De 18* Landdag van den V. T. B. te leper Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde Toen de plaatselijke afdeeling van den VTB met zooveel geestdrift de laatste toebereidselèn trof voor het welgelukken van den 18" Landdag en het goed weer, waarmee we reeds een tijd begiftigd werden, bleef aanhouden, konden ook wij niet vermoeden dat er zoo'n leelijke kink in den kabel zou komen en het zoo goed voorbereide feest totaal zou uitgeregend wor den. Nochtans is, zoo niet uiterlijk, dan toch innerlijk, deze landdag uitgegroeid tot een waarlijk schoone prestatie van wege de plaatselijke afdeeling die tijd noch moeite had ontzien om alles te doen slagen. Hare verdienste is er daarom niet te minder om nu zij door fatale weersomstandigheden haar programma niet naar behooren kon uitwerken, en honderden toeristen ver plicht waren, ofwel om thuis te blijven, ofwel gedu rende meer dan een halven dag een schuilplaats te zoeken Nochtans zette het avondfeest buitengewoon flink in. Voor een talrijke schaar opgekomen leden en belang- stehender. werd omstreeks halfnegen het volksdansbal ingezet door de sympathieke dansgroep De Vedelaar», die met hun frissche. bonte kleeren waarlijk een aan gename verschijning waren in de ons zoo goed gekende Lapierezaal. Stonden de bezoekers aanvankelijk wat sceptisch_ tegenover deze nieuwigheid die zou ge lanceerd worden, zoo bleek alras het ijs gebroken en dadelijk waren de talrijke liefhebbers van de vroo- lijke dansen aan het werk. Tusschenin werd dan het offlcieele gedeelte van het programma, nl. de demon straties van de volksdansenNederlandsche. Duitsche en Engelsche. met een onvermoeid brio uitgevoerd. Hier konden wij vooral vaststellen met wat een lenig heid en beheersching de speel- en dansgroep zijn dan sen uitvoerde en wat een krachtinspanning van de lei- cjing moet worden vereischt om zulke prachtige homo gene uitvoering te verkrijgen. Op den breeden vloer kwamen al deze dansen prachtig tot hun recht en vierde de Vlaamsche gezelligheid hoogtij. Door menig aanwezige werd ons belangstellend teekenen van goed keuring medegedeeld en het was dan ook werkelijk verdiend toen de heer G. Mauquoi. propagandaleider van den V. T B.. namens zijn bestuur, de inrichters en de uitvoerders geluk wenschte om dezen heerlijk gelukten avond. Toen de V. T. B.'ers die er aan gehouden hadden reeds den vooravond te leper te zijn, ten einde aan het gezellig samenzijn deel te qemen. Zondag ochtend door het raam keken, slaakten zij een kreet van ge noegen Het was een prettig weertje, iets uit de bo venste schuif om te toeren en te trekkeni> Ze hadden „echter den raadsman van den weermaker, het gespro ken dagblad, niet beluisterd, en de drie geleide be zoeken aan leper waren niet ten einde of de lucht overtrok en het regende koordekens. Daarom echter zonk de moed niet in de schoenen. het ware slecht de V. T. B'ers kennen! en het was frisch en welgezind dat de groepen uit Gent. Brugge. Veurne. Meenen, Antwerpen en vele andere plaatsen zich naar den Stadsschouwburg begaven. Hier vonden al de getrouwen van V. T. B. zich te rug voor de algemeene jaarvergadering. Onder de vooraanstaanden, merkten we o. m. op senators Leuridan en Verstraete, h. h. De Feyter en De Keyser, namens V. O. S., mr. P. Beeckman en prof. Stefens, namens het Kath. VI. Oud-Hoogstudenten- verbond. V. Verheyen, algemeen secretaris van het Vlaamsche Kruis. Brieven, namens V. E. V. en Vlaam sche Kinderzegen, mr. Waterblee, namens het Davids- fpnds. Ir. H Van der Ghote, R. Talloen. sekr. Comité Wandelpaden, enz. In de zaal. V. T. B.'ers uit alle gouwen. Het bureau nam plaats op het verhoog en was sa mengesteld uit de h. h. prof. ir. Stan Leurs. voorzit ter van V. T. B.. drs. J. Van Overstraeten, onder voorzitter en hoofdredacteur van Toerismeh. Clei- ren, schatbewaarder, h. h. Mauquoi, De Bruyne en Poot, leden van het "hoofdbestuur, alsmede h. R. Buc- kinx, plaatselijk vertegenwoordiger van V. T. B. en leider van het inrichtend comité. De' h. BUCKINX sprak het begroetingswoord uit. Was