een meer gejaagde beweging op het perron zichtbaar IE KOOF TER DRUKKERIJ DUMORTIER 34. BOTERSTRAAT, 34 YPER de reizigers stijgen in den trein, de conducteur stapt vlug voorbij, een rood-wit bordje in de hoogte houdend, en roepende Instijgen Een kleine schok! De trein zet zich in beweging!... Vooruit, daar gaan we weer Nu naar Keulen Genieten de arbeiders in Duitschland van betaalde vakantie dagen vraag ik meteen om mijn tijd zoo rendeerend mogelijk te maken. Een vroolijke tinteling glinstert in het oog van de mooie Duitsche het is mij een moment alsof zij zich om mijn vragen vroolijk maakt. Maar toch antwoordt zij mij opnieuw zeer propagandistisch Vóór den Führer aan het bewind kwam was de vakantie meestal voor rekening van den arbeider. Niemand had er wettelijke aanspraak op. In den beginne dat iemand aan het werk kwam, meest er soms jaren gewacht worden op de eerste vakantietoekenning. En dan nog kon men de één of twee dagen, de fen hoogste vijf dagen verlof niet als echte vakantie beschouwen. Na vijf jaar nationaal-socialistische machtsovername heeft elk wer kend volksgenoot nu recht op betaalde vakantie Op hoeveel dagen Dat hangt af van het bedrijf, diensttijd in het b.edrijf, ouderdom, dienstjaren in het beroep en zwaarte van den arbeid. In elk geval, het feit dat jeugdige personen reeds tot 18 dagen vakantie kunnen krijgen moet u de verzekering geven dat ook hierin het Hitler-regiem boven het Demokratische regiem staat. Maar hoelang moet men arbeiden vooraleer een eerste vakantie wordt toegekend Gewoonlijk slechts zes maanden. Doch voor de seizoenarbeiders is er een speciale vakantie-ordening voorzien. Een moment zwijgen wij allebei. Zij schijnt na te denken wat zij mij nog zou kunnen vertellen, en zegt mij dan Het is ook zeer merk waardig dat men vóór Hitier aan het bewind kwam sprak over maxi mumvakantie en nu over minimumvakantie. Hoe brengen de arbeiders gewoonlijk hun vakantie door Buitengewoon Want dank zij de radicale hervorming die er in dat opzicht in Duitschland tot stand is gekomen, kan de Duitsche ar beider thans met zijn gezin genieten van de cultureele waarden en scheppingen van zijn volk. Vooral twee belangrijke staatsinstellingen zorgen daarvoor: Kraft durch Fre.ude(1) en Schönheit der Ar beit» (2): dit zijn twee organisaties, die in geen enkel land ter wereld zulk een omvang hebben als in Duitschland. Dank zij deze instellingen kan de doodgewone arbeider ieder jaar een mooie reis met autobus of per spoor doen door de meest geliefde streken van Duitschland, in 't bij zonder naar de wondermooie bergstreken. Zelfs kan ieder gewone arbeider met zijn geheele gezin deelnemen aan prachtige zeereizen naar de kust van Noorwegen, door de Oostzee en naar het kanaal, naar Madeira, enzoovoort. Wie betaalt die reizen De arbeiders zelf natuurlijk Doch ingezien het Kraft durch Freudeeen staatsinstelling is, ten behoefte der arbeiders gedurende de wettelijk bepaalde vakantiedagen, zijn de reisbiljetten zeer goed koop. Een groote reis doorheen de bergstreken van Duitschland, of een zeereis, kost, logies en deskundige leiding inbegrepen slechts een 24 mark. Een veertiendagenreis naar de Noorsche fjorden alles inbe grepen is wat duurder 40 mark, dus nog spotgoedkoop. Het feit dat er nu reeds ieder jaar honderdduizenden arbeiders met hun gezinnen daarvan profiteeren is wel het beste bewijs dat het een prachtig en zeer doeltreffend initiatief is. Waarin bestaat de Duitsche arbeiderinstelling Schönheit der Arbeit Deze arbeidersorganisatie heeft tot doel het arbeidershuis ge zellig te maken en de werkplaats er zoo gezellig mogelijk te doen uit zien. Tracht maar eens gedurende uwe Duitschlandreis in nader kon- takt te komen met deze organisatie. U zult er dan verstomd over staan hoe geweldig de arbeidersbelangen hier behartigd worden, tenoverstaan van België. Dit is overigens gemakkelijk te begrijpen, wanneer men weet dat het Hitler-regiem het volk niet langer meer beschouwt als een los bijeengevoegde massa of een aantal stemmen, maar wel als een eenheid vormende aaneengesloten menigte, een Volksgemeinschaft(3), die wel en wee met elkaar deelt, waarin elke stand en elk beroep en bedrijf op grond van hetgeen zij voor het algemeen welzijn doen, dezelfde rech ten hebben, zonder geboorte, stand en vermogen nog een rol spelen. Aanteekeningen (1) Kracht door Vreugde. (2) Schoonheid in den Arbeid. (3) Volksgemeenschap. (Copyright «Pers-Bode»), (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE. 'iMMMWWWMMMMMMMW

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 15