het begrijpelijk dat leper, in de eerste jaren na den oorlog, gansch ingenomen was met zijn herop bouw en minder aan kuituur dacht, thans heeft het. wat V. T. B. betreft, zijn achterstand, indien deze ooit werkelijkheid was, ruimschoots ingeloopen. Eens V. T. B. hier gevestigd, werd hij, trouwens, al dra een groene tak. Hij is dit gebleven en deze Land dag -is er de mooiste vrucht van Spreker heette zich gelukkig de V. T. B.'ers te kun nen begroeten in dezen schouwburg, en dankte het stadsbestuur voor den genoten moreelen en materieelen steun. Prof. LEURS dankte den h. Buckinx voor zijn taaie werking en al de aanwezigen, die meestal een lange reis achter den rug hadden. Hun aanwezigheid be wijst de V. T. B -samenhoorigheid en de kracht van het V. T. B.-ideaal: volksverheffing en -veredeling door toerisme. Spreker bezingt de samenwerking van het blok der Vlaamsche Kultuurvereenigingen en heet dezer afgevaardigden bizonder welkom. Daarna werd het woord verleend aan den heer Van Overstraeten, voor lezing van het jaarverslag. Het is ons natuurlijk niet mogelijk dit lange verslag (meer dan 7 bladzijden gedrukte tekst, die in een sier lijke map aan de pers werd overhandigd) in zijn ge heel over te drukken, maar wij kunnen er toch enkele cijfers uit aanhalen, die bewijzen wat eén vitaliteit er nog steeds in den VTB zit. In 1938' werden netto 4200 nieuwe leden genoteerd, zoodat de aanwinst in den loop van de drie laatste jaren meer dan 11 000 be draagt. Ondanks den bewogen tijd van einde 1938 toen juist de lidmaatschapskaarten voor het jdar 1939 moes ten worden vernieuwd, bleek de afval slechts 2 grooter te zijn dan het vorige jaar. Dit jaar reeds met zijn oorlogsbedreiging en zijn binnenlandschen storm, is de herlevipj toch ai zichtbaar en zal de lich te achterstand tegenover verleden jaar worden inge wonnen. Een belangrijke gebeurtenis was het openen van een bureau voor Oost- en West-Vlaanderen te Gent. op 1 April j. 1. Ten dienste van de propaganda, evenals van het verstevigen, het volmaken der VTB- uitrusting werden in het afgeloopen jaar nog heel wat maatregelen getroffen een prachtig heerenhuis werd op 1 Mei 1938 op de St Jacobsmarkt te Antwerpen be trokken. Na slechts één jaar zijn de inrichtingswerken voltooid en... betaald. Het aantal deelnemers aan bondsreizen, steeg, trots allerlei ongunstige omstandigheden, met bijna 18 Aan deelnemingsbedragen ging meer dan anderhalf miljoen door de kas. zonder de reizen en uitstappen ingericht door de afdeelingen. Ook het reisprogramma voor dezen zomer met 23 nieuw bestudeerde tochten zal stellig een verdienden bijval oogsten De privaatrei- zep van den VTB genieten meer eh meer de voorkeur der leden, ten bewijze hiervanhet bedrag der door VTB in 1938 gekochte spoorwegbiljetten verhoogde met 22 In de automobielafdeeling, welke snel en goed koop alle grensbescheiden aflevert, verdrievoudigde het ledenaantal. Verder was VTB nog werkzaam om verbeteringen aan te brengen waar het pas gaf, steen wegen en fietspaden hadden zijn voortdurende bekom mering, met de vereenigingen voor vreemdelingenver keer werd steeds nauwer contact gezocht, zorg voor natuur- en stedenschoon stond steeds op de dagorde, terwijl de VTB waar het mogelijk was steeds zijn ruim- sten steun verleende aan de Vlaamsche cultuurver- eenigingen Niet zoodra is het hartelijk applaus geluwd, waarop het slot van het jaarverslag, waarvan hierboven slechts een samenvatting kan gebracht worden, onthaald wordt, of drs. Van Overstraeten moet nieuwe toejuichingen in ontvangst nemen, waarvoor Prof. Leurs zijn beste La tijn bovenhaalt en het groote aandeel van den vorigen spreker in het schitterend VTB-jaar beklemtoont. Het woord is vervolgens aan den man die met zooveel optimisme maar ook met zooveel, als we 't zoo mogen noemen, huismoederlijke voorzichtigheid de financies van V.T.B. beheert, de heer Alois Cleiren. In zijn po sitie is optimisme trouwens niet moeilijk, want die fi nancies zijn gezond en ook voor dit jaar zullen niet al leen reserves kunnen gemaakt worden, maar is nog een koket batig saldo voorzien. Het was dan ook verdiend dat de heer Cleiren de gelukwenschen van den voor zitter in ontvangst mocht nemen. En nadat Prof. Leurs nog eens iedereen bedankt had werd de vergadernig geheven en begaf men zich naar de ontvangst ten stadhuize. Omringd van schepenen en raadsleden stond burgemeester Vander Ghote de V.T.B.'ers daar. in de groote zaal af te wachten Hij was omringd door schepenen Delahaye. ir. Biebuyck en mr. Bergman, door de raadsleden senator J. Leuri dan en Seys, en door stadssecretaris Versailles. De Burgemeester heette V. T. V. welkom in volgen der voege Het is me een groot genoegen hier ten Stadhuize de Bestuursleden. Afgevaardigden en Leden van den V T.B. te mogen ontvangen en hen. in naam van het Stadsbe stuur. welkom te heeten. Laat mij toe. Waarde Heeren Bestuursleden. U te bedanken voor de beslissing waarbij gij onze Stad uitverkoren hebt om er dit jaar den Achttienden Land dag van uwe vereeniging te houden. Het is overbodig U te zeggen dat deze beslissing voor ons Bestuur zeer welgevallig was. Deze keus is inderdaad de voor ons zeer aangename bevestiging van het belang dat het Bestuur V.T.B. in onze stad en onze streek, als Toeristisch Centrum, steeds stelt. Wij weten dat uwe vereeniging geen enkel gelegen heid onverlet laat om Yper op het programma van hare uitstappen en tochten in te schrijven. Wij weten dat sinds jaren, dank aan uwe propaganda, talrijke afdee lingen van uwen Bond regelmatig onze roemrijke Stad en hare schilderachtige omgeving bezoeken, de schoon heden van onze vernieuwde Stad leeren kennen en waardeeren. Vandaag weer bewijst gij uw sympathie voor Yper door uwe afdeelingen op te roepen naar de hoofdplaats van het Westland. waaraan gij uw nummer van 1" Juni hebt gewijd. Het feit dat gij vandaag een wandelpad inhuldigt, dat én als aanvangspunt én als eindpunt Yper heeft, stemt ons met vreugde, omdat dit weeral honderden overtuigde toeristen, V.T.B.'ers en anderen naar hier zal brengen Ook de inhuldiging van uw rust bank op den Kemmelberg verheugt ons, omdat gij hier door ganSch het gewest in uw werking wilt omvatten. Ik wil dan ook, MM. HH., de gelegenheid van deze ontvangst te baat nemen om u te bedanken voor al wat gij ten voordeele van Yper en het Ypersche hebt gedaan en heden nog doet. Wij zijn inderdaad innig overtuigd dat het Toeris me voor de economie zoowel van onze geteisterde Stad en streek als voor het Land een factor van overwegend belang' is die. bij alle middelen, in al zijne zeer ver scheidene uitingen dient aangewakkerd en aangemoe digd. Ook heeft ons Bestuur, als blijk van waardeering voor uwe voorname werking die strekt om de menschen in nadere voeling te brengen met de schoonheid van de kunstgebouwen en het zeer afwisselend natuurschoon van onze landschappen, hen enkele uren los te rukken van de beslommeringen van het dagelijksch leven de inrichting van uwen toeristendag te Yper gesteund. En indien het vandaag ons niet mogelijk is, ten gevolge van de vele manifestaties die zich in Stad voor doen, dezen blijk van diepe waardeerjng op nog meer tasteli.ike wijze te uiten, toch wil ik niet nalaten den wensch uit te drukken, dat gij steeds. MM. HH uwe offervaardige werking met welgelukken zoudt mogen bekroond zien, dat ten bate van de schoone zaak van het toerisme en van'het stoffelijk en zedelijk welzijn van ons Land. uwe vereeniging steeds eene heilvolle toekomst zou mogen te gemoet zien Prof. ir. St Leurs dankte namens V. T. ,.B. voor het gulle onthaal, in de Iepersche stede met de vele schit terende getuigen, van vroegeren bloei Het is te leper dat de Vlaamsche beschaving op eko- nomisch gebied veropenbaard werd en een der eerste industriecentra ontstond, waarvan de producten in het buitenland verhandeld werden. Deze ekonomische bloei ging gepaard met een hooge kultureele vlucht, ten be wijze de monumenten waarmee leper bezaaid was en opnieuw is. vooral de oudste der Vlaamsche kerken, thans zoo heerlijk weder opgericht, en de Halle met haar wereldbeteekenis. waar zij het eerste monumen taal utiliteitsgebouw beteekent sedert de Romeinen. Dit gebeurde op een oogenblik dat Reynaert ontstond en Van Maerlant geboren werd. Het bewees de supe rioriteit van het Dietsche genie. Gij. leper, hebt minder goede dagen gekend, doch door de eeuwen heen Uw stoere Westvlaamsche ener gie behouden Hier steeg in de 16"' eeuw de storm op met de tijdelijke bewerkstelling van de zelfstandigheid van al onze gewesten. Hier leefden groote figuren als Jansenius. leper kende de zwaarste ramp die een stad treffen kanhare totale vernietiging. Maar het is verrezen in prachtige monumenten en gebouwen en wij hopen dat ook de economische welvaart zal terugkeeren in deze moedige en onvernietigbare stad. Hiermede was het ochtend programma afgeloopen. NAAR KEMMEL'. Stipt te half-drie vertrok de speciale tram naar Kem- mel. waar onmiddellijk het nieuwe Wandelpad der Westvlaamsche Bergen werd ingehuldigd. De hemel was intusschen eenigszins opgeklaard en het was onder een bleek waterzonnetje dat de heer O. De Puydt. schepen van Kemmel en ijverig VTB-lid, het symbolische lint dat door zijn twee dochtertjes werd vastgehouden, doorknipte. Met muziek van Kemmel voorop trok thans de bonte schaar toch nog een 350 man sterk het nieuwe wandelpad op, moest echter weer de groote baan op. daar het pad onbegaanbaar bleek. Aan het groote plein vóór het restaurant van den berg, stond de nieuwe VTB-rustbank te wachten op de onthulling. Onmid dellijk nadat een paar juffrouwen verzen hadden voor gedragen nam de heer J. Van Overstraeten, voorzitter van het Comité der VTB-Wandelpaden, het woord. Hij zou niet alleen een onthulling doen van een bank, maar wel onthullingen, nl. hoe al de trouwe medewerkers van den VTB hun best hadden gedaan om deze bank te verwezenlijken de Heer J. Bruneel de la Warande, die den grond ter beschikking stelde, verder Prof S. Leurs, die de bank ontwierp, de heer De Puydt die ijverig had meegewerkt om deze feestelijkheid te doen slagen en eindelijk, maar niet het minst, de heer Buckinx, die het op zich had genomen om klaar te zijn op dien dag én met het wandelpad én met de nieuwe rustbank. Allen dankte hij om hunne medewerking Verder wees hij nog op de tragische beteekenis v$n Kemmel en zijn berg, waar zoovele duizenden offers waren gevallen, en eindigde met deze schoone plaats in geestdriftige woorden te bezingen. Intusschen waren de hemelsluizen weer ongenadig opengezet en het was onder piassenden regen dat de Heer Depuydt, namens de gemeente Kemmel. de rust bank in ontvangst nam en beloofde er goed over te waken. Ook de h. Buckinx sprak nog enkele woorden namens de V. V. V. De Westvlaamsche Bergen, en wees op de hartelijke betrekkingen welke er steeds tusschen beide vereenigingen hebben bestaan. Het namiddagfeest, dat in open lucht had moeten plaats hebben, ging dan ook door in de propvolle ge meentezaal. maar er werd niet minder pret om gemaakt want hun goed humeur laten de V.T.B.'ers niet zoo ge makkelijk wegspoelen. Ook te Kemmel genoot de dansgroep De Vedelaar» hetzelfde machtige succes, niettegenstaande het feit dat de dansruimte te beperkt was en dat ook de toeschou wers niet aan den dans konden deelnemen. De zon. die zich den ganschen dag bijna niet laten zien had. was intusschen weer verschenen, en kwam spottend door de ramen van de feestzaal loeren. In een mildere atmosfeer werd dan. door de Vlaamsche Harmonie tusschen 6 en 7 uur een mooi programma afgehandeld, waarna de lustige scharen die toch den moed hadden gehad het weer te trotseeren. Ieperwaarts trokken. Hier had het mooie beiaardconcert, door al deze om standigheden. samen met het omgeslagen koude weer. niet net verhoopte succes, maar toch bewees Beiaar dier Ryckelinck. dat hij steeds meer zijn instrument, de beiaard, beheerscht. En hiermede was de 18" Landdag geëindigd, jammer genoeg niet zooals iedereen had gewenscht. maar toch den Vlaamschen Toeristenbond waardig. De V. T. B.-grocp gekiekt voor het SMnilluiiM

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2